tajrish

تجریش نگینی بر انگشتر تهران

کل : 2

میانگین : 4

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۲ آبان ۱۳۹۵

تجریش: شهری برای تمام فصول

بیشتر مسافرینی که به ایران سفر می کنند به تهران به چشم شهری تاریخی نمی نگرند و دوست دارند زودتر به شیراز و اصفهان بروند. همچنین کم تر پیش می آید که ایرانیان برای تعطیلات خود، تهران را به عنوان مقصد سفر انتخاب کنند. با این وجود تهران دوست داشتنی جاذبه های گردشگری زیادی دارد که در میان همهمه و شلوغی شهر به فراموشی سپرده شده اند. البته هوای آلوده نیز در این بی مهری بی‌تأثیر نبوده است. شاید وقتی امروز به این فکر می کنیم که یکی از دلایل آغامحمدخان قاجار برای انتخاب این شهر به عنوان پایتخت آب‌وهوای خوب بود کمی تعجب کنیم. اما هنوز تهران دیدنی های خودش را دارد. بهترین زمان برای سفر به تهران تعطیلات نوروزی است. زمانی که بیشتر مردم پایتخت این کلان‌شهر را رها می کنند و به شهرهای دیگر سفر می کنند. وقتی باران و کم شدن خودروها هوای تهران را تلطیف می کند. وقتی تهران زیباترین شرایطش را تجربه می کند. با سفرمی همراه بشوید تا با هم به گشت‌وگذار در یکی از دوست داشتنی ترین محلات تهران برویم.

tajrish-sq

تهران شهری کهن

سابقه زندگی در شهر تهران به حدود هفت هزار سال قبل باز می گردد. در سال ۱۳۹۳ اسکلت یک انسان با عمر هفتاد قرن در حوالی میدان مولوی کشف شد که قدیمی ترین تهرانی اصیل تا به امروز است. اما در گذشته تهران یکی از دهات های ری به حساب می آمد. شهر ری که حالا فقط یکی از محلات تهران بزرگ است. عباس آباد، شمیران و قیطریه نیز از روستاهایی بوده اند که تمدنی کهن و باستانی داشتند. ابوعبدالله حافظ تهرانی که در قرن دوم و سوم هجری زندگی می کرد از جمله قدیمی ترین تهرانی های معروف است.

tehran

تجریش نگینی بر انگشتر تهران

تجریش به عنوان مرکز شهرستان شمیران، یکی از همین شهرهای باستانی است که هم اکنون در تهران بزرگ به چشم نمی آید. آب‌وهوای خنک باعث شده که تجریش و مناطق اطراف آن به محلی اعیان نشین برای مردم تهران تبدیل شود. با این حال هنوز بخش های زیادی از تجریش بافت سنتی خود را حفظ کرده است. این ترکیب دل‌چسب باعث شده که تجریش یکی از دیدنی های این شهر شلوغ باشد.

tajrish1

زبان سنتی این شهر تاتی است. تاتی مهم ترین بازمانده از زبان مادی است. مادهایی که پیش از هخامنشیان بر ایران حکومت می کردند و هووخشتره معروف ترین پادشاه آن ها بود. هگمتانه پایتخت ماد ها بود و ماندانا مادر کورش، دختر آخرین پادشاه مادی بود. تاتی همچنین به زبان اوستایی نزدیک است و بسیار به زبان هندواروپایی شباهت دارد. زبان تاتی از جمله میراث باارزش فرهنگی ایران به حساب می آید. نام باستانی تجریش طجرشت بوده است که هزار سال پیش از این طغرل بیک سلجوقی در تابستان به جهت خنکی هوا از ری به آنجا می رفت. شاه خوش نام ایران در تجریش از دنیا رفت و در شهرری در برج مشهور طغرل به خاک سپرده شد.

