تاج محل

راهنمای سفر به تاج محل

کل : 0

میانگین : 0

تاج محل

افسانه حیرت انگیز تاج محل از سواحل رودخانه جمنا (Yamuna) شکوفا می شود. تاج محل معروف ترین بنای تاریخی هند و یکی از عجایب هفت گانه دنیاست.  قدمت این بنای تاریخی به سال 1630 میلادی باز می گردد و در واقع این بنا مقبره ممتاز محل (Mumtaz Mahal) همسر امپراطور مغول، شاه جهان (Shah Jahan) است. شاه جهان این بنا رو چون قصیده ای برای عشق خود ساخته است. بنای تاج محل از سنگ مرمر ساخته شده و ساخت آن توسط 20 هزار معمار و کارگر 22 سال به طول انجامید. کلمات به خوبی نمی توانند حق مطلب را در وصف تاج محل بیان کنند بلکه باید با مشاهده جزئیات باور نکردنی آن به شکوه این بنا پی برد.

راهنمای سفر به تاج محل

راهنمای سفر به تاج محل

تاریخچه تاج محل

شاه جهان جایگاهی را در کنار رود جمنا برای این بنای بزرگ برگزید. تاج محل آرامگاهی است با ۵۸ متر ارتفاع، ۵۶ متر طول که بر روی یک تخته عظیم مرمرین با ابعاد ۱۰۰ متر × ۱۰۰ متر ساخته شده ‌است. این بنای بزرگ، در یک باغ پهناور ۱۸ هکتاری قرار دارد و در مرکز این باغ یک نهر آب طولانی جاریست که به شیوه باغ های ایرانی ساخته شده ‌است. شاه‌جهان قصد داشت برای خود نیز آرامگاهی در کران دیگر «رود جمنا» و در مقابل آن بسازد تا بتواند این دو بنا را با پلی به یکدیگر متصل سازد. به نشانه آنکه پیوند او و همسرش از جریان زمان هم درمی‌گذرد. قرار بود که بر خلاف نمای تاج محل که از مرمر سفید است، آرامگاه شاه از مرمر سیاه باشد. اما سرنوشت بر این شد که آرامگاه دوم هرگز برپا نشود و شاه در کنار همسرش آرام گیرد.

راهنمای سفر به تاج محل

تاج محل در آگرا (Agra) در ایالت اوتار پرادش (Uttar Pradesh) که 200 کیلومتر از دهلی نو فاصله دارد، واقع شد است. این مکان قسمتی از مثلث طلایی گردشگری در هند است. بهترین زمان برای سفر به تاج محل از نوامبر تا فوریه است چرا که در بقیه ماه ها هوای این منطقه بارانی یا به طرز غیر قابل تحملی بسیار گرم است. البته در ایام خارج از فصل می توانید از تخفیف های عالی برخوردار شوید.

راهنمای سفر به تاج محل

نحوه ی دسترسی به تاج محل

آگرا به شبکه راه آهن هند متصل است و مهم ترین ایستگاه آن آگرا کانت (Agra Cantt) می باشد. همچنین اگر از دهلی، بنارس و شهر های راجستان قصد سفر به این مکان را دارید می توانید از قطار های سریع السیر شبکه شتابدی (Shatabdi) استفاده کنید. بزرگراه جدید جمنا که در سال 2012 افتتاح شده زمان سفر جاده ای از دهلی به آگرا را به زیر3 ساعت کاهش داده است. این بزرگراه از نویدا (Noida) شروع می شود و عوارض قابل پرداخت برای هر خودرو به صورت یک طرفه (رفت) 320 روپیه و دو طرفه (رفت و برگشت) 520 روپیه می باشد. البته از شهرهای بزرگ هند به وسیله هواپیما یا با تور می توانید به دهلی پرواز نمایید.

تاج محل به جز جمعه ها که برای نماز تعطیل است، هر روز بین ساعت ۶ تا ۷ باز می شود. همچنین دو روز قبل و بعد از کامل شدن قرص ماه از ساعت ۸.۳۰ شب تا ۱۲.۳۰ برای لذت بردن بازدید کنندگان از نور مهتاب باز می باشد.

