آتن یونان

قدیمی ترین شهرهای جهان

کل : 15

میانگین : 3.6

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

برای بسیاری از مردم، تاریخ دلیل مهمی برای انتخاب مقصد سفر است. بیشتر ما از دیدن آثار باستانی کهن لذت می­ بریم و دوست داریم در مورد پیشینه انسان­ های باستانی بدانیم. چنین سفرهایی درک بهتری از وضعیت کنونی جهان به ما می­ دهند و به کمک این اطلاعات می­ توانیم روابط دنیای معاصر را بهتر درک کنیم. همچنین در شهرهای باستانی فرهنگ­ ها، آداب، رسوم و غذاهایی باستانی یافت می ­شود که می­ تواند تجربه ­ای متفاوت را برای ما رقم بزند. متأسفانه برخی از قدیمی ­ترین شهرهای جهان حالا درگیر جنگ هستند و سفر به تمامی این شهرها ممکن نیست. به هر حال شناخت آن­ ها خالی از لطف نیست. با سفرمی همراه شوید تا سری بزنیم به قدیمی­ ترین شهرهای جهان که هنوز هم رونق دارند.

10- قدس، فلسطین (در خطر)

قدس یکی از قدیمی ­ترین شهرهای جهان با قدمتی نزدیک به شش هزار سال است. این شهر یکی از پرمناقشه ­ترین شهرهای جهان است که حالا تنها نیمی از آن به خاک فلسطین تعلق دارد. این شهر در زمان کورش نیز وجود داشت و تا پیش از فتح مکه اولین قبله مسلمانان بود. قدس حالا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. مستقل از درگیری­ های نظامی، افزودن بافت­ های جدید و تخریب آثار باستانی به دست رژیم اشغالگر قدس این شهر باستانی را به فهرست میراث در خطر جهان اضافه کرده است.

قدس، فلسطین

غم انگیزترین بخش سکوت جامعه جهانی در قبال تخریب و از بین بردن بافت قدیمی و سنتی قدس است. بافت قدیمی­ شهر به مرکزیت بیت المقدس مربعی به شعاع یک کیلومتر است که دیواری دور تا دور این منطقه را فرا می­ گیرد. هفت دروازه در این دیوار وجود دارد.

دیوار براق از جمله کهن­ ترین دیوارهای جهان است که حالا برای پیروان دین اسلام، یهود، مسیح و ابراهیم مقدس است. این دیوار همان دیواری است که اسب حضرت رسول به نام براق در شب معراج از آنجا خارج شد. یهودیان این دیوار را بازمانده معبد سلیمان می­ دانند و حالا قبله یهودیان است. همچنین دیوار براق از عبادتگاه ­های پیروان دین حضرت ابراهیم است که معتقدند آن حضرت این دیوار را به دست خود بنا کرده است.

دیوار براق

9- صیدا، لبنان

صیدا، صیدون یا محل صید ماهی، سومین شهر بزرگ لبنان است. این شهر بیش از شش هزار سال قدمت دارد. صیدا در ساحل شرقی مدیترانه، جنوبی ­تر از شهر بیروت است.

این شهر در زمان حکومت هخامنشیان بخشی از خاک ایران بود که بعدها به امپراتوری روم پیوست. داستان­ هایی در مورد حضور حضرت مسیح در صیدا نیز وجود دارد. این شهر در زمان ساسانیان بخشی از امپراتوری بیزانس بود. یک زلزله در قرن دوم پیش از میلاد و نیز حمله مغول­ ها در قرن سیزدهم میلادی بزرگ­ ترین آسیب­ ها را به این شهر وارد کرد.

صیدا، لبنان

این شهر در جنگ ­های صلیبی و نیز جنگ­ های جهانی اول و دوم میدان جنگ بود. معبد آیشمون باقی مانده از فینیقی­ ها یا اهالی کنعان، از آثار هخامنشی این شهر به حساب می­ آید. به اعتقاد بسیاری نماد سرو، از این شهر به ایران و تخت جمشید منتقل شد.

رنگ ارغوانی نیز نخستین بار در همین جا اختراع شد و نام این قوم در زبان یونانی از همین رنگ می­ آید. مردمان این شهر در جنگ با مصر، «کمبوجیه» پسر کورش را یاری کردند. داریوش و خشایارشا نیز از نیروی دریایی این شهر استفاده کردند. هنوز هم می­ شود رد هنر ایرانی را در سکه­ ها و ابنیه باستانی این شهر تاریخی دید.

