مهم ترین عوامل موثر در پیشرفت گردشگری

اثرگذارترین عوامل بر پیشرفت گردشگری در سال 2017

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

دلایل پیشرفت گردشگری در سال 2017 میلادی چه بودند؟ تور و خدمات گردشگری، همواره به دنبال شناسایی و تعیین تمایلات و گرایش‌های افراد در فر هستند. این مسئله، به طبع بخشی از تجارت در صنعتی است که در عرصه جهانی در حال تغییر است. ممکن است گرایش سفری که در طی یک سال مشخص موفقیت آمیز به نظر می‌رسد، در سال بعد به همان اندازه کارایی نداشته باشد. لحاظ کردن این موردها در رسیدن به پیشرفت گردشگری بسیار موثر خواهد بود.

گردشگری

این گزارش به کارشناسان بسیاری کمک می کند تا در جریان تازه‌ترین اطلاعات در این زمینه قرار گرفته و شرکت‌های مسافرتی خود را همچنان به روز نگاه دارند. به همین خاطر در صدد برآمدیم تا در رابطه با تمام روندها و گرایش‌های حیاتی سفر در سال 2017 و صنعت گردشگری جهانی گزارشی تنظیم کنیم.

در بخش زیر با سفرمی همراه شوید تا شما را با هفت گرایش سفر در سال جاری آشنا کنیم که به پیشرفت گردشگری کمک زیادی خواهند کرد.

پیشرفت گردشگری

1.نسل هزاره و پشرفت گردشگری

نسل هزاره‌ای، در حقیقت بزرگترین نسل تاریخ به حساب می‌آیند، که پس از کودکان نسل انفجاری (Baby Boomers: کودکانی که در دوره انفجار جمعیت پس از جنگ جهانی دوم، یعنی در حد فاصل سال‌های ۱۹۴۶ و ۱۹۶۴ زاده شده ‌باشد) پا به عرصه خلقت گذاشته‌اند. در حال حاضر نسل هزاره، به عنوان جوان‌ترین نسل با درآمدی خالص (درآمد خالص پس از پرداخت مالیات)، جایگاه خود را در زمینه رهبری سفر و گردشگری تحکیم کرده‌‌اند.

نسل هزاره

به علاوه، این نسل در تصمیم‌گیری نیز پیشرو هستند. آن‌ها در خصوص تصمیم‌گیری بر سر اینکه شیوه‌ها و گرایش عمده در سال جدید چه چیزهایی خواهد بود، نقش مهمی ایفا نموده و در بیان خواسته‌ها و تمایلات خود و نحوه دسترسی به این خواسته‌ها کمرویی نمی‌ورزند. در روند برنامه‌ریزی برای سفر، نسل هزاره‌ای‌‌ها عموماً از خواسته‌ها و تمایلات خود آگاهی داشته و برای آن‌ها ارزش قائل می‌شوند. خواسته آن‌ها این است که بتوانند بلیط سفرها و تورهای مدنظر خود را به صورت آنلاین رزرو کنند.

از آنجایی که نسل هزاره‌ای‌ها، بخش اعظمی از جمعیت کنونی جهانی را تشکیل می‌دهند، برقراری امکان رزرو اینترنتی سفرها، دستاورد مهمی در خصوص جلب رضایت مشتریان به حساب می‌آید. در چندین سال آینده نیز، این نسل همچنان بازار سفرها را به خود اختصاص خواهند داد.

2.سفرهای ماجراجویانه و سرشار از هیجان

با توجه به اظهارات گروه ویرچوسو (Virtuoso)، برترین گروه مشاوره سفر و رزرو هتل در جهان، دومین گرایش سفری در سال 2017، سفرهای ماجراجویانه و سرشار از هیجان خواهد بود. از جمله این سفرهای ماجراجویانه می‌توان به « وحش‌گشت در آفریقا، شنا در کنار کوسه‌‌نهنگ‌های عظیم‌الجثه مکزیک و یا استرالیا، کوهنوردی در ارتفاعات کوه آلپ در سوئیس» اشاره کرد.

جمعیت‌شناسی گردشگرانی که در این‌گونه سفرهای ماجراجویانه شرکت می‌کنند، حاکی از آن است که اغلب این گردشگران را خانم‌ها تشکیل می‌دهند (47 تا 53 درصد از مجموع کل)، به خصوص در سفرهای ماجراجویانه‌ای که مقصد آن آفریقاست (که در این صورت 57 درصد از کل مسافران را خانم‌ها تشکیل می‌دهند). مناطق آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی از جمله برترین مقاصد سفرهای ماجراجویانه محسوب می‌شوند. رفته رفته تمایل گردشگران به حضور در سفرهای باب میل و سفارشی افزایش یافته و به همین ترتیب تمایل آن‌ها برای شرکت در سفرهای دشوار ماجراجویانه کاهش می‌یابد.

