قدیمی ترین مناطق مسکونی جهان

کهن ترین شهرهای مسکونی دنیا

کل : 8

میانگین : 4.75

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۵

اگر می توانستید در زمان سفر کنید، دیدن این ۲۰ شهر، که از قدیمی ترین مناطق مسکونی روی زمین هستند و زندگی در آنها همچنان در جریان است، ماجراجویی شگفت انگیز خوبی برایتان فراهم می کرد.

۲۰- واراناسی (بنارس)، هند (Varanasi, India)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح

واراناسی، معروف به بنارس، که در کرانه غربی رود گنگ قرار دارد، شهر مقدس و مهم هندوها و بودایی هاست. این شهر بنابرافسانه ها، ۵۰۰۰ سال پیش به وسیله شیوا الهه هندوها بنا شد. اما محققان معاصر معتقدند، شهر ۳۰۰۰ سال قدمت دارد. وارانسی بخشی از برترین جاذبه های گردشگری هند را در خود دارد. شاید 1000 سال و 3000 سال به نظرتان خیلی زیاد باشد. البته ک زیاد است اما قدیمی ترین مناطق مسکونی جهان قدمتی بیشتر از این داشته اند. مناطقی که با وجود قدیمی بودن همچنان زنده اند.

۱۹- کادیس، اسپانیا (Cádiz, Spain)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۱۱۰۰ سال پیش از میلاد

کادیس، روی زبانه ساحلی باریکی از خشکی که تا اقیانوس اطلس پیشرفته است، بنا شده و از قرن ۱۸ام تاکنون محل استقرار ناوگان اسپانیا بوده است. این شهر توسط فنیقی ها به عنوان یک مکان تجاری کوچک ساخته شد. حدود سال ۵۰۰ پیش از میلاد به دست کارتاژها افتاد و به پایگاهی برای پیروزی هانیبال ایبریایی تبدیل شد. سپس کادیس، قبل از اینکه شاهد رنسانس در عصر اکتشاف باشد، مدتی زیر سلطه رومی ها و مورِیشها قرار گرفت.

۱۸- تبای، یونان (Thebes, Greece)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۱۴۰۰ سال پیش از میلاد

شهر تبای، رقیب اصلی آتن باستان بود و رهبری اتحاد بویوتی را به عهده داشت .ساکنین این شهر حتی هنگام حمله پارس ها، به سال ۴۸۰ پیش از میلاد، از خشایارشاه حمایت کرد. در حفاری های باستان شناسی، معلوم شد که میسنی ها حتی سال ها قبل از این، در این شهر اقامت داشتند. امروزه، تبای، کمی بزرگتر از یک شهر بازاری است.

۱۷- لارناکا، قبرس (Larnaca, Cyprus)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۱۴۰۰ پیش از میلاد

لارناکا، ابتدا با نام سیتیوم به وسیله فنیقی ها ساخته شد . امروزه این شهر زیبا به دلیل خط ساحلی و نخل هایش معروف است و سواحل بی نظیرش، گردشگران امروزی را به خود جذب می کند.

۱۶- آتن، یونان (Athens, Greece)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۱۴۰۰ پیش از میلاد

آتن، مهد تمدن غرب و مکان تولد دموکراسی است که این میراث هنوز هم در آثار به ای مانده از اعصار قدیم کاملا مشهود است. این شهر پر از بناهای یادبود یونانی، رومی، بیزانسی و عثمانی و همچنان مقصد گردشگری بسیار محبوبی است. به طوری که سالانه حجم وسیعی بلیط هواپیما به مقصد آتن در سراسر دنیا به فروش می رسد. شاید عجیب به نظر برسد آتن به عنوان قدیمی ترین مناطق مسکونی جهان همچنان سرپا است و البته به نسبت بسیاری دیگر از شهرهای قدیمی گردشگران بیشتری دارد.

نکاتی جالب درباره دهکده جهانی دبی
ادامه مطلب

 

وارانسی در هند - قدیمی ترین شهرهای جهان

 

۱۵- بلخ، افغانستان (Balkh, Afghanistan)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد

بلخ، که یونانی های باستان، آن را باکترا می نامیدند، درشمال افغانستان بنا شده است. عرب ها آن را “مادر شهرها” توصیف می کردند. دوران اوج این شهر بین سال های ۲۵۰۰ و ۱۹۰۰ پیش از میلاد مسیح و قبل از پیدایش امپراتوری های پارس و ماد بود. بلخ مدرن، خانه صنعت پنبه منطقه است.

