برترین جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ

برترین جاذبه های گردشگری سنت پترزبورگ، روسیه

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۸ خرداد ۱۳۹۶

موزه‌ها

*موزه دولتی اِرمیتاژ (The State Hermitage Museum)

موزه ارمیتژ

موزه دولتی ارمیتاژ، یکی از بزرگترین موزه‌های هنری تاریخی جهان و یکی از موسسه‌های فرهنگی دولت فدرال به شمار می‌رود. گردشگرانی که به شهر سنت پترزبورگ سفر می‌کنند، برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این شهر ابتدا از این موزه دیدن می‌کنند. تعداد هفت ساختمان به موزه دولتی ارمیتاژ اختصاص داده شده است که به شرح زیر می باشد: کاخ زمستانی (Winter Palace)، ساختمان کوچک ارمیتاژ (Small Hermitage)، ساختمان بزرگ (قدیمی) ارمیتاژ (the Great (Old) Hermitage)، ساختمان جدید ارمیتاژ (New Hermitage)، ساختمان تئاتر ارمیتاژ (Hermitage Theatre)، کاخ مِنشیکو (Menshikov Palace)، ساختمان ستاد کل (General Staff Building). در مجموع، حدود سه میلیون آثار هنری و آثار یادبود فرهنگی جهانی در موزه دولتی ارمیتاژ نگهداری می‌شود. این مجموعه شامل آثاری همچون نقاشی‌ها، مجسمه‌ها، آثار هنر کاربردی، یافته‌های باستان‌شناسی و اجسامی مرتبط به موضوع سکه‌شناسی است. این موزه نخستین بار در سال 1764 با مجموعه آثاری که توسط ملکه کاترین دوم (Empress Catherine II) جمع‌آوری شده بود، راه‌اندازی شد و از آن زمان تاکنون کلکسیون آثار موجود در این موزه به طور پیوسته در حال تکمیل است.

هرمیتژ

این مجموعه آثار بر روی دیوارهای کاخ زمستانی که در طول تاریخ محل اقامت خانواده سلطنتی محسوب می‌شود، نصب شده و در معرض نمایش عموم قرار گرفته است. ساختمان‌های این کاخ و فضای درونی آن توسط دو معمار به نام‌های بارتولومئو راستِرلی (Bartolomeo Rastrelli)، جاکومو کوآرنگی (Giacomo Quarenghi) و دیگران به سبک ابتدایی کلاسیک روسیه ساخته شده است. طراحی این ساختمان‌ها را می‌توان نمونه قابل توجهی از میراث معماری رایج در عصر زندگی این معماران به حساب آورد.

موزه هرمیتژ

نمایش موزه دولتی ارمیتاژ با ایجاد مجموعه‌ای از هنر جهانی عصر حجر اجرا می‌شود. سالن‌های مربوط به آثار مصر و یونان باستان، سالن مربوط به هنر چینی و سکایی و نمایشگاه آثار کهن روسی، تنها بخش کلکسیون ملی این موزه محسوب می‌شوند که در معرض بازدید عموم قرار دارند. هنر اروپایی غربی و روسی، فرهنگ و هنر شرقی، هنر دنیای باستان، مجموعه گسترده سکه‌شناسی و گالری‌های جواهرآلات از دیگر بخش‌های تکمیلی گنجینه آثار موجود در این موزه به شمار می‌روند. گالری هنری (The Art Gallery) که بخش اصلی مجموعه‌ای شامل بیش از سه میلیون اثر هنری این موزه محسوب می‌شود، آثاری همچون آثار هنرمندان غربی، از قرن سیزدهم تا به امروز را در خود جای داده است. مجموعه آثار خریداری شده توسط ملکه کاترین دوم، آثار هنری اساتید ایتالیایی (متعلق به قرن شانزدهم تا هجدهم)، اساتید فرانسوی (متعلق به قرن هفدهم تا بیستم)، اساتید اسپانیایی (متعلق به قرن شانزدهم تا هجدهم)، اساتید فلاندری و هلندی (متعلق به قرن هفدهم) را شامل می‌شود که در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

سفری به یادماندنی به تپه های شکلاتی بهل؛ فیلیپین
ادامه مطلب

موزه هرمیتژ

همچنین شاهکارهایی از هنر اروپایی از قبیل نقاشی‌هایی از لئوناردو داوینچی، تیشِن (Titian)، کاراواجو (Caravaggio)، رامبراند (Rembrandt)، ون دایک (Van Dyck)، روبنس (Rubens)، جیورجیونه (Giorgione)، گینسبروق (Gainsborough) و بسیاری هنرمندان دیگر نیز در معرض نمایش عموم قرار داده شده است. موزه دولتی ارمیتاژ توانسته است با موفقیت سامانه خدمات‌رسانی به ساکنین و گردشگران این شهر را راه‌اندازی نماید. امکانات مختلفی از جمله سخنرانی‌ها، تورهای گشت‌وگذار به زبان‌های مختلف و برنامه‌های گردشگری ویژه در اختیار گردشگران قرار داده شده است. علاوه بر این، شرایط خاص و ویژه‌ای نیز برای افراد معلول و کم‌توان در نظر شده است. موزه دولتی ارمیتاژ یکی از آن مکان‌هایی است که هزاران نفر از مردم سراسر جهان رویای بازدید از آن را در سر می‌پرورانند.

