۱۷ حقیقت شگفت انگیز درباره ی ترکیه

در این مقاله سفرمی برای شما لیستی از وقایع تاریخی، هنری و فرهنگی کشور ترکیه فراهم آورده است. این واقعیت ها نمایانگر تاریخ و فرهنگ غنی مردمان ترک هستند که در همسایگی کشور عزیزمان زندگی می کنند. با ما همراه باشید تا بر جهان شناسی و اطلاعات تاریخی خود بیافزایید.

  1. ترکیه یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازار جهان را دارد

حقایقی شگفت انگیز درباره ی ترکیه!

قدمت بازار بزرگ استانبول یا “کاپالی چارشى” به سال 1445 باز می گردد. این بازار اندکی پس از فتح قسطنتنیه توسط عثمانی ها تاسیس شد. در طول قرن ها این بازار به 61 خیابان که 3000 مغازه دارد و فضای غیرقابل تصوری در حدود 333.000 فوت مربع را اشغال کرده است، بسط یافت. شما هرگز قادر نخواهید بود که کل این بازار را زیرورو کنید، حتی اگر بخواهید فرصت آن را نخواهید یافت. اما این بدان معنا نیست که مردم جهان از سیر و سیاحت و گردش در این بازار بی انتها دست می کشند. بر طبق مجله ی سفر و اوقات فراغت، بازار بزرگ ترکیه اولین جاذبه ایست که در سال ۲۰۱۴- ۹۱ میلیون گردشگر را از سراسر جهان به سمت خود جذب کرد.

۲. ممکن است در دسر خود مرغ پیدا کنید

حقایقی شگفت انگیز درباره ی ترکیه!

غذای معروف و  مورد علاقه ی عثمانی ها “گوگسو تاووک” یا پودینگ سینه ی مرغ بوده است. این یک ترکیب عجیب و غریب از مرغ آب پز، شیر، شکر و دارچین است. این غذا به شدت خوشمزه است.  به شما پیشنهاد می کنیم : حتما در منوهایی که در رستوران های سراسر کشور ترکیه به شما می دهند به دنبال این غذا بگردید.

۳. ترکیه با میراث فرهنگی آمیخته شده است

حقایقی شگفت انگیز درباره ی ترکیه!

در واقع، ۱۳ نقطه در ترکیه وجود دارد که در فهرست میراث فرهنگی جهان به ثبت رسیده است. ۶۲ مکان وسیع نیز در لیست آزمایشی قرار دارند. این مکان ها از معبد میانسگی “تپه گوبلی” تا شهر کتاب مقدس “افیسوس”، میدان جنگ جهانی اول “گالیپولی” متغیر هستند. این مناطق تاریخی و فرهنگی موجبات این امر را فراهم آورده اند که ترکیه، در رده ی ششم پر بازدیدترین کشورها و مقاصد گردشگری دنیا قرار گیرد.

۴. بابا نوئل از ترکیه آمده است

حقایقی شگفت انگیز درباره ی ترکیه!

سنت نیکلاس، دور از قطب شمال و در پاتارا به دنیا آمد. او تنها قدیسی نیست که با کشور ترکیه ربط دارد. محل استراحت مریم مقدس نیز ممکن است در نزدیکی افیسوس باشد. این در حالیست که “سنت پاول” اهل “طرسوس” در جنوب این کشور است. دیگر شخصیت های کتاب مقدس، نظیر حضرت ابراهیم که در شانلی اورفه متولد شده است نیز در این لیست جای دارند. همچنین اینگونه نقل است: که پس از سیل عظیمی که حضرت نوح وعده داده بود، کشتی ایشان در دامنه ی کوه های آرارات به گل نشسته است.

۵. یکی از سواحل اولیه ی دریای مدیترانه که لانه ی لاک پشت های دریایی به شمار می رود، در ترکیه است

حقایقی شگفت انگیز درباره ی ترکیه!

