کویر شهداد کرمان

کویر شهداد کرمان

کل : 8

میانگین : 4.38

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۶

فصل پاییز فرا رسیده و به تدریج هوا در حال سرد شدن است. فصل سرما بهترین زمان برای سفر به دل کویر است.

برای سفر به کویرهای ایران انتخاب های متعددی پیش روی شماست و با توجه به زمان و موقعیت خود می توانید بهترین گزینه را برای کویرگردی انتخاب کنید. کویر مرنجاب، کویر مصر، کویر خور و بیابانک، کویر زردگاه، کویر متین و شهداد از جمله کویرهای مناسب برای طبیعت گردی و کویر گردی می باشند.

در میان تمامی این کویرها، مهد شگفتی ‌های کویری شهر کرمان می باشد، چرا که بخش عمده ‌ای از دشت لوت را در دل خود جای داده است.

شهر افسانه ‌ای کلوت ‌ها، مرتفع ترین هرم ماسه بادی جهان، مخروط های آتشفشانی کواترنر، گندم بریان، پهنه‌ های شنی موج دار، بزرگ ترین نبکاهای دنیا، مرتفع‌ ترین ربدوها یا همان گلدان های نمکی بزرگ، کویر پاشتری و هامادا که دشت‌هایی از ریگ است و رود شور از جمله جاذبه های طبیعی منحصر به فرد و حیرت برانگیز دشت لوت‌ هستند.

در ادامه همراه با سفرمی سری به کویر پر رمز و راز شهداد می زنیم…

کویر شهداد کرمان

شهداد واقع در ۸۷ کیلومتری شمال شرق شهر کرمان می باشد (از جنوب غرب به سیرچ و از شمال شرق به مناطق کویری و گردشگری کلوت می رسد)

کویر شهداد ۱۰۰ هکتار نمک ‌زار به شکل جوشش تخم مرغی در خود جای داده است. این منطقه خالی از سکونت است.

کلوت‌ها از شمال به جنوب حدود ۱۴۵ کیلومتر طول و از غرب به شرق نزدیک به ۷۰ کیلومتر عرض دارند. کلوت‌ ها خطرناک‌ و پر رمزو راز هستند و تا به امروز هیچ کس از آن‌ ها گذر نکرده است. تمامی اطلاعات مربوط به کلوت ها بر گرفته از نظرات و پژوهش های دانشمندان می باشد.

هتل فورسیزن؛ بهترین هتل استانبول
ادامه مطلب

کویر شهداد کرمان

تاریخچه

شهر باستانی شهداد قدمتی ۶۰۰۰ ساله دارد و در سال ۱۳۴۷ خورشیدی توسط کاوشگران سازمان میراث فرهنگی ایران کشف شد. در گذشته شهداد “خبیص” نامیده می شد و مرکز ایالت آراتا محسوب می گردید.

برخی از باستان شناسان شهداد را همان شهر گمشده سومری آراتا می دانند. براساس متون سومری، آراتا سرزمینی بود در شرق انشان. بر مبنای اکتشافات حاصل از تحقیقات باستان شناسان، ثابت شد که آراتا همان شهداد کرمان می باشد.

کویر شهداد کرمان لوت

یکی از حائز اهمیت ترین اکتشافات باستان‌شناسی در دوران معاصر، کشف گورستان شهداد است. با توجه بر جهت چرخش خورشید، گورستان های شهداد اغلب شرقی-غربی هستند. مردم شهداد، از افراد بزرگ و سرشناس از قبیل حکمرانان، مجسمه‌ هایی می ‌ساختند و بعد از فوت، مجسمه ی شخص را همراه با آب و غذا و وسایل ارزشمند وی در گور دفن می کردند.

قدیمی ‌ترین پرچم فلزی دنیا با عنوان درفش شهداد در این منطقه کشف شده‌ است. درفش شهداد دیرینه ترین درفش یافت شده در ایران است که امروزه در موزه ملی حفاظت می ‌شود.

کویر شهداد کرمان

کویر شهداد

دنیای پر رمز و راز کویر همیشه گردشگران و طبیعت گردان کنجکاو را به خود جذب کرده است. آرامش و سکوتی که بر کویر حکمفرماست و آسمان صاف و پر ستاره ی آن بهانه ایست برای جذب گردشگرانی که جویای آرامش هستند. کلوت‌ های شهداد از جمله شگفتی‌ ها و مهم ‌ترین جاذبه ‌های گردشگری و طبیعت ‌گردی استان کرمان محسوب می گردند.

بازدید از کویر و نظاره گر بودن آسمان درخشان آن در شب هنگام، حتی برای یک بار در عمر هم که شده ارزشمند است.

پر طرفدارترین مقاصد گردشگری در حال نابودی
ادامه مطلب

کلوت کویر شهداد کرمان

کویر شهداد کرمان

کلوت ‌ها در زمان غروب خورشید از جذابیت فوق العاده ای برخوردار می گردند. به ویژه هنگامی که ستاره ‌های درخشان در آسمان کبود به آرامی نمایان می گردند، دریای آسمان گسترده را به زیبا‌ترین نحو جلوه می دهند.

گفته می شود شهداد گرم ترین نقطه ی زمین است. کلوت های شهداد در دنیا شناخته شده هستند و گردشگران بسیاری برای بازدید از کلوت ها و کویر شهداد به ایران سفر می کنند.

کویر شهداد کرمان کلوت

کلوت ها

کلوت ها عوارضی طبیعی هستند که تقریبا ۲۰ هزار سال پیش با توجه بر شرایط آب و هوایی و جغرافیایی و در اثر بارندگی، باد و فرسایش ایجاد شده اند. مساحت شهر کلوتی بیش از ۱۱ هزار کیلومترمربع است و در دل کویر لوت واقع می باشد. وجه تسمیه ی کلوت به واژگان ترکیبی آن باز می گردد؛ که از دو بخش ”کل” به معنای شهر یا آبادی و ”لوت” به معنای کویر لوت تشکیل شده است.

کویر شهداد کرمان لوت

اقامت در شهداد

تنها کمپ کویری دشت لوت، کمپ شهداد است که در فاصله ی نزدیکی از شهر افسانه‌ ای کلوت‌ ها قرار گرفته دارد. کمپ شهداد با 40 نفر ظرفیت، متشکل از آلاچیق ‌هایی با سقف و دیوار‌های چوبی می باشد و به امکاناتی از قبیل برق و سرویس بهداشتی مجهز شده است. همچنین نگهبان هایی به صورت 24 ساعته از کمپ محافظت می‌ کنند.

اقامت در کمپ کویری شهداد برای مسافران رایگان است.

کویر شهداد کرمان اقامتگاه کویری

کویر شهداد کرمان کمپ کویری

جاذبه های گردشگری شهداد

جاذبه های گردشگری شهداد از قبیل قلعه کهنه، قلعه رموک، قلعه چغوکی، قلعه بهرام، گورستان‌های باستانی، آب انبار حاج محمد تقی، کارگاه فلز کاری باستانی، آسیاب آبی، باغ شهرداری، باغ کشاورزی و امام زاده زید می باشند.

شهر گمشده اینکاها ، در پرو
ادامه مطلب

با خرید بلیط هواپیما  از سفرمی و رزرو هتل ارزان قیمت، سفری ایده آل را تجربه کنید.

نظرات کاربران