مشهورترین موزه های تاریخی مسکو

مشهورترین موزه های تاریخی مسکو

کل : 6

میانگین : 3.5

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

موزه های مسکو

موزه های مسکو

موزه مرکزی نیروهای مسلح فدراسیون روسیه، مسکو

موزه مرکزی نیروهای مسلح فدراسیون روسیه، در سال 1919 ساخته و البته بعدها در 8 ماه می 1965، ساختمانی جدید به این موزه اضافه شد. این موزه تحت سرپرستی وزارت دفاع فدراسیون روسیه قرار دارد. وقتی نیروهای نظامی به رهبری آنتوان ایوانوویچ دنیکین (Anton Ivanovich Denikin) از بین رفت و روسیه دچار بحران جنگ داخلی شدف فکر تاسیس موزه برای تجلیل از نیروی جنگ روسیه به ذهن بنیانگذارانش خطور کرد. ایمن نگهداشتن موزه مرکزی نیروهای مسلح در زمان جنگ کبیر میهنی (1941 تا 1945)، واقعا سخت و مشکل بود. اما افرادی که در اینجا کار می کردند به منظور حفظ روحیه سربازها، نهایت تلاش خود را برای نگهداری موزه انجام دادند.

اکنون این موزه شامل 24 سالن نمایش واقع در ساختمانی در خیابان ارتش روسیه در مرکز مسکوست. در این موزه تقریبا یک میلیون شیء برای نمایش وجود دارد. میان آنها پرچم های نبرد و پیروزی، تصاویر، اسناد، جوایز و تزئینات ارتش، سلاح ها و متعلقات شخصی افسران، سربازان و فرماندهان معروف به چشم می خورد. علاوه بر آنها، نمایشگاه دیگری هم در بیرون از ساختمان وجود دارد. در سکوی روباز نزدیک پارک اکاترینینسک (Ekaterininsk) که از مجموعه ورزشی المپیسکی(Olimpiysky) چندان دور نیست، می توان شاهد واحدهایی از انواع متفاوت تجهیزات ارتش- توپخانه، زره پوش، موشک، هواپیما و تجهیزات دریایی بود. به طور مثال: در این مکان تانک های دوران جنگ داخلی روسیه و راکت های استراتژی مدرن وجود دارند.

هرساله میلیون ها نفر از موزه مرکزی نیروهای مسلح دیدن می کنند. بلیت ورودی آن گران نیست و موزه از 10 صبح تا 5 بعد از ظهر (چهارشنبه تا یکشنبه) باز است.

مقبره لنین (lenin)، مسکو

مقبره لنین

سلامت جسمانی لنین، رهبر شوروی، در سال 1923 رو به وخامت گذاشت و پس از یک افت شدید ناگهانی درگذشت. او 21 ژانویه 1924 فوت کرد. صدها هزار نفر با اندوه قصد خداحافظی با او را داشتند و در همان زمان ناگهان حاکمان کشور تصمیم گرفتند برای لنین مقبره ای بسازند تا افرادی که نتوانستند به مراسم لنین بیایند، در این مقبره با رهبرشان خداحافظی کنند. ساختمان چوبی مقبره، 27 ژانویه آماده شده بود. 5 سال پس از فوت لنین، ساخت مقبره سنگی آغاز شد و در سال 1930 به اتمام رسید.

مقبره لنین

مکان دفن لنین، یکی از بناهای یادبود مدرن معماری روسیه است. بیشتر مکان های برجسته میدان سرخ بین قرن های 16 تا 19 ساخته شده بودند و تنها بنای مهم میدان سرخ که در قرن بیستم ساخته شد، مقبره ولادیمیر ایلیچ لنین(Vladimir Ilich Lenin)، رهبر انقلاب اکتبر و بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی است.