شهر انار؛ شهر سلمان، ساوه
ادامه مطلب

ماجراجویی

پیش‌بینی می‌شود که در سال 2017، فعالیت‌های ماجراجویانه‌ای از قبیل وحش‌گشت‌ها، کوهنوردی و دوچرخه‌سواری از گزینه‌های محبوب افراد برای این نوع سفرها باشند.

همین طور بخوانید: راه های پیشگیری از کرونا در سفر

3.مسافرت‌های تک نفره بانوان

امروزه، در 80 درصد از تصمیم‌گیری‌های آغاز یک سفر، بانوان دخیل هستند. فرقی نمی‌کند چه بانوان متأهل، چه مجرد، چه حتی آن‌هایی که از همسر خود جدا شده‌اند، به هر حال بانوان در این راه پیشتاز هستند و کارشناسان صنعت گردشگری نیز رفته رفته بیشتر به این مسئله واقف می‌شوند. بانوان گردشگری که امروزه روز شاهد هستیم، بسیار مستقل و جسور بوده و به دنبال کشف تجربیات جدید هستند. آنان در خصوص مسائلی از این قبیل اینکه تعطیلات به کجا بروند، چگونه و به چه طریقی به محل مورد نظر خود برسند، شخصاً تصمیم‌گیری کرده و بسیاری از آن‌ها نیز مسافرت‌های تک‌نفره را انتخاب می‌کنند.

سفر زنان تنها

در سال 2014، 72 درصد از زنان آمریکایی، به تنهایی به سفرهای ماجراجویانه رفته‌اند. این آمار در سال‌های آینده نیز همچنان در حال افزایش است، چرا که بانوان بیش از پیش به سفرهایی خواهند رفت که با نیازهای آن‌های تناسب بیشتری داشته باشد. ظاهراً چنین چیزی از پیش انتظار نمی‌رفت. زنان به دنبال کلیشه‌های جنسیتی که اغلب از جهان خارج به آنان تحمیل می‌شود، نیستند. آن‌ها با صرف نظر از اقامت در  هتلهای 5 ستاره و سفرهایی به منظور لذت بردن از آبگرم، صرفاً به دنبال سفرهای ماجراجویانه حقیقی هستند.

سفر تک نفره بانوان

شرکت‌های گردشگری نمی‌توانند این بازار را به سادگی نادیده بگیرند. سفرهای انفرادی بانوان بخش بزرگی از مجموع سفرهای گردشگری را در برمی‌گیرد، به ویژه در زمانی که مشتریان این سفرها، نسل هزاره‌ای‌ها و نسل انفجاری‌ها را نیز شامل می‌شود. شرکت‌ها و موسسات ارائه دهنده خدمات تورهای گردشگری بیشتر به خاطر برقراری امنیت برای مسافران خانم بیشترین منفعت را نصیب می‌شوند، ولی با این حال پیشنهادات و توصیه‌های ضروری دیگری نیز در خصوص این گونه سفرها وجود دارد که در گزارش گرایش‌های سفری سال 2017 به آن اشاره شده است.

ماچو پیچو تور

4.گردشگری غذا

وقتی صحبت از سفر به میان می‌آید، همواره این صحبت به موضوع غذا منتهی می‌شود. گردشگری غذا یک گرایش نوظهور در بین افرادی است که قصد سفر دارند. فرقی نمی‌کند که این سفر به چه مقصدی باشد، به هرحال مسئله تغذیه روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و کارشناسان نیز تا حدی به اهمیت آن پی برده‌اند.

گردشگری غذا

تجربیات مسافران از گردشگری غذا یکی از بهترین روش‌های آگاهی یافتن از تاریخچه مقصد سفر مورد نظر است؛ به همین دلیل این قبیل تجربیات، منبع ارزشمندی برای شرکت‌های گردشگری به حساب می‌آید.

متصدیان گردشگری که به ارائه سفرهایی با امکان تجربه ی گردشگری غذایی می‌پردازند، می‌توانند با اطمینان خاطر از اینکه این سفرها مردم را با محصولات و سنت‌های یک مقصد گردشگری آشنا کند، منفعت قابل توجهی را نصیب شوند. با توجه به این نکته، هر یک از مراحل این سفر را می‌توان با این گونه تجارب به طرز اثربخشی تقویت کرد.