*قلعه پیتر و پاول (Peter and Paul Fortress)

قلعه پیتر اند پاول

قلعه پیتر و پاول که در جزیره کوچک خرگوش (Hare Island) در شهر سنت پترزبورگ واقع شده است، هسته تاریخی این شهر به حساب می‌آید. تاریخچه شهر سنت پترزبورگ با تاریخچه این قلعه گره خورده است. از سال 1700، کشور روسیه طی واقعه جنگ شمالی (Northern War) با کشور سوئد در جنگ بود. تا سال 1703، زمین‌های واقع در مجاورت رودخانه نیوا (Neva River) تسخیر شد. به منظور محافظت از این زمین‌ها در برابر حملات سوئدی‌ها می‌بایست محل استقراری در این مکان یافت می‌شد.

قلعه پیتر اند پاول

در شانزدهم می سال 1703، پیتر اول و ژوزف گاسپارد لمبرت د گرن (Joseph-Gaspard Lambert de Guerin)، یک مهندس فرانسوی بواسطه طرح مشترکی این قلعه را بر روی زمین‌های جزیره خرگوش پیدا کردند. به همین دلیل از آن زمان به بعد، این روز به عنوان روز پایه‌گذاری سنت‌ پترزبورگ اعلام شد. قلعه پیتر و پاول، قلعه شش گوشی است که از غرب تا شرق جزیره کشیده شده است و در گوشه‌های این قلعه تعداد شش سنگر قرار گرفته است. دروازه قلعه پیتر و پاول از همان زمان پیتر اول در قسمت شرقی این بنا واقع شده و طراحی آن را نیز دومنیکو ترزینی (Domenico Trezzini) بر عهده داشته است. کار ساخت و ساز کلیسای جامع پیتر و پاول، محل تدفین فرمانروایان روسی و بنای تاریخی یادبود پِترین باروک (Petrine Baroque)، در سال 1733 و پس از مرگ فرمانروای آن زمان تکمیل شد. دستگاه بادنمایی که در قالب یک فرشته طلایی با یک صلیب، در منار مخروطی شکل این کلیسای جامع قرار دارد، یکی از نمادهای اصلی این شهر به حساب می‌آید.

قلعه پیتر اند پاول

پیکر اعضای فوت شده خاندان رومانوف از جمله فرمانروا و همسرش و 26 نفر از مردان و زنان دوک والامقام در محل این کلیسای جامع دفن شده است. در سال 1998 نیز بقایای پیکر نیکولاس دوم، آخرین فرمانروای روس و خانواده‌ او که در واقعه تیراندازی سال 1918 در یکاترینبورگ (Yekaterinburg) ترور شده بودند، در محل کلیسای کوچک سنت کاترین به خاک سپرده شده است. در قسمت روبرویی کلیسای جامع، ساختمان مینت (Mint building) قرار دارد. این ساختمان که در زمان پاول اول توسط معماری به نام اِی. پورتو کوینِج (A. Porto. Coinage) ساخته شده بود، در زمان پیتر اول، به عنوان محافظت شده‌ترین بخش شهر به محل این قلعه انتقال یافت. قلعه پیتر و پاول، هیچ‌گاه مستقیماً در درگیری و خصومت‌ها مداخله نداشته است.

برترین مقاصد آسیایی در تابستان
ادامه مطلب

قلعه پیتر اند پاول

از همان آغازین روزهای روی کار آمدن قلعه پیتر و پاول، از آن به عنوان مهم‌ترین زندان سیاسی روسیه استفاده می‌شد. یکی از اولین زندانیان این قلعه، شخصی به نام الکسی سارویچ (Tsarevich Alexei) بوده است. همچنین دسامبری‌ها و اعضای دایره پطروشفسکی (Petrashevsky Circle) و انجمن آزادی مردم (the People’s Freedom) در خانه سِرّی الکسیوسکی راولین (Alekseevsky Ravelin) نیز در این قلعه زندانی شده بودند. در سال 1872، زندانی در سنگر تروبتسکوی (Trubetskoy) ساخته شد که تا سال 1917 در حدود 1500 زندانی سیاسی را در خود محبوس کرده بود. از سال 1924 تاکنون، قلعه پیتر و پاول به بخشی از موزه تاریخ شهر سنت پترزبورگ تبدیل شده است.