بازدیدکنندگان از طریق در ورودی اصلی وارد مقبره شده، از پلکان چپ به سمت پایین می روند و وارد سالن عزاداری، جایی که جسد رهبر در تابوت سنگ آهکی قرار گرفته است، می شوند. بازدیدکنندگان به آرامی اطراف آن راه می روند و سپس از طریق پلکان سمت راست بالا آمده و از سالن خارج می شوند.

موزه تاریخی دولت

موزه تاریخی دولت

این موزه تاریخی در سال 1872 به دستور امپراتور الکساندر دوم (Alexander II) تاسیس شد. پروژه ساخت آن به وسیله دو معمار به نام های شروود (Shervud) و سیمنوف (Semenov) طراحی شد. ساختمان موزه در میدان سرخ و مرکزی ترین نقطه مسکو روبه روی کلیسای جامع سنت باسیل (Saint Basil) که بین سال های 1876 تا 1881 ساخته شد، قرار دارد.

موزه تاریخی دولت موزه اصلی ملی روسیه است. در اینجا می توان شاهد صنایع دستی تاریخی و بناهای یادبود از دوران باستان تا مدرن بود. آن بزرگترین مرکز علمی و فرهنگی است.

این موزه تاریخی آخرین بخش نمایش خود را در سال 2006 تکمیل کرد. در این موزه 39 سالن در دو طبقه وجود دارد که تاریخ روسیه از قدیمی ترین روزهای آن تا ابتدای قرن بیستم را به نمایش می گذارند.

نمایش آثار از طبقه دوم شروع می شود. در این طبقه شما می توانید دوره های مختلف تاریخ روسیه را ببینید: جوامع اولیه روسیه، روسیه باستان، دوره چندبخش بودن سرزمین روسیه، جنگ با مهاجمان خارجی، یکپارچه شدن کشور، فرهنگ روسیه و کشف سیبری. سالن نمایش تاریخ روسیه در دوره پتر اول (Peter I): سیاست، فرهنگ و اقتصاد روسیه- در طبقه سوم قرار گرفته است.

مجموعه موزه تاریخی دولت شامل یافته های باستان شناسی، دست نوشته ها، اولین کتاب های چاپ شده، شمایل های باستانی، تسلیحات و جواهرات، شاهکارهای سرامیکی و شیشه ای، نمونه هایی از لباس های ملی و بسیاری از اشیاء دیگر است. در اینجا می توانید شاهد وسایل تزارهایی مانند ایوان چهارم (Ivan IV)، معروف به مخوف، پتر اول و وسایل نمایندگان خاندان رومانوف (Romanov) باشید.

کاخ نیاوران؛ قصر مجلل قاجار و پهلوی
ادامه مطلب

افرادی که نقاشی دوست دارند از دیدن آثار بسیاری از نقاشان معروف در این موزه لذت خواهند برد. در مکانی به وسعت 4 هزار متر، نزدیک به 22 هزار شیء وجود دارد و تماشای تمام آثار این موزه، حدود 3 کیلومتر پیاده روی را پیش روی بازدیدکنندگان قرار خواهد داد.

موزه صندوق الماس، مسکو

موزه قصر الماس

صندوق الماس فدراسیون روسیه بخشی از صندوق دولت، متشکل از فلزات و سنگ های باارزش فدراسیون روسیه است و مجموعه ای از قطعات منحصر به فرد فلزات با ارزش و سنگ های قیمتی منحصر به فردی می باشند که ارزش تاریخی و هنری دارند. همچنین، مجموعه ای از جواهرات بی نظیر و دیگر اشیاء ساخت فلزات باارزش و سنگ های گرانقیمت در اینجا نگهداری می شوند. تکمیل نمودن این مجموعه، از قرن هجدهم وقتی که پتر اول دستور حفظ اشیایی که در اختیار دولت بود را داد، شروع شد. به موجب این دستور، قرار شد با ارزش ترین اشیاء، علاوه بر خانواده سلطنتی، در اختیار کل روسیه نیز قرار بگیرد.