ساحل “ایزتوزو” که در غرب فتحیه واقع شده است، یک زمین پرورشی وسیع است و مکان مناسبی برای لاک پشت های آبی که در معرض خطرات احتمالی قرار دارند، محسوب می شود. لاک پشت های دریایی در ماه های می و اکتبر از راه می رسند و طول ساحل را تا محل دقیق تولد خود طی می کنند تا بتوانند تخم گذاری کنند و نسل جدیدی از لاک پشت ها را به دنیا آورند. ساحل هر ساله 300 لانه ی لاک پشت که در گوشه و کنار آن حفر شده است، به خود می بیند. دولت ترکیه قوانین گردشگری کشور را به گونه ای متوازن وضع کرده است و در صورتی با ورود گردشگران به این ساحل موافقت کرده که همگی در حفظ این موجودات دوست داشتنی کوشا باشند و به این منابع طبیعی با ارزش ختشه ای وارد نشود.

تنها کمی پایین تر از ساحل لاک پشت ها، “پاتاترا” که طولانی ترین ساحل دریای مدیترانه به شمار می رود و 12 مایل در امتداد تپه های طبیعی و دست نخورده ی  سفید و شنی کشیده شده است، به چشم می خورد.

۶. کشور ترکیه گل های زیبای لاله را به سراسر جهان پیشکش کرده است.

حقایقی شگفت انگیز درباره ی ترکیه!

در مورد این موضوع که گل های لاله برای اولین بار در کجا رشد کرده اند، همچنان شبهه هایی پیش رو داریم. اما آنچه که به وضوح از آن مطلع هستیم این است که عثمانی ها علاقه ی وافری به گل و گلکاری داشته اند و در جهان به این امر مشهور هستند؛ چراکه برای تسهیل روابط و معرفی خود به اروپاییان همواره از گل استفاده می کردند. صادرات به طور همزمان؟ “جنون گل لاله” ( به دوره‌ای در عصر طلایی هندی مابین سال‌های ۱۶۳۴ تا سال ۱۶۳۷۷ میلادی گفته می‌شود که قیمت برای پیاز تازه معرفی شده ی گل لاله به سطح فوق‌ العاده بالایی ترقی کرد و سپس به طور ناگهانی سقوط کرد.

جنون گل لاله اولین حادثه ی حباب اقتصادی و یکی از سه حباب اقتصادی بزرگ در تاریخ معاصر اروپا به شمار می‌آید.) دانه های اولین حباب سوداگر جهان زمانی کاشته شد که سفیر اهل فلاندرز در قرن شانزدهم به دیوان سلیمان شکوهمند آمد، پیاز چند گل را با خود به هلند برد. از دیگر اجناسی که مردم اروپا به خاطر آن حق بزرگی بر گردن کشور ترکیه دارند، می توان به قهوه و انواع گیلاس اشاره نمود.

۷. بیش از ۱۳۰ قله در کوهستان های کشور تركيه وجود دارند که برای رسیدن به آنها باید تا ارتفاع ۹۸۰۰ فوت صعود کنید

حقایقی شگفت انگیز درباره ی ترکیه!

هرگز اجازه ندهید آب و هوای مطبوع و خوش عطر ساحلی شما را فریب دهد. ترکیه مهد رشته کوه های دیدنی و جذاب بسیاری می باشد. در فصل زمستان بازدید کننده هایی که از این کوه ها بالا می روند، در قسمت های میانی و دامنه ی کوه می توانند شاهد چندین استراحتگاه زیبا باشند. پیست اسکی “پالان دوکن” در بخش های شرقی استان “ارزروم” با ارتفاع 10،200 فوت در ترکیه به عنوان مرتفع ترین پیست اسکی شناخته می شود. همچنین اینطور ادعا می کند که طولانی ترین مسیر اسکی جهان نیز محسوب می شود.

۸. استانبول یکی از هیجان انگیزترین صحنه های هنری در اروپا به شمار می رود

حقایقی شگفت انگیز درباره ی ترکیه!

بازدید از نمایشگاه بین المللی و هنری “بینیال” استانبول که در حال حاضر نسخه ی چهاردهم آن روی کار است، یک اجبار برای اجتماع هنرمندان بین المللی محسوب می شود. با شمار 300 هزار نفر گردشگری که در سال 2013 برای بازدید از این نمایشگاه به ترکیه سفر کردند، این نمایشگاه را در میان هنرهای معاصر جهان در رتبه های بسیار بالا قرار داد. این طور که پیداست برای نمایش امسال قرار است  صندلی های بازدید کنندگان هر دو طرف بسفر را اشغال کنند.

