سفر به کوه های آلپ

تعطیلات تابستانی به سبک هایدی در کوه های آلپ

کل : 9

میانگین : 5

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۳ مرداد ۱۳۹۵

با ما همراه باشید تا با هم سفر به کوه های آلپ داشته باشیم. این منطقه بی نظیر بهشتی زیبا در ارتفاعات کوهستانی است. منطقه کوه های آلپ نه تنها از بکر ترین جاذبه ها گردشگری سوئیس و اتریش است بلکه جزو شگفت انگیزترین مناطق گردشگری دنیا هم هست. این منطقه کوهستانی موقعیت خوبی برای تفریحات زمستانی مانند اسکی دارد. روستای ونگن یکی از زیباترین روستاهای دنیا نیز درست در همین منطقه قرار دارد. در این روستا خودرویی وجود ندارد. به همین دلیل آرامش بی مانندی را می توانید در آن تجربه کنید.

 

گردشگری در کوه های آلپ

 

زرمات سوئیس (Zermatt): اقامتگاهی روح بخش

ما تابستان سال ۲۰۱۴ را در زرمات گذراندیم. ما در طول این سفر خاطره انگیز با قطار به دیدن گورنگرات (Gornergrat) رفتیم. در مسیر برگشت در ایستگاه روتن بادن(Rotenboden) توقف کردیم تا بتوانیم زیبایی های کوه سر به فلک کشیده ماترهورن (Matterhorn) را در پرتو نور خورشید ببینیم. سپس تصمیم گرفتیم تا ایستگاه بعدی یعنی ایستگاه ریفلبرگ پیاده روی کنیم.

مناظر کوهستانی در آب زلال و درخشان دریاچه ها منعکس شده بود. گل های زیبای مناطق آلپ در همه جا به چشم می خوردند و سکوتی آرامش بخش حکمفرما بود. کوه ماترهورن که بر فراز دیگر کوه ها خودنمایی می کرد همچون محافظی مهربان برای دیگر کوه ها بنظر می رسید. من به بالای تپه ای که ایستگاه ریفلبرگ و کلیسای کوچک برودر کلاوس بر آن واقع شده بودند، رسیدم. از فراز این تپه منظره حیرت انگیز دره زرمات پیدا بود.

این مسیر یک ساعته که با انواع تابلوهای راهنما راه را به درستی نشان می داد. اصلاً مسیر دشواری نبود. احساس آرامشی وصف ناپذیر در تمام این مدت همراه من بود. من چقدر خوشحال بودم که برای ادامه مسیر بلیط قطار نگرفته بودم تا بتوانیم این حجم از زیبایی را از نزدیک ببینم.

کوه مون بلان (Mont Blanc): هیجان صعود

من در سفر به کوه های آلپ، سه سال پیش کوه مون بلان را با پای پیاده طی کرده بودم. مسیرهای حیرت انگیز و متنوع این کوه زیبا، دایره ای را تشکیل می دهند که کشورهای ایتالیا، سوییس و فرانسه را در بر می گیرد. ما در مسیر کوهنوردی از جنگل ها، رودخانه ها و یخچال های طبیعی گذر کردیم. در مسیر صعود از نردبان بالا رفتیم، سوار تراموای برقی شدیم. در پایان پیاده روی طولانی روزانه فرصت مزه کردن غذا و پنیر سنتی این منطقه را نیز پیدا کردیم.

۴۸ ساعت در قسطمونی‌ ترکیه
ادامه مطلب

ما هر شب چادر می زدیم اما انتخاب های دیگری از قبیل استفاده از کلبه و اقامتگاه نیز وجود داشت. البته لحظات خطرناکی همچون رعد وبرق هم کم نیستند. البته که این لحظات نیز بر هیجان سفر می افزودند. این سفر ۱۱۰ مایلی دو روز طول کشید. آنچه بیش از همه در این سفر مرا تحت تاثیر قرار داد منظره های حیرت انگیزی بود که از فراز قله‌ها دیده می شد. منظره اعجاب انگیز کوه مون بلان مرا بر آن داشت تا یکبار دیگر آن را فتح کنم.