موزه قصر الماس

اشیاء با ارزش سلطنتی، نشان ها و دیگر لوازم غیرسلطنتی بسیاری از نسل های تزار روسیه تا سال 1914 در کابینت الماس مخصوص در قصر زمستانی واقع در سنت پترزبورگ (St. Petersburg) نگهداشته می شدند. پس از جنگ جهانی اول، این اشیای با ارزش با عجله تخلیه شده، به کرملین مسکو منتقل و به مدت 8 سال در زیرزمین نگهداری شدند. درسال 1922، کمیسیون تشخیص و بررسی هنر جواهرات و اشیاء تزئینی، ارزش هنری و تاریخی بی نظیر اشیاء کابینت الماس سابق را تایید کرد و بررسی و حفظ مجموعه در مخزن نگهداری اشیاء با ارزش دولت را لازم دانست. موزه صندوق الماس در سال 1967 تاسیس شد.

این نمایشگاه به دلیل محبوبیتش و با تصمیم دولت به نمایشگاهی دایمی تبدیل شد. صندوق الماس، حاوی مجموعه ای بی نظیر از جواهرات و الماس است. این مجموعه از زمان شکل گیری، مملو از سنگ های قیمتی نادر، نشان ها و دیگر کالاهای باارزش شده است. بخش بزرگی از مجموعه به آزمایشگاه تجربی ترمیم اشیاء با ارزش تخریب شده از جمله تاج بزرگتر و کوچکتر امپراتوری و دیگر اشیاء خانواده سلطنتی اختصاص دارد. دراینجا بیش از صد شی با ارزش در معرض نمایش گذاشته شده است.

تسلیحات کرملین (Kremlin)، مسکو

موزه تسلیحات کرملین

تسلیحات کرملین، خزانه داری مسکو و بخشی از کاخ بزرگ کرملین می باشد و در ساختمانی قرار دارد که سال 1851 به وسیله کنستانتین تون (Konstantin Thon) معمار ساخته شد. موزه تسلیحات، نام خود را مدیون اسلحه سازانی که در آنجا کار می کردند- در واقع بهترین سازندگان طلا و نقره- است. آنها سلاح هایی با کیفیت بالا، سبک و راحت می ساختند. بعدها تسلیحات به کارگاه پیکرنگاری، جایی که اساتید معروفی مانند: س.یوشاکوف (S. Ushakov) ، ف.زوبوف (F. Zubov) ، و ا. بزمین (I. Bezmin) در آنجا کار می کردند، پیوست. اساس مجموعه موزه برپایه کالاهای با ارزش ساخته شده در کارگاه های کرملین و اهداء شده از سوی سفارت های خارجی است و این اقلام قرن هاست که در مخزن گنجینه سلطنتی و همچنین اتاق نگهداری اشیاء مقدس پاتریارک (Patriarch) نگهداری می شوند.

این موزه در طول تاریخ خود بارها از اقلام ارزشمندی همچون هدایا، غنائم جنگی و یافته های با ارزش مملو شده است. همچنین از این مکان، در دوران آزار و اذیت مذهبی، برای نگهداری اقلام با ارزش کلیساهای تعطیل شده استفاده می شد. در سالن های این موزه، لباس های باشکوه تزارها و جامه های نمایندگان کلیسای ارتدوکس روسیه وکالاهای نقره ساخته شده به دست هنرمندان با استعداد نگهداری می شود. یکی از معروف ترین آثار، کلاه مونوماخ (Monomakh) است که مزین به پوست سمور و سنگ های قیمتی می باشد. تمام شاهزاده های بزرگ روسیه تا دوران پتر اول، با این کلاه تاجگذاری کردند. بازدیدکنندگان می توانند شاهد آثار نقره و حتی زین و افسار اسب تشریفاتی باشند. موزه دربرگیرنده حدود 4000 نمایش آثار هنری و صنایع بی نظیر روسیه، اروپا و شرق است.

