گلاب گیری کاشان

گلاب‌گیری کاشان؛ جشنی با قدمت هزار ساله

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: شنبه, ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

گلاب‌گیری کاشان

گلاب‌گیری | شهر تاریخی کاشان از دیرباز مهد تمدن و فرهنگ بوده است. بناهای تاریخی بجا مانده از گذشته، سیر پیشرفت و تداوم زندگی را در این ناحیه کهنسال نمایان می‌سازد. هر ساله با آغاز فصل بهار، که دوره ی شکفتن گل‌های سرخ است، تورهای گردشگری بسیاری به این مقصد برگزار می شوند و گردشگران داخلی و خارجی بسیاری برای تماشای مراسم جالب و جذاب گلاب‌گیری به این شهر سفر می‌کنند و در عین حال از طبیعت زیبا و بکر و هوای مطبوع این فصل نهایت لذت را می‌برند. آثار وجود گل در کاشان از دیرباز در نقوش برجای مانده بر سفالینه‌های سیلک تا اشعار و سفرنامه‌های دانشمندان مختلف دیده شده است.

گلاب‌گیری

شهر کاشان از لحاظ تقسیم‌بندی اقلیمی آب و هوای گرم و بیابانی دارد و پوشش گیاهی آن ناچیز است. از لحاظ تکامل گیاه‌شناسی رویش گل سرخ به حدود‪۵۰ میلیون سال قبل باز می‌گردد. در میان گونه‌های گل سرخ که در مناطق مختلف آب  هوایی می‌رویند، ساختار ژنتیکی گل سرخ محمدی قمصر به علت شرایط خاص اکولوژیک منطقه تغییر یافته و بهترین نوع گل محمدی را از حیث جنس، نوع و مقدار اسانس به وجود آورده است. گلاب ماده‌ای معطر و مقدس است و از دیرباز مورد توجه ساکنان منطقه به ویژه قمصر است.

گلاب‌گیری

 

قدمت گلاب‌گیری و گل محمدی در ایران

کاشت گل محمدی در ایران قدمتی حدود ۷ هزار سال دارد و مراسم گلاب‌گیری آیینی هزار ساله است. تاریخ تقطیر و گلاب‌گیری به آیین باستانی عید گلابی باز می گردد که امروزه در کاشان به لتان معروف است. قمصر، نیاسر و برزک مهم‌ترین مراکز گلاب‌گیری ایران هستند. شهر قمصر در فاصله ‪۳۰‬ کیلومتری کاشان و نیاسر که به کهن باغ‌شهر ایران معروف است در ۳۰ کیلومتری غربی کاشان و دره پهناور برزک در حدود ۴۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان کاشان واقع شده‌اند.‬‬‬

اول خرداد، هرمزد روز؛ جشن ارغاسوان یا جشن گرم
ادامه مطلب

گلاب‌گیری

گردشگران می‌توانند با سفر به قمصر و نیاسر از اواسط اردیبهشت ماه از قدم زدن در باغ‌های گل محمدی و جویبارهای زلال لذت ببرند و هم‌زمان با بازدید از کارگاه‌های گلاب‌گیری و موزه و خرید انواع عرقیجات تجربه سفری به یادماندنی را در خاطرات خود به ثبت برسانند.

آیین‌های گل‌چینی و گلاب‌گیری در قمصر، نیاسر، برزک و سایر نقاط گل‌خیز کاشان هر سال از اواسط اردیبهشت ماه آغاز می‌شود و تا اواخر خرداد ماه ادامه دارد. در این فصل هوا روزها آفتابی و گرم و شب‌ها سرد است. قمصر علاوه بر سابقه پرورش گل، اصلی‌ترین و تکنیکی‌ترین روش تولید گلاب را به خود اختصاص داده است که در دنیا به عنوان ناب‌ترین گلاب شناخته می‌شود.

گلاب‌گیری

نظرات کاربران