با ارزش ترین آثار تاریخی ایران در بهترین موزه های جهان

با ارزش ترین آثار تاریخی ایران در بهترین موزه های جهان

کل : 3

میانگین : 4.67

در ابتدا بهتر است بدانید با توجه به میراث هنری غنی ایران که شامل معماری، سنگ تراشی، حجاری، مجسمه سازی، قالیبافی، سفالگری، میناکاری، خطاطی، نقاشی، فلزکاری و … می شود، این فهرست تنها نیم نگاهی به چشم انداز وسیع هنر و تاریخ ایران زمین است.

در ادامه همراه با سفرمی گشتی در میان آثار تاریخی، هنری و فرهنگی ایران که در بهترین موزه های جهان به نمایش گذاشته شده اند بزنید.

۱. موزه ملی ایران

موزه ملی ایران

این موزه که توسط معار فرانسوی، آندره گدار در سال ۱۹۳۶ طراحی شده، ۳۰۰۰۰۰ شیء با ارزش که قدمت آن ها به قرن چهارم پیش از میلاد می رسد را در خود جای داده است. این موزه از دو ساختمان تشکیل شده که مجموعه های موجود به دو بخش قبل از اسلام و پس از اسلام در این دو ساختمان به نمایش گذاشته شده اند. ساختمان دوم که توسط گدار طراحی نشده، آثار مصنوعی اسلامی را در بر می گیرد و در سال ۱۹۹۶ بازگشایی شده است.

سیالک

آثار ماقبل تاریخ شامل ۱۰۰۰۰ شیء از قرن هفتم تا هزاره اول قبل از میلاد می شود. این اشیاء عمدتا توسط حفاری از دل خاک به دست آمده اند. قدیمی ترین آثار موجود در موزه از کشف رود (Kashafrud)، دربند و گنج پر آورده شده اند که قدمت آنها به دوران پالئولیتیک (Paleolithic) باز می گردد.

سیالک

بازدید از اشیای متعلق به دوره هخامنشیان، ایلامی ها و پارت ها را از دست ندهید. به ویژه، از مجموعه سیالک (Sialk) که از تمدن ایلامی ها در زیگورات (معبد هرمی) در نزدیکی کاشان آمده را از دست ندهید.

۲. موزه بریتانیا، لندن

موزه بریتانیا

موزه بریتانیا، مجموعه های دیدنی از “ایران باستان” را در گالری رحیم ایروانی (۵۲ اتاق) که قدمت آنها به ۳۰۰۰ قبل از میلاد تا سال ۶۵۱ میلادی می رسد، به نمایش می گذارد. این کلکسیون دربردارنده آثار مهمی از جمله منشور کوروش می باشد که با خط میخی بابلی، پیروزی کوروش در سال ۵۳۹ قبل از میلاد و شکست نبوونعید، آخرین پادشاه بابلیان را توصیف می کند.

منشور کوروش

این مجموعه همچنین، دارای رگه هایی تشریفاتی و اشکالی انسان انگارانه (anthropomorphic) از تمدن املش، در اوایل هزاره نخست قبل از میلاد در شمال غربی ایران می باشد. نقش و نگاره ها و گچ بری های عظیم در مجسمه هایی که متعلق به تخت جمشید هستند نیز در اتاق ۵۲ و در کنار پله های شرقی موزه به نمایش گذاشته شده اند.

۳. موزه لوور، پاریس

موزه لوور

این موزه که در قرن ۱۲ میلادی ساخته شد دارای مجموعه نسبتا بزرگی از آثار باستانی ایرانی می باشد. این مجموعه شامل نقاشی ها، خط نوشته ها، سرامیک ها، جواهرات، منسوجات، اشیای فلزی، مجسمه، لوح، مهر و موم، حجاری، موزاییک ها و دیگر عناصر معماری می شود.

آثار ایرانی

از مجوعه های مهمی که در این موزه می بینید، کلکسیون متعلق به دوره صفویه (۱۵۰۲-۱۷۲۲) و نقاشی های مینیاتوری ایرانی است. همچنین، تنها تصویر موجود از شاه عباس اول (۱۶۲۷) که در تمام عمرش از او کشیده شده است در سال ۱۹۷۵ توسط لوور تسخیر شد و به معرض نمایش گذاشته شده است.

شاه عباس اول

از دیگر آثار باستانی ایرانی در موزه لوور پاریس می توان به شاهکارهای هنر اسلامی اشاره کرد. این تور شامل بازدید از چندین قطعه بسیار نادر است. از جمله: صندوق ها و تابوت های طلاکاری شده به شکل مقبره. این یکی از ۲ مقبره ۱۲ ضلعی به شکل گنبد است و تاثیر معماری و فلزکاری آن زمان را به خوبی منعکس می کند.

صندوفچه های موزه لوور

همچنین، یک فرش بزرگ و کمیاب با طراحی بسیار پیچیده متعلق به قرن ۱۶ که در نساجی های صفوی بافته شده در این موزه نگهداری می شود. این فرش برای اولین بار در قرن ۱۹ به عنوان هدیه ای برای شهر از طرف بانوی دوک بری ثبت شد.

