559eaefc7587975b596aa30f_Machu Picchu fog HQ (1)

محبوب ترین مقاصد گردشگری جهان؛ ویرانه های باستانی

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: شنبه, ۱۲ فروردین ۱۳۹۶

در این مطلب چندی دیگر از زیباترین و پر بازدیدترین ویرانه های باستانی به علاقه مندان تاریخ، مشتاقان سفرهای اکتشافی و گردشگران عزیز معرفی می گردد.

با سفرمی همراه باشید…

stonehenge-lightning

1. استون‌هنج، انگلستان (Stonehenge, England)

Stonehenge-6

1.1  میلیون نفر بازدید کننده در طول سال

بازدیدکنندگان از استون هنج، به راستی میتوانند هر آنچه را که در ذهن دارند، در این حلقه ی مرموز بیابند و مشاهده کنند. این حلقه اسرار آمیز در حقیقت یادبودی از دوران ماقبل تاریخ است که 6 هزار سال پیش ساخته شده و در خصوص اهمیت نجومی آن هنوز اتفاق نظری وجود ندارد. در این منطقه اسرار آمیز، نمونه‌هایی از مفاهیم الحاد و بت پرستی کاهنان فمینیسم برای طرفداران برابری زن و مرد و حتی موجودات فرازمینی برای مشتاقان مسائل علمی تخیلی وجود دارند. استون هنج ناشناخته در 70 مایلی شهر لندن واقع شده است و در روز میانی تابستان (Midsummer’s Day)، انقلاب تابستانی، گردشگران بسیار زیادی به سمت این منطقه سرازیر می‌شوند.

Stonehenge-Vogelschau

منبع: انجمن جاذبه‌های گردشگری بازدیدکنندگان پیشرو

2.تولوم، یوکاتان، مکزیک (Tulum, Yucatán, Mexico)

2016-10-05-1475700813-7786989-TulumSeaside2010

1.1  میلیون نفر بازدید کننده در طول سال

این شهر مایایی که از جانب شمال، جنوب و غرب توسط دیوار و از جانب شرق با دریای کارائیب احاطه شده و ارتفاع آن به s1200 می‌رسد، از آب و هوای خنک و مطبوعی برخوردار است. معابد، دیوارها، نقاشی‌های دیواری و کنده‌کاری‌های موجود در شهر تولوم (که در ابتدا به زاما (Zama) یعنی «طلوع خورشید» معروف بوده است.) در طول قرن‌ها در معرض نوسانات دریای آب شور و طوفان‌های پیش آمده قرار گرفته و همچون سایر ویرانه‌های مایایی از مرزهای مشخصی برخوردار نیست. اما با این حال، موقعیت ریویرا مایا موجبات دسترسی آسان گردشگران به این منطقه را فراهم ساخته است.

Tulum-Yucatan-Mexico0131

منبع: روابط عمومی ترنر (Turner PR)

3.ماچو پیچو، پرو (Machu Picchu, Peru)

559eaefc7587975b596aa30f_Machu Picchu fog HQ

1 میلیون نفر بازدید کننده در طول سال

بازدیدکنندگان ماچو پیچو می‌توانند با قطار سریعا خود را به این محل برسانند و یا همچون قوم اینکا (Incas: قوم بومی منطقه) پیاده به سمت مقصد خود حرکت کنند: قوم اینکا با 27 مایل پیاده‌روی در مسیری سنگی که خودشان برای دسترسی به این شهر ساخته بودند، به مقصد خود که در حقیقت شهری بر روی تپه‌ای به ارتفاع 7972 فوت بر فراز رودخانه اوروباما (Urubamba) بود، دست پیدا می کردند. سفر به ماچو پیچو در نظر بسیاری از گردشگران همچون یک سفر رویایی می‌ماند. معماری این شهر به ظاهر قدمتی فراتر از پیشینه واقعی آن را نشان می‌دهد؛ کار ساخت و ساز این شهر نسبتاً به تازگی (یعنی در حدود سال 1400 بعد از میلاد مسیح) انجام شده است. پس از آنکه در سال 2011، آمار بازدیدکنندگان از این شهر به یک میلیون نفر رسید و همچنین، به مناسبت صدمین سالگرد کشف این مکان توسط محقق پژوهشگر، هیرام بینگهام (Hiram Bingham)، انتظار می رود که مقامات حدودی را برای تعداد بازدیدکنندگان از این محل تعیین کنند. در این صورت، احتمالاً روزانه 2500 نفر بازدیدکننده و یا سالانه 912500 نفر اجازه بازدید از این شهر را داشته باشند.

