گردشگری ترکیه آنتالیا

برترین جاذبه‌های گردشگری آنتالیا

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: شنبه, ۱۰ تیر ۱۳۹۶

آنتالیا دارای جاذبه‌های خاص برای هر قشری از گردشگران و با هر سلیقه ای می باشد. چنانچه تمایل دارید از مناطق دیدنی و جاذبه های مختلف بازدید کنید، کوچه پس کوچه های این شهر قدیمی پر از مکان های تاریخی است و از طرفی این بندرگاه قدیمی و رویایی منطقه ای آرامش بخش برای استراحت مسافران نیز محسوب می شود. اما افزون بر این ها، این شهر بی نظیر از موقعیت مکانی و جغرافیایی بسیار مناسبی نیز برخوردار می باشد، به طوری که با اقامت در آنتالیا می توانید از اماکن دیدنی و تفریحی دیگر همچون ویرانه های برجای مانده از امپراتوری بزرگ روم در آسپندوس و غارهای متعلق به دوران ماقبل تاریخ نیز بازدید نمایید.

با این حال همه چیز به اینجا ختم نمی شود. از دیگر جاذبه های گردشگری آنتالیا سواحل بسیار زیبای آن می باشد که با شن های سفید پوشیده شده‌اند؛ سواحلی که به ساحل فیروزه‌ای ترکیه نیز مشهور هستند. این سواحل بهترین مکان برای استراحت و آفتاب گرفتن مسافران می‌باشند. بدون شک افرادی که شدیداً دوستدار سواحل هستند و نیز عاشقان آثار تاریخی، پس از بازدید از آنتالیا، این منطقه را با رضایت کامل ترک می‌کنند.

سفرمی در ادامه شما را با این ۱۴ جاذبه ی گردشگری برتر آنتالیا آشنا خواهد نمود:

۱. شهر تاریخی کاله ایچی (Kaleiçi)

(کاله ایچی Kaleiçi) به معنای « داخل کاله (Kale) و یا کاله داخلی است، کاله (Kale) نیز خود یعنی قلعه و یا دژ)

قدم زدن در کوچه پس کوچه های محلهء پر پیچ و خم کاله ایچی لذت بسیاری به همراه دارد. در راستای خیابان های سنگ فرش شدهء این شهر، ساختمان سفید رنگی با سقف هایی قرمز، متعلق به دوران عثمانی به چشم می خورند که به طور کامل بازسازی شده اند. این ساختمان ها درحال حاضر مرکز اصلیء مجموعه ای از بوتیک ها، هتل ها، مغازه های سوغات فروشی، گالری های هنری و رستوران ها محسوب می شوند. سفر به این شهر، تجربه ای از حضور در دنیای قدیم و قدم زدن در سکوتی بی نظیر را برای شما فراهم می سازد، به علاوه در این مکان جاذبه های گردشگری بسیاری نیز برای گردشگران وجود دارد. در میدان اصلی شهر کاله کاپیسی (Kale Kapısı: دروازه قلعه)، یک دروازهء ورودی به سوی قلعه و یک برج ساعت سنگی وجود دارد.

در این میان مسجد تِکِلی محمد پاشا نیز که قدمت آن به قرن ۱۸ بازمی گردد، به دلیل کاشی کاری های خیره کننده داخلی مسجد، بدون شک ارزش یک بار تماشا را خواهد داشت. در امتداد خیابان هیساپچی سکاک (Hesapçı Sokak) منظره با شکوه و حیرت انگیز کسیک مناره (مناره شکسته) به چشم می خورد. ساختمان این مناره پس از آتش سوزی در قرن ۱۹ ام دچار آسیب شده است، به طوری که بنای امروزی تنها قسمتی از ساختمان اصلی است که تا کنون حفظ شده است. در ابتدا این ساختمان به عنوان معبدی برای رومیان کاربرد داشته و سپس به یک کلیسای روم شرقی و در نهایت به یک مسجد تبدیل شده است.