۱۴- کرکوک، عراق (Kirkuk, Iraq)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۲۲۰۰ سال پیش از میلاد

کرکوک در ۲۵۰ کیلومتری شمال بغداد و روی زمین آراپا، پایتخت آشوریان باستان، واقع شده است. بابلی ها به اهمیت استراتژیک این شهر پی برده بودند ویرانه های دژهای ۵۰۰۰ ساله هنوز به چشم می خورند و درحال حاضر این شهر مرکز صنعت نفت عراق است.

۱۳- اربیل، عراق (Arbil, Iraq)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۲۳۰۰ پیش از میلاد

اربیل در شما کرکوک قرار دارد و در دوره های مختلف، تحت سلطه آشوری ها، پارس ها، ساسانیان، عرب ها و عثمانی ها بوده است. همچنین، کرکوک در جاده ابریشم، منزلگاه مهمی محسوب می شده است و هنوز هم دژ باستانی آن به ارتفاع ۲۶ متر پابرجا می باشد.

۱۲- صور، لبنان (Tyre, Lebanon)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۲۷۵۰ پیش از میلاد

صور، زادگاه افسانه ای ائوروپه و دیدو، بنابر گفته هرودوت، حدود سال ۲۷۵۰ پیش از میلاد مسیح بنا شد. این شهر به سال ۳۳۲ پیش از میلاد، به دنبال ۷ ماه محاصره، مغلوب اسکندر کبیر و سپس در سال ۶۴ پیش از میلاد به یکی از استان های روم تبدیل شد. امروزه ، گردشگری، صنعت اصلی این شهر محسوب می شود. میدان اسب دوانی به جا مانده از دوران روم، در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

۱۱- قدس، فلسطین

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۲۸۰۰ پیش از میلاد

قدس، سومین شهر مقدس مسلمانان است چندین مکان مذهبی مهم از جمله قبه الصخره، دیوار ندبه، کلیسای مقبره مقدس و مسجدالاقصی در این شهر تارخی واقع است. این شهر درطول عمرش، ۲۳ سال بار تحت محاصره، ۵۲ بار حمله و ۴۴ بار تسخیر و دوبار تخریب شده است.

 

پلودیواز قدیمی ترین مناطق مسکونی

 

۱۰- بیروت، لبنان (Beirut, Lebanon)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد

تاریخچه بیروت، پایتخت و مرکز فرهنگی، اداری و اقتصادی لبنان، به ۵۰۰۰ سال قبل برمی گردد. حفاری های شهر، آثاری از فنیقی ها، هلنیستی ها، رومی ها، عرب ها و عثمانی ها از دل خاک بیرون آورده است. درحالی که در نامه‌هایی به فرعون مصر در قرن ۱۴ قبل از میلاد، از این شهر نام برده شده است .

۹- غازی عنتاب، ترکیه (Gaziantep, Turkey)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۳۶۵۰ پیش از میلاد مسیح

10 مرکز خرید بزرگ دنیا
ادامه مطلب

غازی عینتاب در بخش غربی ترکیه و نزدیک به مرز سوریه بنا شده است. دژ راواندا که در قرن ششم توسط امپراتوری روم شرقی بازسازی شد، در مرکز شهر قرار دارد و موزاییک‌های مربوط به دوران روم نیز در این شهر کشف شده است .

۸- پلودیو، بلغارستان (Plovdiv, Bulgaria)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد

این شهر دومین شهر بزرگ بلغارستان است و پیش از آنکه به شهر اصلی امپراتوری روم تبدیل شود، محل سکونت تراکیان بود. پلودیو بعدها به دست امپراتوری های روم و عثمانی افتاد و در نهایت به بلغارستان ملحق شد. این شهر یک مرکز فرهنگی عمده به شمار می رود و آثار باستانی بسیاری از جمله آمفی تئاتر روم، قنات و حمام های دوران عثمانی ها در این شهر واقع است.

۷- صیدون، لبنان (Sidon, Lebanon)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد

صیدون (یا صیدا) در ۴۰ کیلومتری جنوب بیروت واقع شده و یکی از مهم ترین و شاید قدیمی ترین شهرهای فنیقی هاست. که البته در زمره قدیمی ترین مناطق مسکونی جهان نیز قرار می گیرد. این شهر پایگاهی بود که امپراتوری بزرگ فنیقی ها از آنجا برخاست. اسکندر کبیر این شهر را به سال ۳۳۳ پیش از میلاد به تصرف درآورد. گفته می شود که حضرت عیسی و سنت پل از صیدون دیدن کرده اند.

۶- فیوم، مصر (Faiyum, Egypt)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد

فیوم در جنوب غربی قاهره واقع شده و بخشی است از شهر باستانی کروکودیلوپلیس که محل عبادت پته سوخس (تمساحی مقدس) بود . فیوم امروزی، شامل چند بازار بزرگ، مساجد و حمام‌ است و اهرام لهین و هوارا در حومه این شهر قرار دارند .

