وان

جاذبه‌های گردشگری وان، ترکیه

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

وان

وان شهری واقع در شرق ترکیه با ویژگی‌های منحصر بفردی است. یکی از این ویژگی‌ها، گربه‌های کمیابی هستند که در اطراف دریاچه وان سکونت دارند. چشم‌های این گربه‌ها رنگ‌های جذاب و متنوعی دارد، از رنگ کهربایی گرفته تا چشم‌های آبی‌رنگ. به غیر از گربه‌های کم‌نظیر، شهر وان به تاریخچه غنی و پربار خود که به سال 5000 قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد نیز افتخار می‌کند. در طول سالیان دراز تمدن‌ها و پادشاهی‌های مختلفی از جمله امپراطوری اورارتوها، ارمنی‌ها، امپراطوری روم شرقی، سلجوقی و عثمانی در وان ترکیه حضور داشته‌اند.

ساختارهای تاریخی شگفت‌انگیزی از هر یک از این دوره‌های پادشاهی در شهر وان باقی مانده است که از این جمله می‌توان به قلعه وان (مربوط به امپراطوری اورارتوها) و کلیسای صلیب مقدس (مربوط به دوران ارمنی‌ها) اشاره کرد. دریاچه وان بزرگترین دریاچه کشور ترکیه، زیبایی خارق‌العاده‌ی دیگری در شهر وان است که از مواهب طبیعت محسوب می‌شود. در ادامه به برخی جاذبه‌های گردشگری وان ترکیه اشاره خواهیم کرد. با سفرمی همراه باشید.

وان

 

موزه وان (Van Museum)

موزه وان، موزه‌ای در شهر وان ترکیه است که در آن ابزارهای دست‌ساز بشری مربوط به دوره‌های ماقبل تاریخ، دوره امپراطوری اورارتوها، و ترک‌های عثمانی نگهداری می‌شود. یکی از بخش‌های جالب توجه این موزه، بخش مربوط به نسل کشی بشری است که در آن اطلاعاتی در خصوص کشتار همگانی انسان‌ها در این منطقه در اختیار بازدیدکنندگان قرار داده می‌شود.

 

دژ وان (The Citadel of Van)

بر فراز ویرانه‌های 3000 ساله شهر باستانی اورارتو، دژ سنگی بزرگی به نام دژ وان قرار دارد. این دژ سنگی در طول قرون نهم تا هفتم قبل از میلاد و با استفاده از آجرهای گلی ساخته شده است. در نزدیکی این دژ، برج ساردور قرار دارد. بر روی دیواره‌های این برج دست‌نوشته‌هایی مربوط به اوایل دوران پادشاهی اورارتو به چشم می‌خورد. این دست نوشته‌ها به زبان‌های مختلفی همچون فارسی باستانی، بابلی و غیره نگاشته شده است.

جاذبه های گردشگری پارک ساحلی کیپ گرکو
ادامه مطلب

وان

 

جزیره آختامار وان (The Island of Akhtamar)

در افسانه‌ها باور بر این است که نام این جزیره از عشق گرفته شده است. عشق یک مرد به دختری که اهل این جزیره بوده است. او هر شب از دریاچه وان می‌گذشت تا معشوقه خود را ملاقات کند تا اینکه یک مرتبه در راه گرفتار موج‌های سهمگینی شده و نام دختر را که تامار بوده با آه و ناله «آخ تامار» (آه تامار) صدا زده است. مهم‌ترین جاذبه گردشگری این جزیره، کلیسای جامع ارمنی‌ها به نام کلیسای صلیب مقدس است که قدمت آن به سال 915 بازمی‌گردد.

وان

 

کلیسای صلیب مقدس (Holy Cross Church)

این کلیسا به زیبایی هر چه تمام‌تر بر فراز کوهی در جزیره آختامار قرار دارد به طوری که دور تا دور آن بواسطه دریاچه وان احاطه شده است. وجود این کلیسا نه تنها نشان از اهمیت مذهب در میان ساکنان این جزیره دارد بلکه بیانگر هنر و فرهنگ غنی و پربار این مردمان نیز می‌باشد.

وان

 

قلعه هوشاپ وان (Hosap Castle)

قلعه باشکوه هوشاپ وان بر روی صخره‌های سنگی موجود در ساحل رودخانه هوشاپ واقع شده است. بر اساس افسانه‌های محلی، معمار این قلعه مرد کرد زبانی به نام محمود سلیمان بوده است که دست‌هایش بواسطه فرمان مقامات سلطنتی آن زمان قطع شده و به همین خاطر نتوانسته قلعه دیگری بسازد که از قلعه هوشاپ برتر باشد. این قلعه از دو بخش درونی و بیرونی تشکیل شده است. بخش بیرونی قلعه به واسطه چهل برج حفاظت می‌شود. و از سوی دیگر بخش درونی قلعه به صورت کاملاً استراتژیک بر روی قله این صخره در شهر وان واقع شده است.

فنلاند کشور هزار دریاچه
ادامه مطلب

وان

 

کاوو استپ (Cavustepe)

دوران پادشاهی اورارتو به خاطر قلعه‌های شگفت‌انگیزی که در آن دوره ساخته شده، شهرت دارد. یکی از این قلعه‌ها کاوو استپ نام دارد که برای شاه ساردوری دوم ساخته شده است. این قلعه نیز همچون سایر قلعه‌های دوران اورارتو از سنگ‌های برش خورده درست شده است. قلعه کاوو استپ به دو بخش قلعه پایینی و قلعه‌ بالایی تقسیم‌بندی می‌شود و چندین ساختمان در آن وجود دارد. در قلعه‌ی بالایی معبدی به چشم می‌خورد که به عنوان یادبودی از الهه هالدی ساخته شده است. از سوی دیگر قلعه پایینی مکانی برای برگزاری کلاس‌های آموزشی و همچنین محلی برای نگهداری و ذخیره‌سازی مواد غذایی بوده است.

وان

برای رزرو هتل های وان و بلیط هواپیما وان می توانید از طریق سایت سفرمی اقدام نمایید. همچنین در وبلاگ سفرمی می توانید اطلاعات لازم در مورد شهر وان ترکیه و یا هر کجای دنیا را کسب نمایید.

نظرات کاربران