کوچک ترین کشورهای دنیا

کوچک ترین کشورهای جهان

کل : 1

میانگین : 5

کوچک ترین کشورهای جهان با توجه بر مساحت کل ناحیه در این مقاله گردآوری شده اند. با وجود حدودا ۱۹۷ کشور در جهان، فکر کردن به این موضوع که مساحت گسترده ی جهان با تعداد مردم برابری می کند، کار دشواری نیست.

در جهان به ویژه در اروپا، جزایر کارائیب و اقیانوسیه، کشورهای بسیاری وجود دارند که مساحت آن ها کم تر از ۴۰۰ کیلومتر مربع است.

کوچک ترین کشورهای جهان با مساحت کلی ۱۴۹۱.۴ کیلومتر مربع، کوچک تر از شهر هیوستون تگزاس (۱۶۲۵.۲ کیلومتر مربع) هستند.

این کشورهای کوچک با در نظر گرفتن دولت و فرهنگی که دارند، مجزاترین و ثروتمندترین بشمار می روند.

با سفرمی نگاهی به کوچک ترین کشورهای جهان می اندازیم.

 

 1. واتیکان سیتی

 • ۰.۴۴ کیلومتر مربع

کوچک ترین کشور جهان واتیکان است که به عنوان سریر مقدس نیز شناخته می شود. واتیکان سیتی تنها با ۰.۴۴ کیلومتر مربع، کوچک ترین کشور روی زمین است.

این کشور به طور کامل واقع در پایتخت ایتالیا، رم است و خاستگاه کلیسای کاتولیک می باشد. واتیکان همچنین منزلگاه بزرگ ترین کلیسای جهان، “سنت پیتر باسیلیکا” که دربردارنده ی برخی از مهم ترین آثار هنری رنسانس از قبیل “پیِتا” و “خلقت آدم” است، می باشد. منشاء درآمد واتیکان از مشارکت داوطلبانه ی بیش از 1 میلیارد از اعضای کلیسای کاتولیک رمی از سراسر جهان می باشد. باقی درآمد اقتصادی آن نیز حاصل فروش تمبرهای پستی، سایت های گردشگری و هزینه های ورودی موزه هاست.

کوچک ترین کشورهای جهان

کوچک ترین کشورهای جهان

 1. موناکو

 • ۲ کیلومتر مربع

موناکو با واقع شدن در ریویِرای فرانسه منزلگاه بیشترین تعداد از میلیونرها و میلیاردرهای جهان است. کشور موناکو همچنین دومین کشور کوچک جهان با مساحت کلی ۲ کیلومتر مربع می باشد. موناکو مقصد محبوب افراد مشهور و ثروتمند است و همچنین صنعت خدمات و کالاهای لوکس آن در جهان از شهرت خاصی برخوردار می باشد.

از آنجایی که موناکو از سه جهت با فرانسه و از یک جهت با دریای مدیترانه هم مرز است، اغلب ساکنان آن به زبان فرانسه صحبت می کنند.

یکی از محبوب ترین رویدادهای سالانه ی موناکو، مسابقات فرمول ۱ با مسیرهای عبور از خیابان های شهر است.

کوچک ترین کشورهای جهان

کوچک ترین کشورهای جهان

 1. نائورو

 • ۲۱ کیلومتر مربع

نائورو کوچک ترین کشور جزیره ای جهان واقع در شرق استرالیا است. در دهه ی ۱۹۸۰ آوازه ی شهرت معادن فسفات این جزیره موجب شد در برهه ی زمانی کوتاهی، افراد زیادی به این کشور جزیره ای هجوم آورند؛ لیکن در حال حاضر کشوری دنج و آرام و خارج از رادار گردشگران است. کاهش منابع فسفات این جزیره منجر به میزان ۹۰ درصد بیکاری شده است. نائورو همچنین بیشترین آمار چاقی در جهان را دارد. ۹۷% از مردان و ۹۳% از زنان نائورو دچار چاقی یا با اضافه وزن بیش از اندازه هستند. به همین علت ۴۰% از مردم نائورو از بالاترین سطح بیماری دیابت نوع ۲ رنج می برند. در مجموع نائورو ۲۱ کیلومتر مربع مساحت دارد و سومین شهر کوچک جهان بشمار می رود.

کوچک ترین کشورهای جهان

کوچک ترین کشورهای جهان

 1. تووالو

 • ۲۶ کیلومتر مربع

تووالو در گذشته جزایر الیس نام داشت. این کشور جزیره ای واقع در اقیانوس آرام، شمال شرق استرالیا است. با دارا بودن مساحت کلی ۲۶ کیلومتر مربع، تووالو چهارمین کشور کوچک جهان است. این کشور با حدود ۱۰ هزار جمعیت، تنها دارای یک بیمارستان و ۸ کیلومتر جاده است. در گذشته تووالو قلمرو انگلیس بود، اما در سال ۱۹۸۷ به کشوری مستقل بدل گشت. با توجه به موقعیت مکانی کشور، گردشگری جزء صنایع کم اهمیت آن محسوب می گردد. در سال ۲۰۱۰ کم تر از ۲ هزار بازدید کننده به تووالو سفر کردند که ۶۵ درصد این آمار در زمره ی سفر کاری قرار می گیرند.

کوچک ترین کشورهای جهان

کوچک ترین کشورهای جهان

 1. سان مارینو

 • ۶۱ کیلومتر مربع

سان مارینو به طور کامل توسط ایتالیا محصور گشته است. این کشور با مساحت کلی ۶۱ کیلومتر مربع، پنجمین کشور کوچک جهان بشمار می رود. به ادعای اهالی سان مارینو، این ایالت قدیمی ترین بازمانده ی پادشاهی مستقل در جهان است و همچنین یکی از ثروتمندترین ایالات از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه است. سان مارینو سومین کشور کوچک اروپا، با جمعیت ۳۰ هزار نفر می باشد. سان مارینو از کم ترین نرخ بیکاری در جهان برخوردار است.