۴. موزه ارمیتاژ، سنت پترزبورگ

موزه ارمیتاژ

مجموعه ایرانی ارمیتاژ عظیم و افسانه ای است و بیشتر آثار تاریخی ایران از دوران باستان تا انتهای سلسله قاجار (۱۷۸۵-۱۹۲۵) را پوشش می دهد. بخش عمده ای از این مجموعه در کاخ امپراطوری زمستانی سابق قرار دارد.

موزه ارمیتاژ

به عنوان بخشی از مجموعه منظم آن، موزه دارای تعدادی از آثار هنری خوب از دوران قبل اسلام و دوران اسلامی است؛ از جمله: حجاری، سرامیک، جواهرات، میناکاری، نقاشی، فلزکاری و منسوجات. علاقه مندان به دوران پیش از اسلام می توانند از ۵۵ آثار باستانی با رگه های ایلامی (هزار سوم تا چهارم قبل از میلاد) و بسیاری از آثار تاریخی لرستان (قرن ۸ تا ۱۳ قبل از میلاد) دیدن نمایند. گنجینه های تاریخی دوره اسلامی شامل: مینیاتوری ها، نقاشی های سه پایه، نقاشی های روغنی قاجار و به صورت پنهانی قدیمی ترین فرش ایرانی شناخته شده می شود. موزه همچنان به خاطر مجموعه ای از مصنوعات مهم نقره ای که از دوره ساسانی به یادگار مانده اند مشهور شده است.

موزه ارمیتاژ

پرتره های زیبا از دومین شاه قاجار ایران یعنی فتحعلی شاه که توسط میر علی در قرن نوزدهم کشیده شده است را از دست ندهید. از دیگر قطعات نقاشی مهم متعلق به قرن نوزده صحنه شکست روسیه در نبرد سلطان آباد در سال ۱۸۱۲ است. این پیروزی نسبتا جزئی به عنوان یک رویداد مهم تاریخی، نقاشی شده است. این نقاشی بعدها توسط روس ها به عنوان غنیمت جنگی از ایران برداشته شد و به کاخ زمستانی در سنت پترزبورگ منتقل شد.

موزه ارمیتاژ

تور نمایشگاه موزه جهان اسلام از چین تا اروپا در سال ۲۰۰۹ خاتمه یافت. این نمایشگاه شامل بیش از ۳۰۰ قطعه از کشورهای تحت تاثیر اسلام و آثاری از امپراطوری ساسانی ایران بود و به ارمیتاژ بازگردانده شدند.

۵. مجموعه فرجام، دبی

فرجام یکی از بهترین کلکسیون های خصوصی از هنر اسلامی در تمام دنیا محسوب می شود. این مجموعه تقریبا تمام تاریخ اسلامی را پوشش می دهد و اقلام تولید شده در سراسر منطقه وسیع بین اندلس و مغول هندوستان را دور هم جمع کرده است.

مجموعه فرجام

گنجینه های آن شامل قرآن های اولیه، کتاب های تصویری در زمینه علم، ریاضیات و شعر و هچنین فلزکاری، کاشی کاری، سفال صیقلی، کارهای چوبی، منسوجات، سکه، جواهرات، فرش و آثار هنری متعلق به قرن نوزدهم است.

مجموعه فرجام

در این مجموعه همچنین، تصویری از قرآن زرنما متعلق به ایران که قدمت آن به سال ۷۳۴ باز می گردد به نمایش گذاشته شده است.

۶. موزه هنرهای شهری، نیویورک

موزه هنرهای شهری

بازدیدکنندگان از تماشای مجموعه ای غنی از آثار باستانی ایران از جمله دوران صفویه –دوره ای شناخته شده در خلق کتب تصویری و نسخ خطی پر زرق و برق- لذت خواهند برد. در مجموعه اسلامی این موزه ۱۲۰۰۰ شیء به نمایش گذاشته شده است.

»وزه هنرهای شهری

در سال ۲۰۰۹ موزه گالری شارمین و بیژن مصور- رحمانی، که به دوران صفویه و هنر ایرانی بعد از آن (۱۵۰۰-۱۹۰۰) اختصاص یافت را رسما معرفی کرد. این گالری بخشی از یک سوئیت از اتاق هایی است که گالری های هنری سرزمین های عربی، ترکیه، ایران، آسیای مرکزی و جنوب آسیا را در بر گرفته است و در سال ۲۰۱۱ به روی عموم مردم بازگشایی شد.

جشن سده

در این موزه تصویری از اشعار زیبای ابوالقاسم فردوسی درباره جشن سده از شاهنامه شاه طهماسب در دوره صفوی (۱۵۰۱-۱۷۲۲) به نمایش گذاشته شده است.

۷. موزه بروکلین، بروکلین، نیویورک

موزه بروکلین

موزه بروکلین یک ساختمان مدرن هنری است که ۵۶۰۰۰۰ متر مربع مساحت دارد و یکی از بزرگترین و قدیمی ترین موزه های هنری در ایالات متحده آمریکا به شمار می رود.