موزه یادبود فضانوردی، مسکو

موزه یادبود فضانوردان

فضای بیرون از جو زمین و روسیه، دو عضو جدایی ناپذیر هستند. اغلب مردم، معروف ترین کیهان نورد روسیه، یوری گاگارین (Yuri Gagarin)، اولین فردی که در روز دوازدهم ماه آوریل سال 1961 قدم به بیرون از جو زمین گذاشت را می شناسد. موزه هوانوردی و کیهان نوردی و یا موزه یادبود کیهان نوردی برای تجلیل از بیستمین سال پرواز گاگارین تاسیس شد. البته تاریخ بازگشایی این موزه به سال 1964، هنگام ساخت بنای یادبود برای فاتحان فضا، بازمی گردد. این موزه در قلب این بنای یادبود و درست بر “روپی” آن قرار گرفته است. جنس این بنای یادبود از تیتانیوم صیقلی است که در ساخت موشک هم کاربرد دارد. بخش فوقانی بنا دارای ساختار مهندسی منحصر به فردی با ارتفاع 110 متر و شیب زاویه 77 درجه است.

داراب؛ شهری به قدمت تاریخ ایران
ادامه مطلب

اولین نمایش موزه یادبود فضانوردان، همزمان با اولین موفقیت های فضایی روسیه برپا گشت. لباس های فضایی، ماهواره های مصنوعی زمین، وسایل نقلیه فضایی برای تحقیق در مورد ماه و سیاره های منظومه شمسی نیز در میان مجموعه های نمایش داده شده قرار داشتند. این موزه در سال 2006 به منظور بازسازی به مدت 3 سال بسته شد. موزه کیهان نوردی مجددا در سال 2009 با شکل و شمایلی جدید و با فضای نمایشگاهی 4 برابر بزرگتر بازگشایی شد.

در حال حاضر این نمایشگاه، 8 سالن دارد و با یک سالن سینما و سالن کنفرانس نیز تجهیز شد. با از سرگیری کار نمایشگاه، می توان شاهد تجهیزات کامل فضایی بود. در اینجا می توانید وسایل افرادی که در صنعت فضا مشارکت داشتند، مدارک آرشیو شده، تصاویر ثابت و متحرک، اشیاء مسکوک شناسی، تمبرشناسی، کارت پستال، مدال و دیگر آثار نمایشی را ببینید. آثار نمایشی تعاملی مختلفی نیز مانند شبیه سازهای فضایی وسایل حمل و نقل فضایی، شبیه سازهای مجازی ایستگاه فضایی بین المللی و دیگر نمایش ها وجود دارد.

همچنین، می توانید یک نسخه مینیاتوری از مرکز کنترل ماموریت های فضایی، جایی که ایستگاه فضایی بین المللی را درست در زمان واقعی خودش به شما نشان می دهد، ببینید و با خدمه آن ارتباط برقرار کنید.

موزه جدید روی مساحتی به وسعت 8500 متر مربع قرار گرفته است که 4000 متر آن به نمایشگاه اختصاص دارد. این نمایشگاه حاوی بیش از 93 هزار واحد شیء است که اکنون به آنها قطعاتی از آثار هنری، تمبر و سکه نیز اضافه شده است.

موزه سه شنبه تا یکشنبه ها، از ساعت 10 صبح تا 7 بعد ازظهر و پنجشنبه ها تا ساعت 9 شب باز است.

موزه جنگ کبیر میهنی (Great Patriotic War)، مسکو

موزه جنگ بزرگ میهنی

اگر از خیابان کوتوزوفسکی (Kutuzovsky) در امتداد کوچه پارک مرکزی عبور کنید، به میدان ویکتوری (Victory) می رسید. در اینجا موزه جنگ کبیر میهنی قرار دارد. این موزه سال 1986 تاسیس شد و تقریبا 50 هزار آثار نمایشی دارد. 385 کتاب خاطره نیز وجود دارد که داستان های خسارات دوران جنگ را بازگو می کنند.