کوچک ترین کشورهای جهان

کوچک ترین کشورهای جهان

 1. لیختن اشتاین

 • ۱۶۰ کیلومتر مربع

لیختن اشتاین تنها کشوری است که به طور کامل واقع در منطقه ی آلپ می باشد. مردم این کشور آلمانی زبان هستند.

این کشور با مساحت کلی ۱۶۰ کیلومتر مربع، ششمین کشور کوچک جهان محسوب می گردد. لیختن اشتاین با واقع بودن در میان سوئیس و اتریش، یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان بر اساس تولید ناخالص داخلی سرانه است و کم ترین میزان نرخ بیکاری را دارد. ورود به این کشور کمی دشوار است، به این علت که هیچ فرودگاهی در مرزهای آن وجود ندارد.

مسافران برای رسیدن به لیختن اشتاین ابتدا باید از طریق فرودگاه زوریخ در کشور سوئیس اقدام کنند و سپس به این نحو وارد آلپ شوند. لیختن اشتاین کشوریست که هنوز هم تحت حاکمیت شاهزاده می باشد!

کوچک ترین کشورهای جهان

کوچک ترین کشورهای جهان

 1. جزایر مارشال

 • ۱۸۱ کیلومتر مربع

جزایر مارشال که به طور رسمی جمهوری جزایر مارشال نامیده می شود، کشوری جزیره ای واقع در اقیانوس آرام، حدودا در میان هاوایی (ایالات متحده آمریکا) و قاره ی استرالیاست. جزایر مارشال بخشی از میکرونزی می باشد. منطقه ی پیرامون جزایر مارشال به طور باورنکردنی از تنوع زیستی متعددی، نظیر بیش از ۸۰۰ گونه ماهی و ۱۶۰ نوع مرجان، برخوردار است. این منطقه همچنین میزبان تعداد زیادی از کشتی های غرق شده ایست که از سالیان دور در قعر دریا آرمیده اند.

با دارابودن مساحت کلی ۱۸۱ کیلومتر مربع، جزایر مارشال هفتمین کشور کوچک جهان است.

کوچک ترین کشورهای جهان

کوچک ترین کشورهای جهان

 1. سَنت کیتْس و نِویس

 • ۲۶۱ کیلومتر مربع

جزایر کارائیبی سَنت کیتْس و نِویس مادر مستعمره ی هند غربی می باشند. این جزایر کارائیبی در زمره ی اولین جزایری که توسط اروپایی ها اشغال گشتند قرار می گیرند. سَنت کیتْس و نِویس در کل ۲۶۱ کیلومتر مربع مساحت دارند که گرانادا را به هشتمین کشور کوچک جهان بدل می سازد. اقتصاد سَنت کیتْس و نِویس وابسته ی صنعت گردشگری، کشاورزی و صنایع کوچک تولیدی است. این جزایر همچنین دارنده ی مکان های فوق العاده ی غواصی هستند. مزارع وسیع و بزرگ ترین صادر کننده ی شکر برای قرن ها، هم اکنون به کشوری زیبا با هتل ها و اقامتگاه های تفریحی فوق العاده بدل گشته است.

کوچک ترین کشورهای جهان

کوچک ترین کشورهای جهان

 1. مالدیو

 • ۳۰۰ کیلومتر مربع

مقصد گردشگری محبوب مالدیو واقع در اقیانوس هند، کوچک ترین کشوری آسیایی با در نظر گرفتن منطقه و جمعیت بشمار می رود. مالدیو در بر دارنده ی بیش از ۱ هزار و ۱۹۲ جزایر مرجانی است.

گسترش مالدیو با بیش از ۹۰ هزار کیلومتر مربع، آن را به یکی از پراکنده ترین کشورهای جهان تبدیل نموده است. در گذشته مالدیو مستعمره ی امپراتوری کشورهای بسیاری از قبیل پرتغال، هلندی و بریتانیایی بوده، اما در سال ۱۹۶۵ به کشوری مستقل تبدیل شد.

امروزه، جزایر مالدیو به دلیل بهره مندی از سواحل شنی سفید رنگ و آب های آبی کریستالی مشهور، از اقتصاد گردشگری چشم گیر و درخشانی برخوردار گشته است. مالدیو با مساحت کلی ۳۰۰ کیلومتر مربع نهمین کشور کوچک جهان محسوب می شود.

کوچک ترین کشورهای جهان

کوچک ترین کشورهای جهان

 1. مالت

 • ۳۱۶ کیلومتر مربع

مالت یکی دیگر از کشورهای جزیره ای است که واقع در دریای مدیرانه ترانه می باشد. جمهوری مالت در واقع متشکل از سه جزیره است که مالت در زمره ی بزرگ ترین آن ها قرار می گیرد. این کشور با دارا بودن بیش از ۴۵۰ هزار جمعیت، با توجه به مساحت آن، از پر جمعیت ترین کشورهای جهان محسوب می گردد. یکی دیگر از مقاصد محبوب گردشگری جهان مالت است که با دارا بودن هوای آفتابی، سواحل جذاب، تاریخ غنی و شب زنده داری پر جنب و جوش، سالانه گردشگران فراوانی را از سر تا سر جهان جذب می کند.

کوچک ترین کشورهای جهان

کوچک ترین کشورهای جهان

نظرات کاربران