معرفی هتل بین المللی تبریز
ادامه مطلب

valiasr-st-2

امامزاده صالح

بقعه امامزاده صالح بن موسی کاظم، برادر امام رضا علیه السلام از جمله آثار ملی ایران است که روزانه بیش از سی هزار زائر را به سوی خود جذب می کند. بقعه اصلی احتمالاً به سده هفتم و یا هشتم هجری باز می گردد و ضریح نقره و چوبی آن را میرزا سعیدخان وزیر امورخارجه ناصرالدین‌شاه قاجار وقف کرده است. کاشی کاری این بنا در سال ۱۲۱۰ انجام شد که بارها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. رنگ این مسجد آبی فیروزه ای و یا همان آبی ایرانی است که با رنگ های طلایی و بنفش و آبی تیره همراه شده است. این ترکیب رنگ علاوه بر ویژه کردن بنای امام زاده آن را به یکی از زیباترین ابنیه اسلامی در تمام ایران تبدیل کرده است.

emamzade-saleh

کاشی کاری امامزاده صالح علاوه بر نقوش اسلیمی با خوشنویسی نیز همراه است و در کنار ادعیه و اسماء متبرکه، نام های مبارک الله، محمد و علی با رنگ سفید بر زمینه سبزآبی گلدسته ها کار شده است که با مربع هایی طلایی از هم جدا شده اند. همچنین مقرنس کاری این بنا یکی از زیباترین و باکیفیت ترین مقرنس های ایران به حساب می آید. کیفیت جزئیات کاشی کاری از نظر طراحی، انتخاب رنگ و اجرا بی مانند است. فضای مردمی و دل‌نشین زائران نیز آرامشی خاص به این مکان مقدس می دهد تا مقری باشد برای مردم خسته از شلوغی شهر بزرگ تهران. چناری کهن سال به عمر هشت صدسال در جوار این بارگاه بود که متاسفانه در سال ۱۳۷۹ بریده شد. به گفته ی بومیان، در داخل تنه این درخت کهن سال یک دکان وجود داشته است.

emamzade-saleh2

 خیابان ولیعصر

خیابان ولیعصر (عج) بلندترین خیابان خاورمیانه با طولی نزدیک به ۱۸ کیلومتر است. بعد از انقلاب نام این خیابان را به خیابان مصدق تغییر دادند و بعد به نام کنونی خوانده شد. این خیابان که میدان راه آهن را به میدان تجریش متصل می کند پیش تر با ۶۰ هزار درخت چنار زینت داده شده بود که در حال حاضر تنها هشت هزار درخت در اطراف آن باقی مانده است.

valiasr-st

این خیابان که ۹۵ سال عمر دارد یکی از دیدنی های شهر تهران است و زیباترین بخش آن در حد فاصل بین پل پارک وی و میدان تجریش واقع شده است. خیابان ولیعصر در سال ۱۳۹۰ به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد. باغ فردوس یکی از اماکن دیدنی خیابان ولیعصر در نزدیکی میدان تجریش است. این باغ که قصر شخصی محمدشاه قاجار بود در سال ۱۲۶۴ بنا شده است. اما عمر محمدشاه به استفاده از این قصر کفاف نداد. امروزه موزه سینمای ایران و نیز موسسه لغت نامه دهخدا در این باغ زیبا قرار دارند.

به سواحل زیبای مدیترانه سفری رویایی داشته باشید!
ادامه مطلب

ferdows garden

بازار تجریش

بازارهای ایران یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی این کشور به حساب می آیند و هر ساله علاقه مندان زیادی از بازار بزرگ تهران و نیز بازار وکیل شیراز دیدن می کنند. اما بازار سنتی تجریش یکی از زیباترین بازارهای سنتی ایران است. این بازار محله سرپل را به تجریش وصل می کند. دو سال پیش بازدید جولی پیشاپ وزیر خارجه استرالیا از بازار سنتی تجریش حسابی خبر ساز شده بود. کاشی کاری های سردر مغازه ها و همچنین حضور مسجد و حسینیه در کنار سقف سنتی و سوق های فرعی شکل، شمایلی سنتی به این بازار داده است. دیدنی ترین بخش بازار مردمی هستند که از ابتدا تا انتهای بازار را می‌پیمایند تا نیازهای روزمره خود را بخرند. این بازار برای آن ها نه جاذبه ای گردشی که بخشی از زندگی است. به نحوی که اگر سراسر در بازار راه بروید می توانید تمامی نیازهای خود، از پوشاک و ادویه گرفته تا زعفران و طلا را پیدا کنید.

