سون دونگ-غار سون دونگ-ویتنام-ماجراجویی-گردشگری ویتنام-غار -تور لحظه اخر-تور ارزان ویتنام

سون دونگ ویتنام؛ بزرگترین غار جهان

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۴ مرداد ۱۳۹۵

سفر به اعماق بزرگترین غار جهان

غار سون دونگ (Sơn Đoòng Cave)، بزرگترین غار جهان، تا سال ۲۰۰۹ ناشناخته باقی مانده بود. در حال حاظر مارتین ادستروم(Martin Edström)، عکاس خبری و افتخاری روزنامه نشنال جغرافی، ما را به درون سون دونگ برده و زیبایی و وسعت خیره کننده این غار را در نمای ۳۶۰ درجه به ما نشان می دهد. با سفرمی همراه باشید و سفری تصویری به این غار شگفت انگیز داشته باشید.

تلاش برای معرفی غار سون دونگ( همچنین معروف به هانگ سون دونگ) به جهان، مدت زمان زیادی طول کشید. ادستروم در مورد این غار که در دل جنگل انبوه ویتنام پنهان شده است می گوید: “در دهه ۹۰ یک کشاورز محلی مسیری را پیدا کرد که تصور می کرد راهی برای ورود به غار است، اما آن مسیر همین حفره بزرگ و سیاه در این قسمت از زمین بود که کسی جرات ورود به آن را نداشت. آن کشاورز، کارشناسان محلی را از این در ورودی مطلع کرد و وقتی همگی سعی کردند دوباره به آنجا بروند، نتوانست راه را پیدا کند. اما بعد از سالها جستجو و در دهه اول قرن ۲۱ آنها توانستند به همراه گروهی از دانشمندان راه ورود به این غار مرموز را دوباره یافته و به درون غار قدم بگذارند . هنگامیکه پا به درون این غار شگفت انگیز گزاردند متوجه وسعت آن شدند.

هو کان, کشاورزی که غار را در بار اول پیدا کرد هم اکنون عضو گروهی ۴۰ نفره شده است که به ادستروم در تکمیل مستندی دقیق از این غار بی نظیر کمک می کنند. برای تولید فقط یک عکس با نمای ۳۶۰ درجه از این غار می بایست حدود ۴۰۰ عکس به هم متصل شوند که این کار اغلب به دلیل تنظیم نور و جابه جایی تجهیزات عکاسی و نورپردازی ,ساعت ها طول می کشد. ادستروم می گوید:”تجهیزات مورد نیز ما برای عکاسی شامل ۱۶ دوربین از انواع مختلف و ۲۰ کیلوگرم باتری برای لامپهای نورپردازی می باشد که مجبوریم در طول غار با خود حمل کنیم.همچنین تمامی تجهیزات لازم که برای برای رفتن به درون جنگل و غار و انجام فیلمبردای تکنیکی عظیمی مانند این پروژه لازم است را نیز به همراه داریم.”

تصاویر جالب و خیره کننده‌ای که مشاهده می کنید نتیجه ویژگی های حیرت انگیز غار سون دونگ می باشد. ادستروم می گوید” ما به پایین غار آمده و به درون تاریکی قدم گذاشتیم، تارکی مطلق که هیچ چیز به جز نور کلاه هایمان مشخص نبود.مدت زمانی طولانی در آن تارکی هراس آور به دنبال راه می گشتیم تا در نهایت, کیلومترها دورتر اولین نشانه های نور خورشید دیده شد و این هراس راه رفتن در محیطی کاملا تاریک و ترسناک به پایان می‌رسد.”

نورخورشید از طریق دو دالان یا گودال بسیار عظیم قرار گرفته در سقف غار، به درون سون دونگ میتاپد. ادستروم توضیح می دهد: “دانشمندان تخمین می زنند که این گودال ها در حدود صدها هزار سال پیش در اثر فرو ریختن سقف غارایجاد شده باشند. در واقع جهت رودخانه به تدریج به درون غار را هپیدا کرده و این امر طی سالیان زولانی باعث از بین رفتن سقف غار شده است. بعد از خراب شدن سقف غار و ورود نور به داخل آن,حیات آغاز شده.در نتیجه امروزه ما شاهد جنگل های شگفت آور و چشم اندازهای عجیب و غریبی در این هستیم.

تاریکی غار در کنار ورودی نور خورشید از سقف غار، کار عکسبرداری را مشکل می کند. ادستروم می گوید: ” ما مجبور بودیم برای تنظیم نور در موقعیت صحیح، ساعت ها کار کنیم. باید مطمئن می شدیم که برای به تصویر کشیدن این پوشش سبز شگفت انگیزی که زیر نور خورشید می درخشد و همچنین طرف دیگر غار، یعنی تاریکی و بخش مرده غار اما در عین حال زیبا، نور کافی داریم. “

برای ادستروم، مستند سازی این پدیده شگفت آور طبیعی، چیزی بیش از گرفتن تصاویر زیباست. او می گوید: ” باید از سون دونگ محافظت کنیم. می خواهیم مردم از این غار لذت ببرند، البته باید در بازدید از این غار کمی میانه روی کنند. زمانی شنیدیم که می خواستند درون این غار تله کابین بسازند و اگر چنین اتفاقی می افتاد، مسلما چند سال بعد که به این مکان برمی گشتیم، شرایط بکر و دست نخورده این غار را دیگر نمی دیدیم.”

ادستروم امیدوار است عکس هایش بتواند همان حس کشش در حفاظت از سون دونگ را در دیگران به وجود آورد. ” من امیدوارم که مخاطبانم با دیدن این عکس هاو فیلم بتوانند همان حسی را تجربه کنند که گویی در این غار بوده اند. زیرا چیزی را که می خواستم به آنها منتقل کنم، حس بودن و راه رفتن در این غار بکر و زیبای واقع در ویتنام است. و کاری کنم مردم به این درک برسند که مکان هایی همچون سون دونگ بخشی از میراث ما انسان هاست و باید از آنها محافظت کنیم.

نظرات کاربران