 

سفر به آلپ

 

صدای زنگوله گاوها و گوسفندهای عسلی رنگ در کوه های آلپ

یکی از صبح های زیبای ماه سپتامبر ما از دره ایزر (Isère)بالا رفتیم و در مسیر زیبای خود به دوچرخه سواران نیز برخوردیم. در بورگ سن موریس برای وارد شدن به مسیر کامت دروزلند به سمت چپ رفتیم. همانطور که ما از این جاده باریک بالا می رفتیم مردی به همراه گله ای گوسفند به رنگ عسلی تیره، به سمت پایین می آمد. گله گوسفند از مقابل اتومبیل می گذشتند و با پشم های خود سطح رنگین اتومبیل را جلا می دادند. در همین حال من تلاش می کردم که آن ها را بشمارم. مردی به کمک سگش، گله را هدایت می کرد. من به زبان فرانسه پرسیدم: میتونی از پس همشون بر بیای؟ او در جواب گفت: بله.

کمی بالاتر، گاوهای بلوطی رنگ در دامنه های وسیع کوهستان می چریدند و زنگوله هایشان به نرمی به صدا در می آمد. وقتی به بالا رسیدیم، جاده ای که پشت سر گذاشته بودیم را دیدیم که پس از گذر از سد لک دروزلند در میان جنگل کاج محو می شد. در مسیر برگشت پس از گذر از پیچ و خم های فراوان به بیوفورت رسیدیم. در آنجا از کارخانه پنیرسازی بازدید کردیم، چند تا از محصولات لذیذشان را خریدیم و به هتل محل اقامتمان در آلبرتویل (Albertville) بازگشتیم.

در سفر به کوه های آلپ متوجه شدم این منطقه به شیر تازه و پنیرهایش بسیار معروف است. بنابراین پیشنهاد می کنم به هیچ عنوان فرصت چشیدن این طعم بی نظیر را از دست ندهید.

دولومایتز(Dolomites): مسیری بسوی تندرستی

بزرگترین کوه فلاتی اروپا یعنی آلپ د سیوسی (Alpe di Siusi) در رشته کوه های دولومایتز ایتالیا واقع شده است. این کوه ها تمام آنچه را که از پیاده روی فوق العاده خانوادگی در تعطیلات تابستانی انتظار دارید را برآورده می سازد. مراتع پر گل، مسیرهای متقاطع پیاده روی و قله های خاکستری ناهمگون، زیبای این رشته کوه ها را صد چندان می کنند. گاو های آرام با زنگوله های پر سر و صدا در چمنزار معطر می چرند و در پهنه آسمان آبی دمهای خود را تکان می دهند. اندک رستوران های این منطقه از ما با خورا کی های لذیذ ایتالیایی پذیرایی کردند. ما دو انتخاب پیش رو داشتیم. پیاده‌روی آرام در مراتع وسیع و یا کوهنوردی در مسیرهای چالش برانگیز کوهستانی.

بهترین مقاصد برای تماشای شفق قطبی
ادامه مطلب

بالابر اسکی در فصل تابستان امکان دسترسی به ارتفاعات را به راحتی برایمان فراهم کرد. هتل با امکاناتی همچون استخر آبگرم فوق العاده (مفهوم واقعی تندرستی از نگاه محلی ها) تجربه ای حیرت انگیز را برای شما رقم خواهد زد. این استخر با تفریحاتی همچون شنا، استراحت در سونا، استنشاق عطر خوش کاج و تجربه ماساژی فوق العاده با منظره غروب خورشید به همراه یک نوشیدنی را برای شما فراهم می سازد.

