DSC_3291_tonemapped

برترین جاذبه های گردشگری و تاریخی آتن

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۵ اسفند ۱۳۹۵

در این مطلب همراه با سفرمی به شناخت چندی از اماکن تاریخی و باستانی شهر آتن بپردازید…

اگر یک راهنمایی ساده در مورد کارهایی که می توانید در آتن انجام دهید یا جاذبه های گردشگری این شهر بخواهید، می توان به بازدید از آکروپلیس (Acropolis)، پلاکا (Plaka) و کوه لیکابتوس (Mt Lycabettus) اشاره کرد. به این موارد سفرهای یک روزه به معبد خدای دریا (Temple of Poseidon) و شهر دلفی (Delphi) را نیز اضافه کنید.

آکروپولیس یکی از مکان های میراث جهانی یونسکو و از جمله آثار دیدنی آتن می باشد که حتما باید آن را ببینید. در نزدیک موزه جدید آکروپولیس فضایی نمایشگاهی و جذاب متعلق به قرن 21 وجود دارد. گردش در این مکان بیش از آن که حکم بازدید از شهر را داشته باشد، تلفیقی از دو عصر باستان و مدرن در کنار یکدیگر به شمار می رود.

5 جاذبه ی بی نظیر

آکروپولیس

acropolis-and-the-parthenon-at-night

بر فراز جنگل های انبوه آتن مدرن، سنگ مقدس (sacred rock) همچون تاجی بر بلندای سه معبد متعلق به قرن پنجم قبل از میلاد قرار گرفته است. آکروپولیس در زبان یونانی قدیم به معنای “بلند شهر” یا “دژ شهر” است و در شمال شرقی پارنتون در آتن، پایتخت یونان و در مرتفع‌ترین نقطه دشت و ۱۵۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. مجموعه تاریخی آکروپولیس برای مردم یونان یک نماد ملی است و بر همین اساس هر شهر یونان باستان دارای آکروپولیس مخصوص خود بوده ‌است. اگر چه آکروپولیس‌های دیگری در یونان قرار دارد اما اهمیت این آکروپولیس به قدری زیاد است که نام “آکروپولیس” به عنوان اسم خاص مربوط به همین مکان است.

آکروپولیس رسماً به عنوان بنای برجسته در میراث فرهنگی اروپا در ۲۶ مارس ۲۰۰۷) به ثبت رسیده‌است. این بنا هر ساله سه میلیون بازدید کننده را به خود جذب می کند. اگر برای اولین بار از آکروپولیس دیدن می کنید، بهترین نقطه شروع  بزرگترین و قابل توجه ترین معبد که پارتنون (Parthenon) نام دارد، می باشد. این معبد با دارا بودن 46 ستون که به شیوه دوریسی (Doric) (شیوه دوریک یا شیوه دوریسی یکی از سه شیوه کلاسیک در یونان باستان و معماری کلاسیک است) ساخته شده اند و معماری کلاسیکش یکی از تاثیر گذار ترین بناهای مربوط به این دوران است.

مراکز خرید دهلی
ادامه مطلب

طبق یافته های باستان شناسی ورودی آکروپلیس دروازه‌ای به نام (پروپیل‌آ) می‌باشد. بهترین زمان برای پیاده روی در آکروپولیس شب هنگام است که این بنا غرق در نور های طلایی و دارای شکوه خاصی می گردد. حتی با وجود اینکه بازسازی آکروپلیس تقریباً رو به اتمام است، این شهر قدیمی همچنان یاد خدایان و اساطیری که روزی پرستیده می شدند را برای شما زنده خواهد کرد.

Acropolis-klein

موزه آکروپولیس جدید

view_of_the_museums_entrance_by_night1_1

این ساختمان که تلفیقی از نور، شیشه و بتن است، توسط معمار سوییسی برنارد چومی (Bernard Tschumi) طراحی و در ژوئن 2009 افتتاح  شد. این موزه در فاصله ۴۰۰ متری موزه قدیم قرار دارد. یافته های باستانی و کلاسیک که از کاوش ها در محوطه آکروپولیس به دست آمده اند، در این موزه نمایش داده می شوند. از جمله این آثار می توان به  مجسمه هایی از زندگی و افتخارات گذشتگان و سنگ های حجاری شده از حیوانات اشاره کرد.

