delphi-greece

مشهورترین بناهای تاریخی جهان

کل : 5

میانگین : 3.8

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۴ فروردین ۱۳۹۶

در این یادداشت چندی دیگر از مشهورترین و پر بازدیدترین ابنیه ی تاریخی برای شما گردآوری شده است؛ با سفرمی همراه باشید…

1. پارک ملی مسا ورده، کلرادو (Mesa Verde National Park, Colorado)

1400-mesa-verde-national-park-colorado-night.imgcache.rev5f1717669313282dad1dec907f9f4546.web

572329 نفر بازدید کننده در طول سال

این بنای تاریخی که در حقیقت خانه‌های صخره‌ای قوم پوئبلو محسوب می‌شود – که در طول قرن ششم تا دوازدهم با استفاده از سنگ‌ماسه‌ها و ملات گل ساخته شده است – در شمار بزرگترین و بهترین ساختمان‌های صخره‌ای حفاظت شده آمریکای شمالی قرار دارد. دیوارهای این خانه‌ها از گچ و خاک‌های قرمز رنگ، قهو‌ه‌ای مایل به زرد و سفید رنگ ساخته شده‌اند که در آن تصاویری از طرح‌های هندسی، اقوام، آثار دست و حیوان‌هایی همچون بز کوهی و پرنده‌ها به تصویر کشیده شده است. این رنگ‌ها احتمالاً نام گذاری‌های قبیله‌ای را نشان می‌دادند.

منبع: خدمات پارک ملی ایالات متحده آمریکا

 

2.میرا (دمره)، آنتالیا، ترکیه (Myra (Demre), Antalya, Turkey)

Myra_Rock_Tombs

544846 نفر بازدید کننده در طول سال

این بنای تاریخی در واقع مقبره‌های لیکیایی‌ها (Lycian) است و به همراه ستون‌های مربعی‌شکل که در طول قرن چهارم قبل از میلاد مسیح درون صخره‌هایی از جنس آهک کنده‌کاری شده‌اند، همچون مجموعه خانه‌هایی در کنار هم ساخته شده‌اند. این مقبره‌ها روی صخر‌ه‌ای بر فراز یک سالن تئاتر رومی مجهز به یک راهروی دو طاقی قرار گرفته‌اند و به خوبی از آن حفاظت شده است. اما با این حال، شهرت این شهر باستانی بیشتر به خاطر کلیسای بازسازی شده آن است که قدمت آن به قرن نهم تا یازدهم بازمی‌گردد. این کلیسا به سنت نیکولاس، پسر بچه خوش رفتار بومی اختصاص داده شده بود که بیشتر با نام سانتا کلوز (Santa Claus) شناخته می‌شد.

منبع: وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه

 

3.پرگامون ( برگاما)، ازمیر، ترکیه (Pergamum (Bergama), Izmir, Turkey)

Turkey_Pergamon_SHS_93264217

536000 نفر بازدید کننده در طول سال

در حال حاضر ازمیر نزدیکترین شهرستان بزرگ به پرگامون محسوب می‌شود. پرگامون یک مرکز فرهنگی باستانی هلنی است که ارتفاع آکروپلیس آن به 800 فوت بالای دره می‌رسد و شامل معابد مرمری متعلق به الهه آتنا و تراژان، یک سالن تئاتر یونانی و یک کتابخانه مجهز به 200 هزار جلد کتاب می‌باشد. جالینوس (Galen)، یکی از مشهورترین پزشکان دوران باستان در سراسر این دوره محسوب می‌شد که در قرن دوم بعد از میلاد مسیح، در یک مرکز اصلی پزشکی، آسلپین (Asclepion: در یونان و روم قدیم از این واژه برای معبد شفا استفاده می‌شد) به کار طبابت می‌پرداخت.