 

کوه های آلپ

 

پیاده روی در نیمه شب و عطر علف های تازه

در سفر به کوه های آلپ توانستیم صبحانه ای فوق العاده حاوی غذاهای لذیذ آلپی بخوریم. غذاهایی شامل نان سوییسی گندم سیاه، شیرقهوه، کره خامه ای و تکه های پنیر تازه هوبلکس را در ایوان بزرگ کلبه ییلاقی محل اقامتمان در آدل بودن صرف کنیم. چندی بعد غرش قطار ترنزآلپاین در منظره خیال انگیزی از قله های آلپ و پس زمینه ای از آسمان صورتی رنگ به گوش رسید. از چهل سال پیش تاکنون سفرهای تابستانی به سبک هایدی در این کوهستان های زیبا رواج چشمگیری داشته است.

بالا رفتن در مسیر ناهموار هانوموسپاس، تماشای مناظر برفی “دره پنهان” (hidden valley). پیاده روی در نیمه شب با عطر علف های تازه. پاشیدن آب های خروشان آبشار انگسل جنالپ به اطراف، تعقیب ابرهای نزدیک به زمین در سراشیبی کوهستان. متاثر شدن از جریان نامنظم رودها در مراتع آفتابی آلپ و علفزارهای گیاهان وحشی. این ها تنها بخشی از لذت های بی شمار سفر به کوه های آلپ بودند. ما روز را با براتورتس (نوعی سوسیس آلمانی) به همراه پنیر امنتل و پنیر ذوب شده رکلت در سیب زمینی دور آتش و در زیر آسمان درخشان شب به پایان می رساندیم.

هتلی میان فرانسه و سوییس

بر فراز دریاچه جنوا در ایتالیا، پیاده روی هشت روزه شاعرانه ای را آغاز کردیم که به تپه های بالای دریاچه نوشاتل ختم شد. شب اول این سفر در هتلی کوچک گذشت که نیمی از اتاق های آن در فرانسه و نیم دیگر آن ها در سوییس بودند. تجربه ای به واقع عجیب بود. ما با کمک نقشه های دقیق توانستیم به قلب جنگل های مرطوب در سراسر مراتع کوهستانی و علفزارهای وسیع پا بگذاریم. جایی که گله ای از گاوهای کنجکاو به ما نزدیک شدند. ما سرچشمه رودخانه دوبس، جایی که آبشاری از دل سنگ ها و پس از عبورچندباره از صخره ها و مرزها بیرون می آمد، را یافتیم. در یک گذرگاه به ضد تانکی برخوردیم که برای محافظت از مرزهای سوییس نصب شده بود. همین طور باید در میان درختان انبوه جنگل با دقت گام بر می داشتیم.

عجیب و غریب ترین شهرهای دنیا را بشناسید
ادامه مطلب

قصه یک زندانی در شعر لرد بایرون

یکی از بعدازظهر های تابستانی در کنار دریاچه جنوا در دل سیاهچال های تاریک قلعه چیلن همانند روزی در اواسط زمستان بنظر می رسد. تصور کنید که شما زندانی سیاسی، فرانسوا بنیوارد هستید که ۵۰۰ سال پیش، چهار سال را زنجیر شده به ستونی گذرانده اید. داستان این مرد، الهام بخش لرد بایرون، در نگارش شعر “زندانی قلعه چیلن” شد. پس از اینکه او در سال ۱۸۱۳ در بعد ازظهری طوفانی از این مکان بازدید کرد.

دیدن این سردابه بدون خواندن این شعر لطفی ندارد. پس با نسخه ای از این شعر به این مکان بروید و به دنبال اشارات مختلف شاعر بگردید. جای پای بنیوارد بر روی دیوار در نتیجه تقلای او برای دیدن پرندگان در آسمان و زنجیرهای آهنی در دل دیوارهای سرد جایی که او آمدن زمستان را از دریاچه حس می کرد. سپس اندکی توقف کنید و به صدای موج های آب که چندان از شما دور نیستند، گوش فرا دهید. من به شما این اطمینان را می دهم که هرگز این تجربه را فراموش نخواهید کرد.

نظرات کاربران