صیدا، لبنان

8- آرگوس، یونان

آرگوس شهری است باستانی، با آب هوای معتدل. سردترین دمای میانگین ماهانه این شهر 7 درجه و گرمترین ماه آن 29 درجه سانتیگراد بوده است. قدمت این شهر را حدود هفت هزار سال تخمین زده ­اند. این شهر در جنگ­ های ایران و یونان شرکت نداشت. همچنین در نبرد اسپارت ­ها با آتن آرگوس منطقه ­ای بی ­طرف بود. این شهر حکومت­ های رومی، بیزانس، عثمانی و دوران استقلال را تجربه کرده است.

آشنایی با کلیسای قلب مقدس پاریس
ادامه مطلب

آرگوس، یونان

دو هزار و هفتصد سال پیش، 5 هزار نفر در این شهر زندگی می­ کردند. اما طی سیصد سال جمعیت این شهر به سی هزار نفر رسید. الآن تنها 22 هزار نفر ساکن آرگوس هستند. در این شهر کاشت زیتون رونق دارد اما طالبی­ های آرگوس در جهان مشهور هستند. همچنین انواع لبنیات یونانی را می­ توانید در این شهر باستانی پیدا کنید.

آرگوس در یونان باستان به خاطر مجسمه­ سازان چیره­ دستش شهرت داشت.

آرگوس، یونان

7- پلودیف، بلغارستان

شهر هفت تپه پلودیف با شعار «باستانی و ابدی»، یکی از معروف ­ترین جاذبه ­های گردشگری جهان است. برخی منابع قدمت این شهر را تا هشت هزار سال تخمین زده ­اند. حالا شهر نزدیک به 350 هزار نفر جمعیت دارد که با جمعیت حومه از مرز نیم میلیون نفر عبور می ­کند.

مراکز دانشگاهی نیز از دلایل انتخاب این شهر به عنوان مقصد هستند. نام این شهر را به فیلیپ دوم مقدونیه نسبت می­ دهند که دو هزار و چهارصد سال پیش آنجا را فیلیپ ­پولیس یا شهر فیلیپ نامید. این شهر حکومت ­هایی ایرانی، یونانی، رومی و ترک را تجربه کرده است، اما بیشتر آثار بجا مانده در این شهر رنگ و بوی رومی دارند. کالج آمریکایی صوفیه قدیمی­ ترین دانشگاه آمریکایی خارج از آمریکا برای بار نخست در پلودیف راه اندازی شد.

پلودیف، بلغارستان

این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2019 انتخاب شده است. مهم­ ترین اکتشافات باستانی پلودیف در سال 1970 رخ داد و از آن تاریخ به بعد روند اکتشافات باستان شناسی سرعت گرفت. بعدها مشخص شد که در سال 516 قبل از میلاد، داریوش کبیر این شهر را فتح کرد. داماد داریوش بزرگ، مردونیه دوباره دست به فتح این شهر زد و تا زمان خشایارشا این شهر بخشی از ایران بود. همچنین پلودیف از جمله مشکلات عمده اسکندر کبیر برای کشور گشایی بود.

حکمرانی شاهان مختلف باعث شده است که این شهر کوچک بیش از 300 جاذبه تاریخی ثبت شده را در دل خود جای بدهد. اما معماری امروزی شهر نیز در نوع خود بی ­نظیر است. این شهر باستانی از هنر نیز بی ­بهره نیست و موز ه­ ها و مراکز هنری بسیاری را در دل خود جای داده است. مراکز خرید و امکانات ورزشی مناسب، پلودیف را به یکی از مهم ­ترین جاذبه­ های گردشگری اروپا تبدیل کرده است.

پلودیف، بلغارستان

 6- آتن، یونان

مگر می ­شود از تاریخ و شهرهای باستانی صحبت کرد، بدون آن که نامی از آتن برد؟ آتنا، ایزد بانوی جنگاوری و خرد، نگهبان سنتی این شهر باستانی بود. البته حالا پایتخت اساطیری اروپا شهری بزرگ و آلوده است و کمبود فضای سبز از مشکلات عمده آن به حساب می ­آید. اما هیچ کدام از این عوامل اندکی از جذابیت توریستی این شهر کم نمی­ کند. قدیمی ­ترین بنا درآتن 3400 سال قدمت دارد اما از حدود 9 هزار سال پیش انسان­ ها در این شهر سکونت داشتند.

