سفر به ردانگ مالزی

سفر به جزیره ردانگ؛ مالزی

کل : 2

میانگین : 2.5

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۶

جزیره ردانگ مالزی (Redang Island)

جزیره ردانگ (Pulau Redang) در 45 کیلومتری شمال شرقی ساحل کوالا ترنگانو (Kuala Terengganu) و نیز در فاصله 22 کیلومتری از ساحل تانجونگ مرنگ (Tanjung Merang) که نزدیک‌ترین نقطه‌ی این سرزمین اصلی محسوب می‌شود، قرار دارد. در گذشته باور بر این بود که اقوام بوگیز (Bugis) ساکن در محدوده دریای سِلِب (Celebes) اندونزی، از اولین مردمانی بودند که در این جزیره ساکن شدند. امروزه بسیاری از نوادگان این قوم در حوزه گردشگری در ردانگ مشغول فعالیت هستند، البته این در حالی است که گروهی دیگر از آن‌ها به جزیره اصلی این منطقه نقل مکان کرده‌اند.

سلب

در طول سال‌ها، جزیره ردانگ با پیشرفت‌های چشمگیری مواجه شده است، به طوری که اکنون این جزیره به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در نظر گردشگران و غواصان تبدیل شده است؛ همه این پیشرفت‌ها را می‌توان مرهون طبیعت بکر و محیط دریایی غنی و پربار این جزیره شگفت‌انگیز دانست. در سال 1991، مجمع‌الجزایر ردانگ به عنوان پارک دریایی پولائو ردانگ معرفی شد و بدین ترتیب به یک منطقه حفاظت شده تحت نظارت دولت تبدیل شد.

پولائو ردانگ

مجمع‌الجزایر ردانگ از جزیره‌های مختلفی با نام‌های پولائو ردانگ (Pulau Redang)، پولائو لیما (Pulau Lima)، پولائو پاکو بسار (Pulau Paku Besar)، پولائو پاکو کسیل (Pulau Paku Kecil)، پولائو کرنگا کسیل (Pulau Kerengga Kecil)، پولائو کرنگا بسار (Pulau Kerengga Besar)، پولائو اِکور تِبو (Pulau Ekor Tebu)، پولائو لینگ (Pulau Ling) و پولائو پینانگ (Pulau Pinang) تشکیل شده است.

جزیره پولائو ردانگ با مساحتی به طول 7 و عرض 6 کیلومتر، بزرگترین جزیره این منطقه به شمار رفته و بوکیت بسار (Bukit Besar) با ارتفاع 359 متری از سطح دریا، مرتفع‌ترین قسمت این جزیره محسوب می‌شود. تنها جزیره‌های بزرگتر همچون ردانگ، لانگ تِنگا (LangTengah)، پرهنتیان (Perhentian) و کاپاس (Kapas) از امکانات رفاهی و اقامتی برای بازدیدکنندگان برخوردارند.

پولائو پاکوبسار

 

جنگل‌نوردی در ردانگ مالزی

مسیرهای مختلف بسیاری برای کشف و گردش در جنگل انبوه ردانگ مالزی وجود دارد که به راحتی در دسترس گردشگران قرار دارد، برخی از این مسیرها درست در قسمت پشتی بعضی از اقامتگاه‌های برتر جزیره قرار داشته و از این طریق به راحتی می‌توان به این مسیرها وارد شد. اگر به مسیرهای فرعی و بیراهه وارد شوید می‌توانید از روی تپه‌های خوش‌منظره و صخره‌های سنگی، تمام قسمت‌های جزیره و دریای اطراف آن را به خوبی مشاهده کنید. برای این نوع جنگل‌نوردی باید از یک راهنما استفاده کنید.

بهترین تفریحاتی که باید در سن 40 سالگی تجربه کنید!
ادامه مطلب

علاوه بر این درختان حرای موجود در جزیره ردانگ زیستگاه اصلی انواع مختلفی از موجودات ساحلی محسوب می‌شوند. از موجوداتی که در این منطقه به چشم می‌خورند می‌توان به خرچنگ‌ها، گِل‌خورک‌ها، پرندگان، بزمجه‌ها و انواع بسیاری از گونه‌های جانوری دیگر اشاره کرد. کمی که به اعماق جنگل پیش بروید، گونه‌های نادری از گل ارکیده و درختان زیبا را پیش روی خود مشاهده خواهید کرد. از آنجایی که این جزیره از مساحت کمی برخوردار است، تنها حیوانات کوچکی همچون گوزن ماوس (mouse deer)، میمون‌ها، برخی از گونه‌های خفاش‌ها و جوندگان جنگلی در آن به چشم می‌خورند، اما با این حال مشاهده همین گونه‌های جانوری نیز برای بازدیدکنندگان ارزشمند خواهد بود.