مجموعه موزه دربرگیرنده انتخاب وسیعی از اشیاء مربوط به جنگ کبیر میهنی است. این اشیاء عبارتند از: تسلیحات، لباس های نظامی، مدال ها، عکس ها و مدارک. همچنین، می توانید آثار هنری مانند تابلوهای نقاشی، مجسمه ها، نگاره ها و پوسترها را نیز در اینجا بیابید.

کتابخانه موزه در برگیرنده بیش از 50 هزار کتاب می باشد که برخی از آنها به راستی نادر و کمیاب هستند.

موزه شامل نمایشگاهی به نام” جاده ای به سوی پیروزی” است. بازدیدکنندگان می توانند شاهد گالری هنر و شش تصویر سه بعدی متحرک از نبردهای مهم باشند. همچنین، نمایشگاه تسلیحات و استحکامات روسیه و خارجی وجود دارد.

بنر پیروزی، یکی از باارزش ترین کالای این موزه به حساب می آید ودر 30 آوریل سال 1945، بالای رایشتاگ (Reichstag) – پارلمان آلمان- در برلین قرار گرفت.

موزه هنرهای زیبای پوشکین (Pushkin)

موزه هنرهای پوشکین

موزه هنرهای زیبای پوشکین، یکی از بزرگترین موزه های روسیه است. ای موزه نه تنها در برگیرنده شاهکارهای هنری روسیه می باشد، بلکه آثاری از اروپا و دیگر نقاط جهان را در خود حفظ کرده است. ساختمان موزه به سبک معماری التقاطی ساخته شده و امروزه این موزه را به نماد واقعی روسیه تبدیل کرده است.

موزه هنرهای زیبای پوشکین، ابتدا در سال 1912 افتتاح شد و اکنون حاوی 670 شاهکار مجسمه سازی و نقاشی است. همچنین، در برگیرنده بناهای یادبود باستان شناسی و اقلام مسکوک شناسی است. اما فقط 5/1 درصد این مجموعه در معرض نمایش هستند.

آثاری از دوران باستان تا قرن بیستم در مجموعه موزه پوشکین وجود دارد. هرکدام از سالن ها دوره ای متفاوت را به تصویر می کشند. در طبقه اول می توانید سالن هایی با مصنوعات باستانی مانند سالن مصری، سالن های آسیا و مدیترانه ای، هند و آمریکای لاتین را ببینید. منحصر به فردترین اثر طبقه اول گنجی است که به وسیله هاینریش شلیمان (Heinrich Schliemann)، باستان شناس آلمانی در حفاری تروی (Troy) در دوره 1871 تا 1890 پیدا شده بود.

بهترین جاذبه های گردشگری ترکمنستان
ادامه مطلب

سالن های یونان باستان و رم در طبقه دوم قرار گرفته اند. همچنین، آمفورا- خمره های سفالی- قدیمی، اشیاء کوزه گری و مجسمه سازی در این موزه به چشم می خورد. در اینجا می توانید کپی معروف ترین مجسمه های عتیقه، مانند داوود (David) اثر میکل آنژ (Michelangelo) و غیره و نیز صنایع دستی کشورهایی که تاریخ شان به قرون وسطی و رنسانس باز می گردد را ببینید.

بعلاوه، مجموعه وسیعی از تابلوهای نقاشی قرون 19 و 20 مانند گوگن (Gauguin )، ون گوگ (Van Gogh) ، ماتیس (Matisse)، پیکاسو (Picasso) و مجموعه ای از تمثال های بیزانس در این موزه وجود دارند. نمایشگاه موزه هنرهای زیبای پوشکین دایما در حال تغییر است.

