برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

کل : 0

میانگین : 0

 برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»بیش از ۷۰۰ سال پیش، زمانی که سرزمین چین از طریق دست نوشته‌های مارکوپولوی ماجراجو کشف شد، به این کشور بزرگ آسیایی به چشم تجسمی از مفاهیم اسرار آمیز و شگفت انگیز نگریسته‌ شده است. حتی امروزه پس از چندین دهه رشد اقتصادی، این سرزمین پهناور حتی ذره‌ای از شگفتی‌های خود را از دست نداده است؛ در واقع تضاد میان آداب و رسوم باستانی چین و شرایط جدید، فوق العاده مدرن و در حال توسعه ی این کشور، تنها بر جذابیت فرهنگی افزوده که قدمت آن به هزاران سال پیش باز می‌گردد.

فرهنگی که از سوی مردم چین نیز بسیار گرامی داشته می‌شود، و حفاظت از مکان‌های مهم تاریخی همچون شهر ممنوعه، کاخ تابستانی در پایتخت پکن، که هر یک به طرز باشکوهی یادآور دوران امپراطوری چین هستند، شاهدی بر این مدعاست. البته علاوه بر این، دیوار بزرگ چین که از دریای زرد تا آسیای مرکزی به طول 6700 کیلومتر کشیده شده است، و نیز آرامگاه‌های بی شمار موجود در این سرزمین، روح ادیان دیرینه شرقی را نمایانگر می کند.

کشور چین که وسعت آن به گستردگی یک قاره است، امروز تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار شده است و سالیانه تورهای گردشگری متعددی به قصد بازدید از جاذبه های بی نظیر و شگفت انگیز آن برگزار می شود. کشور چین دامنه ی بی حد و حصری از ماجراجویی را برای گردشگران فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که انتخاب شما سفر با یک کشتی لوکس از میان تنگه‌های خوش منظره یانگ تسه، بازدید از شهرهای شلوغ، و یا بهره گیری از آرامش یک معبد باستانی باشد، این کشور برای هر یک از افراد با هر نوع سلیقه‌ای، جاذبه‌های فوق العاده‌ای دارد.

برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

همراه با سفرمی سری می زنیم به جاذبه های گردشگری پرطرفدار چین:

 1. دیوار بزرگ چین

«هیچ کس نمی‌تواند یک قهرمان واقعی باشد، مگر اینکه زمانی را بر روی دیوار بزرگ (چین) گذرانده باشد»، این جمله ضرب المثل معروف و رایجی است که به وضوح نشانگر اهمیت بارز این بنای تاریخی منحصر بفرد برای مردم چین است. این دیوار بزرگ و باشکوه که در میان مردم چین با نام چانگ چِنگ، و یا دیوار طویل نیز شناخته می‌شود، از قلعه‌های شانهاگوان در شرق تا جیایگوان در غرب امتداد یافته و طول آن بیش از 6 هزار کیلومتر است، که در بین مسیر از هابی، شنسین، پکن (از دیوارهای موجود در این بخش‌هاحفاظت بهتری صورت گرفته است)، مغولستان داخلی، نینگشیا، گانسو نیز عبور می‌کند. دیوار بزرگ چین به طور متوسط شش تا هشت متر ارتفاع داشته و در برخی مناطق این ارتفاع تا 16 متر هم می‌رسد.

برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

عرض مسیر عبوری آن نیز به گونه‌ای است که سواره نظام به خوبی توان عبور از آن را دارد. در امتداد مسیر این دیوار، بزرگ برج و باروهای متعددی برای نگهبانی تعبیه شده است که قدمت برخی از آن‌ها به قرن هفتم پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. برخی از بخش‌های معروف و شناخته شده این دیوار در حدود سال 210 پیش از میلاد مسیح، زمانی که بخش‌های مختلفی به بنای این دیوار افزوده می‌شد، ساخته شد. امروزه، پربازدیدترین بخش دیوار بزرگ چین، منطقه‌ای در نزدیکی گذرگاه عبوری شمال غربی بدالینگ پکن (Badaling Pass northwest of Beijing) است که به آسانی از طریق حمل و نقل عمومی و یا تورهای سازمان‌دهی شده می‌توان به این قسمت دسترسی یافت. بخشی از این دیوار که در نزدیکی گوبِیکو در 130 کیلومتری پکن و منطقه میوشانیو در 70 کیلومتری شمال شرقی پکن گسترش یافته است، از جمله سایر بخش‌های بازسازی شده ی این دیوار طویل است که بدون شک بازدید از آن‌ خالی از لطف نیست.

برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

 1. شهر ممنوعه و کاخ سلطنتی، پکن (The Forbidden City and the Imperial Palace)

شهر ممنوعه، بزرگترین و مهم‌ترین ساختمان در چین است که با نام کاخ سلطنتی نیز شناخته می‌شود. شهر ممنوعه واقع در قلب شهر پکن است. این ساختمان باشکوه از جمله مکان‌هایی است که هنگام بازدید از این کشور بدون شک باید از آن دیدن کرد. کار ساخت این بنا بین سال‌های 1271 تا 1368 میلادی آغاز شده است، و بخش اعظمی از بنای پیچیده امروزی (که در واقع چندین بنای باشکوه در یک مکان گردآوری شده است) در بین سال‌های 1406 تا 1420 میلادی ساخته و به عنوان محل اقامت امپراتوری مینگ و چینگ 24 در نظر گرفته شد، به طوری که ورود هر نوع افراد متفرقه به غیر از خاندان سلطنتی به این ساختمان ممنوع بود.

برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

این مجموعه ی عظیم و باشکوه که مساحتی در حدود ۷۲۰ هزار متر مربع را به خود اختصاص داده و توسط دیواری به ارتفاع ۱۰ متر همراه با برج‌های مراقبت و خندق وسیع احاطه شده است، شامل بخش‌های ویژه‌ای برای مقاصد تشریفات اداری و نیز یک اقامتگاه شخصی مخصوص امپراطور است. از آنجایی که بازدید از تمام بخش‌های این مجموعه ی باشکوه ساعت‌ها به طول می‌انجامد، در زیر به معرفی بخش‌های مهم و برجسته ی آن می‌پردازیم.

برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

از جمله این قسمت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پنج پل‌ ساخته شده از مرمر سفید که از روی رودخانه طلایی عبور می‌کنند؛برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

تالار سوپریم هارمونی؛ ساختمانی به ارتفاع 35 متر که تاج و تخت امپراطوری را در بر دارد؛

برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

تالار نفیس ضیافت‌های امپراطوری (تالار حفظ هارمونی)؛

که در واقع این موارد تنها چند نمونه از این بخش‌های مهم به شمار می‌روند.

برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

 1. ارتش تراکوتا ( لشکر سفالین) (The Terracotta Army)

در اواخر دهه ۱۹۷۰، در حالی که کشاورزان حومه ی شهر شیان مشغول حفر چاه بودند به وجود این لشکر سفالین که بدون شک با ارزش‌ترین آثار باستانی کشور چین محسوب می‌شود، پی بردند.

برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

طی این یافته‌ها، بیش از 8 هزار سرباز در شکل و شمایل طبیعی انسان کشف شد، که در سه چاله بزرگ زیر زمینی برای حفاظت از مقبره ی امپراطور اول ساخته شده بود. به همراه این سربازان در حدود 520 اسب، و بیش از 100 ارابه، و نیز شمار عظیمی از افراد غیر نظامی نیز کشف شد که قدمت این پیکر‌ه‌ها حدوداً به سال 280 قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد.

برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

برخی از این مجسمه‌ها پس از گذشت زمان تا حد زیادی تخریب شده‌اند، اما با این حال بسیاری از این پیکره‌های کشف شده با دقت و زحمت فراوان مجدداً سرهم بندی و بازسازی شده‌اند. وجود چنین اثر عظیمی نشان دهنده اهمیتی است که مردم آن دوران به امپراطور و زندگی پس از مرگ او قائل می‌شدند. این مکان «آرامگاه امپراطور کین شین هوانگ» یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری کشور چین محسوب می‌شود که تجربه‌ای به یادماندنی از ایستادن در مقابل خیل عظیم لشکر سفالین و اسب‌های آن‌ها را در ذهن بازدیدکنندگان آن ثبت می‌کند، گویی رژه‌ سربازانی را تداعی می‌کند که بیش از چند قرن قدمت دارند.

برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

 1. کاخ تابستانی

کاخ تابستانی سلطنتی و مجلل (یوهه یوان)، واقع در ۱۵ کیلومتری شهر پکن است. این کاخ درمیان زمینی به مساحت بیش از ۷۰۰ از یک پارک زیبا قرار گرفته و یکی از پر بازدیدترین جاذبه‌های گردشگری چین محسوب می‌شود. ساختمان این کاخ در سال 1153 بنا شد، اما دریاچه ی بزرگ آن مدت‌ها بعد در قرن چهاردهم برای گسترش باغ‌های سلطنتی به این ساختمان افزوده شد.

برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

از جمله موارد برجسته ی این بنای باشکوه عبارتند از:

تالار سلامت و طول عمر (رنشو دیان- Renshou Dian) به همراه تاج و تخت؛

تئاتر باشکوه و زیبای مجموعه؛

بنای شخصی سه طبقه؛

که در سال ۱۸۹۱ به منظور برآوردن علاقه ی شدید خاندان سلطنتی به اپرا بنا گردید.

برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

از جمله دیگر ویژگی‌های برجسته ی این مجموعه ی باشکوه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تالار شادی و طول عمر (Le Shou Tang Hall) به همراه باغ‌های دوست داشتنی و محوطه‌‌های محصور آن، و نیز مایل‌ها گذرگاه پیاده‌رو و مسیرهایی با مناظر بسیار زیبا که بر زیبایی دوچندان این مجموعه می‌افزاید.

برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

 1. گشت و گذار در رودخانه لی (Cruising the Li River)

شهر گویلین (Guilin)، واقع در شمالی‌ترین قسمت شرقی گوانگ‌ شی، برخی از زیباترین ییلاق‌های چین را در خود داشته و شهرت آن به رودخانه‌های بسیار شفافی است که از میان شهر و از اطراف کوه‌ها می‌گذرد. این منظره ی منحصر بفرد، به مدت صدها سال شاعران و هنرمندان بسیاری را به خود جذب کرده و موضوع اصلی داستان‌ها و ‌افسانه‌های بی‌شماری قرار گرفته است و همچنان این روزها نیز میزبان تورهای گردشگری بسیاری از سراسر جهان است که به قصد بازدید از این شکوه و زیبایی طبیعی، به گویلین سفر می نمایند.

برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

بهترین راه برای بهره‌مندی هر چه بیشتر از زیبایی و شکوه این منطقه اجاره قایق است. از این طریق در طول مسیر رودخانه لی به گشت و گذار بپردازید و از تماشای مناظر خیره کننده لذت ببرید. محبوب‌ترین قسمت این رودخانه، محدوده شهر گویلین تا یانگشو است؛ جایی که این رودخانه به آرامی در مسیری 80 کیلومتری از میان جنگل‌های بامبو، جنگل‌های انبوه نی، و صخره‌هایی با اَشکال جالب توجه و غارهایی با نام‌های عاشقانه از جمله کوه زیبای بی‌همتا، تپه‌ای به شکل تنه فیل، و غار فلوت نی عبور می‌کند. بسته به نوع قایقی که سوار می‌شوید – می‌توانید هم نوع قایق‌های کوچک را انتخاب کنید و هم قایق‌های بزرگتری که ظرفیت جابجایی چندین مسافر را دارند – گذر از این مسیر می‌تواند از چند ساعت تا چندین روز به طول بیانجامد.

برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

تماشا کنید :

 

در مقالات بعدی به معرفی برخی دیگر از برترین جاذبه های گردشگری چین خواهیم پرداخت.

پس با سفرمی همراه باشید…

نظرات کاربران

 1. حمید says:

  فوق العاده بود
  دیوار چین یه جایی داره که رفتن به اونجا هزینه بالایی داره ولی فوق العادست
  تعداد کمی از توریست ها به اونجا میرن و تو برنامه گردش گری بصورت پیش فرض نیست
  فوق العادست