پونته وچیو

منحصر به فردترین پل های دنیا

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۳ فروردین ۱۳۹۶

1. پل سیدو (Siduhe Bridge)، چین

سیجوهه

پل سیدو در سال 2009 به عنوان مرتفع ترین پل دنیا از لحاظ مکان احداث رسما افتتاح شد. این پل با ارتفاع باور نکردنی 1627 فوت احتمالا برای کسانی که ترس از ارتفاع دارند کابوس وحشتناکی خواهد بود. برای اینکه مقیاسی از ارتفاع پل در ذهن داشته باشید، بد نیست بدانید این پل بلند تر از برج ایفل، مجسمه آزادی، اهرام جیزه و بیگ بن است. سی جوهه بر بالای تنگه رودخانه سیدو در استان هوبی چین (Hubei) قرار دارد و توسط کوه ها و پوشش گیاهی احاطه شده است. ساخت پل به دلیل مکان احداث آن چالش بزرگی محسوب می شد طوری که استفاده از قایق، جرثقیل و هلیکوپتر ممکن نبود؛ بنابراین مهندسان پروژه ایده جالب استفاده از راکت را پیاده کردند. اولین کابل این پل به طول 1000 متر توسط راکت به بالای تنگه پرتاب شد. مکان منحصر بفرد پل و طریق ساخت آن به گونه ای انجام شده که بعید به نظر می رسد تا سالیان سال پلی به این رکورد برسد.

2.پل میلائو (Millau Viaduct)، فرانسه

میلائو

در کتاب رکوردهای جهانی گینس این پل به عنوان مرتفع ترین پل دنیا ثبت شده است. ساخت پل در ارتفاع 1125 فوتی یک شاهکار مهندسی محسوب می شود. این پل که از نظر بین المللی نیز دارای اعتبار فراوانی می باشد، در سال 2006 جایزه ساختار برجسته (Outstanding Structure Award) که یکی از جوایز معتبر معماری به شمار می رود را به خود اختصاص داد. نیویورک تایمز از این پل به عنوان موفقیتی بزرگ در مهندسی یاد کرده و بی بی سی آن را از عجایب مهندسی قرن 21 نامیده است. ژاک شیراک رئیس جمهور وقت فرانسه در سال 2004 این پل را افتتاح کرد. جهت ساخت پل هزینه 394 میلیون یورو معادل 524 میلیون دلار صرف شده است. پل با عبور از دره رودخانه تارن (Tarn River) در میلائو، چشم انداز زیبایی را نصیب رانندگان در حال گذر از فرانسه می کند، حتی گاهی روزها رانندگی بر فراز ابرها را نیز می توان روی این پل تجربه کرد.

3.پل گراند دانی یانگ کانشان (Danyang-Kunshan Grand Bridge)، چین

دانگ یانگ

در حالیکه سیدو بلندترین پل از نظر محل احداث و میلائو بلندترین پل از لحاظ ارتفاع پل در جهان محسوب می شوند، پل گراند دانی یانگ کانشان طولانی ترین پل دنیاست. این پل با طول 102 مایل در کتاب رکورد های جهانی گینس به عنوان طولانی ترین پل جهان رکورد دار است. همانطور که از نام پل مشخص است جهت اتصال دانی یانگ به کانشان احداث شده و برای عبور از آن باید از قطار سریع السیر پکن-شانگهای استفاده کرد. ساخت این پل در سال 2006 آغاز شد و بعد از 4 سال طاقت فرسا نهایتا در سال 2011 افتتاح شد. جهت انجام این پروژه عظیم و باور نکردنی 8.5 میلیارد دلار هزینه صورت گرفت و 10000 کارگر در ساخت پل فعالیت داشتند. بیش از 450000 تن فولاد در ساختار این پل به کار رفته است.

پل ریالتو ، قلب واقعی ونیز
ادامه مطلب

4.پل موسی (Moses Bridge)، هلند

پل موسی

حالا کمی از پل های بزرگ و عظیم فاصله می گیریم. دلیل نامگذاری این پل به پل موسی جدا سازی آب رودخانه توسط این پل است. پل موسی با طراحی خلاقانه اش در یک قلعه مربوط به قرن 17 ساخته شده بود. در واقع این پل جهت مقابله با دشمنان و به ویژه حملات فرانسوی ها و اسپانیایی ها ساخته شده بود. وقتی دشمنان به درون قلعه نفوذ می کردند چیزی جز آب نمی دیدند و در واقع پل به دلیل هم سطح بودن دیواره هایش با سطح آب از نطر آنها قابل رویت نبود و همین امر امکان فرار را برای افراد درون قلعه فراهم می کرد. پل موسی که از ورقه های ضخیم چوبی آکویا ساخته شده در مقابل آب نفوذ ناپذیر بوده و نگرانی بابت خیس شدن پاهایتان نخواهید داشت..