پرندگان مختلفی در این جزیره زندگی می‌کنند که از این میان می‌توان به شهدخواران پشت زیتونی (olive-backed sunbird)، مرغ دوزنده تیره گردن (dark-necked tailorbird)، پرستوهای دریایی (terns)، کبوتر سبز گردن صورتی (pink-necked pigeon)، بادخورک‌ها (swiftlets) و عقاب‌های دریایی شکم سفید اشاره کرد. بادخورک‌های سیاه‌لانه (Black-nest swiftlets) و سفیدلانه ردانگ، اغلب در صخره‌های انبوه و غارهای دریایی این جزیره آشیانه می‌سازند. آشیانه‌های این پرندگان در طول زمان‌های مشخصی از سال توسط مردم بومی جمع‌آوری می‌شوند چرا که آن‌ها بر این باورند که این آشیانه‌ها از خواص درمانی مفیدی برخوردارند البته اگر به شکل سوپ خورده شود.

جنگل ردانگ

 

پارک دریایی ردانگ مالزی

گردشگرانی که به این منطقه سفر می‌کنند می‌توانند اطلاعاتی در خصوص حفاظت پارک دریایی کسب کرده و در عین حال از فعالیت‌های سرگرم‌کننده‌ای همچون غواصی و غواصی سطحی با لوله مخصوص لذت ببرند. بستر دریایی اطراف این جزیره از تنوع زیستی فوق‌العاده‌ای برخوردار است که از این میان می‌توان به مارماهی‌های رنگین (moray eels)، هامورهای غول پیکر (giant groupers) و دلقک ماهی اشاره کرد. علاوه بر این، در نزدیکی اسکله یک کشتی شکسته وجود دارد که مکان فوق‌العاده‌ای برای اکتشاف در حین غواصی سطحی محسوب می‌شود.

بسیاری از اقامتگاه‌های جزیره، در کنار خدماتی که به میهمانان خود ارائه می‌دهند، امکانی را نیز برای آنان فراهم می‌آورند تا در طول مدت اقامت خود در جزیره غواصی سطحی در آب دریا را نیز تجربه کنند. منطقه پاسیر پنجانگ (Pasir Panjang) که محل زندگی نوزادهای کوسه‌ ماهی‌هاست، بهترین مکان برای غواصی سطحی محسوب می‌شود. غواصی با اسکوبا دومین سرگرمی محبوب در این منطقه به شمار می‌رود؛ آب دریا بسیار شفاف است و تمام موجودات دریایی منطقه قابل مشاهده هستند. اقامتگاه‌های این جزیره تجهیزات مورد نیاز برای غواصی اسکوبا را نیز ارائه می‌دهند. به علاوه در این اقامتگاه‌ها کلاس‌هایی نیز در خصوص آموزش غواصی برای تمام سنین برگزار می‌شود.

جنیفر لوپز عاشق سفر است!
ادامه مطلب

گردشگران همچنین می‌توانند بوسیله قایق‌های پارویی در آب‌های اطراف جزیره به گشت و گذار بپردازند و یا اوقات خود را با بازی والیبال ساحلی پر کنند. اما تفریحاتی همچون جت اسکی و اسکی روی آب در این منطقه ممنوع شده است تا آرامش جزیره و زیستگاه موجودات دریایی از بین نرود. ماهیگیری نیز در محدوده 2 مایلی اطراف این جزیره ممنوع است اما در خارج از این محدوده مانعی برای این نوع تفریحات وجود ندارد.

