صحرای نامیب؛ محلی که اقیاونس و کویر به هم می رسند

صحرای نامیب؛ محلی که اقیانوس و کویر به هم می رسند

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۵ آذر ۱۳۹۶

در این مطلب به معرفی صحرای نامیب که تلاقی گاه خیره کننده ای از اقیانوس و کویر است می پردازیم. با سفرمی همراه باشید…

موقعیت مکانی صحرای نامیب

نامیب

صحرای نامیب بیابانی ساحلی ست که مساحتی بالغ بر 81000 کیلومتر مربع را در بر گرفته و در امتداد نوار ساحلی اقیانوس اطلس، در جنوب غربی قاره آفریقا واقع شده است. نامیب با طول 2000 کیلومتر، از آنگولا، نامیبیا و آفریقای جنوبی گذر می کند. ارتفاع چشمگیر تپه های شنی صحرای نامیب نشان دهنده قدمت زیاد این بیابان می باشد.

حقایقی درباره صحرای نامیب

واژه نامیب یعنی “فضای باز”.

جغرافی دانان معتقدند که صحرای نامیب، قدیمی ترین بیابان جهان است.

صحرای نامیب

این طور به نظر می رسد که آب و هوای خشک از 55 میلیون سال پیش بر این منطقه چیره شده و پس از آن در حدود 14 تا 18 میلیون سال قبل، به آب و هوای نیمه خشک تبدیل شده است. صحرای نامیب کاملا خالی از سکنه می باشد.

آب و هوای صحرای نامیب

نامیب

میزان بارش سالیانه در صحرای نامیب کمتر از یک سانتیمتر می باشد و معمولا خشک و بی حاصل است. در کمال تعجب، با اینکه منطقه عملا بی باران قلمداد می شود، اما هوای آن معمولا به نقطه اشباع می رسد. حتی هوای مه آلود به وفور در این بیابان دیده می شود. نواحی ساحلی در هنگام روز و فصل، دارای دمای ثابتی (9 تا 20 درجه سانتی گراد) هستند.

نامیب

با وزش باد بر هوای مرطوب ساحلی مه غلیظی ایجاد می شود و منبع آب قابل اعتمادی برای گیاهان و جانوران این منطقه پدید می آورد. دمای داخلی به شدت متغیر است؛ به طوریکه در هنگام شب هوا بسیار سرد و آزاد دهنده می شود و روزها دمای آن به 45 درجه سانتی گراد می رسد. بارش باران در نواحی ساحلی و مرکزی بیابان به ندرت اتفاق می افتد اما هر چه به سمت صخره های”گریت اسکارپ منت” بالا رویم، میزان بارندگی افزایش می یابد.

با 4 رستوران بی نظیر لندن آشنا شوید!
ادامه مطلب

گونه های جانوری صحرای نامیب

شیر

نامیب تنها بیابان ساحلی جهان است که گیاهان و جانوران بومی در میان تپه های شنی و خشک آن تکامل یافته اند. حیواناتی نظیر فیل، کرگدن، گورخر هارتمن، شیر، تیز شاخ و ایمپالا در صحرای نامیب به وفور یافت می شوند.

پوشش گیاهی صحرای نامیب

پوشش گیاهی

تعدادی از گونه های کمیاب و جالب گیاهی در بیابان نامیب یافت می شوند. مثل: “wewitschia mirabilis” که تنها از دو برگ و یک ساقه تشکیل شده و قدمت آن تا 2000 سال تخمین زده شده است. ارتفاع این گیاه به 6 فوت و پهنای آن به 24 فوت می رسد. نوع دیگری گیاه عجیب و غریب در این منطقه می روید که “quiver tree” نام دارد. این درخت در زمان خشکسالی شدید، شاخه های خود را قطع می کند تا رطوبت موجود در برگ هایش را حفظ نماید.

مناطق حفاظت شده صحرای نامیب

صحرای نامیب

صحرای نامیب به خوبی توسطه مجموعه ای از پارک های ملی از قبیل: “Namib-Naukluft National Park” که 49768 کیلومتر مربع مساحت دارد و سرتاسر نواحی مرکزی بیابان را در بر گرفته است، محافظت می شود. در سال 2012، بخشی از صحرای ساحلی آن به نام دریای شنی نامیب “the namib sand sea”به عنوان یک میراث جهانی ثبت شد.

جواهرات صحرای نامیب

نامیب

الماس یکی از با ارزش ترین دارایی های معدنی در این صحرا به شمار می رود. به دلیل سبکی این نوع جواهر و سهولت در ربوده شدن آن، ورود به نواحی که الماس در آن یافت می شود ممنوع اعلام شده و کاملا به روی عموم بسته است.

نظرات کاربران