6.پل بروکلین (Brooklyn bridge)، آمریکا

پل برکلین

با اتمام ساخت پل در سال 1883، پل بروکلین به یک اثر تاریخی و ملی و نماد شهر نیویورک تبدیل شد. اقرار گیری پل در پس آسمان خراش های بلند نیویورک، منظره ای جذاب را به وجود آورده است. پل بروکلین از روی رودخانه شرق می گذرد و منهتن را به بروکلین متصل می کند. طراح اصلی پل بروکلین جان روبلینگ (John A. Roebling) بود که مدت کوتاهی پس از شروع ساخت پل در گذشت. بعد از او پسرش واشنگتن روبلینگ (Washington Roebling)ادامه امور را در دست گرفت. پل بروکلین بزرگترین پل در زمان خود بود و یک شاهکار مهندسی قرن 19 محسوب می شود. پی تی بارنوم (P.T Barnum) معروف که رهبری سیرک حیوانات را بر عهده داشت، در سال 1884 برای اینکه ثابت کند پل چقدر با ثبات است، گله ای با 21 فیل را از روی آن عبور داد.

7.پل سیدنی هاربور (Sydney Harbour Bridge)، استرالیا

سیدنی

پیشنهاد اولیه ساخت این پل جهت اتصال سواحل شمالی و جنوبی توسط فرانسیس گرینوی (Francis Greenway) در سال 1815 مطرح شد. طرح هایی جهت انجام این پروژه ارسال شد اما هیچکدام مناسب ارزیابی نشدند و با شروع جنگ جهانی اول ساخت پل به تعویق افتاد. بالاخره بعد از کش و قوس های فراوان و با پیدا شدن معمار مورد نظر در سال 1924 ساخت پل شروع شد. 1400 نیروی کار در مدت 8 سال و با هزینه 4.2 میلیون پوندی ساخت این پل را به اتمام رساندند. 6 میلیون پرچ و 53 هزار تن فولاد در ساختمان این پل به کار رفته است. اکنون سیدنی هاربور به عنوان یکی از شناخته شده ترین پل های جهان محسوب می شود، به خصوص در طول جشن های سال نو در بندرگاه سیدنی.

8.پل آلکسنادر سوم (Pont Alexandre III)، فرانسه

پل پونت الکساندرا

بهترین لغت برای توصیف این پل ظرافت است. ساخت پل آلکساندر سوم که در پاریس واقع است در سال 1896 آغاز و در سال 1900 به پایان رسید .(Art Nouveau) ساخته شده و برای تزیین آن از مجسمه های مختلفی نظیر حوریان، کروب (cherubs) اسب بالدار، فرشتگان و کشتی ها در دوطرف پل استفاده شده که از این نظر یکی از زیبا ترین پل های تزیین شده در دنیا می باشد. درست است که پل در کشور فرانسه قرار دارد اما به افتخار اتحاد روسیه و فرانسه نام امپراطور وقت روسیه یعنی الکساندر سوم را بر آن نهادند. این پل توسط دو معمار به نام های ژوزف کاسیان برنارد و گاستون کوسیان طراحی و اجرا شده است. از ویژگی‌های این پل نصب ۴ مجسمه برنزی اسب بال‌دار در چهار طرف آن است که بر روی پایه‌هایی با ارتفاع ۱۷ متر قرار گرفته‌اند.

عجیب ترین سواحل دنیا
ادامه مطلب

9.پل بنپو (Banpo Bridge)، کره جنوبی

پل بانپو

این پل امروزی و مدرن در شهر سئول و بر روی رودخانه هان قرار دارد. خود پل در سال 1982 ساخته شده بود اما پروژه احیایی که در سال 2007 برای کل منطقه در نظر گرفته شده بود، در سال 2009 شامل این پل نیز شد. کره ایی ها ایده شگفت انگیز افزودن فواره در دو سمت پل را اجرا کردند. در طول روز حدود 190 تن آب در هر دقیقه از 380 فواره در دو طرف پل با فشار پرتاب می شود. در شب نیز به واسطه 10 هزار ال ای دی، پل جلوه رنگی و زیبا به خود گرفته و آب نمای آن به شکل رنگین کمان در می آید. فواره ها به صورت دینامیکی هستند و می توانند همراه با موسیقی حرکت کنند و نمایشی زیبا از حرکت آب و نور پدید آورند. علاوه بر شیک و مدرن بودن این پل کاملا سازگار با محیط زیست است و آب فواره های آن از رودخانه تامین و مرتب مورد بازیافت قرار می گیرند. در سال 2008 پل بنپو به عنوان طولانی ترین پل دارای فواره جهان در کتاب رکورد های جهانی گینس ثبت شد. این پل نه تنها برای کره ایی ها یک پیروزی محسوب می شود، بلکه در زمینه معماری نیز حرکت بزرگی به حساب می آید.