راهنمای سفر به تاج محل

 

هزینه های ورودی و اطلاعات تاج محل

برای بازدید کنندگان خارجی هزینه ورودی تاج محل شامل ۲۵۰ روپیه عوارض انجمن باستان شناسی هند به اضافه ۵۰۰ روپیه عوارض سازمان توسعه آگرا، می باشد. اما برای بازدیدکنندگان هندی هزینه ورودی ۲۰ روپیه (معادل ۵۰ سنت) است. لازم به ذکر است هزینه ورودی برای بچه های زیر ۱۵ سال رایگان بوده و بلیط ها را می توان به صورت آنلاین یا از گیشه های مستقر جلوی دروازه های تاج محل خریداری کرد.

راهنمای سفر به تاج محل

در شب های آخر ماه که تاج محل جهت دیدن قرص کامل ماه باز می گردد، هزینه ورودی برای خارجی ها ۷۵۰ روپیه و برای هندی ها ۵۰۰ روپیه تنها برای نیم ساعت بازدید از این مکان در نظر گرفته شده است. این بلیط ها باید ۲۴ ساعت قبل از دفتر مطالعات باستان شناسی هند واقع در جاده مال (Mall Road) تهیه گردد.

راهنمای سفر به تاج محل

تاج محل دارای ۳ ورودی اصلی در جنوب، غرب و شرق می باشد. دروازه غربی ورودی اصلی است که طولانی ترین صف ها پشت این دروازه دایر می شوند. دروازه جنوبی نزدیک به منطقه تاج گنج (Taj Ganj) است که بیشتر هتل ها در حوالی آن قرار دارند و به همین دلیل محبوب مسافران است. دروازه شرقی کوتاه ترین صف های انتظار را دارد اما توجه داشته باشید دفتر فروش بلیط این دروازه در شیلپ گرام (Shilpgram) نزدیک به 1 کیلومتر از دروازه فاصله دارد.

راهنمای سفر به تاج محل

 

جشنواره هایی که در تاج محل برگزار می گردد.

هر ساله از ۱۸ تا ۲۷ فوریه هفته طولانی تاج ماهوتساو (Taj Mahotsav) در شیلپ گرام آگرا و در نزدیکی تاج محل برگزار می شود. تمرکز اصلی این جشنواره بر هنر، صنایع دستی، فرهنگ هند و بازآفرینی عصر مغول ها می باشد. در این جشنواره صف های منظم و دیدنی از فیل ها، شترها و طبل زنان را می توان دید. در این مراسم تفریحاتی از قبیل شتر سواری، فیل سواری، بازی های بچه ها و جشنواره غذا وجود دارد. نکته خاصی که می توان راجع به این جشنواره بیان کرد این است که محل برگزاری آن، زمانی محل زندگی صنعتگران سازنده تاج محل بوده است.

راهنمای سفر به تاج محل

 

توصیه های مسافرتی تاج محل

با تغییر نور در طول روز به نظر می رسد رنگ تاج محل کم کم تغییر می کند. هنگام طلوع خورشید تاج محل شکوه خود را به رخ می کشد، پس خالی از لطف نیست که صبح زود از خواب بیدار شوید و لحظه طلوع خورشید را در این مکان سپری کنید. اگر حوصله شلوغی و ازدحام جمعیت و یا تمایلی به پرداخت هزینه ورودی را ندارید، می توانید از کناره رودخانه نظاره گر عظمت تاج محل باشید. مبلغ ورودیه برای بنای یادبودی که در مقابل مهتاب باغ وجود دارد ۱۰۰ روپیه برای خارجی ها در نظر گرفته شده و تا غروب آفتاب باز می باشد. فراموش نکنید که با قایق سواری هم می توانید از دیدن مناظر این مکان لذت ببرید.

اگر در امتداد دیوار شرقی تاج محل به سمت پایین بروید در کنار معبد می توانید قایقرانان را پیدا کنید.

همچنین، اگر در هتل گردشگری تاج خما (Taj Khema) اقامت داشته باشید، می توانید چشم اندازهای زیبایی از تاج محل و باغ های زیبایش را نظاره گر باشید. یک نیمکت از سنگ مرمر به تازگی در سال 2015 برای بازدید کنندگان بر روی یک تپه نصب شده است. بر روی نیمکت بنشینید و از تماشای غروب آفتاب لذت ببرید. این هتل 200 متر از تاج محل فاصله دارد که در سمت شرق بنا واقع شده است. لازم به ذکر است این هتل دولتی است و نباید انتظار خدمات بسیار عالی را در آن داشت. آگرا شهر نسبتا کثیفی است و طبیعت خاصی ندارد، پس سعی کنید زمان زیادی را در این شهر سپری نکنید.  متاسفانه بیشتر هتل های آگرا در خود شهر بنا نشده اند.

