فستیوال-فستیوال ژاپن-گردشگری ژاپن-ژاپن-جاذبه توریستی ژاپن-Wakakusa Yamayaki

واکاکیسا یامایاکی؛ فستیوال آتش ژاپنی ها

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: جمعه, ۲۵ تیر ۱۳۹۵

فستیوال سوزاندن کوه واکاکیسا (Wakakusa Yamayaki)

به طور معمول آتش بازی یک راه بسیارخوب و هیجان انگیز است برای جشن گرفتن مراسم و فستیوالهای مختلف، اما مانند فستیوال “پرتاب آهن گداخته” در “نوان کوان” چین، مردم شهر “نارا” در ژاپن نیز جشن و سرور خود را در سطح بالاتری برگزار می کنند!

درست پشت “پارک نارا” آتشفشان قدیمی و خاموش شده واکاکوسا به ارتفاع ۳۵۰ متر قرار دارد. از قله این کوه  می توانید نمایی کامل و بی مانع از شهر نارا را ببینید. به همین دلیل این کوه برای پیاده روی و کوه نوردی بسیار پر طرفدار است. در فصل بهارکوه پوشیده است از چمن و در کناره های دامنه کوه درختان گیلاسی وجود دارند در اوایل بهار پر از شکوفه های زیبا می‌شوند. هر چه به فصول سرد سال نزدیک می‌شویم چمن ها شروع به خشک شدن می کنند , برگ های درختان گیلاس میریزند و کوه از دور بسیار خشک و بی آب و علف به نظر می‌رسد.هر ساله در این زمان فستیوال معروف واکاکوسا یامایاکی برپا می‌شود.

در چهارمین شنبه از ژانویه هر سال، چمن های مرده آتش زده می شوند. این کار به “یامایاکی” معروف است که در زبان  ژاپنی به معنای “کباب کردن کوه” است. منشاء واکاکوسا یامایاکی نامعلوم است اما بنا بر داستانهای قدیمی, این سنت از منازعه بین دو معبد تودای-جی (Todai-ji) و کافوکو-جی (Kōfuku-ji) سر چشمه میگیرد، هنگامی که این دو معبد با صحبت و وساطت نمی‌توانند اختلافاتشان را حل کنند ، کل کوه را به آتش می‌کشند. فرضیه دیگری هم هست که بر اساس آن, بر پا کردن آتش برای فراری دادن خرس ها بوده است.

راهنمای سفر به ردانگ؛ مالزی
ادامه مطلب

امروزه این مراسم توسط معابد تودای-جی و کافوکو-جی و زیارتگاه کاسوگا برگزار می شود. مراسم با روشن کردن مشعلی تشریفاتی در زیارتگاه کاسوگا آغاز می شود. سپس مشعل در نمایشی با شکوه به پایین کوه برده شده که در آنجا آتش بزرگی برپا شده است. در ساعت ۶ بعد از ظهر آتش بازی تماشایی در بالای کوه برگزار می شود. زمانی که آتش بازی به پایان رسید چمن های کوه به آتش کشده می شوند. آتش سوزی معمولا مابین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد که مدت زمان آتش سوزی به خشکی علفها بستگی دارد. این آتش و آتش بازیهای تماشایی در تمام شهر نارا قابل رویت است.

نظرات کاربران