بهترین جاذبه های گردشگری باکو

بهترین جاذبه های گردشگری باکو؛ آذربایجان

کل : 2

میانگین : 5

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۶

باکو پایتخت زیبای جمهوری آذربایجان، بزرگترین شهر و بندر این کشور محسوب می شود. باکو کنار ساحل غربی دریای خزر در شبه جزیره آب شوان قرار دارد و یکی از مناطق نفت خیز جهان به شمار می رود. باکو پر جمعیت ترین شهر قفقاز است.

باکو

وجود تعداد بسیاری از پارک های ساحلی و برگزاری برنامه های متعدد هنری از جمله موسیقی، تئاتر و اپرا جاذبه خاصی به این شهر داده است. در حال حاضر این شهر گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب کرده است.

باکو

در این مطلب سفرمی شما را با چندی از بهترین جاذبه های گردشگری باکو آشنا می کند.

۱. خیابان نظامی (Nizami Küçəsi)

خیابان نظامی

خیایان نظامی، یکی از خیابان های اصلی باکو به شمار می رود. مردم محلی دوست دارند که در مغازه های برند و پر زرق و برق خرید کنند و در فست فودها و رستوران های بین المللی محلی که در این خیابان قرار گرفته اند شام بخورند. حتی می توانید در خیابان نظامی پیاده روی کنید و عکس بگیرید. در این خیابان چیزهای زیادی وجود دارد که می تواند هر کسی را جذب کند.

۲. ونیز کوچک (Kiçik Venesiya)

ونیز کوچک

“ونیز کوچک” در بلوار باکو، شهر کوچکی است که در سال ۱۹۶۰ ساخته شد. این شهر در سال ۲۰۱۲ تا ۱۰۰۰۰ متر مربع وسعت داده شد. ونیز کوچک دارای دو جزیره بزرگ و چند جزیره کوچک است که با پل های سنگی تزئینی متصل شده اند. همچنین، می توانید گوندالوهایی را ببینید که در کانال های مملو از آب های تمیز و ساکن رفت و آمد می کنند.

۳. کاخ شیروان شاه (Şirvanşahlar sarayı)

کاخ شیروان شاه

در اوایل قرن پانزدهم، باکو به پایتخت شیروان، یکی از قدرتمندترین شهرهای قلمروی آذربایجان تبدیل شد. سران مملکت در این شهر زندگی می کردند و کاخ شیروان شاه مقر فرمانروایی آنها بود. این کاخ صاحب پیچیده ترین و برجسته ترین سبک معماری در میان شهرهای قرون وسطایی بود.

۴. شهر قدیمی (İçərişəhər)

شهر قدیمی

همانطور که از نام آن پیداست، باکو از یک شهر قدیمی آغاز شده است. هم مردم محلی و هم گردشگران عاشق این شهر هستند. شهر قدیمی مهد جاذبه های تاریخی اصلی باکو به شمار می رود. صفاء و آرامش جاودانی دیوارهای باستانی همه را به خود جذب می کند. شهر قدیمی به عنوان یک میراث جهانی در فهرست یونسکو به ثبت رسیده است.

۵. کلیسای آلمانی (Kirche)

کلیسای لوتری آلمانی

کلیسای لوتری آلمان در سال های ۱۸۹۵ تا ۱۸۹۸ ساخته شد. معمار آن شخصی آلمانی به نام ایکلر بود که طراحی کلیسا را به سبک گوتیک انجام داد. در دوران شوروی این کلیسا به یک سالن موسیقی تبدیل شد که هنوز هم پابرجاست.

۶. برج دختر (Qız Qalası)

برج دختر

برج دختر در واقع نماد شهر باکو است. این برج ۸ طبقه منحصر به فرد با دیوارهای تنومند هر یک به قطر ۴-۵ متر روی سنگ های مشرف به دریای خزر ساخته شده است. برج دختر در لیست میراث جهانی به ثبت رسیده است. بر فراز این برج چشم انداز شگفت انگیزی از شهر و دریای خزر را مشاهده خواهید کرد.

۷. کلوپ ساحلی آمبوران

کلوپ ساحلی آمبوران

کلوپ ساحلی آمبوران (Amburan Beach Club) مکانی ایده آل و مناسب کسانی است که برای تعطیلاتشان ارزش قائل می شوند. فضای این کلوپ مملو از آرامش است. محوطه آب و استخر، کافه نوشیدنی لیمو، کافه بیانکو و سالن استراحت آن بی نظیر است. سرآشپزان این کلوپ بهترین غذاهای محلی ملی و بین المللی را در اختیار شما قرار می دهند.

کلوپ ساحلی آمبوران

۸. موزه تاریخی آذربایجان

موزه تاریخی آذربایجان

موزه تاریخی آذربایجان در سال ۱۹۲۰ تاسیس شد و یکی از قدیمی ترین و بزرگترین موزه های آذربایجان محسوب می شود. کلکسیون و نمایشگاه آن نشان دهنده پیشرفت مادی و معنوی فرهنگ، اصالت اسناد تاریخی و زندگی اجتماعی آذربایجان از زمان باستان تا کنون می باشد.

۹. رستوران موزه شیروان

رستوران موزه شیروان

سفره های آذربایجان می تواند تحسین هرکس که یک بار طعم غذاهای آن را چشیده باشد برانگیزد. اگر می خواهید به روش آذربایجانی غذا بخورید و استراحت کنید، رستوران موزه شیروان بهترین گزینه خواهد بود. به ویژه در فصل تابستان بالکن این رستوران فوق العاده است.

۱۰. قبوستان (Qobustan)

قبوستان

موزه فضای باز تاریخی و هنری “قبوستان” در ۶۰ کیلومتری باکو واقع شده است. در فهرست میراث جهانی یونسکو این اثر بخاطر کیفیت و تراکم نقش برجسته های سنگی آن دارای ارزش جهانی بسیار است. بیش از ۶۰۰۰ نقاشی روی ۱۰۰۰ سنگ و بیش از ۱۰۰۰۰۰ عتیقه جات و … در آن یافت می شود.

۱۱. مسجد حیدر

مسجد جدید باکو

افتتاحیه مسجد حیدر در ۲۶ دسامبر ۲۰۱۴ برگزار شد. مسجد حیدر مساحتی بالغ بر ۱۲۰۰۰ متر مربع را در بر گزفته است و فضای داخلی آن ۴۲۰۰۰ متر مربع وسعت دارد. نمای ساختمان با سنگ های ویژه ای و به سبک معماری شیروان آبشرون (Shirvan – Absheron) تزئین شده است. گنبد اصلی آن ۵۵ متر و  گنبدهای کوچکتر ۳۵ متر ارتفاع دارند. مسجد حیدر که به مسجد جدید آذربایجان نیز معروف است، امروزه توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است.

تماشا کنید :

نظرات کاربران

  1. iman says:

    باکو شهر پر جاذبه و تاریخی ایه که اکثر مکان های تاریخی آن در میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده اند. برای بهره بردن از تمام امکانات این شهر باید با تور باکو به آنجا سفر کرد