موقعیت: خیابان آتاتورک

۲. بندرگاه تاریخی (Old Harbour)

بندرگاه قدیمی آنتالیا در یک بریدگی در میان صخره های کنار ساحل قرار دارد. در فضای این بندرگاه تجمع زیبایی از چندین بوتیک، کافه های زیبا، بازارها، و قایق های بادبانی که به آرامی بر روی امواج دریای مدیترانه به این سو و آن سو حرکت می کنند، به چشم می خورد. امروزه باور آن کمی دشوار است که بپذیریم روزگاری این منطقه، اصلی ترین مرکز اقتصادی آنتالیا بوده است چرا که اکنون تنها مناظری زیبا و آرامش بخش از قایق های در حال حرکت است که نگاه گردشگران را به خود جذب می کند. اما در حقیقت این بندر از قرن دوم تا اواسط قرن بیستم یکی از اصلی ترین بنادر اقتصادی آنتالیا به شمار می رفت و از این طریق مفهوم تجارت و رونق و شکوفایی وارد این شهر و مناطق اطراف آن شد. این روزها افراد با اهدافی همچون خرید و تماشای غروب خورشید بر فراز افق دریا به این منطقه سفر می‌کنند. قایق سواری در دریای مدیترانه و نیز استراحت و آفتاب گرفتن بر روی ساحل خالی از سکنهء آن از دیگر دلایل جذب گردشگر به این منطقه محسوب می شود.

موقعیت: خیابان مرمرلی سکاک (Mermerli Sokak)، شهر تاریخی کاله ایچی

تنها کوه خوراکی دنیا در ایران
ادامه مطلب

۳. موزه آنتالیا (Antalya Museum)

موزه آنتالیا

چنانچه علاقه‌مند به یافتن اطلاعاتی درمورد تاریخ کشور ترکیه هستید، شانس بازدید از این موزهء فوق العاده را به هیچ وجه از دست ندهید. بهترین یافته های آثار تاریخی از مکان های حفاری شده در سراسر سواحل ترکیه در این موزه به نمایش گذاشته شده است. مهم‌تر این که، آثار این مجموعه به صورتی نمایش داده شده است که فهم تاریخ غنی و پربار (و تا حدی پیچیده) کشور ترکیه را برای افراد آسان تر می سازد. در قسمت عمده‌ای از این موزه که به باستان شناسی اختصاص داده شده است، یافته هایی از عصر برنز تا بیزانس به نمایش گذاشته شده،که بیشتر از ویرانه‌های آن حوالی به‌دست آمده است. چنانچه فرصت کافی ندارید، یک راست به گالری‌های حاوی موزاییک‌های دوران سلوکیه، صفحه نمایش نقره‌ای آسپندوس و مجسمه های الاهیت پرگه سر بزنید.

موقعیت: خیابان کپز (Konyaaltı Caddesi)

4. مناره ییولی (Yivli Minare)

متمایزترین و برجسته‌ترین مکان دیدنی آنتالیا، مناره ییولی (مناره شیاردار) است که توسط علاء‌الدین کیغباد سلطان سلجوقی ( در سال ۱۲۱۹ تا ۱۲۳۶) بنا شده است. این مناره یک نمونه از معماری رایج دوران سلجوقی است که بر روی یک پایه مربعی شکل استوار بوده و بدنهء آن شیاردار و منقاره‌ای دایره شکل نیز بر فراز آن قرار دارد. در کنار این مناره ساختمان مسجدی وجود دارد که از قرن ۱۴ ام تا کنون همچنان مورد استفاده قرار گرفته است.

موقعیت: خیابان جمهوریت (Cumhuriyet Caddesi)

5. دروازه هادریان (Hadrian’s Gate)

دروازه هادریان یکی از اصلی‌ترین ( و برجسته‌ترین) دروازهای ورودی منطقه کاله‌ایچی به حساب می‌آید. در سمت شرقی این شهر تاریخی دیوارهای شهر هلنی و یونانی وجود دارد که از گذشته تاکنون همچنان حفظ شده است و دروازهء هادریان نیز بخش قابل توجهی از این دیوار محسوب می‌شود. این دروازهء باشکوه مرمری دارای سه طاق است، که برج های باشکوهی در اطراف آن را احاطه می‌کنند. در این بنا که در سال ۱۳۰ پس از میلاد، به افتخار بازدید هادریانوس از این شهر (امپراتور آن زمان روم) بنا شده، تزئینات مجسمه ای بسیار زیبایی به کار رفته است. هنگام عبور از میان این طاق‌ها نگاهی به سقف بیندازید، تا حجاری‌ها و کنده‌کاری‌هایی را که از آن زمان تا کنون به بهترین شکل حفظ شده اند را تماشا کنید.

