equinox-at-the-temple-of-kukulkan-chichen-itza-mexico

حیرت انگیزترین عجایب دنیا

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۲ دی ۱۳۹۵

حیرت انگیزترین عجایب دنیا

مکان های دیدنی که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد را در لیست نزدیک ترین سفرهای خود یادداشت کرده و گذرنامه تان را حاضر کنید. چراکه این جاذبه ها به دوران پیدایش زمان باز می گردند. از اهرام مصر گرفته تا قلعه سنگی استرلینگ در اسکاتلند (Scotland’s Stirling Castle)، همه ی این جاذبه ها بیانگر بهترین سبک معماری در جهان هستند، همچنین، تاریخی غنی را به شما ارائه می دهند که باعث می شوند عمیقا غرق در تفکر شوید. مطمئن باشید دیدن این مناظر زیبا حیرانتان خواهند کرد.

با سفرمی همراه باشید.

1.کولوسئوم، رم(Colosseum, Rome)

سالن آمفی تئاتر بزرگ رم در سال 72 میلادی به دستور امپراطور وسپاسیان (Vespasian) در مکانی باتلاقی در دریاچه ای واقع در زمین های کاخ نرون یعنی دوموس آئورا (Domus Aurea) ساخته شد. در این مکان نبرد مرگبار گلادیاتورها با یکدیگر یا با حیوانات وحشی توسط امپراطور یا شهروندان متمول برنامه ریزی و برگزار می گردید. تماشای این مبارزات به صورت رایگان، برای عموم مردم آزاد بود. این محوطه به گونه ای طراحی و ساخته شده بود که با دارا بودن 80 ورودی قوسی شکل امکان دسترسی آسان برای 55000 تماشاگر را فراهم می آورد. در عین حال کولوسئوم ساختمانی زیبا با ویژگی های کلاسیک محسوب می شد. این سازه همانند چندین سالن آمفی تئاتر مشابه نظیر: درال دم (El Djem) در شمال آفریقا، نیمس (Nimes) و آرلس (Arles) در فرانسه و ورونا (Verona)در شمال ایتالیا که هنوز بقایای برخی از آنها باقی مانده، در دوران امپراطوری رم ساخته شده است. البته گرچه در طول سالیان دراز در اثر غفلت و تاراج، آسیب های جدی به این ابنیه وارد شده است؛ اما همچنان چشم انداز با شکوه و پر عظمت خود را حفظ کرده اند.

colosseum_rome_italy_tourists_attractions_hdr_25486_3840x2160

واقعیت جالب در مورد کولوسئوم: در دوران امپراطوری رم نمایش ها و مبارزات تاثیر گذاری به دستور فرمانروا برگزار می شد. به این صورت که نمایش ابتدا با جنگ حیوانات آغاز می شد. سپس گلادیاتورها تا سر حد مرگ با یکدیگر مبارزه می کردند. گلادیاتورها معمولا از میان اسرای جنگی، بردگان و یا زندانیان محکوم به مرگ انتخاب می شدند. زمانی که یکی از آنها کشته می شد، خدمه ای که لباس شارون (شارون زورق‌بادی است که مردگان را از رود ستوکس می‌گذراند و به هادس می‌برد. برای این کار یک اوبولوس مزد می‌گرفت. یونانیان به هنگام دفن مرده یک اوبولوس در دهان وی می‌گذاشتند تا به خارون بپردازد.) پوشیده بودند جنازه او را با برانکارد به بیرون منتقل می کردند و با ریختن شن و ماسه روی خون های ریخته شده در میدان نبرد شرایط  مبارزه ی بعدی را فراهم می نمودند. گلادیاتور مغلوب اگر کشته نمی شد و مجروح می گشت، سرنوشت خود را در دستان جمعیت می دید که رای بر زنده ماندن یا کشتن او می دادند و گلادیاتور پیروز به یک قهرمان بدل می شد و معمولا آزادی اش را به دست می آورد.