۵- شوش، ایران (Susa, Iran)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۴۲۰۰ سال پیش از میلاد

شوش قبل از اینکه به تصرف آشوری ها درآید، پایتخت امپراتوری عیلام بود. پس از آن در دوره هخامنشیان تحت سیطره کوروش کبیر قرار گرفت و ضمیمه خاک پارس ها شد. آیسخولوس تراژدی نویس در رمان تراژدی آتن، قدیمی ترین نمایشنامه تاریخ تئاتر که هنوز اجرا می شود، به این واقعه اشاره کرده است. شوش مدرن جمعیتی حدود ۶۵ هزار نفر دارد.

 

بیروت در لبنان

 

۴- دمشق، سوریه (Damascus, Syria)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۴۳۰۰ سال پیش از میلاد

برخی منابع تاریخی دمشق را قدیمی‌ترین مناطق مسکونی جهان معرفی می‌کنند و معتقدند ۱۰ هزار سال قبل از میلاد در این شهر سکونت وجود داشته است. که البته بر سر این اختلاف نظر وجود دارد. این شهر پس از ورود آرامی‌ها به یک محل سکونت مهم تبدیل شد. آنها شبکه ای از کانال ها را در این شهر به وجود آوردند که این این کانال ها هنوز زیربنای شبکه های مدرن آبرسانی این شهر محسوب می شوند.

شادترین کشورهای دنیا
ادامه مطلب

دمشق، علاوه بر اسکندر کبیر که آن را تصرف کرد، در دوره هایی از متعلقات رومی ها، اعراب و عثمانی ها بود. وجود جاذبه های تاریخی بسیار، این شهر را تا پیش از جنگ داخلی سوریه، به یکی از مقاصد محبوب گردشگری تبدیل کرده بود.

۳- حلب، سوریه (Aleppo, Syria)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۴۳۰۰ سال پیش از میلاد

آلپو (حلب) ، با جمعیت ۴/ ۴ میلیون نفری، پرجمعیت‌ترین شهر سوریه است و حدود ۴۳۰۰ سال قبل از میلاد با نام حلب بنا نهاده شد. این شهر قبل از اینکه به دست آشوری ها، یونانی ها و ایرانی ها بیفتد، تا حدود سال ۸۰۰ پیش از میلاد، تحت سلطه هیتی ها بوده است. بعدها توسط رومی ها، امپراتوری روم شرقی و اعراب به تصرف درآمد و توسط صلیبیون محاصره شد. زمانی هم به دست مغول ها و امپراتوری عثمانی افتاد.

۲- بیبلوس، لبنان (Byblos, Lebanon)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد

این شهر با نام جبال (جبییل) توسط فنیقی ها، بنا شد. سپس یونانی هایی که از شهر پاپیروس به این شهر آمد و رفت داشتند اسم نام آن را بیبلوس گذاشتند. کلمه بایبل از بیبلوس مشتق شده است. از مکان های مهم گردشگری این شهر می توان به معابد فنیقی های باستان، قلعه بیبلوس، کلیسای سنت جان بپتیست-که توسط صلیبیون در قرن ۱۲ام ساخته شد و دیوار قدیمی شهر مربوط به قرون وسطی اشاره کرد. جشنواره بین المللی بیبلوس، یکی از جاذبه های مدرن محسوب می شود و هر ساله گروه های موسیقی معروفی در آن اجرا دارند.

۱- اریحا (یریکو)، سرزمین فلسطین (Jericho, Palestinian Territories)

اولین ساکنان این شهر، چه زمانی در این مکان مستقر شدند؟ ۹۰۰۰ سال پیش از میلاد

اریحا، اریحا از قدیمی ترین مناطق مسکونی جهان است که همچنان زندگی در آن جریان دارد. بنابر منابع ما، باستان‌شناسان بقایای ۲۰ منطقه مسکونی، متعلق به ۱۱ هزار سال قبل از میلاد، را در این شهر کشف کرده‌اند. این شهر در کرانه باختری رود اردن قرار دارد و امروزه حدود ۲۰ هزار نفر در آن ساکن هستند.

از دیگر شهرهای قدیمی که مربوط به اروپاست می توان به لیسبون (1000 سال پیش از میلاد)، روم (735 سال پیش از میلاد)، کورفو (۷۰۰ سال پیش از میلاد) و مانوتا (500 پیش از میلاد) اشاره کرد. لندن نیز در سال ۴۳ پس از میلاد تاسیس شد.

نظرات کاربران