موقعیت: خیابان آتاتورک

۶. قلعه رومی (Hıdırlık Kalesi)

این برج استوانه‌ای کوتاه و عریض که ۱۴ متر ارتفاع دارد بر فراز بندر تاریخی و در کنار پارک کارا آیقلو (Karaalioǧlu) قرار گرفته است. تا کنون هیچ‌گونه اطلاعات دقیقی از نوع کاربرد این بنا، که قدمت آن به قرن دوم باز می‌گردد، به‌دست نیامده است، اما اغلب بر این باورند که گذشتگان از این بنا به عنوان یک برج دیدبانی و یا فانوس دریایی بر فراز بندر پر رفت آمد مجاور آن استفاده می‌کردند. امروزه از این ساختمان برای تماشای غروب خورشید و یا تماشای تمام مناظر اطراف این شهر قدیمی استفاده می‌شود، چرا که در موقعیت بسیار منحصر بفردی واقع شده است. پارک نزدیک آن را هم می‌توان یک مکان آرام برای فرار از شلوغی‌های شهر و باز کردن بساط پیک نیک دانست.

موقعیت: پارک کارا آیقلو (Karaalioǧlu)، کاله ایچی

۷. آسپندوس (Aspendos)

علت اصلی سفر افراد علاقه‌مند به تاریخ به آنتالیا، آن است که از این طریق می‌توانند یک سفر یک روزه به آسپندوس داشته باشند. عموماً تصور بر آن است که این مکان باستانی که مرکز اصلی تئاتر (نمایشخانه) رومی بوده تنها مکان تاریخی در جهان است که به بهترین نحو از گذشته تا کنون حفظ شده و یکی از جاذبه های اصلی گردشگری ترکیه نیز به حساب می‌آید. قرن های دوم و سوم دوران شکوه و شکوفایی این شهر باستانی شگفت انگیز بوده است. در آن زمان (قرن های دوم و سوم) بخش اعظمی از ویرانه هایی که امروزه از این بنا می بینیم ساخته شده بود. به غیر از محل تئاتر که به طور کامل بازسازی شده و بیش از ۱۵۰۰۰ نفر ظرفیت دارد، قسمت اعظمی از این مکان همچنان به صورت ویرانه باقی مانده است و احتمالاً تنها برای گردشگران بسیار مشتاق جذاب و دیدنی خواهد بود.

موقعیت: ۴۷ کیلومتری شرق آنتالیا

۸. ترمسوس (Termessos)

یونانیان و رومیان هیچ برنامه ای برای به دام انداختن مردم جنگ طلب پیسیدیا که به شدت از استقلال خود در مقابل ایری کوه (mountain eyrie) ترمسوس محافظت می‌کردند، نداشتند. بقایای کاملاً محافظت شدهء این شهر باستانی در امتداد دامنهء ناهموار کوه پراکنده شده است و مناظر فوق العاده زیبایی از طبیعت نیز در حوالی آن به چشم می‌خورد. اگر قصد دارید این مکان را کاملاً گشته و تمام زیر و بم های آن را به چشم ببینید پس باید کفش های راحت و مناسبی پوشیده و آب زیادی نیز بنوشید. خیابان ستون بندی شده و محل تجمع (میدان) فوقانی بسیار چشمگیر و قابل توجه است، اما بازدید از محل تئاتر را هرگز از دست ندهید چرا که در این مکان قادر خواهید بود به تماشای مناظر بسیار زیبا و شگفت انگیزی از قله‌های کوه توروس بنشینید.

عجیب ترین سواحل دنیا
ادامه مطلب

موقعیت: ۳۴ کیلومتری شمال غربی آنتالیا

۹. شهر باستانی پرگه (Perge)

استادیوم بسیار وسیع و ساخته شده از سنگ، معابد نیمه تخریب شده و میدان (تجمع‌گاه) بزرگ ستون دار در شهر پرگه سرشار از شکوه گذشته است. این شهر زمانی پایتخت پام فیلیای باستان بوده است، که برای اولین بار تحت حکومت یونانیان و سپس تحت حکومت رومیان قرار گرفته است. از این ویرانه ها به اندازهء سایر جاذبه‌های گردشگری موجود در ساحل فیروزه‌ای ترکیه به خوبی حفاظت نشده‌ است، اما از طرفی هم می‌توان به این حقیقت پی‌برد که این مکان جمعیت کمتری را به خود جذب می‌کند، و به بازدیدکنندگان این امکان را می دهد تا به راحتی و با آرامش در خیابان‌های ستون‌بندی شده و معابد نیمه تخریب شده به اکتشاف بپردازند. حمام رومی، دروازه هلنی (یونانی)، و آکروپولیس همگی از جاذبه‌های بی‌نظیر این منطقه هستند.