در بالاترین طبقه موزه کتیبه مرمرین که از فراز معبد پارتنون آورده شده است، قرار دارد. نیمی از مجسمه های این موزه اصلی و مابقی آن ها به صورت کپی و از گچ می باشند. تکه های گم شده از این مکان توسط لرد الگین (Lord Elgin) سفیر وقت بریتانیا در دوره امپراطوری عثمانی در سال 1801 برداشته شده و در حال حاضر در موزه بریتانیا لندن قرار دارد. البته یونانی ها در تلاش هستند تا دولت بریتانیا را برای بازگرداندن این آثار متقاعد کنند. در سال 2014 به دعوت دولت یونان امل کلونی (Amal Alamuddin Clooney) از موزه دیدن کرد و در مورد مجسمه های گمشده مباحثی مطرح شد.

رم مرکز گردشگری جهان
ادامه مطلب

_mg_9315

در طبقه دوم این موزه رستورانی بسیار عالی وجود دارد که در طول ساعات کاری موزه باز است و در روزهای جمعه تا نیمه های شب فعالیت دارد.

پلاکا (Plaka)

plaka

پلاکا که قدیمی ترین محله مسکونی در آتن می باشد، میان دامنه کوه و در قسمت پایین آکروپولیس واقع شده است. با وجود گردشگران بسیار این محله فضای جالب روستایی خود را همچنان حفظ کرده است. خیابان ها سنگ فرش و خط کشی شده و عمارت های نئوکلاسیکش که گویی با مداد نقاشی رسم شده اند، هتل های کوچک، مغازه های فروش سوغاتی و رستوران های شلوغ بر جلوه این محله آتن می افزایند. جاذبه های قابل توجه این محله شامل موزه سنتی ادوات یونانی، موزه هنرهای مردمی یونان و کلیسای کوچک بیزانس متروپولیس (Byzantine Little Mitropolis Church) که متعلق به قرن 12 می باشد، به شمار می روند.

plaka (1)

موزه بناکی (Benaki Museum)

29_benaki01-pireos

این موزه که آثار هنری یونان تا قرن 20 ام را به نمایش می گذارد، در ساختمانی نئو کلاسیک قرار دارد. یک کافه دنج هم در تراس دوست داشتنی واقع بر بام این ساختمان دایر می باشد. از جمله آثاری که در موزه بناکی نمایش داده می شود می توان به مجسمه، سفالینه، جواهرات، نقاشی ها، اسباب و لباس های محلی اشاره کرد.

اما بهترین قسمت های موزه، گنجینه تسالی (Thessaly Treasure) (که شامل گنجینه ایی از جواهرات تزیین شده توسط سنگ های قیمتی مربوط به قرن دوم قبل از میلاد است)، دو مورد از نقاشی های اولیه ال گرکو (El Greco) و دو اتاق نشیمن مربوط به دوره عثمانی در قرن 18 که با چوب تزیین شده و مورد بازسازی قرار گرفتند، محسوب می شوند.

سفر به ماسال با طبیعتی بکر و حیرت انگیز
ادامه مطلب

ATH_BENAKH_03

کوه لیکابتوس (Mt Lycabettus)

maxresdefault

اگر به بالاترین نقطه شهر در ارتفاع 970  فوتی بروید، می توانید دیدی از تمام شهر آتن را پیش روی داشته باشید. در افسانه‌های مختلفی به کوه لیکابتوس اشاره شده است و معروفترین آنها، بیانگر این امر می باشد که این کوه زمانی پناهگاه گرگ ها بوده است و احتمال داده می‌شود که نام کوه نیز، به معنای (تپه‌ای) که گرگ‌ها بر آن قدم برمی‌دارند، برگرفته از همین داستان باشد.

همچنین در اسطوره‌های یونانی، کوه لیکابتوس را به آتنا نسبت داده‌اند و نقل است: “لیکابتوس زمانی ساخته شد که یکی از کوه‌هایی که آتنا برای ساخت آکروپولیس از پالنحمل می‌کرد پس از بازشدن جعبه ی حاوی اریختنیوس افتاد.” در دامنه شمالی کوه و در دل سنگ ها سالن روباز تئاتر لیکابتوس جهت برگزاری کنسرت ها قرار دارد. بسیاری از کنسرت های یونانی و بین المللی در این سالن برگزار می شوند. برای رسیدن به این مکان باید از مسیر شیب دار و زیگزاگ  و از میان درختان کاج و پوشش گیاهی گرمسیری گذر کنید.

innathens_sightseeing_01

نظرات کاربران