yush-main

روستای زیبای یوش، آرامگاه نیما

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۲ آبان ۱۳۹۵

روستای یوش

روستای یوش یکی از توابع بخش بلده می باشد و در استان مازندران واقع شده است. این روستا از شمال با منطقه ی کجور، از جنوب به شهر تهران، از شرق به بخش بلده و از غرب به روستای اوز منتهی می شود. این روستا در آستانه ی جاده ای شرقی غربی به طول ۱۱۰ کیلومتر است و از چهل کیلومتری شهرستان آمل در جاده هراز تا پل زنگوله در جاده ی کندوان امتداد یافته است. اگر می خواهید به این روستای زیبا سفر کنید جاده ی هراز و چالوس انتخاب های خوبی خواهند بود.

از آنجا که این روستا زادگاه نیما یوشیج، پدر شعر نوی فارس بوده، در میان مردم ایران از محبوبیت و شهرت بالایی برخوردار است و همواره تورهای گردشگری بسیاری را از سراسر ایران به خود جذب می کند.yoosh-2از آن حیث که روستای یوش در خطه ی شمالی سرزمین مان قرار دارد، از خوش آب و هواترین مناطق ایران به شمار می رود. این روستا دارای طبیعتی بکر و سرسبز، کوه های بلند، رودهای پر آب و خروشان و درختان میوه می باشد.  از جمله: درختان گردو، فندق، گیلاس و زردآلو به وفور در این منطقه یافت می شوند. جنگل های زیبا و مه آلودش زبانزد هر بیننده که  تا به حال از آن دیدن کرده است می باشد. خاطرات طبیعت توصیف ناپذیر این روستا همواره در میان اشعار ماندگار نیما نمایان است.yoosh-pooladاز دیگر آثار تاریخی موجود در روستای بلده، علاوه بر مقبره ی نیما، می توان به قلعه ی پولاد اشاره کرد که از میدان اصلی شهر پیداست. این قلعه ی معروف از بلندترین قلعه های موجود در شمال ایران به شمار می رود که تا اوایل دوران صفویه دایر و مسکونی بوده است. همچنین، از شواهد و قرائن موجود این طور استناد می گردد که قدمت این روستا به دوره ی ساسانیان باز می گردد. ناصر الدین شاه نیز از یوش به عنوان روستایی خرم و سرسبز یاد می کند و مدتی برای تفریح و شکار به این روستا می آمده است.yoosh-nima

سون دونگ ویتنام؛ بزرگترین غار جهان
ادامه مطلب

روستای یوش دارای ۱۴ چشمه ی مختلف می باشد که در حوالی هر یک از این چشمه ها مسجدی برای نمازگزاران ساخته شده است. از سوقات این شهر می توان به قره قوروت، عسل، سرشیر، کره، ماست، زردالو، آلو، گیلاس و لواشک اشاره کرد. تنها محل اقامت در شهرستان بلده، خانه های با صفای روستائیان می باشد.

منبع: سفرمی

نظرات کاربران