موقعیت: ۱۷ کیلومتری شرق آنتالیا

۱۰. المپ و شیمر (Olympus and the Chimaera)

دو روستای مجاور , المپ و سیرالی (Çıralı) در قسمتی از خط ساحلی بسیار زیبایی واقع شده‌اند و توسط ویرانه‌های شهر باستانی لیکیه المپ احاطه شده اند. شیمر, شعله ای که به طور طبیعی همواره می‌سوزد از جاذبه‌های معروف و شناخته شدهء این مکان است، این شعله از میان صخره سنگ‌هایی در ارتفاعات بالا سوسو می‌زند. المپ مورد پسند گردشگران جوان است، در حالی که سیرالی بیشتر یک روستای ساحلی و مناسب برای استراحت در ساحل است. هر دوی این روستاها برای کسانی که تمایل دارند تعطیلات را در کنار ساحل بگذرانند و از اقامتگاه های ساحلی شلوغ ترکیه به دور باشند، مکان بسیار مناسبی است.

۱۱. چشمه های کارست (چشمه های آهکی) (Düdenbası magaras)

در حومهء شهر آنتالیا منطقه‌ای وجود دارد که سرشار از چشمه‌های کارست (آهکی)، گودال‌ها، و آبشارها است. ذخایر آهک انباشته شده از این چشمه ها در طی یک دوره ۱٫۵ تا ۲ میلیون ساله آثاری آهکی به‌وجود آورده است که همچون پاموکاله در کوش‌آداسی است. در مناطق Kirkgöz و پینارباشی (Pınarbası) (که دقیقاً در شمال غرب آنتالیا قرار دارند) چشمه ها و گودال هایی وجود دارد (چشمه هایی که سرمنشأ اصلی این آبشار هستند) در حالی که در منطقه دودن باشی (Düdenbası) آبشاری وجود دارد که از یک تنگه باریک به سمت پایین سرازیر می‌شود. در این منطقه هم سر منشأ آبشارها قابل مشاهده است (Düdenbası Selalesi) و هم جریان سرازیری آن‌ها (Düden Çayı).

۱۲. غار کارائین (Karain Magarası)

غار کارائین، که در نزدیکی دوشه مالتی (Dösemaltı) قرار دارد، در واقع محل سکونت انسان های ماقبل تاریخ بوده است و اکتشافاتی نیز از آن یافت شده که به دوره های پارینه سنگی میانه و قدیم تعلق دارد. در کاوش های باستان شناسی، استخوان ها و دندان هایی یافت شده است که متعلق به انسان های نوسنگی می باشد. برخی از این آثار مکشوفه در حال حاضر در محل موزه کوچک ولی بسیار با ارزش این مکان به نمایش گذاشته شده اند.

موقعیت: ۲۷ کیلومتری شمال غرب آنتالیا

۱۳. پاسه لیس (Phaselis)

بندرگاه تاریخی لیدیان پاسه لیس جایی است که الکساندر کبیر اقامت‌گاه زمستانی خود را در سال ۳۳۴ قبل از میلاد در آن بنا نهاد. از آثار باقی مانده از این محل, تئاتر، قنات، معابد، و نیز یک دروازه قوس دار همچون دروازه هادریان که مربوط به سال ۱۱۴ قبل از میلاد است به جای مانده است. در این منطقه موزه ای وجود دارد که آثار مکشوفه از کاوش های باستان شناسی در آن به نمایش گذاشته شده است.

۱۴. غار کوجاین (Kocain Magarası)

غار کوکتن در اعماق کوه های کارست (آهکی) این منطقه پنهان شده است. طول این غار به ۶۰۰ متر می رسد و برای اولین بار توسط ک. کوکتن (K Kökten) کشف شد. یافته های این شخص گواهی بر این ادعاست که این غار در دوران ماقبل تاریخ محل سکونت انسان های آن زمان بوده است. در محل ورودی یک مخزن بزرگ و نیز بقایایی از یک سکونت‌گاه بسیار ابتدایی وجود دارد. بازدیدکنندگان می توانند به داخل غار رفته و بعضی از استالاگمیت های عظیم درون آن را تماشا کنند.