5. پیشرفت گردشگری مسئولیت‌پذیر

تمام مردم جهان، تحت تأثیر تغییرات جهانی قرار دارند. امروزه در مقایسه با گذشته، مسافران بیشتری از تأثیر تجارب خود بر کره زمین مطلع بوده و در نتیجه، شمار بیشتری از مسافران در سفرهای خود اقدامات پایدارتری را انتخاب می‌کنند.

به گفته طالب الرفاعی (Taleb Rifai)، دبیر کل سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، سال 2017 از سوی سازمان ملل به عنوان « سال بین‌المللی گردشگری پایدار» اعلام شده است؛ و این امر فرصت منحصربفردی برای پیشبرد همکاری بخش گردشگری با سه ستون اصلی پایداری – در جوانب اقتصادی، اجتماعی و محیطی – به حساب می‌آید. این در حالی است که ارتقاء آگاهی از ابعاد واقعی هر یک از این بخش‌ها اغلب نادیده گرفته می‌شود.

راه کارهایی برای سفر ایمن برای خانم‌ها
ادامه مطلب

گردشگری مسئولیت پذیر

به منظور ترویج اشکال پایدارتری از مسافرت، کمپین‌های جهانی به راه افتاده‌اند و متخصصان این صنعت باید منتظر تغییری باشند که در طرز فکر گردشگران هر منطقه ایجاد می‌شود. در خلال چنین تغییراتی، گردشگران بیش از پیش از تأثیر محیطی، اقتصادی و اجتماعی‌ای که بر مقصد سفر خود اعمال می‌کنند آگاه شده و به آن واقف می‌شوند و به احتمال زیاد در پی این آگاهی، به حمایت از آن دسته از شرکت‌های گردشگری برمی‌آیند که برای این ارزش‌ها اهمیت بیشتری قائل می‌شوند.

به احتمال زیاد تغییرات بسیاری در طرز تفکر گردشگران امروزی ایجاد خواهد شد، که از آن جمله می‌توان به تغییرات اساسی در شخصیت و طرز رفتار گردشگران در خصوص کاهش تأثیر فردی در انتشار کربن اشاره کرد. شیوه‌های گردشگری زیست محیطی نوین، با در نظر داشتن آگاهی افراد از تأثیری که بر  محیط برجای می‌گذارند، تا حد زیادی به منفعت تجارت گردشگری خواهد بود. با این حال این بدان معنا نیست که تجارت‌هایی که به تازگی با این گرایش آشنا شده‌اند خیلی عقب‌تر هستند! شرکت‌ها باید تمرکز بسیاری بر توسعه اجتماعی ایجاد کنند.

6.عکس‌برداری با دوربین‌ تلفن‌های همراه

تعجب‌آور نیست که گردشگران سال 2017 به دنبال راه‌هایی برای ثبت لحظات زیبای خود در سفرهایشان باشند. امروزه با توجه به کیفیت بالای دوربین‌ تلفن‌های همراه، کاملاً طبیعی است که مسافران بیش از پیش از دوربین گوشی‌های خود برای ثبت این لحظات مهم استفاده می‌کنند.

عکس گرفتن گردشگران

متصدیان و ارائه کنندگان تورهای گردشگری می‌توانند از این گرایش به نفع خود بهره ببرند و از این گرایش در تبلیغ فعالیت‌های تجاری خود استفاده کنند. این شیوه، یک رسانه اجتماعی فوق‌العاده و ابزاری برای تجارت به حساب می‌آید چرا که به ساخت محتوای ایجاد شده توسط کاربر کمک می‌کند.

عکاسی گردشگران

به تازگی شخصی در سفر خود به منطقه آنتلوپ کانیون (Antelope Canyon) آریزونا، تجربه خود را از این گرایش ارائه کرده است. این شخص اینطور می‌گوید که در سفر خود به منطقه آنتلوپ کانیون، راهنمای توری که برای آن‌ها انتخاب شده بود کاملاً به این گرایش نوین واقف بوده و بعضاً در برخی مکان‌ها اجازه می‌داد تا افراد بایستند و از زیبایی‌های محیط اطراف خود عکس‌برداری کنند.

آنتلوپ کانیون

در این سفر هر کسی را که می‌دیدی مشغول عکس‌برداری بود، اما اکثراً با گوشی همراه خود عکس می‌گرفتند. راهنمای این تور حتی به افرادی که تجربه چندانی از عکاسی نداشتند نیز کمک می‌کرد. او می‌گفت برای این که بتواند امکانی فراهم کند تا افراد تجربه بهتری از سفر با او داشته باشند، در یک دوره آموزشی عکاسی در طبیعت نیز شرکت کرده است.

آنتلوپ کنیون

این مزیت در وب‌سایت گردشگری این شرکت نیز بیان شده است و همین امر می‌تواند برای گردشگرانی که احتمالاً به قدر کافی اعتماد به نفس عکاسی ندارند نیز کارگشا باشد. این امکان می‌تواند یک ویژگی قابل توجه برای یک تور جذاب طبیعت‌گردی محسوب شود.