۹. شما می توانید از میان قاره های زیرزمینی عبور کنید

حقایقی شگفت انگیز درباره ی ترکیه!

استانبول ممکن است بزرگترین شهر در اروپا به شمار آید، اما نیمی از آن در بخش های آسیایی این کشور واقع شده است. یک سال پس از خوابی که سلطان در مورد خط آهنی در زیر تنگه ی بسفر دیده بود، ترکیه خط متروی “مارماراى” را در سال 2013 افتتاح کرد. شهر سابق امپریالیستی نیز منزلگاه این تونل می باشد. یک مسیر ریلی کوتاه که پس از خط آهن زیر زمینی لندن دومین خط ریلی جهان به شمار می رود که به طور مداوم در جریان است.

۱۰. بذر کشاورزی برای اولین بار در کشور ترکیه کاشته شد

حقایقی شگفت انگیز درباره ی ترکیه!

مورخان بر این باورند که در حدود ۱۱۰۰۰ سال پیش کشاورزی در این سرزمین آغاز شده است. در مناطقی نظیر “چاتالهیوک” که در جنوب مرکزی کشور ترکیه واقع شده است، شواهدی وجود دارند و بیانگر این امر هستند که ساکنان این روستاهای بزرگ و مهم، در زمین های خود محصولات کشاورزی همچون گندم و جو را پرورش می دادند و آن را در رژیم غذایی خود نیز به کار می برده اند. علف های هرزی که در این منطقه می رویند نیز با دانه های اهلی که در آن زمان در زمین های واقع در جنوب شرقی ترکیه رشد می کرده است، ژنتیک یکسانی دارند. حتی امروزه کشور ترکیه دهمین کشور بزرگ تولید غلات در جهان محسوب می شود.

۱۱. کشور ترکیه مهد برخی از مهم ترین مکان های دنیای مسیحیت به شمار می آید

حقایقی شگفت انگیز درباره ی ترکیه!

۹۹ درصد جمعیت کشور ترکیه مسلمان هستند. اما این کشور هر ساله ده ها هزار نفر از زائران مسیحی را از سرتاسر جهان به سمت خود جذب می کند. پدرسالار یا به قولی بزرگ خاندان، رهبر معنوی مسیحیان ارتودوکس در کل دنیا، در شهر استانبول و در نزدیکی امپراطوری بیزانس زندگی می کند. غاری که توسط پطروس رسول در “انطاکیه” حفر شده است، اولین مکان عبادت مسیحیان به شمار می رود. این در حالیست که گفته می شود کلیسای پدر سالار در قرن یکم در زیرزمینی واقع در “فیندیکی” استانبول که تنها بخش به تصرف نرسیده ی این شهر محسوب می شود، قرار داشته است. استانبول همچنین مهد کلیسای جامع ایا صوفیه می باشد که قدمت آن به 1500 سال پیش می رسد و امروز به شکل موزه درآمده است.

کلیسای حواری ارمنی ها ۱۷۰۰ سال پیش در شهری که امروز آن را “کاسری” می نامند، تاسیس شده است، از دیگر ابنیه ی تاریخی و مذهبی کشور ترکیه محسوب می شود.

۱۲. کشتی روغنی ورزش ملی ترکیه می باشد

حقایقی شگفت انگیز درباره ی ترکیه!

دیدن نمایش دو مرد غول پیکر که تا کمر برهنه شده و در روغن زیتون غوطه ور شده اند و در زیر آفتاب گرم و سوزان “تراسیان” به یکدیگر قلاب می شوند، می تواند برای بسیاری از مردم جالب باشد. این یک ورزش سنتی 654 ساله است که به صورت چشمگیری مورد بازدید تماشاگران قرار می گیرد. مسابقات کشتی شترها که در سراسر منطقه ی دریای اژه در فصل زمستان برگزار می شود و مسابقه ی کشتی گاوها که در حوالی دریای سیاه انجام می گیرد نیز در نگاه مردم از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است.

۱۳. مردم در دوران شکارچیان معابد فراوانی در ترکیه ساخته اند

حقایقی شگفت انگیز درباره ی ترکیه!