2.هرم بزرگ، گیزا (The Great Pyramid, Giza)

آمار و ارقام در مورد هرم بزرگ فرعون خوفو که غالبا با نام اهرام بزرگ ثلاثه شناخته می شود، بسیار گیج کننده تلقی می شود. این هرم تا قرن 19 عظیم ترین بنایی که در جهان ساخته شده بود، به شمار می رفت. نکته ی جالب توجه در مورد اهرام این است که در ساخت آن از ابزارهای ساده و نقشه کشی ابتدایی استفاده شده است. اما با این حال دقت و صحت در اندازه های این بنا شگفت آور است.  در اندازه گیری ارتفاع طول اضلاع آن در چهار طرف 756 فوت است و بزرگترین اختلافی که وجود دارد تنها 2 اینچ در 756 فوت می باشد. شیوه ی ساخت و ساز و هدف دقیق از ایجاد بعضی از اتاق ها و ستون ها نا مشخص است اما عظمت معماری آن کاملا واضح و ملموس است. این طور برآورد شده است که این هرم شامل 2 میلیون سنگ است که وزن هرکدام به طور متوسط به 2.5 تن و برخی دیگر تا 15 تن هم می رسد.

لینتس شهری که هیتلر آن را خانه اش می دانست!
ادامه مطلب

(The Great Pyramid, Giza

واقعیت جالب در مورد هرم: مجسمه ی ابولهول که به عنوان ابتدایی ترین مجسمه ی مصری ها شناخته می شود، درست در قسمت ورودی هرم که قدمت آن به 2500 سال قبل از میلاد باز می گردد، قرار دارد. این مجسمه دارای 66 فوت ارتفاع است و دارای پیکری کشیده و پنجه های دراز است. ابوالهول از یک سنگ طبیعی تراشیده شده و در چند نوبت با اضافه کردن چند سنگ دیگر در کنار پایه های آن مورد بازسازی و تقویت قرار گرفته است. زمانی تصور می شد بینی مجسمه در اثر شلیک توپ توسط ارتش ناپلئون نابود شده است؛ اما حقیقت این است که از بین رفتن بینی آن به قبل از قرن 15 میلادی باز می گردد.

3.دیوار بزرگ چین(The Great Wall of China)

این دیوار نماد تاریخی کشور چین است. دیوار بزرگ چین همچون ماری است که از میان دشت ها، تپه ها، بیابان ها و مناظر کشور چین می خزد و طول آن به 2500 مایل می رسد. با وجود غیرقابل تسخیر به نظر رسیدن برج و باروی این دیوار، عملا در جلوگیری از نفوذ و یورش دشمنان تاثیر زیادی نداشت و به کار نیامد. در قرن 13 به واسطه ی حمله ی وحشیانه ی مغولان این دیوار تسخیر شد و بعد از آن نیز در قرن 17 بعد از افول سلسله ی مینگ توسط مانچو بار دیگر فتح شد. امروزه بقایایی از مخروبه های این دیوار باقی مانده است و فقط بخش هایی از این دیوار مورد بازسازی قرار گرفته است.

67471704-great-wall-of-china-wallpaper

حقایق جالب در مورد دیوار چین: طبق یکی از افسانه ها در مورد دیوار بزرگ چین، در خلال سلسله ی مینگ، مسئولیت ساخت قسمتی از این دیوار در هانگ هوا (Huanghua) در 40 مایلی شمال بیجینگ (Beijing) به ژنرال کای کای (Cai Kai) محول شد. به امپراطور خبر رسید که ژنرال ساخت دیوار را بیش از حد به درازا کشانده و پول زیادی هم در این راه صرف کرده است. بنابراین توصیفات، در کمال تاسف ژنرال اعدام شد. هنگامی که مغول ها با یکدیگرمتحد شدند و به این دیوار حمله کردند، قسمتی از آن که ژنرال کای کای در هانگ هوا ساخته بود، به تنها قلعه ی غیر قابل نفوذ توسط دشمن تبدیل شد. امپراطور به اشتباه خود پی برد و دستور داد جنازه ی ژنرال را از خاک بیرون آوردند و با احترام نزدیک بخشی از دیوار که او ساخته بود مجددا به خاک بسپارند.