ارتش خشایارشا پس از فتح آتن در این شهر رژه رفت. اما این فتح چندان طول نکشید. حالا آتن به عنوان مهد تمدن غربی شناخته می­ شود. هنر، نظام آموزشی، فلسفه و دموکراسی در این شهر متولد شدند. افلاطون و ارسطو دو تن از ساکنین معروف این شهر هستند که پیشرفت بیشتر علوم امروزی مدیون تلاش این دو مرد است.

آتن، یونان

معبد تاریخی دلفی و آکروپلیس از مشهورترین دیدنی­ های این شهر به حساب می ­آیند که در فهرست میراث جهانی یونسکو، همپایه تخت جمشید، اهرام مصر و دیوار بزرگ چین به ثبت رسیده ­اند. المپیک برای بار نخست در آتن برگزار شد. این شهر 108 سال پیش میزبان نخستین دوره از بازی ­های المپیک مدرن نیز بود.

فهرست دیدنی ­های آتن تمامی ندارد و می­ توانید روزها در این شهر تاریخی به گردش بپردازید و از حجم عظیم بناهای تاریخی تعجب کنید. معبد آتنا، معبد زئوس، تئاتر دیونوسوس، بازار تسئوم و ورزشگاه مرمرین تنها بخشی از دیدنی ­های آتن هستند.

آتن، یونان

5- حلب، سوریه (در خطر)

شهر هفت هزار و پانصد ساله حلب، یکی از زیباترین و دیدنی ­ترین شهرهای دنیا … بود. این شهر در سال 1986 به عنوان میراثی جهانی در فهرست یونسکو به ثبت رسید. حلب بزرگ ­ترین شهر سوریه و سومین شهر بزرگ در امپراتوری عثمانی بود. حالا در انگلیسی به این شهر آلپو می ­گویند که ریشه ­ای یونانی دارد. اما نام حلب قدیمی ­ترین نام این شهر است و ریشه در زبان آموری دارد که معنای آهن می­ دهد.

آشنایی با مراکز خرید و رستوران های پکن
ادامه مطلب

یک معنای دیگر که برای حلب آورده ­اند به معنای دوشیدن است. چرا که حضرت ابراهیم در این شهر گوسفندانش را می ­دوشید و شیر را بین فقرا تقسیم می ­کرد. اما بی­ تردید حضرت ابراهیم و ساکنین باستانی حلب عرب زبان نبودند. پس این معنا درست نیست.

حلب، سوریه

دهخدا در وصف حلب نوشته است «شهر بزرگی است در شام، خرم و آباد، با مردم و خواسته بسیار، یکی باره دارد که سوار بر سر وی گرداگرد وی بگردد.»

مقایسه وضعیت کنونی این شهر ویران شده با تعاریفی که نویسنده ­های کهن از حلب داشتند اشک را در چشم خواننده جمع می ­کند. منطقه باستانی حلب، ارگ حلب، حمام یلبغا و مسجد الصفاحیه بخشی از دیدنی­ های این شهر باستانی بودند. بازدید از اتاق حلب در موزه پرگامون می­ تواند ما را متوجه کند که چه میراث با ارزشی را از دست داده­ ایم. مسجد اموی حلب از دیگر بخش­ های شهر است که در مجموعه تاریخی این شهر در فهرست یونسکو آمده است.

نابودی شهر باستانی حلب در جنگ داخلی سوریه را با حمله اسکندر به تخت جمشید، نابودی قصر تابستانی پکن در نبرد تریاک، نابودی کلیسای جامع درزدن در جنگ جهانی دوم و نابودی کارتاژ باستانی در حمله رومیان مقایسه می­ کنند. خبر آزادی حلب، تمام جهان را خوشحال کرد و مانند بازسازی ارگ بم، احیای حلب وظیفه­ ای جهانی است.

حلب، سوریه

4- شهرری، ایران

می­ دانم منتظر دیدن نام شهری از ایران در فهرست کهن­ ترین شهرهای جهان بودید. وقتی تاریخ بیشتر شهرهای باستانی، از بلغارستان و لبنان گرفته تا به هند با نام ایران همراه است، حتماً باید یکی از شهرهای این کشور باستانی نیز در فهرست شهرهای کهن باشد. اما شاید از دیدن نام شهرری، به عنوان قدیمی ­ترین شهر ایران و نامزد یکی از قدیمی ­ترین شهرهای جهان در این فهرست تعجب کرده باشید.

