معرفی

شرکت هواپیمایی سپاهان

در سال ۱۳۵۳ طی یک مناقصه بین المللی بین شرکت های وستلند از انگلستان ، آگوستا از ایتالیا ، آیرواسپشیال از فرانسه و بل تکسترون از آمریکا ، شرکت بل تکسترون از آمریکا به دلیل همکاری قبلی با ایران جهت تاسیس شرکت هلیکوپترسازی ایران انتخاب شد.
شرکت هِسا (صنایع هواپیماسازی ایران) در سال ۱۳۵۵ بصورت رسمی آغاز به کار کرد. محل شرکت در در شاهین شهر اصفهان و با در نظر گرفتن فضایی جهت کارگاه و آشیانه هواپیما  تاسیس شد.
تا قبل از سال ۱۳۵۷ و پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۱% از ساخت ساختمان کارخانه انجام شده بود که پس از توقف آن در سال ۱۳۶۴ مجددا فعالیت های طرح ساختمانی آغاز شد.

در سال ۱۹۹۶ میلادی  (۱۳۷۴-۱۳۷۵ شمسی) قراردادی بین شرکت هسا با یک شرکت اکراینی هواپیما سازی بنام آنتونوف منعقد گردید که ضمن امضای این قرارداد مجوز ساخت این مدل هواپیما با نام ایران-۱۴۰ در شرکت هسا اصفهان صادر گردید.

تاریخچه

شرکت هواپیمایی هسا ضمن تولید هواپیمای مسافربری ایران-۱۴۰ با همکاری اوکراین در تعمیر و نوسازی هواناو(هاورکرافـت)، ساخت هواپیماهای بال ثابت (نظامی)، طراحی و تولید پهپاد ابابیل ، تولید هلی‌کوپتر شاهد-۲۷۸، تولید پروانه هواپیما بوسیله کامپوزیت، تعمیر انواع هاورکرافت وقسمت های تولید فعالیت دارد. نیروگاه گازی هسا نیز به این شرکت تعلق دارد.
در سال ۱۳۸۷ ایران بصورت رسمی تولید ۱۲ فروند هواپیمای ایران-۱۴۰ را در سال اعلام نمود.
در سال ۱۳۸۹ هواپیمایی سپاهان وابسته به شرکت مادر هواپیما سازی ایران (هسا) در شهر اصفهان تاسیس گردید.قطب (فرودگاه اصلی ) هواپیمایی سپاهان فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان میباشد.

هواپیمایی سپاهان (هسا) شامل ۷ فروند از هواپیماهای ایران-۱۴۰ بود که  پس از سقوط ۲  فروند آن سقوط کرده است و بقیه هواپیماهای این شرکت هم زمین‌گیراند و اجازهٔ پرواز ندارند.
هواپیمای آنتونف ۱۴۰ (و نمونه ایرانی آن ایران-۱۴۰) تاکنون شش بار در جهان دچار حادثه گردیده است که متاسفانه چهار حادثه آن در کشور ایران و حوادث دیگر در کشور اوکراین و آذربایجان بوده است.

در تاریخ ۲ دی ۱۳۸۱ ، تعداد ۴۴ نفر از روسی و اوکراینی که  برای افتتاح خط تولید هواپیما سوار شده بودند در سقوط این هواپیما در اصفهان کشته شدند.
در سال ۱۳۸۴یک مدل از این هواپیما که در اختیار هواپیمایی سفیران بود، در فرودگاه اراک از باند خارج شد که تلفاتی نداشت.هواپیمایی سفیران ۳ فروند از این هواپیما را در اختیار داشت که در پی این اتفاق، همگی را به هسا بازگرداند.
در دسامبر۲۰۰۵ در سقوط  این مدل هواپیمای متعلق به خطوط هوایی جمهوری آذربایجان    ۱۸ نفر کشته شدند.
در سال ۲۰۰۸ پرواز آنتونف- ۱۴۰ هنگام فرود در فرودگاه کیف دچار نقص فنی شد که بدون تلفات بود.
در ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ هواپیمای مسافربری ایران ۱۴۰ در حوالی فرودگاه شاهین شهر اصفهان سقوط کرد و تمامی پنج سرنشین هواپیما جان باختند.
و در آخرین حادثه در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ یک فروند از این هواپیما که متعلق به شرکت سپاهان ایر (هسا) بوده هنگام بلند شدن از باند فرودگاه مهرآباد  به مقصد طبس در انتهای باند دچار مشکل شده و بر فراز شهرک آزادی تهران دچار سانحه می‌‌شود و با ۴۸ سرنشین سقوط میکند.
در حال حاضر شرکت هواپیمایی سپاهان ایر (هسا) غیرفعال میباشد.

ناوگان

هواپیمای ایران۱۴۰

۷ فروند
حداکثر وزن برخاست:  ۱۹.۸۵۰ کیلوگرم
فاصله ی نوک دو بال : ۲۴.۰۵ متر
طول بدنه: ۲۲.۰۶ متر
ارتفاع:  ۸.۲ متر
بیشینه سرعت:
۵۷۵ کیلومتر بر ساعت
ظرفیت مسافر:  ۳۶ الی ۵۲ نفر

هواپیمایی سپاهان

اطلاعات تماس

اطلاعات تماس

آدرس دفتر مرکزی:

اصفهان – شاهین شهر – شرکت هواپیماسازی ایران

شماره تماس:

+۹۸ ۳۱۴۵۲۲۴۹۱۰-۲۰

+۹۸ ۳۱۴۵۲۲۷۲۹۱

پست الکترونیک:

info@Hesa.ir

آدرس سابت:

http://www.hesa.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


33.3KFollowers
26Followers
2.2KPosts
1KComments
28Followers
Follows
8.7KSubscribers
Subscribe