زیباترین سواحل دبی
ادامه مطلب

machupicchu

منبع: تایمز پرو؛ اسمیتسونیان (Peruvian Times; Smithsonian)

4.بنای یادبود ملی کانیون دِ چلی، آریزونا (Canyon de Chelly National Monument, Arizona)

Canyon.de.Chelly.National.Monument.original.1798

828145 نفر بازدید کننده در طول سال

بومیان آمریکایی تقریباً به مدت 5000 سال در این دره پرشیب و باریک که از سنگ‌های قرمز تشکیل شده بود، زندگی می‌کردند، تا اینکه 800 سال پیش تصمیم به ساخت خانه‌هایی حفاظت شده درون غارهای موجود در پایین این صخره‌ها را گرفته و در آن ساکن شدند. این بنای یادبود ملی تقریباً به طور کامل در زمین‌های قبیله‌ای دینه (Diné) ناواهو (Navajo) قرار دارد. به همین دلیل بازدیدکنندگان باید برای تمام مسیرها از یک راهنمای بومی قبلیه دینه مدد جویند؛ به غیر از مسیری که به ویرانه‌های تماشایی کاخ سفید منتهی می‌شود. (نام عجیب این دره عمیق و باریک به این ترتیب انتخاب شده است که در ابتدا قوم دینه به آن ”Tséyi” می‌گفتند، به معنای «دره عمیق و باریک»، سپس تلفظ آن به “say-ee” تغییر کرده و پس از آن به “de Chelly” تبدیل گردید که به صورت “da-shay” تلفظ می‌شد).

Canyon.de.Chelly.National.Monument.original.1206

منبع: خدمات پارک ملی (National Park Service)

5.آنگکور وات، پارک باستان‌شناسی آنگکور، کامبوج (Angkor Wat, Angkor Archaeological Park, Cambodia)

Angkor-no-WM-1618-e1436182459507

804760‌ نفر بازدید کننده در طول سال

آنگکور وات، بخشی از پارک باستان‌شناسی آنگکور است که ویرانه‌های بازمانده از امپراطوری خمر (Khmer Empire) در طول قرون نهم تا پانزدهم را شامل می‌شود. معبد آنگکور وات در اصل به خدایان هندو و کیهان‌شناسی تعلق داشت. حتی اگر این معبد در نهایت به یک زیارتگاه بودایی تبدیل شده باشد، باز هم سبک معماری آن تا حد زیادی بیانگر سبک معماری هندی است. تصویر این معبد باستانی به زیبایی در آب‌های مقابل آن منعکس شده است.

بهترین مراکز خرید آنکارا
ادامه مطلب

best-way-to-visit-Angkor-Wat-sunrise-1

منبع: راهنمای تور آسیا

6.غار موگای (غار هزار بودا)، دان‌هوآنگ، چین (Mogao Grottoes, Dunhuang, China)