tajrish-bazzar1

میدان تره بار این بازار نیز در تمام تهران بی نظیر است. میوه ها و سبزیجات تازه با قیمت، تنوع و کیفیتی عالی در این میدان به فروش می رسد. همچنین میوه ها و سبزیجاتی مانند آواکادو و مارچوبه که در همه جا یافت نمی شوند را می توانید در بازار تجریش پیدا کنید. اگر می خواهید سوشی درست کنید و نمی دانید از کجا می توانید نُری (پوشش تیره و گیاهی مورد استفاده برای دور سوشی) تهیه کنید و یا نمی دانید کجا قارچ دنبلان می فروشند، بازار تجریش همان جایی است که به دنبال آن می گردید. تکیه بزرگ و تاریخی تجریش که از دوران قاجار به جا مانده است نیز در بازار تجریش واقع شده است.

tajrish-bazzar2

دربند

از میدان تجریش با یک تاکسی می توانید به دربند بروید. دربند یکی از محله های قدیمی شمیران به حساب می آید.

darband2-2

اگر از رستوران ها و کافه های ابتدایی دربند عبور کنید به بافت قدیمی و سنتی آن و نیز روستای پس قلعه می رسید که آب‌وهوای بسیار مطبوعی دارد. مردم پس قلعه هنوز به زبان تاتی صحبت می کنند.

darband

رودخانه ای از میان این کوهستان می گذرد که در مسیر خود آبشارهای بسیار زیبایی خلق می کند که آبشار دوقلو از مشهورترین آن ها است.

abshar-2gholo-darband

darband3

کاخ سعدآباد

کاخ سعدآباد نیز در همین منطقه است و در شمالی ترین نقطه تجریش قرار دارد. این کاخ دیدنی یادگارهایی از زمان قاجار و پهلوی را در خود دارد. مجموعه موزه های این کاخ را باید از دیدنی ترین موزهای ایران دانست.

سفری هیجان انگیز به ارتفاعات پنانگ
ادامه مطلب

saadabad

در این مجموعه می توانید از هنر خوشنویسی میرعماد، استاد بی بدیل خوشنویسی ایرانی لذت ببرید و یا به دیدن بی نظیرترین آثار استاد فرشچیان، مشهورترین استاد مینیاتور در جهان بروید. همچنین موزه برادران امیدوار، از معروف ترین جهانگردان ایرانی نیز در همین مجموعه قرار دارد. موزه خودروهای سلطنتی با دارا بودن نمونه های قدیمی رولزرویس و مرسدس نیز دیدن دارد.

green-palace-3

بخورید و بخرید

در میدان تجریش مراکز خرید زیادی وجود دارد. مرکز خرید قائم، تندیس، البرز و ارگ تجریش تنها بخشی از مرکز خریدهای تجریش هستند که می توانید در آن ها به گردش و خرید بپردازید. برخی از این مرکز خریدها میزبان لوکس ترین برندهای جهان هستند که شاید در همه جای ایران به راحتی یافت نشوند. با این حال اجناسی با قیمت مناسب تر نیز در این مراکز وجود دارند.

bazar_ghaem_1

اگر برای خرید کردن به تهران نیامده اید دست کم می توانید از گشت‌وگذار در این مراکز خرید لذت ببرید. همچنین رستوران ها و کافه های خیلی خوبی در میدان تجریش هستند که بعضی از آن ها در ایران نظیر ندارند. از تمام رستوران های شیک و کافه های مرغوب تجریش که بگذریم، فست فود فلوت در نزدیکی مترو تجریش فست فودی با غذاهای ایرانی است که غذاهای اصیل ایرانی نظیر دلمه، کوفته و کشک بادمجان را با قیمتی مناسب و کیفیتی خوب ارائه می کند.

arg-tajrish

سخن آخر

در یک کلام تجریش برای هر بودجه و هر سلیقه ای پاسخی مناسب دارد و زیبایی های کهن و تاریخی را با مدرن ترین تصویر ممکن از ایران در یک جا جمع کرده است. وجود جاذبه های گردشگری متنوع در نزدیکی تجریش را به یکی از بهترین محله های تهران تبدیل کرده است. منظره کوهستان های شمالی تهران و درخت های چنار به خصوص وقتی با باران بهاری همراه می شود، خاطره انگیزترین تصویر برای تهرانی ها است. همچنین در زمستان بیشتر مناطق مرکزی تهران از نعمت برف بی بهره هستند. برف دلیل دیگری است برای تهرانی ها که تجریش را دوست داشته باشند. به خصوص اگر به طور گروهی به تهران سفر می کنید و هرکدامتان سلیقه ای متفاوت دارید، تردید نکنید که تجریش می تواند همه شما را راضی کند.

منبع: https://www.safarme.com/

نظرات کاربران