بزرگترین پل طبیعی جهان

بزرگترین پل طبیعی جهان در چین

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۶

شیان رن کیائو (Xian Ren Qiao) بزرگترین پل طبیعی جهان است که برای اولین بار گوگل ارث موفق به کشف آن شد.

اگر می خواهید این پل سحرآمیز که به “پل پری” (fairy bridge) هم معروف است را بهتر بشناسید، در این مطلب سفرمی را همراهی نمایید.

زمانی که جی ویلبور (Jay Wilbur) از انجمن پل های طبیعی برای نخستین بار پدیده ای عظیم که به شکل پلی بر روی رودخانه قرار گرفته بود را مشاهده کرد بسیار هیجان زده شد. به لطف عکس های پاناروما این پل طبیعی به سرعت کشف شد. سپس پل شیان رن کیائو به یک جاذبه محلی در چین تبدیل شد و شیان رن کیائو نام گرفت. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پل آنها تصمیم به سفر گرفتند. در 16 اکتبر 2010 “ری میلر” (Ray Millar) رهبری گروهی را برای بازدید از این پل افسانه ای بر عهده گرفت.

نام این پل، شیان رن کیائو به معنی“پل مردم – ابدیت” می باشد؛ چراکه به راستی زمین را به بهشت وصل می کند.

پل پری

قبل از کشف گوگل ارث و بازدید گروه ری میلر این پل به عنوان مقصدی گردشگری در جهان خارج از چین ناشناخته بود؛ تنها جاذبه ای محلی محسوب می شد و آنها اولین کسانی بودند که از دنیای غرب برای بازدید به این محل آمدند. این پل که از سنگ آهک ساخته شده محدوده وسیعی را پوشش می دهد و پس از آن پل جیاوزهو (Jiangzhou Bridge) و ژیجین (Zhijin Bridge) در چین قرار می گیرد.

قلعه الموت؛ دژی مستحکم بر فراز ابرها
ادامه مطلب

تنها راه رسیدن به پل استفاده از بامبو یا قایق های بادی است که در امتداد رودخانه بولو (Buliu) به چشم می خورند.

شیان رن کیائو

پل در منطقه ای بسیار دور قرار گرفته است. ری میلر و دوستانش ابتدا به دهکده بولو رسیدند. این دهکده بر روی دره ای وسیع و صاف در یبن گودال های رودخانه بولو در منطقه مستقل گوآنجی (Guanxi) واقع شده است. رودخانه ای که در امتداد این تنگه جریان دارد پلی است که به روستا می رسد.

آنها توانستند از روستایی که در بالای رودخانه قرار دارد قایق رانی پیدا کنند تا به پایین رودخانه برسند. زمانی که به نقطه مورد نظر رسیدند با چشم انداز خیره کننده ای رو به رو شدند. پل توسط گیاهان وحشی سبز که به آرامی دور قوس پل آهکی پیچیده اند احاطه شده است. این منظره بسیار دیدنی است.

شیان رن کیائو

پس از کمی پیشروی در این محدوده بالاخره به خشکی رسیدند. این سرزمین نقطه شروع سفر بعدی آنها محسوب می شد که باید با قایق های بامبو صورت می گرفت. برخی از این قایق های بامبو برای راحتی بیشتر مسافران دارای صندلی های چوبی هستند. دهانه پل محدوده ای در حدود 400 فوت (138 متر) از عرض رودخانه را در بر گرفته است و از نظر وسعت بزرگترین پل طبیعی جهان به شمار می رود.

گونتر ولز (Gunter Welz) یکی از اعضای گروه، فاصله قوس این پل تا حاشیه آب را با استفاده از لیزر اندازه گیری کرده است. این پل در حقیقت دارای بزرگترین قوس طبیعی جهان است که ارتفاع دهانه آن 230 فوت تخمین زده شده است.

باغ پرندگان کوالالامپور ؛ بزرگترین باغ پرندگان جهان
ادامه مطلب

شیان رن کیائو

شیان رن کیائو یک پل طبیعی پر پیچ و خم است که توسط فرسایش و فرو ریختن سنگ آهک ایجاد شده است. پل های طبیعی اغلب بر روی صخره های عظیم شکل می گیرند؛ در کنار فرسایش آب، فروپاشی دیوارها هم عامل مهمی در شکل گیری این قوس های نیم دایره زیبا دارند. این فرپاشی در اثر نیروی جاذبه و گرما اتفاق می افتد که باعث شکست شدن پایه سنگ می شود. سپس جریان آب به این نیرو اضافه می شود و یک سوراخ در آن ایجاد می کند. پل افسانه ای شیان رن کیائو نیز طی چنین فرآیندی با کمک رودخانه بلو پدید آمده است.

اگر به چین سفر کردید، بازدید از این پل باورنکردنی را فراموش نکنید.

 

 

نظرات کاربران