لانگ تنانگ

 

افسانه‌ها و فرهنگ عامه ردانگ مالزی

گردشگران می‌توانند به تنهایی به اکتشاف مناطق مرموز و اسرارآمیز جزیره ردانگ مالزی بپردازند. از جمله این مناطق پر رمز و راز می‌توان به برکه آب بی‌انتهای منطقه پاسیر گونتانگ (Pasir Gontang) و یا منطقه ساحلی پاسیر مک کپیت (Pasir Mak Kepit) اشاره کرد. مردم محلی معتقدند که از سال‌های دور رایحه‌ معطری از یک شاهزاده خانم در این منطقه ساحلی باقی مانده است.

مناطق دیگری همچون باتو گاجا (Batu Gajah)، تخته سنگ‌های غول پیکری بر روی یک تپه هستند که گفته می‌شود این تخته سنگ‌ها زمانی فیل‌های دریایی بوده اند؛ از سوی دیگر مردم بومی معتقدند که توک کنگ (Tok Kong) و باتو سورات (Batu Surat)، صخره‌هایی هستند که ارواح جادویی را در خود نهفته دارند. تانجونگ تلاگا باتو (Tanjung Telaga Batu) نیز قطعه سنگی است که به باور مردم بومی آرزوها را برآورده می‌کند.

جزیره ردانگ

 

لاک‌پشت دریایی ردانگ مالزی

لاک‌پشت سبز، لاک‌پشت زیتونی (Olive Ridley) و لاک‌پشت پوزه عقابی (Hawksbill) سه گونه از لاک‌پشت‌هایی هستند که به منظور لانه‌ سازی به جزیره ردانگ مهاجرت می‌کنند. لاک‌پشت‌های پوزه عقابی در ماه‌های ژانویه تا سپتامبر، لاک‌پشت‌های زیتونی در ماه می و لاک‌پشت‌های سبز در طول ماه‌های مارس تا دسامبر، به خصوص در ماه آگوست برای این منظور به این جزیره مهاجرت می‌کنند. پاسیر چاگار هوتانگ (Pasir Chagar Hutang)، پاسیر مک سیمپان (Pasir Mak Simpan)، پاسیر مک کپیت (Pasir Mak Kepit)، پاسیر بوجانگ (Pasir Bujang) و تلوک دالام (Teluk Dalam)، از جمله مناطقی هستند که این لاک‌پشت در آن لانه‌سازی می‌کنند.

کویر ریگ جن؛ مثلث برمودا یا سرزمین ارواح پلید؟!
ادامه مطلب

گردشگران همچنین می‌توانند از سیترو (SEATRU)، مرکز نگهداری و مراقبت از نوزادان لاک‌پشت سبزرنگ و نیز از مرکز محافظت از لاک‌پشت‌ها دیدن کنند و چه بسا حتی بتوانند داوطلبانه به جمع‌آوری تخم‌های نوزاد لاک‌پشت و نیز فرایند جوجه‌کشی آن‌ها کمک کنند تا زمانی که لاک‌پشت‌های نوزاد سر از تخم‌ها برآورده و راه خود را به سوی دریا پیش بگیرند.

پاسیر ماک بیت

ساعات کار این مرکز لاک پشت دریایی ردانگ:

9 صبح تا 4 بعدازظهر (هر هفته از روز دوشنبه‌ تا جمعه‌)

مکان: موسسه اقیانوس شناسی (INOS)، دانشگاه ترنگانو مالزی، کوالا ترنگانو 21030، مالزی

ردانگ مالزی از تنوع گیاهی و جانوری بسیار زیادی برخوردار است و از همین رو برای ماجراجویانی که می‌خواهند سفری مقرون به صرفه داشته باشند، مکان فوق العاده‌ای محسوب می‌شود. حتی حضور در این جزیره نیز به نوبه خود یک تجربه جذاب خواهد بود چرا که می‌توانید منظره زیبای طلوع خورشید را از ساحل مشاهده کنید، از دریای بی‌انتهای ستارگان در آسمان صاف شب لذت برده و به سرگرمی‌های مختلفی همچون غواصی سطحی، غواصی با اسکوبا مشغول شوید و از این طریق به تماشای زندگی دریایی جانوران بپردازید و یا حتی قایقی برای گشت‌و‌گذار در اطراف جزیره اجاره کرده و یا به کوه‌پیمایی بروید و نهایتاً پس از گذراندن یک روز پرماجرا در سواحل گرم و آفتابی جزیره ردانگ مالزی با آرامش به استراحت بپردازید.

نظرات کاربران