تا اواسط سال ۱۹۹۰ اعتقاد عمومی بر این بود که ساخت و سازهای بزرگ بشر پس از آنکه انسان اولیه به کشاورزی روی آورد و اسکان دائمی حاصل کرد، رخ داده اند. اما در همین زمان مکان باستانی “تپه گوبکلی” در جنوب کشور ترکیه کشف شد. شواهدی که در این مکان تاریخی وجود داشتند حاکی از این بودند که بازه ی زمانی شروع ساخت و ساز در این نقطه به 2000 سال پیش از پیدایش و وقوع انقلاب کشاورزی مربوط می شود. قدمت ساخت و ساز در “تپه گوبکلی” به قبل از اختراع سفال، زبان و چرخ باز می گردد.

۱۴. صنعت فیلمسازی ترکیه به شدت پر رونق شده است.

حقایقی شگفت انگیز درباره ی ترکیه!

زمانی که فیلم خواب زمستانی از “نوری بیلگه جیلان” در جشنواره ی فیلم کن در سال 2014 جایزه ی نخل طلا را به دست آورد، در واقع صنعت فیلمسازی ترکیه را به مدت یک دهه احیا کرد و دیده می شود که تولید فیلم در کشور ترکیه به 5 برابر افزایش یافته و هر ساله در حدود 100 فیلم در این کشور ساخته می شوند. ترکیه از آن قبیل کشورهایی است که فیلم های داخلی آنها بیشتر در باکس آفیس شان جای دارند تا فیلم های هالیوودی. فیلم های سینمایی و مجموعه های تلوزیونی ترکیه به طور فراگیری به کشورهای خاورمیانه صادر می شوند.

۱۵. در کشور ترکیه هر ۱۰ روز یک بار یک گیاه جدید کشف می شود

حقایقی شگفت انگیز درباره ی ترکیه!

وجود ۱۰۰۰۰ گونه ی گیاهی و بیش از ۸۰۰۰۰ نوع حیوان در ترکیه موجبات این امر را فراهم آورده است که این کشور از نظر تنوع زیستی در میان سی و پنج کشور جهان جای گیرد. در اینجا شما می توانید گونه های متنوع و فراوانی از پرندگان زیبا را تماشا کنید. همچنین کشور ترکیه برای کسانی که عاشق گل و گیاه هستند، بیش از حد مناظر دیدنی و چشم نواز برای ارائه دارد. یادتان باشد تا از گل “لاله ی واژگون” یا “اشک مریم” در این کشور دیدن كنید.

۱۶. ترکیه واقعا مرکز جهان به شمار می رود

حقایقی شگفت انگیز درباره ی ترکیه!

شما از فرودگاه آتاتورک استانبول به لطف ایرلاین ترکیه که به ۲۶۰ مقصد سرویس ارائه می دهد، می توانید به هر نقطه از جهان که دلتان می خواهد پرواز کنید.  ناوگان مدرن از هواپیماهایی که توسط خدمه ی مهربان این فرودگاه آماده ی سرویس دهی می شود، باعث شده که این هواپیمایی به گونه ای رشد کرده و توسعه یابد که به بهترین ایرلاین اروپایی در طول 4 سال مداوم  تبدیل شود.

۱۷. برخلاف ظاهرش، فراگیری زبان ترکی به طرز شگفت آوری آسان است

حقایقی شگفت انگیز درباره ی ترکیه!

كلمه ی ۷۰ حرفی Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine””، اینطور که پیداست طولانی ترین لغت ترکی به شمار می رود. ترکی یک زبان ترکیبی است که در سراسر نوار آسیا صحبت می شود و مسیر خود را تا غرب چین ادامه می دهد. با این حال فراگیری زبان ترکی خیلی آسان است. زبان ترکی در واقع اینطور که امروز به نظر می رسد نبوده است. در سال 1920 این زبان کمی آسان تر شد. لغات و قاعد عربی آن به کلی تغییر یافت و به شکل لاتین امروزی درآمد. به شما پیشنهاد می کنیم که در فراگیری این زبان شیرین تعجیل کنید.

 

2 دیدگاه در “حقایقی شگفت انگیز درباره ی ترکیه!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


33.3KFollowers
26Followers
1.6KPosts
661Comments
28Followers
Follows
8.7KSubscribers
Subscribe