Beautiful-Lord-Buddha-Statues-At-The-Mogao-Caves-Dunhuang

750000 نفر بازدید کننده در طول سال

راهبان بودایی در تقاطع جاده ابریشم، تعداد 492 غار را درون صخره‌ها حفر و بیش از دو هزار مجسمه را بر روی دیوارهای آن حکاکی کردند و آن را با خاک رس و رنگ زینت دادند. راهبان بودایی به مدت بیش از یک هزار سال (6 تا 16 قرن پیش)، 11 جریب از نقاشی‌ دیوارهای موجود در این غارها را رنگ‌آمیزی نمودند. این اقدام راهبان، هم به لحاظ وسعت کاری و هم به لحاظ زیبایی، تمام بازدیدکنندگان را شگفت‌زده و متحیر می‌کند. پنج سطح از هنر به کار رفته در تزئین غارها، به خوبی بیانگر زندگی روزمره و تاریخ محلی بودایی‌ها است.

منبع: تورهای اودیسه چین

7.کنوسوس، جزیره کرت، یونان (Knossos, Crete, Greece)

Knossos-Photo-At-Sunset

705305 نفر بازدید کننده در طول سال

قاره از دست رفته آتلانتیس افلاطون ممکن است به عصر برنز شهر مینوان (Minoan) اشاره داشته باشد؛ احتمالاً این شهر به واسطه انفجار عظیم آتشفشان موجود در جزیره سانتورینی (Santorini) در حوالی سال 1500 قبل از میلاد مسیح به طور کلی نابود شده است. تنها چیزی که از این شهر باقی مانده ویرانه‌های بازسازی شده‌ای همچون کاخ مینوس (Palace of Minos) است که با نقاشی‌های دیواری از موجوداتی همچون دلفین، ماهی، شیردال و نیز افرادی در حال گذر از مسیری با حاشیه‌های گلی به خوبی و با جزئیات فراوان تزئین شده است.

image13549[4865]

منبع: انجمن ملی گردشگری یونان

8.پترا، اردن (Petra, Jordan)

6-large

629864 نفر بازدید کننده در طول سال

ساحل عاج کشور فیل ها !
ادامه مطلب

قومی از اعراب مشهور به نبطیها (Nabataeans) وجود دارند که مسئولیت این گنجینه باشکوه، 500 مقبره، معبد و بناهای تاریخی دیگر آن را که با جزئیات فراوران در صخره های سرخ رنگ موجود در تنگه ای باریک حکاکی شده‌اند، بر عهده دارند. هزار سال پیش، این شهر از پویایی و سرزندگی فراوانی برخوردار بوده و از آنجایی که به لحاظ موقعیت مکانی در مسیر تقاطع جاده‌های تجاری ابریشم قرار داشته، تأثیرات فرهنگی متنوعی را از فرهنگ‌های رومی، یونانی، عربی، مصری و فینیقی به خود پذیرفته است.

Petra, Jordan (7)_1600x900

منبع: انجمن گردشگری اردن

9. بنای یادبود ملی قلعه مونته‌زوما، آریزونا (Montezuma Castle National Monument, Arizona)

fixedw_large_4x

573731 نفر بازدید کننده در طول سال

این بنای تاریخی علیرغم نامی که دارد، نه یک قلعه محسوب می‌شود و نه هر چیز دیگری که به آزتک (Aztec)، حاکم منطقه مرکزی مکزیک مرتبط باشد. بلکه این بنای تاریخی در حقیقت یک ساختمان پنج طبقه و مجهز به 20 اتاق است که قوم پوئبلو (Puebloan) آن را درون غاری واقع در ارتفاع 70 فوت بر فراز نمای خارجی صخره ساخته‌اند. (البته گاهی اوقات به این قوم، آناسازی (Anasazi) نیز گفته می‌شود). درب‌های “T” شکل کوتاه – که موجب حفظ گرمای درونی و تهویه هوای مطبوع اتاق‌ها می‌شود – از جمله عواملی به شمار می رود که این بنا را در زمره ی یکی از بهترین خانه‌های صخره‌ای حفاظت شده آمریکا که در حدود 800 سال پیش ساخته شده، قرار داده است.

_MG_1126

منبع: خدمات پارک ملی ایالات متحده آمریکا

نظرات کاربران