آنتلوپ کنیون

در تورهای خود به دنبال مقاصدی باشید که خاطرات مشابهی را در ذهن مسافرانتان ایجاد می‌کند. ولی به یاد داشته باشید که بسیاری از مسافران تمایل دارند مناظری نمادین و بی‌همتا ببینند تا بتوانند بلافاصله از آن عکس‌برداری کنند. به دنبال فرصت‌هایی برای جلب رضایت همه این افراد باشید.

جزیره بیوک آدا استانبول؛ آرامشی بی کران
ادامه مطلب

7.سفرهای کاری و تفریحی

سفر کاری و تفریحی

سفرهای کاری و تفریحی، امسال موضوع مورد علاقه کارشناسان گردشگری محسوب می‌شود. پیش بینی شده است که این نوع سفرها، در سال 2017 یک گرایش پرسود برای شرکت‌های گردشگری به حساب می‌آیند که رفته رفته بر محبوبیت آن افزوده می‌شود.

سفرهای کاری و تفریحی

با این حال، این مسئله برای ما چندان قانع کننده نخواهد بود.

چندین سال است که سفرهای کاری و تفریحی به عنوان یک گرایش رو به رشددر پیشرفت گردشگری این حال آمار بدست آمده در پنج سال اخیر، وضعیت ثابت و ناپویای این گرایش را نشان می‌دهد. این آمار حاکی از آن است که در فهرست گرایش‌ها و نیازهای گردشگران اخیر، چندان گرایشی به این گونه سفرها مشاهده نمی‌شود. نسل‌هاست که افراد سفرهای کاری خود را با سفرهای تفریحی ادغام می‌کنند، پس با این اوضاف نمی‌توان مدعی شد که این سفرها گرایشی رو به رشد دارند.

گرایش‌های سفر در سال 2016

بدیهی است که فهرست مذکور بدون بررسی مجدد برخی از گرایش‌های سفری سال 2016 کامل نخواهد شد. کارشناسان گردشگری بر چگونگی تأثیر این گرایش‌ها بر صنعت گردشگری تمرکز بسیاری دارند. اگرچه برخی از این پیش‌بینی‌ها نسبت به بقیه از رواج بیشتری برخوردارند، اما با این حال، چهار گرایش سفری که در قسمت زیر به آن اشاره خواهیم کرد، نقش بسیاری در موفقیت سال جاری شرکت‌های گردشگری  داشته‌اند:

1.پیشرفت گردشگری با سفرهای ماجراجویانه

در سال 2016، سفرهای ماجراجویانه معتبر و قابل اعتماد از محبوبیت بسیاری برخوردار بودند. این گونه سفرها همچنان گزینه محبوبی برای مسافرت محسوب می‌شوند. به خصوص از آنجایی که نسل هزاره‌ای‌ها به تدریج در حال قبول مسئولیت هدایت و رهبری در این صنعت می‌باشند.

2. پیشرفت گردشگری با نسل هزاره

نسل هزاره‌ای‌ها چند سالی است که به طور پیوسته در جایگاه رهبران گردشگری ایفای نقش می‌کنند. در سال 2016، پیش‌بینی‌ها بر این بود که تا سال 2020 این بخش از بازار، 47 درصد بیشتر از سال 2013، سفرهای بین‌المللی را به خود اختصاص دهد.

3.گذران تعطیلات در نزدیکی محل سکونت (Staycations)

در سال 2016 گرایش بسیاری بر گذراندن تعطیلات در مناطقی نزدیک به محل سکونت افراد وجود داشت. بسیاری از افراد در این سال برای گذران تعطیلات خود در همان حوالی محل سکونت خود می‌ماندند. این یک فرصت خوب برای شرکت‌های گردشگری داخلی و تشکیلات آن‌ها محسوب می‌شد چرا که با افزایش سفر مردم به مناطقی که در نزدیک محل سکونت آن‌ها قرار داشت، اقتصاد محلی نیز رونق می‌گرفت.

4.قدرت بازار چینی

آخرین مورد، که البته به لحاظ اهمیت با دیگر گرایش‌های مذکور برابری می‌کند، قدرت بازار چینی است که یکی از گرایش‌های ثابت شده در سال 2016 بوده است. در واقع این حقیقتی است که در سال جدید هم شاهد آن هستیم (و البته در گزارش گرایش‌های امسال هم بر آن تأکید شده است)، چرا که بازار گردشگری آسیایی نسبت به گذشته از قدرت بالاتری برخوردار شده است.

نظرات کاربران