10.پل گلدن گیت(golden gate bridge)، آمریکا

پل سانت ست

گلدن گیت احتمالا یکی از معروف ترین پل های جهان است. این پل نه تنها نمادی از سانفرانسیسکو است بلکه به نشانی برای کل ایالات متحده تبدیل شده است. طراحی پل توسط ژوزف اشتراوس (Joseph Strauss) صورت گرفته است. گلدن گیت جهت اتصال سانفرانسیسکو به مارین کانتی ساخته شده و به جهت عبور از روی تنگه گلدن گیت این نام را به آن داده اند. شروع این پروژه در سال 1933 با استفاده از هزاران کارگر بود و تکمیل آن 4 سال به طول انجامید و 35 میلیون دلار هزینه در بر داشت. هنگامی که در سال 1937 ساخت پل به اتمام رسید دو رکورد بلندترین و طولانی ترین پل معلق جهان را شکست. این پل از لحاظ بین المللی نیز به رسمیت شناخته شده و با نمایش چشم انداز فوق العاده از اقیانوس آرام،منتقدان خود را به چالش می کشد. همچنین، به علت طراحی سبک آرت دکو (Art Deco) و علامت تجاری قرمز رنگش همواره مورد ستایش بوده است. گرچه رکورد های این پل نیز شکسته شد اما همچنان محبوبیتش را به دلیل موقعیت خاصی که دارد حفظ کرده است.

رمز و رازهای اهرام بزرگ مصر
ادامه مطلب

11.پل تاور (Tower Bridge)، انگلستان

پل تاور

در قرن 19 میلادی پل لندن تنها راه عبور از رودخانه تامز (Thames) بود. زمانیکه لندن بزرگ تر شد، پل های بیشتری نیز در سمت غرب پل لندن شاخته شد. اما رفته رفته قسمت شرقی شلوغ تر شد و به بندرگاه پر رفت و آمد تبدیل شد به همین دلیل نیاز به پل جدید در این قسمت احساس شد. برنامه ریزی جهت احداث پل در سال 1884 و انتخاب یک طرح از میان 50 طرح ارائه شده صورت گرفت. ساخت پل 8 سال به طول انجامید که در این مدت 432 کارگر در این پروژه فعالیت داشتند و نیز 11 هزار تن فولاد جهت ساخت بنایی که ما امروزه به نام تاور بریج می شناسیم صرف شده است. پل توسط شاهزاده ولز در سال 1894 افتتاح شد و نقش مهمی در از بین بردن فشار قسمت شرقی بر عهده دارد. این پل به دلیل طراحی نمادینش که در هر لبه دارای یک برج است به یکی از شناخته ترین پل های جهان مبدل شده است. هنگام عبور کشتی های بادبان دار قسمت میانی پل امکان بالا و پایین رفتن به صورت هیدرولیکی دارد. تاور بریج نمادی از شهر لندن و کشور انگلستان می باشد.

12.پونته وچیو (Ponte Vecchio)، ایتالیا

پونته وچیو

پونته وچیو پلی باستانی در شهر فلورانس است که برای عبور از رودخانه آرنو (Arno) ساخته شد. از آن جهت این پل باستانی است که قدمت آن به دوران روم می رسد. در یال 1333 سیل این پل را نابود کرد اما در سال 1345 توسط تادئو گادی (Taddeo Gaddi) بازسازی شد. جورجیو وسار (Giorgio Vasar) در سال 1565 مامور به اضافه کردن یک راهرو به بالای پل شد. معروفیت این پل به خاطر خانه هایی است که در طول پل قرار دارند و برخی از آن ها در سمت خارجی پل واقع شده اند. این خانه ها در واقع اتاق کارهایی بودند که مغازه دارانی چون قصاب ها و دباغ ها معاملاتشان را در آن ها انجام می دادند. در سال 1593 این مشاغل به دلیل بوی بد، فضای ناپاک و زباله هایی که تولید می کردند، با طلا سازی و زرگری جایگزین شدند. پونته وچیو تنها پل فلورانس است که در جنگ جهانی دوم سالم ماند و آلمان ها در طول محاصره ایتالیا از آن چشم پوشی کردند. جذابیت اصلی پل را می توان در عناصر تشکیل دهنده آن دانست. پونته وچیو به طور کلی از سنگ ساخته شده است و به جرات می توان آن را زیباترین پل سنگی اروپا نامید.

 

نظرات کاربران