4.شهر ممنوعه بیجینگ (Forbidden City, Beijing)

قلب شهر بیجینگ یا شهر ممنوعه که بزرگترین مجموعه از کاخ های جهان است، از 980 ساختمان در مساحتی حدود 1614600 فوت مربع شکل گرفته است. این کاخ در سال 1420 میلادی تکمیل شده و زمانی نزدیک به 500 سال کاخ فرمانروایی بوده است. این کاخ  زمانی خانه ی 24 امپراطور محسوب می شد که از سلسله های مینگ و چینگ بر تخت حکومت نشسته بودند. در ابتدا این مکان فقط در انحصار درباریان امپراطور و تجار سلطنتی قرار داشت اما از سال 1949 میلادی درب آن به روی عموم مردم باز شد.

Forbidden-City-Aerial-View

واقعیت جالب در مورد شهر ممنوعه: به دلیل نقش دو گانه ی شهر ممنوعه که هم محل زندگی امپراطور و خاندانش بود و هم مقر حکمرانی دولت بود، تنها خواجگان و خدمتگزاران دربار اجازه ی ورود داشتند و این موقعیت خاصی را ایجاب می کرد. اجازه ی دسترسی به خانواده سلطنتی در انحصار چند خواجه ی با نفوذ و کاردان بود و تمام ثروت هنگفت خزانه در اختیار خاندان سلطنتی قرار داشت.

راهنمای سفر به کندی؛ سریلانکا
ادامه مطلب

5.ماچوپیچو (Machu Picchu)

شهر گمشده ی اینکا(Inca)، یکی از تماشایی ترین مکان های باستان شناسی دنیاست. قرار گرفتن آن میان دو قله ی بلند، احاطه شدنش توسط جنگل های انبوه و محصور شدنش در ابرها باعث شده که این منطقه از سمت پایین تقریبا نامرئی گردد. این منطقه کوچک در مساحت 5 مایل مربع و درسال 1460 میلادی به دستور فرمانروای اینکاها، پاچاکوتی اینکا یوپانکی (Pachacuti Inca Yupanqui) ساخته شد. گرچه غالبا از ماچوپیچو به عنوان شهر یاد می شود اما در واقع این منطقه جهت جدایی اشراف اینکایی از سایر مردم ایجاد گردید. حدود 1000 نفر در این منطقه سکونت داشتند که کاملا خودکفا بودند و با استفاده از آب چشمه های طبیعی به کشاورزی می پرداختند. در آن زمان تعداد اندکی از جامعه ی بسته ی اینکاها از وجود ماچوپیچو با خبر بودند.

Peru-travel-AP83738710-xlarge

واقعیت جالب در مورد ماچوپیچو: مردمی که ماچوپیچو را ساختند مهارت های باور نکردنی و پیشرفته ای از ساخت و ساز را ارئه کرده اند. برخی از بلوک های ساختمان بیش از 50 تن وزن دارند و آن قدر دقیق کنار یکدیگر قرار گرفته اند که هنوز نمی توان باریکترین چاقو را هم میان درز ملات و سنگ ها رد کرد.

6.قلعه استرلینگ، اسکاتلند (Stirling Castle, Scotland)

این قلعه ی با شکوه برای قرن ها در تاریخ اسکاتلند برجسته بود و یکی از بهترین نمونه های معماری عصر رنسانس در بریتانیا محسوب می شد. داستان از این قرار بوده است که شاه آرتور  قلعه ی اصلی را در کشمکش با ساکسون ها  به دست آورده اما هیچ شواهد تاریخی از وجود قلعه در این مکان قبل از سال 1124 میلادی وجود ندارد. در حال حاضر قدمت ساختمان به قرن 15 تا 16 می رسد و آخرین بار در سال 1746 در مقابل یورش یاکوب ها که عمدتا کاتولیک های ناحیه کوهستانی اسکاتلند بودند و رویای بازگرداندن استوارت به تاج و تخت را داشتند مقاومت کرد.

