تجارت صنایع دستی و نقش آن در اقتصاد

چالش های ایران در تجارت صنایع دستی

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۵

به گفته ی صادرکننده برتر صنایع دستی سال ۹۴، عادل بشیری جلال، در سطوح عالی سازمان میراث فرهنگی به بخش صنایع دستی نگاه تجاری ندارند. این مساله یکی از موانع اصلی تحقق اهداف این معاونت می باشد. وی عنوان کرد، تمرکز بر معرفی صنایع دستی ایران به عنوان یک کالای لوکس و تاکید صرف بر جنبه های هنری این تولیدات، حضور صنایع دستی در بازارهای جهانی را با چالش مواجه کرده است. بشیری جلال با اشاره به صدماتی که این حوزه در دوران اعمال تحریم ها متحمل شده است، افزود، طی چند سال گذشته بسیاری از بازارهای خود را که عمدتا مربوط به کشورهای اروپایی بود از دست دادیم. در این مدت رقبای ما توانستند محصولات خود را فروخته و حضورشان را در این کشورها و در عرصه ی صنایع دستی تثبیت کنند. بنابراین لازم است در این خصوص انواع صنایع دستی ایران و ویژگی هایشان به خوبی به جامعه جهانی معرفی شود.

به گفته وی، در چنین شرایطی بازار مصرفی عراق، به محل عمده عرضه تولیدات صنایع دستی ما تبدیل شد که البته در حال حاضر و به دلیل حاکم بودن شرایط جنگی بر این کشور، این فرصت نیز با تهدید مواجه شده و صادرات به این کشور نیز روند نزولی داشته است. این فعال بخش خصوصی ضمن تاکید بر نقش کلیدی برجام در آینده تحولات اقتصادی کشور، از عدم ایجاد تغییرات محسوس در روند صادرات صنایع دستی سخن گفت. همچنین تصریح کرد: به دلیل وجود مسائلی که عمدتا داخلی و متاثر از سیاست های کلان و رویکرد کلی سازمان نسبت به این حوزه است، همچنان نتوانسته ایم حجم صادرات خود را بهبود ببخشیم.

رتبه بندی معتبرترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۶
ادامه مطلب

 

چالش های تجارت صنایع دستی

 

چالش مالیات های سنگین و برخوردهای سلیقه ای

بشیری جلال تعرفه های مالیاتی سنگین برای صادرکنندگان صنایع دستی را یکی دیگر از عمده مشکلاتی برشمرد که فعالان این صنعت با آن مواجه هستند. وی همچنین به برخوردهای سلیقه ای در این حوزه اشاره کرد و همخوان نبودن گزارش های گمرک از حجم و رقم کالاهای صادراتی با آنچه در اظهار نامه های مالیاتی به آن اذعان می شود را نمونه ای دیگر از موانعی دانست که پیش پای صادرکنندگان قرار دارد.

وی همچنین افزود: تبدیل ریالی درآمدهای ارزی ناشی از صادرات صنایع دستی به نرخ ارز مرجع نیز یکی دیگر از مسائلی است که صادرکنندگان این محصولات را به سختی انداخته و رونق کارشان را دشوار می کند. بشیری جلال نادیده گرفتن تجارت صنایع دستی در دیدارها و مذاکرات تجاری با هیات های خارجی را یکی دیگر از نشانه های کم توجهی به این صنعت عنوان کرد. او گفت، در چند ماه اخیر که رفت و آمد هیات های سیاسی به کشور که غالبا با تاکید بر مراودات تجاری و اقتصادی صورت می گیرد رونق گرفته، قراردادها و تفاهم نامه های زیادی در زمینه گردشگری منعقد شده است. با این حال صنایع دستی در این مذاکرات و تعاملات نادیده گرفته شده است. وی دیده شدن صنایع دستی در مذاکرات تجاری و در کنار آن فراهم کردن زمینه های لازم برای شرکت فعال تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی در نمایشگاه های خارجی را از جمله مهم ترین اقداماتی عنوان کرد که باید به صورت جدی در دستور کار مقامات مسئول قرار گیرد.

ایران؛ سرزمین جشن های باستانی
ادامه مطلب

به باور بشیری جلال، دیدار تولیدکنندگان و تجار صنایع دستی با طرف های خارجی منجر به عقد قراردادهای تجاری میان آنها شده و حجم صادرات این محصولات را به صورت قابل توجهی افزایش خواهد داد. وی ضمن تاکید بر اهمیت توجه به جنبه هنری صنایع دستی به عنوان نمادی برای معرفی تاریخ و هویت ایرانی، ورود به بازارهای مصرفی صنایع دستی را حائز اهمیت دانست و این موضوع را تنها راه احیای تولید صنایع دستی کشور عنوان کرد.

 

نقش صنایع دستی در اقتصاد

 

تجارت صنایع دستی و نقش آن در اقتصاد تک محصولی

درحالی که اقتصاد ایران به عنوان یکی از اقتصادهای تک محصولی، به دلیل افت قیمت نفت در یکی دو سال اخیر با بحران کاهش درآمدهای ارزی مواجه شده و از سوی دیگر عمده محصولات صادراتی کشور به دلیل عدم فرآوری و خام فروشی ارزش افزوده چندانی برای اقتصاد کشور نداشته است، تجارت صنایع دستی با سهم بالا در ایجاد اشتغال، هزینه تولید پایین، تنوع تولید، عدم نیاز به زیرساخت های گسترده و نیازمند حجم بالای سرمایه گذاری، یکی از ارکانی است که می تواند سهمی عمده و چشمگیر در رشد اقتصادی و افزایش درآمدهای ارزی کشور از محل صنایع غیرنفتی داشته باشد.

با عنایت به این مهم، حمایت از کارگاه های تولیدی صنایع دستی و فرش و اجرای آن در راستای برنامه ارتقای توان تولید ملی (درون زایی اقتصاد) به عنوان یک ماموریت از سه ماموریت سازمان میراث فرهنگی برای تحقق اقتصاد مقاومتی، از سوی معاون اول رئیس جمهور به سازمان مربوطه ابلاغ شد. همچنین می توان به دیده شدن این صنعت در برنامه ششم توسعه، به عنوان یکی دیگر از نمودهای توجه به این حوزه و درک جایگاه آن در افزایش توان و تولید ملی اشاره کرد.

برترین هتل های فرودگاهی دنیا
ادامه مطلب

با این همه به نظر می رسد حوزه صنایع دستی در مقام اجرا، آن گونه که باید و در حدی که لازم است مورد توجه قرار نگرفته و در عرصه تجاری و تعاملات با طرف های خارجی مد نظر قرار نمی گیرد. اینها همه در شرایطی است که معاون صنایع دستی سازمان، حمایت از ایجاد و راه اندازی کارگاه های بزرگ صادرات محور صنایع دستی، حمایت از تولید صنایع دستی توسعه روستایی و حمایت از کارگاه های صنایع دستی در حوزه فروش و صادرات را سه محور تحت پیگیری این سازمان برای دستیابی به سیاست های صنایع دستی در چارچوب اقتصاد مقاومتی عنوان کرده است؛ پروژه هایی که اگر از سوی سازمان میراث فرهنگی به اندازه کافی مورد حمایت قرار نگیرند، نتایج درخور را به دست نخواهند آورد.

نظرات کاربران