راهنمای سفر به تاج محل

بازدید از تاج محل ناخوشایندی هایی نیز به همراه دارد.

در آن جا باید انتظار رویارویی با تعداد زیادی از گدایان و جارزنانی که به دنبال جذب مشتری هستند را داشته باشید. براساس یک تحقیق، این موضوع  برای تاج محل مشکل بزرگی محسوب می شود چراکه تعداد زیادی از بازدیدکنندگان پس از بازگشت به منزل احساس فریب خوردگی، آزار و خستگی می کنند. جارزن ها به صورت حرفه ایی با دیگر دسته های همکار خود در شهرهای اطراف در ارتباط هستند و هدف های خود را از ایستگاه راه آهن شناسایی می کنند. هنگامی که مسافران به آگرا می رسند با این ترفند که راننده تاکسی یا راهنما هستند به آن ها می چسبند و معمولا با وعده تاکسی رایگان و تخفیف های سنگین آن ها را فریب می دهند.

راهنمای سفر به تاج محل

نکاتی که باید هنگام بازدید از تاج محل مورد توجه قرار دهید

توجه داشته باشید که بیرون از ایستگاه راه آهن تاکسی و کالسکه به صورت ۲۴ ساعته وجود دارد. برای اینکه دچار زحمت زیاد و عذاب نشوید و از وسایل نقلیه رضایت کافی داشته باشید، پیشنهاد می کنیم قبل از ورود به آگرا تور رزرو کنید. به یاد داشته باشید حتما به راننده تاکسی یا کالسکه در مورد دروازه ایی که می خواهید پیاده شوید اطلاع دهید، در غیر این صورت احتمال دارد خود را در منطقه ایی پیدا کنید که اسب ها، ارابه ها و شترهای مربوط به تورهای گران قیمت در کناره دروازه غربی منتظرند. ظاهرا ۵۰ تا ۶۰ راهنمای مورد تایید در تاج محل وجود دارد. با این حال بیش از ۳۰۰۰ نفر در غالب عکاس، راهنما و واسطه در کنار سه دروازه این بنا (به خصوص دروازه غربی که حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد مراجعه کنندگان را دارد) مشغول جلب مشتری هستند.

مشکل دیگر تاج محل صدها دستفروشی هستند که قانونا کار کردنشان در آن جا ممنوع است اما با رشوه دادن به پلیس مشغول فعالیت می باشند. علاوه بر این بارها توسط خارجی ها به ویژه زنان و خانواده هایی که بچه های کوچک دارند گزارش شده که با درخواست مکرر جوان ها برای گرفتن عکس روبه رو می شوند و گاهی نیز این کار بدون اجازه صورت گرفته است. این موضوعی ناراحت کننده و امتیازی منفی برای تاج محل است. در نهایت در آگرا مراقب جواهرات ارزشمند خود و سارقان بد نام این منطقه باشید.

راهنمای سفر به تاج محل

پایتخت مغول در فاتح پور سیکری

اگر به تاج محل رفتید فراموش نکنید سفر یک روزه ای هم به پایتخت مغول در فاتح پور سیکری (Fatehpur Sikri) داشته باشید که در فاصله 40 کیلومری از آگرا قرار دارد. همچنین، دوستداران طبیعت را دعوت به بازدید از باغ پرندگان براتپور (Bharatpur) در پارک ملی کئولادیو غنا (Keoladeo Ghana) به فاصله 55 کیلومتری آگرا می کنیم. مکان دیگری که بازدید از آن خالی از لطف نیست آرامگاه بزرگ اکبر (Akbar’s Mausoleum) می باشد که از ماسه سنگ های قرمز ساخته شده و زیبایی خاصی دارد. این مقبره در سیکاندرا (Sikandra) واقع شده و تنها 13 کیلومتر با آگرا فاصله دارد.

راهنمای سفر به تاج محل

تماشا کنید :

نظرات کاربران