Stirling Castle, Scotland

واقعیت جالب در مورد قلعه استرلینگ: عمق زیاد در برخی نقاط رودخانه فورس که قابلیت کشتیرانی دارد و عبور از آن برای رسیدن به هایلندس، سبب شد استرلینگ نقش کلیدی را در مبارزات جهت استقلال اسکاتلند ایفا کند. از قلعه می توان 7 میدان نبرد را مشاهده کرد. مقبره والاس (Wallace) در ابی کریگ (Abbey Craig) یادآور شکست انگلیسی ها در پل استرلینگ (Stirling Bridg) در سال 1297 توسط ویلیام والاس (William Wallace) قبل از پیروزی رابرت بروس (Robert Bruce) در سال 1314 می باشد.

7.ایا صوفیه، استانبول (Haghia Sophia, Istanbul)

ایاصوفیه که به کلیسای “خرد مقدس”  مشهور است یکی از بزرگترین دستاوردهای معماری جهان به شمار می رود. با بیش از 1400 سال قدمت، برای بیان شکوه و جذابیت قستنطنیه  در قرن 6 بنا شد و تاثیر زیادی بر معماری قرون بعد از خود گذاشت. در قرن 15 عثمانی ها کلیسا را تبدیل به مسجد کردند. افزودن مناره ها، مقبره ها و فواره ها از جمله تغییراتی است که در این دوران اتفاق افتاد.

haia sophiye

واقعیت جالب در مورد ایا صوفیه: جمعیت غالبا در کنار سقاخانه ی سنت گرگوری (St. Gregory) که در گوشه شمال غربی کلیسا واقع است جمع می شوند. آنها اعتقاد دارند آبی که از این سقاخانه که روکش آن از جنس برنج می باشد، می چکد، قدرت شفا بخشی دارد.

8.کلیسای جامع کانتربری(Canterbury Cathedral)

در نظر اول در نمای این کلیسا طاق باشکوهی را می بینید که به سبک فرانسوی گوتیک (Gothic) در سال 1070 توسط ویلیام آو سنس (William of Sens) طراحی شد. کانتربری اولین کلیسای به سبک گوتیک در انگلستان محسوب می شود. این ساختمان برای منعکس کردن مقام روحانی در حال رشد کلیسای کانتربری به عنوان مرکز اصلی مسیحیت توسط اولین اسقف اعظم لان فرانس (Lanfranc)  برروی ویرانه های کلیسای جامع آنگلو ساکسون (Anglo-Saxon) ساخته شد. این مکان چند بار مورد بازسازی قرار گرفت و فضای آن بزرگتر شد. این پیشرفت باعث شد که کلیسای جامع کانتربری به یکی از استثنایی ترین نمونه های موجود در میان سبک های مختلف معماری قرون وسطی تبدیل گردد. مهمترین لحظه ی تاریخی این کلیسا به سال 1170 باز می گردد، زمانی که اسقف اعظم توماس بکت (Thomas Becket) در آن به قتل رسید. در سال 1220 پیکر توماس بکت به مقبره ی جدیدی در ترینیتی چاپل (Trinity Chapel) منتقل شد و تا زمانی که هنری هشتم آن را نابود نکرده بود، یکی از زیارتگاه های اصلی مسیحیان به شمار می رفت.

اقامت در ارزان ترین شهرهای اروپایی
ادامه مطلب

Image-03

واقعیت جالب در مورد کلیسای کانتربری: جفری چاکر (Geoffrey Chaucer)،  که تصور می رود اولین شاعر بزرگ انگلیسی باشد، در بین سال های (1400-1345) در قصه های کانتربری، داستان گروهی از زائران که برای زیارت مقبره بکت از لندن عازم شده اند را همراه با شوخی و بذله گویی بیان می کند.