گالری دولتی ترتیاکوف (Tretyakov)، مسکو

گالری دولتی ترتیاکوف در مسکو یکی از مراکز مهم علمی، هنری، فرهنگی و تحصیلی در روسیه و بزرگترین موزه هنر روسیه در دنیاست. این گالری در سال 1856 توسط پاول ترتیاکوف (Pavel Tretyakov) به عنوان مجموعه ای شخصی تاسیس شد و دربرگیرنده آثار هنری هنرمندان قرون 10 تا 20 می باشد. این مجموعه شامل تمام انواع نقاشی های روسی از شمایل گرفته تا آثار پیشرو است. در سال 1856، تاجری به نام پاول ترتیاکوف دو نقاشی اول ن.شیلد ر (N. Shilder) و و.خودیاکوف (V. Khudyakov) ، دو نقاش روسی را خریداری کرد.

در دهه 1850، او به مجموعه اش، آثاری از ا.سوکولوف (I. Sokolov) ، و.ژاکوبی (V. Jacobi) ، آ.ساوراسوف (A. Savrasov) و م.کلود (M. Klodt) را اضافه کرد. در آن زمان پاول ترتیاکوف رویای ساخت یک موزه را داشت تا آثار هنرمندان روسی را در معرض نمایش قرار دهد. این مجموعه دار، بهترین آثار هنرمندان روسی را که در بازار هنر بودند، به دست آورد. دراصل پاول ترتیاکوف، فقط یک مجموعه دار نبود، او دانش وسیعی از ادبیات، هنر، تئاتر و موسیقی داشت و اولین موزه در روسیه که رشد هنر روسی را منعکس می کرد، بنا ساخت. او می خواست موزه خود را دردسترس عموم قرار دهد؛ بدین ترتیب در سال 1867، این گالری بازگشایی و مجموعه پاول و برادرش سرگئی (Sergei ) به نمایش گذاشته شد.

موزه دولت تریاکوف

پاول نقاشی هایش را در خانه اش در کوچه لاوروشینسکی (Lavrushinsky)، قرار داد. از سال های 1872 تا 1874، دو اتاق موزه ساخته شد که با این خانه در ارتباط بودند. در سال 1882، وقتی که باید مجموعه ای از ترکستان (Turkestan) در این گالری قرار می گرفت، شش اتاق جدید اضافه شد. همچنین، در سال 1885 و 1892 اتاق های دیگری ساخته شدند. سال 1892، سال مهمی برای موزه بود- در آن سال، پاول ترتیاکوف گالری و همچنین مجموعه حاوی 1287 نقاشی، 518 طراحی و 9 مجسمه از آثار هنرمندان روسی قرون هجدهم و نوزدهم و آثاری از هنرمندان برجسته اروپای غربی را به شهر مسکو ارائه داد.

یک سال بعد موزه شهر مسکو پاول و سرگئی ترتیاکوف، به طور رسمی افتتاح شد. پس از مرگ پاول ترتیاکوف در سال 1898، کار او به وسیله حامیان دیگر ادامه یافت. امروزه، مجموعه عالی و باشکوه گالری دولتی ترتیاکوف حاوی بیش از170 هزار اثر هنری از جمله شمایل ها، نقاشی ها، مجسمه ها و نگاره های بیشماری است. این مجموعه حاوی آثار هنری هنرمندان روسی معروفی همچون آندری رابلف (Andrey Rublev)، الکسی ساوراسوف (Alexei Savrasov)، واسیلی سوریکوف (Vasily Surikov )، ایلیا رپین (Ilya Repin)، ایوان شیشکین (Ivan Shishkin)، ولنتین سروف (Valentin Serov) ، ویکتور وسنتسوف (Viktor Vasnetsov)، میخائیل روبل (Mikhail Vrubel)، کازیمیر ماله ویچ (Kazimir Malevich) و دیگران است. بی نظیرترین مجموعه های موزه، مجموعه هنر روسی قرون 9 تا 10 و مجموعه هنر اتحاد جماهیر شوروی از 1930 تا 1980 هستند.

 

 

نظرات کاربران