کوه های رنگی ماهنشان زنجان

کوه های رنگی ماهنشان زنجان؛ رنگین کمان زمینی ایران

کل : 98

میانگین : 4.24

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۳ مهر ۱۳۹۶

یکی از شهرستان‌های تاریخی ایران ماهنشان است که در 113 کیلومتری غرب استان زنجان قرار دارد. زنجان از بزرگ ترین استان های شمال غرب ایران است.

یکی از خارق العاده ترین جاذبه های طبیعی استان زنجان کوه های رنگی ماهنشان است. کوه های رنگی ماهنشان که از جاذبه های طبیعی و منحصر به فرد دنیا بشمار می روند، به آلا داغ لار معروف می باشند.

در ادامه با سفرمی همراه باشید تا با شگفت انگیزترین جاذبه ی طبیعی ایران، “کوه های رنگی ماهنشان زنجان” یا “آلا داغ لار” آشنا شوید.

کوه های رنگی ماهنشان زنجان

کوه های رنگی ماهنشان

کوه های رنگی ماهنشان یکی از عجایب طبیعی است که در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تبریز و در مسیر شهرستان خواجه و اتوبان میانه به زنجان قرار دارد. ماهنشان یا آلا داغ لار، نام محلی کوه ها و تپه های رنگارنگ است، که در بخش هایی از آذربایجان واقع شده اند. مرتفع ترین قسمت این شهرستان کوه بلقیس با ارتفاع ۳۳۰۰ متر است.

کوه های رنگی ماهنشان زنجان

به گفته ی محلی ها در گذشته آثاری از زندگی قوم ماد در این منطقه یافت شده بود و به همین علت “ماد نشان” نامیده می شد؛ که بعدها با گذشت سالیان به ماهنشان تغییر نام پیدا کرد. ماد ها پس از ورود به فلات ایران در روستای ماد آباد، در ۱۵ کیلومتری شهر ماهنشان مستقر شدند. وجود قلعه‌ های دفاعی همچون قلعه بهستان یا کهن‌ دژ در ۱۲ کیلومتری ماهنشان و ستی قلعه که قدمت آن به دوره ی ساسانیان باز می گردد، گواه بر سکونت بشر در این شهرستان است.

جاذبه های گردشگری مومباسا؛ در قلب آفریقای شرقی
ادامه مطلب

کوه های رنگی ماهنشان زنجان

رنگین کمان زمینی ماهنشان (آلا داغ لار) متشکل از رنگ هایی همچون قرمز، قهوه ای، سبز، نارنجی، زرد و سفید می باشد. تماشای منظره ی بسیار زیبای کوه های ماهنشان چشم هایتان را نوازش می کند. کوه های رنگی ماهنشان به قدری خاص و حیرت آورند که گویی در سیاره ای دیگر قدم گذاشته اید.

کوه های رنگی ماهنشان زنجان

جاذبه های طبیعی و تاریخی ماهنشان

ماهنشان از جاذبه های گردشگری ناشناخته ی متعددی برخوردار است. این جاذبه ها از قبیل دریاچه طبیعی، رودخانه‌های متعدد دائمی و فصلی، کوه‌های سر ‌به ‌فلک کشیده، چشمه‌ها، باغ ‌ها و کشتزارهای زیبا و دیدنی می باشند. علاوه بر این ها چشمه ‌های آب معدنی، رودخانه‌ ها، دریاچه ی آب‌ شیرین و دریاچه ی پری از دیگر جاذبه های شگفت انگیز و زیبای این منطقه می باشند. دریاچه ی پری یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی ماهنشان است. ماهنشان دارای معادن بسیاری نیز می باشد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

کوه های رنگی ماهنشان زنجان

همچنین مهم ترین جاذبه های تاریخی ماهنشان از قبیل کاروانسرای سرچمگ، سیتی قلعه، قلعه باستانی بهستان و قلعه صخره‌ ای مهر می باشد.

