تفلیس؛ پایتخت زیبای گرجستان

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۵

گرجستان از آن کشورهایی است جزو اولین انتخاب گردشگران ایرانی است و  بخش زیادی از خرید بلیط هواپیما خارجی توسط ایرانی ها را تشکیل می دهد. تفلیس، پایتخت پرجنب و جوش و باستانی گرجستان، در کرانه ی رودخانه ی متکواری (Mtkvari River) گسترش یافته و از سه طرف توسط کوه‌ها احاطه شده است. افسانه های زیادی در مورد احداث شهر تفلیس وجود دارد. ولی مورد پذیرش ترین آن‌ها در مورد شهر تفلیس می‌گوید,، در اواسط قرن پنجم بعد از میلاد پادشاه واختانگ یکم (King Vakhtang I Gorgasali) در منطقه‌ای جنگلی با شاهین شکارچی خود در حال شکار بود. براساس گفته‌ها، شاهین پادشاه در حین شکار زخمی می شود و در چشمه ی آبگرم افتاده و در اثر سوختگی می میرد.

پادشاه از این حادثه بسیار متاثر شده و تصمیم می گیرد جنگل را از بین برده و شهری را در آنجا بنا کند.  نام تبلیس برگرفته از کلمه ی قدیمی “tbili” به معنای گرم است. بر مبنای نتایج حاصل از مطالعات باستان شناسی صورت گرفته در این منطقه، قدمت سکونت انسان به قرن چهارم قبل از میلاد باز می‌گردد.

جادبه های گردشگری و دیدنی تفلیس

قبل از سفر بهتر است نگاهی به راهنمای سفر به گرجستان بیاندازید. راهنمای سفر اطلاعات مهم و مفیدی در اختیارتان قرار می دهد. اطلاعاتی مانند اختلاف ساعت، بهترین زمان سفر، فرهنگ و زبان و … در این مطلب نیز می توانید با مهم ترین جاذبه های گردشگری تفلیس پایتخت گرجستان آشنا شوید. در تور تفلیس حتما از ۱۰ مکانی که در ادامه سفرمی برایتان لیست نموده است دیدن بفرمایید و غذاهای گرجی را نیز امتحان کنید. مطمئن باشید با ذائقه ی ما ایرانی ها سازگار می باشد.

آشنایی با کشور نپال و سوغات آن
ادامه مطلب

۱- تفلیس قدیمی (Old Tbilisi)

Old Tbilisi

 

منظره های اصلی و تماشایی تفلیس در بخش قدیمی شهر واقع شده‌اند. حمام‌های سولفوری ایجاد شده توسط چشمه های آبگرم طبیعی از جاذبه‌های شناخته شده ی این منطقه می باشد. اطراف خیابان شاردنی (Shardeni) رستوران‌های مدرن و پرطرفدار، کافی شاپ های رو باز و گالری های هنری بسیاری وجود دارند.

۲- ناریکالا (Narikala)

Narikala

این دژ را می توانید از هر نقطه‌ای از تفلیس قدیم ببینید. قلعه ناریکالا با اهداف دفاعی در قرن چهارم ساخته شده و در طول تاریخ به‌طور قابل ملاحظه ای گسترش یافته است.

۳- خیابان روستاویلی و میدان آزادی

(Rustaveli Avenue and Freedom Square)

Rustaveli Avenue

خیابان روستاویلی از میدان آزادی شروع شده و به طول ۱.۵ کیلومتر امتداد یافته است. این خیابان در مرکز شهر قرار دارد و بسیاری از شرکت‌های تجاری، موسسات فرهنگی و دولتی در آن قرار دارد. با گردش در این خیابان می توانید شاهد زندگی روزمره مردم باشید، در فروشگاه‌های محلی و بین المللی خرید کنید و علاوه بر این ها می توانید از خوردن غذا و شیرینی های محلی نیز لذت ببرید.

۴- قطار کابلی (Funicular)

Funicular

قطارهای کابلی تفلیس (قطاری که در سربالایی باطناب یا بند فلزی کشیده می‌شود)، یکی از بهترین نمونه های خط آهن کابلی در جهان است. مقصد این قطار امتاسمیندا (Mtatsminda) است که یک پارک تفریحی زیبای مشرف بر کل شهر است و هر روزه توریست های زیادی برای دیدن نمای زیبای شهر از آن استفاده می کنند. در سفرتان به تفلیس این قطار کابلی بی‌نظیر را از دست ندهید.

۵- Dry bridge

Dry bridge

Dry bridge بازار دست دوم فروشی معروفی است که هر روزه در مکانی به اسم “درای بریج” که نزدیک به میدان آزادی نیز است برپا می‌شود. در آنجا می توانید عتیقه، آثار هنری، یادگاری های به‌جای مانده از شوروی سابق و جواهرات دست ساز  بیابید. ولی در هنگام خرید چانه زدن را فراموش نکنید. این بازارها هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ عصر باز می باشند.

یوگا در مقاصد جذاب گردشگری بهار 2019
ادامه مطلب

۶- خیابان Agmashenebeli

Agmashenebeli

این خیابان یکی از طولانی ترین و زیباترین خیابان‌های تفلیس می باشد. در اینجا می توانید ساعت ها قدم بزنید و از تماشای بناهای تاریخی باشکوه، ورودی‌های رنگ شده و تزئینات معماری ممتاز لذت ببرید.

۷- موزه Simon Janashia گرجستان

Simon Janashia

پیشینه ی این موزه به قرن نوزدهم باز می‌گردد. امروزه در این موزه یافته های باستان‌شناسی، هزاران آثار مکشوفه تاریخی با ارزش، بقایای حیوانات متعلق به ۴۰ میلیون سال قبل، مجموعه های باستان شناختی و قوم نگاری از دوران قرون وسطی، عصر آهن، برنز، پارینه سنگی و نوسنگی نگهداری می شود.

۸- موزه هنری گرجستان (Art Museum of Georgia)

Art Museum of Georgia

این موزه در نزدیکی میدان آزادی واقع شده و یکی از مهم ترین موزه های گرجستان محسوب می شود. تقریبا ۱۴۰.۰۰۰ قلم آثار هنری از فرهنگ‌ها و دوران تاریخی مختلف در این موزه یافت می شود.

۹- سالن تئاتر Gabriadze

 Gabriadze

سالن تئاتر Gabriadze در سال ۱۹۸۱ تاسیس شده است و اولین سالن تئاتر خیمه شب بازی گرجستان محسوب می‌شود. این ساختمان با برج ساعت بسیار بزرگی تزیین شده است که ساعت دوازده هر روز نمایشی از پیکره های کوچک در آن اجرا می شود.

۱۰- کلیسای جامع و مقدس ترینیتی

(Holy Trinity Cathedral)

Holy Trinity Cathedral

کلیسای ترینیتی (سامبا) یکی از بلندترین کلیساهای اورتودوکس شرق اروپاست. مجموعه‌ی این کلیسا شامل یک بخش زیرزمینی، نه کلیسای کوچک مرتبط به هم، چندین بنای مکمل و باغ‌هایی زیبا می‌باشد.

نظرات کاربران