*کاخ کاترین / کاترین پالاس (Catherine Palace)

کاخ کاترین

کاخ کاترین که سابقاً به عنوان یک کاخ سلطنتی کاربرد داشته است، یکی از بزرگترین کاخ‌ها در حومه شهر سنت پترزبورگ به حساب می‌آید. این کاخ در شهر پوشکین (Pushkin) (که پیشتر با نام زارسکوی سِلو (Tsarskoye Selo) شناخته می‌شد) و در 25 کیلومتری جنوب سنت پترزبورگ واقع شده است. سبک معماری هر دوره‌ای که این کاخ پشت سر گذاشته و تمایلات شخصی تزارهای روسی آن دوران، در تاریخچه و معماری این کاخ به خوبی نمایان است. کاخ کاترین در سال 1717 و تحت نظارت یک معمار آلمانی به نام یوهان فردریش برانسین (Johann Friedrich Braunstein) به عنوان یک اقامتگاه تابستانی برای ملکه کاترین اول ساخته شد. در سال 1743، ملکه الیزابت از یک معمار روسی به نام‌ میکائیل زمساو Mikhail) Zemtsov) و معمار دیگری به نام آندری واسو (Andrey Kvasov) خواست تا بنای این کاخ را گسترش داده و بر زیبایی‌های آن نیز بیفزایند. در دوران سلطنت ملکه الیزابت بود که این کاخ به شکل و شمایل کنونی خود درآمد.

قصر کاترین

در ماه می سال 1752، ملکه دستور داد تا معماری به نام بارتولومئو فرانچسکو راسترلی دستور این کاخ را بازسازی کند زیر او تصور می‌کرد که ظاهر این کاخ بسیار قدیمی و از مد افتاده شده و فضای آن نیز بسیار کوچک است. پس از پایان پروژه عظیم بازسازی این کاخ، که چهار سال به طول انجامید، این کاخ مدرن کاملاً به سبک باروک روسی ساخته شد. در سی‌ام ژولای سال 1756، نمایش و ارائه ساختمان جدید 325 متری این کاخ، مقامات روسیه و میهمانان خارجی را به وجد آورد. وسعت عظیم این کاخ بزرگ و باشکوه همگان را شگفت‌زده کرده بود. علاوه بر این، سیستم محور تقارن سقف ایوان نمای کاخ با مختصات فضایی طرح باغ اطراف کاخ تناسب و هماهنگی دارد.

کویر مصر با تفریحاتی هیجان انگیز
ادامه مطلب

قصر کاترین

ریزه‌کاری تحسین برانگیز نهایی در ساخت و دکوراسیون کاخ کاترین، پلکان اصلی این کاخ است که در سال 1863 توسط یک معمار روسی به نام مونیگت (Monighetti)، به سبک روکوکو (Rococo style) طراحی و ساخته شده است. پس از وقوع انقلاب اکتبر، کاخ کاترین به یک موزه تبدیل شد. اما در طول دوره تسلط آلمانی‌ها بر منطقه، ساختمان کاخ مورد تجاوز و غارت قرار گرفت و بسیاری از آثار هنری و تاریخی آن در آتش سوزانده شد. با این حال مدتی بعد ساختمان این کاخ و آثار هنری و تاریخی آن به طور کامل توسط اِن بارانوف (N. Baranov) ، اِی کدرینسکی (A. Kedrinskiy) ، اِن تومناف (N. Tumanov) و برخی دیگر مورد بازسازی قرار گرفت. امروزه در 32 اتاق کاخ کاترین نمایشگاهی افتتاح شده است. جذاب‌ترین بخش این کاخ از نگاه گردشگران، اتاق کهربایی (Amber Room)

کاخ کاترین

معروف آن می باشد که در سال 2003 بازسازی شده است. دکوراسیون اصلی اتاق کهربایی، در اوایل قرن هجدهم در پروس (Prussia) تکمیل شد، سپس در سال 1716 و در دوران پادشاه فردریش ویلهم اول (Friedrich Wilhelm I) تا پیتر اول اجرا گردید؛ سپس در سال 1746 کار ساخت آن تکمیل شد و درون کاخ زمستانی سنت پترزبورگ نصب گردید، دست آخر در سال 1755 به منطقه گردشگری سارسکوی سلو (Tsarskoye Selo) منتقل شد.

کاخ کاترین

در طول جنگ کبیر میهنی (Great Patriotic War)، دکوراسیون اتاق کهربایی توسط اشغال‌گران آلمانی ربوده و به کونیکسبرگ (Koenigsberg) منتقل شد. بیش از این اطلاعاتی از سرنوشت اتاق در دست نیست.  از سال 1979، همزمان با سیصدمین سالگرد روی کار آمدن شهر سنت پترزبورگ، پروژه مرمت و بازسازی اتاق کهربایی آغاز گردید و بدین ترتیب چند تن از افراد بومی بواسطه سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های آلمانی توانستند کار مرمت این اتاق را به پایان برسانند. با این همه، سرنوشت آثار و لوازم اصلی اتاق کهربایی همچنان در پس پرده‌ای از افسانه‌ها و اسطوره‌ها پنهان باقی مانده است.

 

نظرات کاربران