9.عمارت وورسبورگ (Wurzburg Residence)

این عمارت که به منظور اسکان اسقف اعظم برادر یوهان فیلیپ فرانسوی (the brother Johann Philipp France ) و شاهزاده فردریش کارل فون شانبرن (friedrich Karl von Schonborn) به عنوان تلفیقی از کلیسا و کاخ ساخته شده است، شاهکاری از جرمن روکوکو (German Rococo) به شمار می رود. درهنگام ساخت این عمارت در بین سال های 1720 تا 1744 معماران معروفی چون یوهان لوکاس فون هیلد برانت (Johann (Lukas von Hildebrandt) و ماکسیمیلیان فون ولش (Maximilian von Welsch) بر کار آن نظارت داشتند. با این حال، ساختمان با نام بالتازار نیومن (Balthasar Neumann) عجین شده است. وی خالق جوان و گمنامی می باشد که راه پله ی منحصر به فرد خود که به سبک باروک طراحی شده است را در این عمارت ساخت.

wurzburg_residenz

واقعیت جالب در مورد عمارت وورسبورگ: درعمارت اتاقی پنجره ای وجود دارد و پرده ی آن دارای نقش و نگارهایی می باشد که کارناوال های ونیز را به تصویر می کشد. به علاوه این عمارت با نقاشی های یوهان تالهوفر (Johann Thalhofer ) ، شاگرد رودولف بیس (Rudolph Byss) تزیین شده است.

10.چیچن ایتزا (Chichen Itza)

چیچن ایتزا که بهترین مکان حفظ شده از جمله مناظر مایا در جزیره یوکاتان (Yucatan) می باشد، به اندازه ای حیرت انگیز است که همه ی باستان شناسان را مبهوت خود ساخته است. در مورد تاریخ دقیق ساخت قسمت جنوبی این مکان اطلاعات دقیقی در دست نیست اما قسمت شمالی در طول دوران رنسانس مایا در قرن 11 ساخته شد. شباهت این مکان با تولا (Tula)، پایتخت باستانی امپراطوری تولتک (Toltec) و وجود اسطوره ی تبعید تولتک کوکول کان (Kukulcan) در چیچن ایتزا، نشان می دهد که رنسانس در اثر حمله ی تولتک صورت گرفته است. با این حال نظریه های دیگری هم وجود دارند که عکس این موضوع را قبول دارند و عنوان می کنند: تولا تحت تاثیر مایا بوده است. چیچن ایتزا در روزهای اوج خود یعنی تا قرن 13 مرکز تجاری، نظامی و مذهبی مهمی بود که حدود 35000 نفر را در خود جای می داد.

Chichen-Itza_hıstory_8-resized

واقعیت جالب در مورد چیچن ایتزا: هزاران شئ  که عموما از طلا و پشم ساخته می شدند، به عنوان پیشکش به سنوته مقدس (Sacred Cenote) ، خدای باران اهدا می شد. اگر قربانی که هدیه شده بود جان سالم به در می برد، تصور می کردند که او قدرت پیشگویی و رسالت دارد.

 

نظرات کاربران

  1. با درود وخسته نباشید خدمت مدیریت محترم و گروهشان
    امروز اتفاقی در ایمیلم تصاویر را مشاهده کردم توضیحات در کنار تصاویر بسیار عالی و مختصر وبه جا بود بیننده را در اوج اینکه از نظر روانی به آن مکان میبرد کاملا شیرین توصیف شده بودیک لحظه آرزو کردم کاش میتوانستم به شهر گمشده اینکا بروم، خیلی خیلی زیبا بود.زیرا به نظرم بسیار رویایی بود.
    اما متاسفانه فقط در حد ارزو خواهد ماندچون ما تا شهر ری هم نمیتوانیم برویم…
    بسیارزیبا توضیح داده شده بود،برای این رویای زیبای صبحگاهی بسیار سپاسگذارم