این شهر که حالا بخشی از تهران بزرگ به حساب می ­آید، قدمتی بین 8 تا 9 هزار ساله دارد و از کهن­ ترین شهرهای باستانی جهان است. باروی بزرگ ری لایه ­هایی متعلق به شش هزار سال پیش را در خود دارد که حالا با خطر تخریب مواجه است. در واقع در خطر بودن میراث فرهنگی شهرری، نه به خاطر داعش و نه به خاطر صهیونیست ­ها، بلکه به خاطر عدم آگاهی عمومی از قدمت این شهر باستانی است.

ری

باروی ری به عنوان یکی از قدیمی­ ترین ابنیه ساخته شده به دست بشر، حالا بدون محافظ رها شده­ است و هر سال شاهد تخریب ­های بسیار است. زرتشت و زکریای رازی از مهم­ ترین مشاهیر این شهر کهن هستند. در اساطیر ایران ری را محل حکومت اولین شاه جهان می­ دانند.

در اوستا و نیز در کتیبه داریوش در کرمانشاه نیز از ری نام برده شده است. سلوکیان، بازماندگان اسکندر این شهر را به عنوان پایتخت انتخاب کردند و بعدها در زمان سلجوقیان ری دوباره پایتخت ایران شد که آثاری از این دوران، از قبیل برج طغرل به جای مانده است. کارخانه سیمان ری نیز صدمات زیادی را به آثار تاریخی وارد کرده است.

دیوار ری

3- جبیل، لبنان

این شهر یکی از نامزدهای کسب عنوان قدیمی ­ترین شهر جهان است. قدیمت این شهر را چیزی بین 9 هزار تا 10 هزار سال تخمین می ­زنند. اما قدیمی­ ترین اسناد قطعی موجود خبر از عمر دست کم هفت هزارساله شهر جبیل می ­دهد. نام قدیم این شهر در زمان فینیقی ­ها بابیلوس بود.

این شهر به عنوان میراثی بشری در فهرست جهانی یونسکو قرار دارد. آب و هوای مدیترانه­ ای در ترکیب با معماری سنتی، بابیلوس را به یکی از زیباترین شهرهای جهان تبدیل کرده است. اختراع پاپیروس را به این شهر نسبت داده­ اند. همچنین عنوان لاتین کتاب مقدس، بیبل، به عنوان کتابی نوشته شده بر پاپیروس از نام بابیلوس می ­آید. این شهر به خاطر سواحل ماسه ­ای، جاذبه­ های گردشگری، غذاهای دریایی لبنانی، کافه­ های رو باز با هوای مدیترانه ­ای و مردمی خونگرم و مهمانپذیر در ساحل 2016 به عنوان پایتخت گردشگری جهان عرب انتخاب شد.

در صنعت گردشگردی جهانی چه می گذرد؟ 2018
ادامه مطلب

جبیل لبنان

در سال 2012 این شهر از نظر گردشگری بالاتر از دبی در جایگاه دوم بهترین شهر خاورمیانه برای سفر قرار گرفت. همچنین سازمان جهانی گردشگری این شهر را به عنوان بهترین شهر توریستی جهان عرب انتخاب کرده است. به خاطر جمعیت بالای مسلمانان شیعه، ایرانی ­ها در سفر به این شهر آسوده خاطر خواهند بود. معابد باستانی، قصرهای پادشاهی، مساجد اسلامی، کلیساهای مسیحی، موزه ­ها و جشنواره­ های محلی بخشی از دلایل یونسکو برای ثبت جهانی این شهر زیبا هستند.

جبیل لبنان

2- اریحا، فلسطین

این شهر از جدی ­ترین مدعیان برای تصاحب عنوان قدیمی ­ترین شهر جهان است.اریحا 11 هزار و ششصد سال قدمت دارد. نام این شهر را به شکل با رایحه­ ای خوش معنا کرده ­اند. این شهر در کرانه رود اردن بنا شده است و از نخستین اقامتگاه­ های بشر خارج از غار به حساب می ­آید. شاید برای عنوان قدیمی ­ترین شهر جهان برای اریحا توافق وجود نداشته باشد، اما این شهر نخستین شهری در جهان است که از دیوار برای محافظت از ساکنین داخلی شهر استفاده می­ کرده است. همچنین دومین ستون قدیمی­ سنگی در جهان در اریحا کشف شد.

اریحا، فلسطین

در تورات، از این شهر به عنوان شهر درختان نخل یاد شده است. تل سلطان نشان شهری در دوران سنگی را نشان می ­دهد. دوران نوسنگی بدون سفال A و B در این تل تاریخی شناسایی شده ­اند. کشف آثاری از عصر مفرغ، عصر آهن، دوران هخامنشی، دوران سلوکی و بعد از آن، نشان می­ دهد که اریحا هرگز خالی از سکنه نبوده است. داستان مشهور شفا دادن نابینا به دست عیسی مسیح در اریحا رخ داده است.