شهر هامبورگ آلمان، دروازه ورود به جهان !
ادامه مطلب

منبع: وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه

 

4.تروی ( تروا و یا تروآس)، سنککل، ترکیه (Troy (Truva or Troas), Çanakkale, Turkey)

6-Days-Troy-Anzac-Day-Tours

515905 نفر بازدید کننده در طول سال

بواسطه شهرت جهانی حماسه ایلیاد هومر که از داستان مصیبت‌های شهر تروی در حدود سال 1183 قبل از میلاد مسیح پرده‌برداری کرده، این شهر نیز شهرت جاویدان یافته است؛ اما این شهرت جاودان صرفاً زمانی  بر سر زبا‌ن‌ها افتاد که در اواخر قرن نوزدهم موقعیت مکانی این شهر کشف شد. بازدیدکنندگان اغلب در روشنایی روز به بازدید از این شهر اقدام می‌کنند، چرا که تنها در این شرایط می‌توانند به خوبی از ماکت اسب تروژان به ارتفاع 30 فوت، پنجره‌ها و بخشی از دیوارهای اصلی این شهر که بر فراز دشت تاریخی تروی قرار دارد، دیدن کنند.

منبع: وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه

 

5.دلفی، یونان، (Delphi, Greece)

Delphi-Central-Greece

500 هزار نفر بازدید کننده در طول سال

یونانیان باستان از این بنای تاریخی که در حقیقت یک پناهگاه کوهستانی زیبا محسوب می‌شود به عنوان مرکز و یا «ناف» جهان یاد می‌کردند و از دوران نوسنگی 6000 سال پیش تاکنون نیز این پناهگاه به عنوان بنایی مقدس شناخته می‌شود. پرستش‌کنندگان معابدی را برای پرستش الهه‌های آپولو، آتنا و خدایان دیگر و نیز برای نگهداری نذورات ارزشمند تقدیمی ساخته بودند ( که برخی از این معابد امروزه مجدداً بازسازی شده است). اما با این حال در قرن‌های چهارم تا ششم قبل از میلاد مسیح، این معبد معروف به اوج نفوذ و تأثیرگذاری خود دست یافت.

منبع: انجمن ملی گردشگری یونان

 

6.گاوچان، سین‌کیانگ، چین (Gaochang, Xinjiang, China)

Turpan-gaochang-d10

500 هزار نفر بازدید کننده در طول سال

این شهر دنج که در مسیر جاده ابریشم و در دامنه کوه‌های شعله‌ور (Flaming Mountains) و مرز صحرای سوزان تکلهمکان (Taklamakan) قرار دارد، در حقیقت مرکز فرهنگی، اقتصادی و سیاسی غرب کشور چین محسوب می‌شد که از قرن اول قبل از میلاد مسیح تا قرن چهاردهم از شهرت و رونق فراوانی برخوردار بود. طرح کلی معماری بخش اعظمی از دیوارهای درونی و بیرونی این شهر و برخی از ساختمان‌های بازسازی شده که تاکنون پابرجا باقی مانده‌اند، از شهر شیان (Xian) برگرفته شده است.

جشن هیجان انگیز اکتبر در شهر مونیخ آلمان
ادامه مطلب

منبع: تورهای اودیسه چین

7.غارهای آجانتا، هند (Ajanta Caves, India)

516b2405a875bc05ced9dc67c0d69700

416057 نفر بازدید کننده در طول سال

15 تا 21 قرن پیش، راهبان بودایی با استفاده از چکش و قلم درز (اسکنه) تعداد 30 غار را درون صخره‌های سنگی موجود بر فراز تنگه رودخانه حفاری کردند که هر یک از اتاق‌های درونی مخصوصی برخوردار بود. آن‌ها این صومعه‌ سراها و پرستشگاه‌ها را با نقاشی‌های دیواری پیچیده و کنده‌کاری‌های ظریف از تصاویر بودا و بوداسیف بر روی دیوارها و ستون‌ها تزئین کرده بودند. این هنر باشکوه و ارزشمند، سبک مد، طلا و جواهر، ابزارهای موسیقی و آداب و رسوم آن دوران هند را به خوبی به نمایش می‌گذارد.