توصیه می کنیم اگر روزی مسیر سفرتان به شمال غرب ایران افتاد حتما زمانی را صرف بازدید از کوه های رنگی ماهنشان و دیگر جاذبه های طبیعی و تاریخی آن نمایید.

منبع: safarme.com

نظرات کاربران

 1. سلام بر همگی دوستان وعلاقمندان به طبیعت وگردشگری هر منطقه ای دیدنی خاص خودش را دارداین کوههای رنگی درموقعی که کمی بارش داشته باشه دیدنی بی نظیری میشود اینها فتوشاب نیست ولی توسط یکسری نرم افزارها کمی رنگشون بیشتر شده وبعضی نیز مربوط به مناطقی مثل چین و ارژانتین وغیره است وحدود۷۰ کیلومتر مربع وسعت داردو وموقع غروب وطلوع خورشید نیز دیدنی تر می شوند ولی ارزش انرا دارد یک روز تعطیلی شما را پر کند از زاویه های مختلف میشود تماشا کرد ولذت برد درضمن ابشار ولانه لک لک ها وحاشیه رودخونه قزل اوزن وفلعه ارزخوران وکلیسا ومعدن دیدنی متروکه بایچه اباد ودهها دیدنی دیگرنیز هست

 2. سلام این کوهها در چند کیلومتری ماهنشانه من میخوام برم اینطوری که من نظرهارا خوندم فکر کنم عکس اولی واقعی باشه

 3. سلام من اهل روستای ساری کند علیا هستم نزدیکی ماه نشان استان زنجان کوههای ما هم رنگی هستند ولی نه اینقدر که تو عکسها می بینید، شنیدن کی بود مانند دیدن دوست داشتین یه سر بزنید

 4. خب ما به این منطقه سفر کردیم ولی قبل از اینکه به این جا سفر کنید باید چندین نکته را در نظر داشته باشید:
  ۱- قطعا این عکس هایی که از کوه های رنگی میبینید در واقعیت به این گونه نیست. در این عکس ها رنگ ها بسیار پررنگ هستند و میتوان دید که این عکس ها کاملا ادیت شده.کوه های آلاداغلار به این گونه نیست پس توجه داشته باشید که به دیدن چه چیزی میروید
  ۲-مسافتی که باید طی کنید تا به این کوه ها برسید بسیار زیاد است و چیزی حدود ۲ ساعت در راه خواهید بود پس توجه داشته باشید که زمانی را برای سفر انتخاب کنید که آسمان نورانی باشد چون بی حظور نور این کوه ها مثل کوه های معمولی هستند.
  ۳-در مسیر این کوه ها از منطقه حفاظت شده نیز عبور میکنید که پرندگان زیبایی در این منطقه وجود دارد که زیبایی آنها از نظر من از کوه ها بیشتر است
  ■ من خودم به این منطقه سفر کردم ولی به نظرم جذابیت زیادی ندارد و آن را توصیه نمیکنم

  • همراه عزیز سفرمی از اینکه تجربه ارزشمند خود را در رابطه با این سفر با ما به اشتراک گذاشتین سپاسگزاریم.

 5. اسلا همچین چیزی وجود نداره، من با دیدن عکس ها رفتم متاسفانه فتوشاپ هست، حتی محلی ها هم میگفتن فتوشاپه

 6. اصلا این طور نیست ، صد در صد فتوشاپه
  من به خاطر این عکس ها رفتم . متاسفم

 7. باسلام شنیدن کی بود مانند دیدن باید سفرکرد واز نزدیک یکی از شگفتیهای طبیعت بهره جست شاید کمی اغراق شده باشدولی به دیدنشان می ارزه باید قدر داشته هایمان را بدانیم ولذت ببریم امتحانش مجانی است بسم الله

 8. زیباست اما این عکسها ادیت شدن و رنگها بسیار اغراق آمیز است اصلأ اینطور که در عکسها میبینید نیست

 9. انقدر زیبایی داره جای دیگاهی نذاشته جز اینه فقط برم