اریحا، فلسطین

1- دمشق، سوریه

در بین تمام شهرهایی که ادعا می ­کنند قدیمی ­ترین شهر جهان هستند، توافق عمومی بر سر شهر یاسمن ­ها یا همان دمشق است. بیشتر منابع تاریخی، دمشق در سوریه را اولین تلاش بشر برای یکجا نشینی در خارج از غار می ­دانند. رودخانه تاریخی برادا دلیل جمع شدن اولین انسان ­های شهرنشین در کنار هم بود. قدمت این شهر به 11 تا 12 هزار سال پیش باز می­ گردد.

دروازه کیسان و معبد ژوپیتر با معماری رومی، مسجد اموی با یکی از زیباترین نماهای باستانی از آثار مشهور دمشق هستند. مهمترین حکومت در دمشق در دوران خلفای اموی بود که بعد از آن در سلسله عباسی پایتخت به بغداد منتقل شد. گمانه­ های زیادی در مورد معنای نام دمشق زده شده است که تقریباً تمام آن ­ها اشتباه است.

دمشق، سوریه

دمشق کلمه ­ای عربی نیست و این واژه در الواح گلی به خط میخی آکدی در نامه آزیرو به فرعون که به نامه­ های العمارنه معروف شده­ اند دیده می­ شود. گاهی به این شهر دمشق الشام به معنای دمشق مشرق نیز گفته می ­شود. آثاری از دوران سلجوقیه نیز در این شهر به چشم می­ خورد.

بازار مدحت پاشا از بازارهای سنتی یادگار دوران عثمانی است که با عنوان بازار شام هم شناخته می ­شود. اما بیشترین توجه به واسطه حضور حرمین حضرت رقیه و حضرت زینب به دمشق معطوف شده است. زیارتگاه رئوس الشهدای دمشق، محلی که سر شهدای کربلا را به آن جا منتقل کردند، محل قرار گرفتن سر مبارک امام حسین در مسجد اموی و محل نمازخواندن امام زین العابدین از دیگر اماکن مقدس دمشق به حساب می ­آید.

دمشق، سوریه

 

منبع: https://www.safarme.com/

نظرات کاربران

 1. بیشتر شهرهایی که اشاره کردید در منطقۀ مدیترانه واقع اند. در همین منطقه قدیمیترین شهرها در قوس زاگروس-توروس (هلال حاصلخیز) قرار دارند. قدمت شهرهای اربیل، ماردین، بغداد، کرمانشاه، همدان (هگمتانه)، موصل و واشوکانی بسیار زیادتر از برخی از شهرهایی است که اشاره کردید. همچنین در مصر، هندوستان و شمال مغولستان نیز می توان شهرهایی با قدمت بسیار بیشت پیدا کرد. در میان انها که به ایران مربوط باشند، به عنوان مثال منطقۀ شرق استان کرمانشاه (شهرهای دینور، هرسین، بیستون) همگی قدمتی بالاتر از ری دارند و حتی قدیمی ترین سکونت های جهان را در این مناطق یافته اند (گنج دره در هرسین با ۱۱ هزار سال قدمت و کورتوویج دینور با بیش از ۱۲ هزار سال قدمت) و اگر هدف جلب توریست را کنار بگذاریم و به باستانشناسی به عنوان یک علم نگاه کنیم، تاریخ نگاه ها را به مناطق دیگری سوق می دهد، اما حکومت ها و شهرداری های این شهرها موفق شده اند تمدن خود را در بازار توریسم جهانی بهتر عرضه کنند و بنابراین نامی از شهرها و تمدن های کهن تر، ولی بی مسئول ما برده نمی شود.

 2. اصفهان هم قدمت هفت هزار سال دارد. شهر سفالی در تپه اشرف و قبر یوشع نبی در تخت فولاد گواه بر این ادعاست.

 3. دربسیاری ازمنابع شوش قدیمیترین ویا یکی از قدیمیترین شهرهای دنیاست که شما نامی ازش نبردید گزارشتون ارزش علمی نداره

  • سلام
   در مقاله ی دیگری با عنوان کهن ترین شهرهای مسکونی به شوش پرداخته شده است.
   ممنون از همراهی و راهنمایی شما دوست عزیز