گران ترین و مجلل ترین هتل های جهان
ادامه مطلب

موقعیت: ۴۵ کیلومتری شمال آنتالیا

برای گشت و گذار در آنتالیا بهتر است کجا اقامت کنیم؟

اگر برای اولین بار است که به آنتالیا سفر می‌کنید، باید با توجه به هدف خود از این سفر، بهترین مکان را برای اقامت خود انتخاب کنید. اگر تمرکز اصلی شما بر تاریخ این شهر است، در شهر تاریخی کاله ایچی اقامت کنید، شهری با خیابان های تو در تو و ساختمان هایی سفید رنگ به سبک معماری عثمانی. اگر هم عاشق طبیعت هستید و تماشای خورشید، ماسه و دریا برایتان در اولویت قرار دارد تفریحگاه شهر ساحلی لارا، دارای استراحتگاه های لوکس و با تمام امکانات را پیشنهاد می کنیم. از این نقطه تا شهر تاریخی با خودرو حدود ۳۰ دقیقه فاصله است، به طوری که به راحتی می توانید ظرف یک روز و یا نیمی از یک روز به این شهر سفر کنید و در آن به گشت و گذار بپردازید. در این قسمت، سفرمی شما را با برخی از هتل های دارای امتیاز موجود در این منطقه آشنا می کند:

  • هتل های لوکس: در ساحل شهر لارا، هتل کاخ مردان پالاس (Mardan Palace)، میهمانان خود را با لهجه هایی الهام گرفته از زبان عثمانی، استخر مجلل، و اتاق ها و سوئیت های پر زرق و برق به شگفت می آورد. مهمان های کم سن و سال آن نیز (کودکان) عاشق آبگرم مخصوص کودکان این هتل خواهند شد. علاوه بر این در مکانی خارج از شهر لارا، اقامتگاه مقرون به صرفه ای به نام هتل باروت لارا (Barut Lara) وجود دارد که در آن احساس آرامش موج می‌زند. این هتل دارای زیربنایی وسیع پر از درختان نخل می باشد. باشگاه کودکان، ساحل، و امکانات ورزشی قابل توجه، یک فرصت خوب برای خانواده ها به حساب می آید و در مرکز آبگرم و سلامتی، افراد به ماساژ مهمانان می پردازند. افزون بر این، شکوه ساحل لارا با هتل‌های “IC Hotels Residence” ادامه می یابد، که در آن از مهمانان در ویلاهای مجلل با معماری سبک معاصر و استخرهای شخصی و به ویژه کلبه هایی ساخته شده از برگ های درخت نخل رو به ساحل، با تمام امکانات پذیرایی می شود.
  • هتل های در سطح متوسط: در ساحل سنگی لارا، که حدود ۳۵ دقیقه تا شهر تاریخی فاصله دارد، هتل آزادی لارا (Liberty Hotels Lara) اقامتگاه مناسب برای خانواده‌ها و دوستان است، که دارای تمامی امکانات لازم و با دکوراسیونی مدرن می باشد. در آن حوالی هتل مجلل دلفین پالاس (Delphin Palace)، همان امکانات را برای خانواده‌ها و دوستان فراهم می سازد، اما از نظر زیباشناسی با هتل آزادی تفاوت دارد؛ در واقع دکوراسیون آن بسیار زیبا و مزین است. برای افرادی که می‌خواهند در قلب شهر تاریخی اقامت داشته باشند، هتل اسکی ماسال (Eski Masal Hotel) بسیار مناسب است. این هتل دارای امکاناتی همچون استخر داخل حیاط هتل، و در نزدیکی ساحل دریا واقع شده است.
  • هتل‌های ارزان قیمت: در شهر تاریخی، در نزدیکی تفرجگاه ساحلی، هتل فرانکفورت (Hotel Frankfurt) واقع شده است. این هتل بسیار پاکیزه و دارای استخری کوچک و پارکینگ رایگان است، و فاصلهء آن تا دروازهء هادریان تنها ۸ دقیقه آن هم به صورت پیاده می باشد. این هتل راحت و آسوده (Hadrian Gate Hotel) مختص دروازهء هادریان است و تنها ۱۰۰ متر از این دروازه فاصله دارد. علاوه بر این در قلب شهر تاریخی، هتل محبوب “Bacchus “Pension نیز با چشم انداز بسیار زیبایی از دریا، آمادهء ارائهء خدمت به مهمانان است. فاصلهء این هتل تا دریا تنها ۵ دقیقه به صورت پیاده است.

نظرات کاربران