چهارشنبه سوری

همه چیز درباره ی چهارشنبه سوری

کل : 0

میانگین : 0

چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری یكی از جشن های باستانی ایرانیان است كه به ١٧٠٠ سال قبل از میلاد و زمان زرتشتیان بر می گردد و در آخرین چهارشنبه شب قبل از نوروز برگزار می شود. در ادامه با سفرمی همراه باشید تا با تاریخچه ی جشن چهارشنبه سوری آشنا شوید.

همه چیز درباره ی چهارشنبه سوری

 

وجه تسمیه ی چهارشنبه سوری

كلمه سور در فارسی به معنای نور و روشنایی است یا معقولانه تر این است كه سور را نوعی سرخی دانست كه هم اشاره به خود آتش دارد و هم اشاره به سرخ بودن صورت كه نشانه سلامتی و آمادگی است و فرض بر این است كه پریدن از روی آتش سلامتی به همراه می آورد.

چهارشنبه سوری كه به فستیوال آتش نیز معروف است مقدمه ای برای نوروز است و ورود بهار را نشان می دهد. به همین منظور آتش بزرگی تا نزیك صبح روشن می ماند تا “خورشید را زنده نگه دارد”.

همه چیز درباره ی چهارشنبه سوری

 

زمان برگزاری جشن باستانی چهارشنبه سوری

معمولا این جشن از اوایل شب چهارشنبه (سه شنبه شب) و با روشن كردن آتش در خیابان ها و كوچه ها شروع می شود و افراد با خواندن شعر “زردی من از تو   سرخی تو از من” از روی آتش می پرند.

همه چیز درباره ی چهارشنبه سوری

 

اعتقادات مردم در مورد چهارشنبه سوری

برخی معتقدند این مراسم باعث تطهیر بدن می شود یعنی آتش بیماری، رنگ پریدگی و مشكلات را از شما می گیرد و در عوض به شما سرخی، گرما و انرژی می دهد. علی رغم مخالفت های بسیار، این مراسم در دوران اسلامی نیز حفظ شد و تقریبا در هر شهر و روستای ایرانی رواج یافت.

همه چیز درباره ی چهارشنبه سوری

 

چهارشنبه سوری در شهرهای ایران

مراسم چهارشنبه سوری اكنون در سرتاسر ایران مرسوم است و بنظر می رسد كه چندین قرن برگزار می شده است.

در شیراز، این جشن باستانی به آخرین چهارشنبه ماه صفر گفته می شد. در اصفهان كه زمانی پایتخت صفویان بوده و پایگاه علمای قدرتمندی همچون محمد باقر مجلسی بوده است به ٣ چهارشنبه آخر سال گفته می شده است (تاز كارسانبا، كال كارنسانبا و گال كارسانبا)؛ در اردبیل یالانچی كارسانبا، كابارچی كارسانبا و آكر كارسانبا و در بزرگ آباد (روستایی نزدیك به ارومیه) ٤ چهارشنبه آخر سال جشن گرفته می شد (مشتلوقچی كارسانبا، كولا كارسانبا، قارا كارسانبا و آكر كارسانبا).

همه چیز درباره ی چهارشنبه سوری

 

آداب و رسوم جشن چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری یك خوشامدگویی صمیمانه به نوروز و سنت های آن است. آتش نه تنها در ایران باستان بلكه در میان هندیان و اروپایی ها و سایر فرهنگ ها نیز مقدس و مورد احترام بوده است. طبق عقاید ایرانیان باستان، آذر (آتش) پسر اهورا مزدا بوده است. ایرانیان باستان به قدرت تطهیر و خالص بودن آتش اعتقاد داشتند. این اعتقاد به حدی قوی بود كه برای اثبات بی گناهی یك فرد، وی باید از روی آتش عبور می كرد مثل شخصیت سیاوش در داستان حماسی شاهنامه فردوسی كه برای اثبات بی گناهی اش از آتش عبور كرد.

همه چیز درباره ی چهارشنبه سوری

در مراسم چهارشنبه سوری مردم غذا، شیرینی و نوشیدنی را نیز روی سقف خانه هایشان می گذاشتند و و برای مردگان خود دعا می كردند تا باعث آرامش آنها شود.

یكی دیگر از مراسمی كه در شب چهارشنبه سوری انجام می شود، مراسم قاشق زنی است. در این مراسم دختران جوان چادر به سر می كنند و با زدن قاشق روی كاسه به در خانه همسایه ها می روند. صاحب خانه نیز با آجیل مخصوص شب چهارشنبه سوری كاسه انها را پر می كند. اعتقاد بر این است كه فردی كه كاسه اش خالی بماند در سال جدید بدبختی بسراغش می آید. گاهی اوقات نیز پسران جوان برای تفریح چادر بسر می كنند و مراسم قاشق زنی را انجام می دهند.

همه چیز درباره ی چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری در زمان معاصر

امروزه فقط نام این آداب و رسوم به جای مانده است، در عوض انواع مختلف ترقه به عنوان قسمتی از  جشن مورد استفاده قرار می گیرند و متاسفانه هر ساله افراد زیادی مجروح شده و آسیب می بینند. اما چهارشنبه سوری یكی از جشن های ملی مهم و شاد برای ایرانیان سراسر دنیا بشمار می رود.

 

منبع: https://www.safarme.com/

نظرات کاربران