منبع: پژوهش‌های باستان‌شناسی هند

 

8.کوبا، کینتانا روو، مکزیک (Cobá, Quintana Roo, Mexico)

coba.jpg.1340x0_default

400641 نفر بازدید کننده در طول سال

این شهر مایایی دو هزار ساله و نیز بلندترین هرم خود در شبه جزیره یوکاتان واقع شده است و مرکز مجموعه‌ای از 46 ساکبی (sacbe) و یا جاده سفیدرنگ از جنس سنگ و شن فشرده با پوششی از گچ به طول 100 مایل محسوب می‌شود. پنج دریاچه و یا گودال آب دور تا دور این شهر را فراگرفته است و ارتفاع درخت‌های جنگلی آن نیز به 100 فوت می‌رسد.

منبع: روابط عمومی ترنر (Turner PR)

 

9.پرگه ( پرگا)، آنتالیا، ترکیه (Perge (Perga), Antalya, Turkey)

Perge-Aksu-Antalya-Turkey-9

399805 نفر بازدید کننده در طول سال

اگرچه در حال حاضر بقایای تاریخی بازمانده از پرگه توسط مزارع، گلخانه‌ها و زمین‌های حومه آنتالیا احاطه شده است، اما اگر به تاریخ دو هزار سال پیش بازگردیم، این شهر رومی بدون شک از رونق و شکوه بسیاری برخوردار بوده است. لشکر اسکندر کبیر تا سرزمین‌های این منطقه پیشروی کرده بود، اما بعدها رومی‌ها کنترل این منطقه را در دست گرفته و در این شهر به ساخت و ساز حمام، چشمه، میدان مربعی شکل به ارتفاع 200 فوت، سالن تئاتر 12000 نفری و بلوارهای ستون‌بندی شده به عرض 60 فوت اقدام کردند. به علاوه، این شهر به دروازه برج‌های سنگی دایره‌ای شکل و غیر معمول آن نیز شهرت دارد که به شیوه‌ای تلفیقی به سبک رومی و یونانی ساخته شده است. همچنین دو مرتبه بازدید سنت پاول (St. Paul) از این منطقه نیز از دیگر عوامل شهرت آن محسوب می‌شود.

از کدام جاذبه های بیروت دیدن کنیم؟
ادامه مطلب

منبع: وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه

 

10.هرکولانیوم، ایتالیا (Herculaneum, Italy)

herculaneum-italy-picture-ruins-panorama-overview-ercolano-ancient-city

320549 نفر بازدید کننده در طول سال

این شهر رومی که زمانی به عنوان استراحتگاه کاربرد داشته است، به همراه شهر پمپی که در آن حوالی قرار دارد، بر اثر فوران کوه آتشفشانی وزوویو (Mount Vesuvius) به زیر خاکستر مدفون شدند. اما پس از این حادثه بقایایی از بخش‌های مختلف شهر هرکولانیوم از جمله حمام‌های عمومی، انبارها، خانه‌های مجلل و ویلاهای سالم باقی ماند. امروزه این بقایای تاریخی تصویری شگرف از سبک زندگی در سال 79 بعد از میلاد مسیح، زمانی که این شهر با جریانی از گدازه‌های آتشفشانی در عمق 65 فوتی زمین پنهان شد را در معرض دید بازدیدکنندگان آن قرار می‌دهد. گل‌های آتشفشانی با دمایی برابر 760 درجه همه شهر را پوشانده بودند اما با این حال بخشی از درب‌ها و سقف‌های چوبی سالم باقی ماندند اما پنجره‌های آهنی، ساختارهای مرمری چشمه‌ها و موزاییک‌ها و نقاشی‌های دیواری دقیق و جزئی همگی به سرعت به زیر مذاب‌های آتشفشانی فرو رفتند.

منبع: پژوهش‌های باستان‌شناسی پمپئی

 

نظرات کاربران