جنگل ابر شاهرود

قدم بر فراز ابرها در جنگل ابر شاهرود

کل : 0

میانگین : 0

جنگل ابر شاهرود واقع در استان سمنان و دارای ۳۵ هزار هکتار وسعت است. این جنگل از کهن ترین جنگل های جهان محسوب می شود و دارای گونه های جانوری، گیاهی و آب و هوای خاص می باشد.

در ادامه همراه با سفرمی سری به جنگل ابر شاهرود می زنیم.

قدم بر فراز ابرها در جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر شاهرود یكی از بکرترین جنگل های ایران است كه در ۴۵ كیلومتری شمال شهر شاهرود، در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در نزدیكی روستای ابر واقع شده است. منطقه جنگل ابر در بیشتر فصول سال پوشیده از ابر است و وجه تسمیه ی این جنگل وجود همین ابرهاست كه در كرانه‌های خزر توسط جریان باد به ارتفاعات كوهستان هدایت می شوند.

قدم بر فراز ابرها در جنگل ابر شاهرود

ابرهایی که از خزر برخاسته اند، دشت گرگان را پیموده و در کمرکش جنگل خودشان را به بالا می کشند تا اگر اثری از آن ها ماند بر کویر ببارند. این ابرها گویی در دامنه ی کوه گیر افتاده اند و قدرت بالا کشیدن خود را ندارند. مناظر زیبای این ابرها چشمان هر بیننده ای را به تماشا فرا می خواند. گویی درختان در دریایی از ابرها شناورند؛ برخی از این ابرها خود را بالا کشیده اند و برخی دیگر غرق شده اند و این غرق شدن و بیرون جستن ابرها داستانی هر روزه است.

قدم بر فراز ابرها در جنگل ابر شاهرود

ابرها از ظهر نمایان می شوند و تا نیمه های شب در حال جوش و خروشند. نیمه های شب ابرها دل از جنگل می کنند و پرده ای دیگر از آسمانی نقره دوز با چشمک های متوالی ستارگان درخشان را نمایان می سازند.

جنگل ابر همانند دنیای دیگریست که در آن سقفش از ستارگان، زمینش از مخمل و ستون هایش درختان تنومند جنگل است. این جنگل به باور بسیاری از گردشگران، یكی از زیباترین چشم ‌اندازهای طبیعت ایران محسوب می‌شود.

قدم بر فراز ابرها در جنگل ابر شاهرود

دلایل اهمیت جنگل ابر

جنگل ابر به سه دلیل دارای اهمیت است:

اول اینكه قسمتی از جنگل‌های باستانی هیركانی است.

جنگل‌های هیرکانی یکی از منحصربه ‌فردترین نوع جنگل‌ها در دنیا هستند که همچون نوار سبزی بر شیب‌های شمالی رشته کوه های البرز امتداد یافته و سواحل جنوبی دریای خزر را می‌پوشانند. جنگل‌های هیرکانی پس از میلیون‌ها سال و عبور از دوران یخبندان همچنان گونه‌های خود را حفظ کرده و امروزه درختان سوزنی، پهن‌برگ و حتی درختچه‌های نیمه استوایی را در کنار یکدیگر رشد و نمو می‌بخشند، که از این لحاظ در دنیا کم ‌نظیر است.

قدم بر فراز ابرها در جنگل ابر شاهرود

دلیل دوم مربوط به اكوتن این ناحیه می شود؛ یعنی مرز میان بین دو اكوسیستم منطقه نیمه بیایانی و جنگلی. به طوری كه می توان در جنگل های این ناحیه درختان سوزنی برگ را در كنار درختان پهن برگ مشاهده كرد. این امر بر تنوع گونه های جانوری نیز تاثیر گذار بوده است.

قدم بر فراز ابرها در جنگل ابر شاهرود

دلیل سوم آنكه به خاطر جغرافیای خاص منطقه كه دو نقطه كم ارتفاع و بلند را در كنار هم قرار داده است، شاهد تشكیل دریایی از ابر در این منطقه هستیم.

قدم بر فراز ابرها در جنگل ابر شاهرود

همچنین باید گفت جنگل ابر در محل تلاقی سه‌ جریان اقلیمی اصلی غرب و جنوب آسیا؛ یعنی پرفشارهای سیبری «جریان خشک و سرد»؛ پرفشار حاره «جریان گرم و بیابان‌زا»؛ و زبانه‌های اطلس و مدیترانه «جریان معتدل و مرطوب» است؛ ترکیب این اقلیم های متفاوت و متضاد در یک منطقه ی کوچک جغرافیایی، در جهان کم‌نظیر است. این ترکیب در میلیون‌‌ها سال، ذره ‌ذره و به ‌زحمت توانسته زیست‌بومی بیافریند که غنای آن موجب شود در شمار ذخایر زیستی کره زمین قرار گیرد و بتواند همچون موزه ی زنده ای مورد استفاده قرار گیرد.

قدم بر فراز ابرها در جنگل ابر شاهرود

گونه های گیاهی جنگل ابر

وجود ۸۰ گونه گیاه مختلف به همراه گونه‌های گیاهی بسیار نادری مانند راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار و … در جنگل ابر وجود دارند.

جنگل ابر صدوچهاردهمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی (در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۸۹) در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. همچنین در جلسه شورای عالی محیط زیست (در تاریخ ۲۹ بهمن سال ۱۳۹۳)، جنگل ابر به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد و در فهرست مناطق چهارگانه سازمان حفاظت از محیط زیست درآمد.

قدم بر فراز ابرها در جنگل ابر شاهرود

آدرس

سمنان، شهرستان شاهرود، ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود، روستای ابر

قدم بر فراز ابرها در جنگل ابر شاهرود

تماشا کنید :

نویسنده: شیوا ایمنی

کارشناس ارشد برنامه ریزی گردشگری

نظرات کاربران