کویر سفید در مصر

مجسمه‌های سنگی در شن‌های سفید سرزمین فراعنه

کل : 9

میانگین : 5

تاریخ انتشار: شنبه, ۱۲ تیر ۱۳۹۵

چه تصویری از کویر در ذهن دارید؟ می‌توانید بیابانی با شن‌های سفید رنگ را تصور کنید؟ به احتمال زیاد نه. در حالی که این دقیقا همان چیزی است که در منطقه اعجاب انگیز کویر سفید فرافره کشور مصر با آن روبرو خواهید شد. این کویر زیبا که محلی‌ها به آن “الصحراء البیضاء” می‌گویند مهم ترین جاذبه جغرافیایی این منطقه است. کویر سفید گردشگران بسیاری را در ایام مختلف سال به شهر فرافره می‌کشاند. چشم انداز این کویر حیرت انگیز، منظره‌ای سپید رنگ به همراه اشکال قمر مانند است. این اشکال، که صخره‌های گچی بزرگ و شناور در فضای زیبای کویر سفیدند، هر بیننده‌ای را به تحسین وا می‌دارند.

موقعیت جغرافیایی کویر سفید

فرافره شهری کوچک در کشور مصر، با چندین هزار نفر جمعیت عمدتا بادیه نشین است. این شهر در مرغزاری کویری به همین نام یعنی مرغزار فرافره واقع شده است. کویر سفید در شمال شهر فرافره قرار دارد. این کویر مهم ترین جاذبه توریستی این منطقه و البته از جاذبه های گردشگری مصر به شمار می‌رود. در کنار بیابان‌های بی نظیر، این منطقه همچنین به دلیل فضای منحصر به فرد روستایی و چشمه‌های آب گرم طبیعی بسیار مورد توجه است.

 

کویر سفید در فرافره مصر

 

کویر سفید در گذشته

این کویر در گذشته‌های دور کاملا در زیر آب قرار داشته و همین مساله دلیل سفید بودن شن‌های این منطقه است. پس از عقب نشینی آب از این منطقه، اجساد جانوران دریایی به مرور زمان لایه‌های رسوبی مختلف را ایجاد کردند. از شواهد امر چنین پیداست که پس از خشک شدن آب و پیش از تبدیل شدن این منطقه به کویری وسیع، پستانداران و دیگر گونه‌های حیوانی در آن می‌زیسته‌اند.

تور کشتی آنتالیا، تجربه ی دل انگیز یک روز تابستانی
ادامه مطلب

تشکیل صخره‌های گچی نامعمول در کویر یادآور نمونه‌های مشابه آن در دیگر سیارات است. این سازندها حاصل فروپاشی یک فلات در اثر توفان شن است که منجر به از میان رفتن لایه‌های نرم‌تر و باقی ماندن لایه‌های سخت‌تر می‌شود. این صخره‌ها اسامی مختلفی دارند که برگرفته از اشکال آنهاست همانند: اینسلبرگ، بستنی مخروطی، جیرجیرک‌ها و قارچ.

در یکی از مناطق بسیار زیبا و حفاظت شده کویر که با نام پارک کویر سفید شناخته می‌شود، مسیرهای خاصی برای استفاده خودروهای چهار چرخ متحرک (خودروهای بیابان) تعبیه شده‌ است. مسیر تنها برای این خودروها قابل استفاده هستند. می‌توانید با خودروهای معمولی از قسمت قدیمی کویر که بخش خارجی آن و نزدیک به جاده می‌باشد، دیدن کنید. رانندگانی که قوانین استفاده از جاده‌های مذکور را زیر پا بگذارند جریمه خواهند شد.

 

گردشگری در کویر سفید مصر

 

تفریحات کویر سفید

در این منطقه کویری زیبا و بی نظیر می توان، تفریحات مختلفی را تجربه کرد. تورهای مختلف این منطقه که معمولا یا از شهر فرافره و یا از بحریه آغاز می‌شوند انتخاب‌های خوبی هستند. البته باید حداقل یک شب را در کویر بگذرانید. گذراندن شبی در دل کویر سفید آن هم با امکان دیدن غروب و طلوع آفتاب در منطقه زیبای کویری تجربه‌ای فراموش نشدنی را برای شما رقم خواهد زد. شب‌های این کویر حیرت انگیز، بر خلاف شب‌های پر هیاهوی فضاهای شهری بسیار آرام هستند. برخی از صخره‌ها در طول شب به دلیل انعکاس درخشش نورهای کم بیابانی شبح وار به نظر می‌رسند. همین هم منظره‌ای خارق العاده را برای بازدید کنندگان خلق می‌کنند.

جاذبه های گردشگری اطراف کویر سفید

کویر سفید به جز آنچه گفته شد در فضای وسیع اطراف خود نیز جاذبه‌های قابل توجهی دارد. یکی از این جاذبه‌های پرطرفدار، قصر فرافره است. در گذشته، این قلعه خشتی برای مردم نقش جان‌پناه را در هنگام جنگ ایفا می‌کرده است. با وجود اینکه چیز زیادی از این قلعه باقی نمانده است، اما بقایای روستای قدیمی تبدیل به یکی از پربازدیدترین اماکن کشور مصر شده است. از جمله دیگر جاذبه‌های قابل توجه این منطقه می‌توان به نخلستان ها، باغ‌های درختان زیتون و پرتقال و صد البته چشمه‌های آبگرم طبیعی در مجاورت این کویر اشاره کرد. در میان این چشمه‌های آبگرم پرطرفدار، بیرسیتا (چشمه شماره شش)، بیرسبا (چشمه شماره هفت) و Bir Ithnian wa ishrin (چشمه بیست و دوم) از بقیه شناخته شده‌تر هستند.

ساختار و طراحی منحصر به فرد باغ ایرانی
ادامه مطلب

نظرات کاربران