مجموعه قاجار

این موزه دارای بهترین آثار هنری ایرانی است. این مجموعه دربردارنده سرامیک ها و کاشی کاری های قرون وسطایی ایرانی (قرن پنجم تا نهم)، آثار هنری دوره صفویه و قاجار از جمله مینیاتوری ها، نقاشی های روغنی، فرش، منسوجات و لباس های محلی (قرن ۱۶ تا ۲۰) می باشد. مجموعه آثار هنری دوران قاجار یکی از بهترین کلکسیون های باستانی در خارج از ایران به شمار می رود.

۸. موزه اسمیتسونیان، واشنگتون

اسمیتسونیان

در گالری های فریر (Freer) و ساکلر (Sackler) این موزه، ۳۰۰۰۰ عدد از آثار هنری آسیا به همراه طیف وسیعی از اقلام و اشیای متعلق به ایران نگهداری می شوند.

اسمیتسونیان

مجموعه ای مهم از سرامیک های قرن ۱۳ تا ۱۹ که نشان دهنده اشکال، تکنیک ها و طراحی های مختلف می باشند در این موزه به چشم می خورند. بعلاوه، کلکسیونی از قرآن های قرن نوزدهم و مجموعه ای مجزا از نسخه خای خطی و نقاشی شده ایران در این گالری ها به نمایش گذاشته شده اند.

۹. موزه هنری لس آنجلس (LACMA)

موزه هنری لس آنجلس

موزه هنری لس آنجلس از این حیث در میان دیگر موسسات هنری آمریکا منحصر به فرد است که به طور منظم آثار هنری ایرانی را از هزاره چهارم تا کنون به دست آورده و به معرض نمایش می گذارد. این موزه مجموعه ای چشمگیر از هنر اسلامی که شامل آثار هنری ایران از قرن هفتم تا به امروز می شود را در خود جای داده است.

هنر ایرانی

موزه دارای حدود ۱۷۰۰ اثر هنری اسلامی می باشد که ۱۵۰ عدد از این اشیاء با ارزش همیشه به نمایش گذاشته می شوند. این مجموعه شامل سرامیک ها، فلزکاری ها، شیشه، چوب و سنگ حکاکی شده، نقاشی های دستی و خوشنویسی است و به خاطر کلکسیونی از سفال های صیغلی و کاشی های ایرانی و نیز مجموعه ای شیشه ای که قدمت آن به اواخر قرن هفتم تا اواسط قرن سیزدهم باز می گردد، مشهور است. هنر ایرانی در میان کتبی که در این موزه نگهداری می شود، کاملا پیداست. همچنین، قطعات تاریخی قابل توجهی از اصفهان، هرات، کاشان، شیراز، تبریز و قزوین نیز به چشم می خورد.

هنر ایران

از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰، موزه از نصب دو فرش بزرگ ایرانی متعلق به قرن شانزدهم خبر داد. فرش اردبیل و تاجگذاری. داستانی که به قرن شانزدهم باز می گردد. دو فرش باشکوه ایرانی، که هردو هدیه جی پائول گتی (J. Paul Getty) بودند، به ندرت به دلیل اندازه و حساسیت آنها نسبت به نور در معرض نمایش قرار می گیرند. اما برای اولین بار این دو فرش پر زرق و برق در موزه هنری لس آنجلس نشان داده شدند و به بازدیدکنندگان این امکان را می داد تا دو تا مشهورترین فرش های ایران را ببینند و درباره تاریخ جذاب آن اطلاعات کسب کنند.

فرش اردبیل و تاج گذاری

به منظور جشن هزارمین سالگرد تکمیل اشعار بزرگ حماسی فردوسی، شاهنامه، این موزه چهار عدد از نقاشی های دیدنی و بی نظیر از شاهنامه در قرن شانزدهم که اخیرا به دست آمده را به نمایش گذاشت. تصویری از رستم در حال پرت کردن اسفندیار نیز در این موزه نشان داده شده است که با آبرنگ آمیخته به طلا و نقره کشیده شده است.

۱۰. موزه هنرهای آسیا، سان فرانسیسکو

سان فرانسیسکو

این موزه مجموعه ای کوچکتر از آثار باستانی فارسی را برگزار می کند اما مطمئنا ارزش دیدن خواهد داشت. گالری ایرانی و آسیای غربی آن شامل ۵۰۰ قطعه تاریخی از ایران می شود که ۵۰ عدد از این قطعه ها به طور دائم در معرض نمایش هستند. در حقیقت بزرگترین بخش مجموعه موزه آثار آسیای غربی، کلکسیون هایی از اشیای متعلق به ایران است.

این گالری دارای مجموعه های با ارزشی از سرامیک های زیبا و نادر از دوره نوسنگی تا قرن ۱۹ از لرستان و فلزکاری های اسلامی، نقاشی های مینیاتوری و نسخ خطی تصویری می باشد.

مجموعه سرامیک های فوق العاده در کتابی کامل تحت عنوان “سرامیک های ایرانی از مجموعه موزه هنرهای آسیایی” گردآوری شده است.

 

نظرات کاربران