جاده ابریشم

برترین جاذبه های گردشگری در امتداد جاده ی ابریشم (2)

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۶ فروردین ۱۳۹۶

1. دیوار بزرگ جیان گوان (Jiayuguan Great Wall)

جیایونگ

گذرگاه جیان گوان که در 6 کیلومتری (3.73 مایل) جنوب غرب شهر واقع شده است از میان دره ای باریک می گذرد. دیوار بزرگ از دو طرف گذرگاه صحرای گوبی (the Gobi) را قطع می کند، درحالیکه از شمال به دیوار بزرگ معلق و از جنوب به اولین آتشکده ی دیوار بزرگ اشراف دارد. گذرگاه جیان گوان در واقع نشان دهنده ی نقطه ی شروع غربی ها برای ساخت بخشی از دیوار بزرگ چین در طول سلسله ی مینگ می باشد. (1644-1368)

دیوار جیان گوان

موقعیت مکانی: 6 کیلومتری جنوب غربی شهر جیان گوان، استان گانسو (Gansu Province)

2.دیوار بزرگ معلق (The Overhanging Great Wall)

دیوار بزگ معلق

دیوار بزرگ معلق نقش مهمی از کار دفاعی گذرگاه جیان گوان را بر عهده دارد. این دیوار که در سال 1539 و در طول سلسله ی مینگ (1368–1644) ساخته شده، در 11 کیلومتری (6.3 مایل) مرکز شهر جیان گوا و 6.5 کیلومتری (4 مایل) شمال غربی گذرگاه جیان گوان واقع شده است. بدنه ی اصلی دیوار معلق با ماسه و خاک ساخته شده و از سه آتشکده تشکیل شده است.

طرح کلی بنا شباهت زیادی با دیوار بزرگ بادالینگ پکن (Beijing Badaling) دارد. بسیاری از مردم نام مستعار ” بادالینگ غربی” (West Badaling) را به آن داده اند.

دیوار بزرگ چین

موقعیت مکانی: 14 کیلومتری شمال شهر جیان گوان

3.آرامگاه هان، لیتای (Han Tomb of Leitai)

آرامگاه لیتای

آرامگاه هان لیتای در یک پارک قدیمی واقع در شهر ووی (Wuwei) استقرار یافته است. این آرامگاه از مسیری به طول 19.34 متر، سه اتاق مختص به تابوت و سه اتاق جانبی تشکیل شده است. در آرامگاه هان 231 کالای با ارزش وجود دارد که همگی از جنس طلا، نقره، برنز، آهن، پشم و سفال هستند. همچنین، 99 جنگجو و اسب برنزی در این مکان دفن شده اند. در این میان اسب پرنده ای که از جنس برنز می باشد، از با ارزش ترین آنها به شمار می رود. اسب به صورت چهار نعل به تصویر کشیده شده و تنها بر روی یک لنگه پا بر پشت پرنده ای در حال پرواز ایستاده است.

آرامگاه لیتای

موقعیت مکانی: استان گانسو، شهر ووی، منطقه ی لیانگزو (Liangzhou)، اواسط جاده ی بیگوان (Beiguan)، پارک لیتای (Leitai Park)

باغ معجزه دبی، زیباترین مقصد بهاری
ادامه مطلب

4.شهر باستانی گاوچانگ (Gaochang Ancient City)

گواچانگ

نام این شهر به معنای “شهر پادشاه” (the King City) قلمداد می شود. این شهر در طول قرن اول قبل از میلاد مسیح تاسیس شد و در دوران قرن 15 متروکه گشت. سعی کنید برای لذت بردن از نمای فوق العاده ی شهر به ارتفاعات بروید تا بتوانید تمام شهر را زیر نظر داشته باشید.

این شهر در قرن اول قبل از میلاد مسیح برای اولین بار و با نام دیوار گاوچانگ (Gaochang Wall) و به عنوان شهرکی نظامی ساخته شد. پس از گذشت 2000 سال، با وجود تغییرات آب و هوایی و ویرانی های بسیار، هنوز عظمت و شکوه این شهر باستانی محفوظ مانده است. با اینکه دیوارها نا تمام مانده اند اما شکوه و جلال طرح کلی همچنان به چشم می خورد.

گواچانگ

ویرانه ها در واقع میدانی نامرتب هستند که مساحتی در حدود 2200000 متر مربع (2631178 یارد مربع) را پوشش می دهند. ترکیب اصلی آن شباهت زیادی با شهر چانگ آن (Chang’an) در عصر سلسله ی تانگ (618-907) دارد. این شهر از سه بخش تشکیل شده است: شهر خارجی، شهر داخلی و شهر قصر

شهر خارجی با محیطی برابر 5.4 کیلومتر (3.4 مایل)، توسط یک دیوار شهری با 12 متر (39 فوت) قطر و 115 متر (37.7 فوت) ارتفاع احاطه شده است. شهر باستانی گاوچانگ که به عنوان یکی از نقاط کلیدی در طول مسیر جاده ی ابریشم به شمار می رود، پناهگاهی برای فرهنگ مذهبی جهان محسوب می شد. شان جوانگ (Xuanzhuang)، راهب بودایی و معروف سلسله ی تانگ، در این مکان توقف کرده و در طول مسیر خود به هند سخنرانی ترتیب داده است. امروزه بقایای به جای مانده از گذشته، عظمت و رفاه شهر باستانی را به ما یادآور می شود.

.موقعیت مکانی: کوهپایه های شعله ور، 46 کیلومتری (29 مایل) جنوب شرقی تورفان، سین کیانگ (Xinjiang)

بهترین زمان برای بازدید: ازماه ژوئن تا ماه اوت، وقتی خربزه و میوه های مختلف رسیده اند و شما این شانس را دارید تا از میوه های خوش طعم بچشید. همچنین، جشنواره ی انگور که در ماه آگوست هر سال برگزار می شود، می تواند بسیار هیجان انگیز و لذت بخش باشد. در طول جشنواره ی انگور، انواع فعالیت های فرهنگی نظیر: مهمانی های شبانه و دیگر سرگرمی های شاد و مفرح منتظر شما هستند.

دشت لار؛ چشم اندازی از بهشت
ادامه مطلب

5.علفزار سانگ کی (Songke Grassland)

علفزار سانگ کی

علفزار سانگ کی در جنوب غربی منطقه ی زیاهه (Xiahe) واقع شده است. علفزار سانگ کی به عنوان یک مرتع طبیعی در میان عشایران تبتی، دارای مناظر دیدنی فراوانی بوده و در واقع چشم اندازهای دل انگیزش شهره است. شما می توانید همانطور که سوار بر اسبتان شده اید، به موسیقی های معنوی گوش فرا دهید و تا می توانید از دیدن گل های زیبا و آسمان آبی غرق در لذت شوید.

6.معبد بزرگ بودا ژانگای (Zhangye Grand Buddha Temple)

معبد ژانگای

معبد بزرگ بودایی ژانگای که در ستل 1098 ساخته شده، بزرگترین بودای لمیده ی داخلی را در خود جای داده است. نیروان ساکیمونی بودا در این معبد خفته است. طول بدن بودا 34.5 متر، عرض شانه ها 7.5 متر، اندازه ی گوش ها 4 متر و پاها 5.2 متر تخمین زده شده اند. این بودا در حدی بزرگ است که یک مرد بالغ به راحتی می تواند روی انگشت وسطی آن بخوابد. این در حالیست که هشت نفر می توانند به صورت شانه به شانه روی گوش بودا بنشینند.

در کنار این دو خانه 18 طاق قرار دارند. نقاشی هایی که به روی دیوار کشیده شده اند، به خوبی داستان “سفر به غرب” و “کوه ها و دریاهای کلاسیک” را به تصویر می کشند. بیش از 6000 بودا سوترا (Buddha sutras) توسط امپراتور یینگ زانگ (Yingzong) در سلسله ی مینگ به ضمانت کتب بودایی، اعطا شده است. این سوترا به خوبی مورد حفاظت قرار گرفته است.

موقعیت مکانی: استان گانسو، شهر ژانگای، خیلبان مینزو وست (Minzu West Street)، معبد بودای بزرگ لین (the Grand Buddha Temple Lane)

7.کاریز ولز (Karez Wells)

کاریز ولز

کاریز ولز یک سیستم آبیاری زیرزمینی محسوب می شود که در منطقه ی تورفان مورد استفاده قرار می گیرد. کاریز ولز در واقع میراثی تاریخی و پیشرفتی بزرگ در تکنولوژی آبیاری دشت های مرکزی به شمار می رود که نقش بسیاری در مطالعات تکنولوژی آبیاری دشت های مرکزی در میانه و غرب قاره ی آسیا ایفا کرده است. این قنات در تولیدات و زندگی روزانه ی مردم منطقه ی تورفان نیز تاثیر به سزایی داشته است.

بازدید از محله قدیمی بستکیه دبی؛ سفر در زمان
ادامه مطلب

مجموع تعداد کاریز ولز در منطقه ی تورفان به بیش از 1100 چاه می رسد. یک کاریز به طور کلی از چهار بخش تشکیل شده است: کانال باز، کانال زیرزمینی، چاه عمودی و مخزن کوچک.

این کاریزها توسط جریان آب و به صورت خودکار، عمل آبیاری را انجام می دهند که هزینه ی اندکی برای سیستم در حال اجرا در پی خواهد داشت. این نوع آبیاری موجب کاهش تبخیر و جلوگیری از آلودگی ناشی از توفان شن و ماسه، به منظور اطمینان از جریان منظم آبیاری می شود. حجم روان آب در حد خوب و پایداری است و کیفیت آن مطابق با استاندارد لازم جهت شرب و آبیاری می باشد.

9.مسجد عیدگاه (Id Kah Mosque)

مسجد عیدگاه، ساتمانی باشکوه و اسلامی است که در مرکز شهر کاشغر قرار گرفته و بیش از 500 سال قدمت دارد. این مسجد با طول 140 متری از جنوب به شمال وعرض 120 متری از شرق به غرب کشیده شده و منطقه ای در حدود 16800 متر مربع را در بر گرفته است. مسجد شامل یک نمازخانه ی بزرگ، مکتب خانه، برج دروازه، یک برکه و برخی دیگر از ساختار و لوازم جانبی می شود.

همه روزه چندین هزار عابد برای عبادت و نماز خواندن به این مسجد می روند. همچنین، جمعیتی بالغ بر 6000 تا 7000 نفر در بعد از ظهرهای جمعه به سوی این مکان می شتابند. در طول جشنواره ها تعداد این جمعیت افزایش یافته و شمار آن به 20000 تا 30000 نفر نیز می رسد. در زمان نماز، مسجد، میدان و خیابان های اطراف مملو از مسلمانانی می شود که همگی زانو زده و عبادت می کنند. به راستی که این عمل زیبا نمایش پر شکوهی در کاشغر محسوب می شود.

موقعیت مکانی: کاشگار، جاده ی شمال جیفانگ (Jiefang North Road, Kashgar)

 

نظرات کاربران