ایران؛ سرزمین جشن های باستانی

کل : 8

میانگین : 4.38

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۰ آذر ۱۳۹۵

تا پیش از کشف نفت ایرانیان مردمانی کشاورز بودند و تمام زندگی‌ شان بر پایه صنعت کشاورزی بنا شده بود. آثار باستانی موجود برای مدیریت منابع آبی به همین دلیل در ایران به وجود آمدند. قنات ها و سازه های آبی شوشتر، آب انبارها و برکه های جنوبی ایران، سدها و بندها و غیره ایجاد شدند تا با منابع اندک بتوان محصولات کشاورزی بی نظیری را پرورش داد.

باغ های طبقاتی دوان یکی از ابتکاراتی بود که با ایجاد کردن باغ بر روی شیب کوه به شکل تراس مصرف آب کشاورزی به شدت پایین می آمد و محصولاتی مانند زیتون به شکل دیم کاشته می شد. همچنین مبنای تقویم ایرانی بر مبنای اعتدال بهاری و پاییزی و نیز انقلاب تابستانی و زمستانی است.

این تقویم که توسط عمر خیام در رصدخانه مراغه تهیه شده است به شدت برای کشاورزان مفید بود و به آن ها امکان می داد تا به طور دقیق از روند گرم و سرد شدن هوا و نیز طول روزها با خبر بشوند. به این ترتیب می توانستند زمان های کاشت، داشت و برداشت را با دقت خوبی تنظیم کنند.

با سفرمی همراه باشید تا با جشن های تاریخی ایران زمین آشنا شوید.

جشن هایی به قدمت تاریخ ایران زمین

یکی دیگر از آیین های باستانی ایرانی برپایی جشن هایی بر پایه رسوم کشاورزی بوده است. مهم ترین جشن ایران، جشن نوروز مصادف با اعتدال بهاری و شروع زمان کاشت و نیز شکوفه زدن درختان است.

nowrooz

  • همچنین جشن یلدا با شروع انقلاب زمستانی معمولاً با پایان فصل برداشت و زیادی نعمت همراه بود.

yalda

در واقع تقویم ایرانی پر بود از جشن ها و آیین هایی که علاوه بر یادآوری زمان های کشاورزی، منجر به همکاری و همیاری در مراحل کار نیز می شد و توجه مردم به زمین های کشاورزی و منابع آبی را بیشتر می کرد. برخی از این جشن های زیبا و دوستدارمحیط ‌زیست هنوز هم اجرا می شوند و شهرت برخی جهانی است. امروزه این آیین ها علاوه بر تقویت روحیه کار و تلاش و ترویج دوستی با طبیعت، می توانند جاذبه های بسیار خوبی باشند برای صنعت پاک گردشگری.

گلاب‌گیری کاشان

شاید کمتر جشنی در ایران به اندازه جشن گلاب‌گیری شهرت داشته باشد. این آیین باستانی ترکیبی از سنت های کشاورزی، مذهبی و بومی است. همه ساله مردم زیادی از سراسر ایران برای شرکت در این مراسم راهی مناطق مختلف کاشان می شوند.

در سال های اخیر گردشگران خارجی نیز از این مراسم باخبر شده اند و مراسم گلاب‌گیری حالا پذیرای آدم های مختلف از سرزمین هایی دور و نزدیک است. این مردم که به سرزمین پارس آمده اند تا شکوه طبیعت را به نظاره بنشینند یادآور مللی هستند که در نقوش تخت جمشید ترسیم شده اند: نمادی برای نوع دوستی و احترام به اقوام و نژادهای مختلف در فرهنگ باستانی ایران. این مراسم در نیمه های اردیبهشت تا نیمه های خرداد، همزمان با فصل برداشت گل سرخ در شهرهایی مانند قمصر، نیاسر و میبد اجرا می شود. تولید گلاب منطقه چیزی بیش از پانزده هزار تن تخمین زده می شود.

موزه فرش تهران
ادامه مطلب

golabgiri-kashan

به دلیل خواص ضد ویروس و باکتری گلاب، از آن برای شست‌وشو و عطرآگین کردن اماکن متبرکه استفاده می شده است. همچنین خواص درمانی زیادی برای گلاب بر شمرده اند. به عنوان ساده ترین مثال شربت قند و گلاب می تواند سردرد را التیام بدهد و استرس را کم کند. همچنین شربت گلاب آرامش بخش است.

  • به قول حضرت حافظ:

«شربت قند و گلاب از لب یارم فرمود، نرگس او که طبیب دل بیمار من است.»

golabgiri2

در چین گلاب را برای نگهداری از پوست و رفع خشکی آن به کار می برند. همچنین به خاطر داشتن ترکیبات آرام بخش مانند اندورفین از آن برای شستن سنگ قبر و نیز در مراسم تدفین استفاده می کنند تا خانواده داغدار را آرام کنند. گلاب می تواند محبت بین زوجین را نیز افزایش بدهد و خواص رمانتیک گل سرخ از نظر علمی اثبات شده است. در حاشیه جشن گلاب‌گیری درست کردن گردنبندها و تاج هایی از گل سرخ نیز رواج دارد. خروارها گل خوش بو و خوش عطر سرخ به تنهایی دلیل خوبی برای سفر به کاشان در فصل گلاب‌گیری است.

golabgirir3

جشن نرگس کازرون

جشن گلاب‌گیری کاشان تنها جشن پر از گل ایران نیست. در سراسر ایران مراسم گوناگونی با فرا رسیدن فصل برداشت گل برپا می شود. اگر این گل، گل زیبا و خوش عطر نرگس باشد می تواند جشن را به یکی از به یادماندنی ترین جشن هایی تبدیل کند که در تمام زندگی تان دیده اید.

هفتاد هکتار مزرعه نرگس در روستای جره از توابع کازرون چیزی نیست که بشود به راحتی از کنارش گذشت. این جشن با لباس ها و آیین های سنتی همراه است. در این مراسم که با اجرای موسیقی محلی برپا می شود کشاورزان برداشت یکی از زیباترین گل های عالم را جشن می گیرند. رنگ متنوع لباس های محلی در کنار عطر مست کننده نرگس کامل کننده یکی از زیباترین جشن های آیینی ایران زمین است.

jashne-narges

 

تحقیقات اخیر نشان داده است:

در گل نرگس ترکیباتی وجود دارد که خواص ضد افسردگی دارد. همچنین این ترکیبات خون رسانی به سلول های مغز را بهتر می کنند. برای همین قرار گرفتن در فضای این جشن به طور علمی می تواند در درمان افسردگی مؤثر باشد و ذهن شما را بازتر کند. بیشتر گل نرگس تولید شده در هلند برای مصارف دارویی و بهداشتی به فروش می رسند. خواص دارویی نرگس از دیرباز برای ایرانیان، اعراب و چینی ها اهمیت داشته است.

  • ابن سینا به این خواص جادویی اشاره می کند.

از گل نرگس برای درمان جوش، چروک ها و لک های پوستی، تورم ها و از بین بردن جای مزمن زخم ها استفاده می شود. همچنین نرگس خواص ضد باکتری و ضد قارچ دارد. البته دستور درست کردن این داروها متفاوت است و نیاز به دانش فراوان دارد. این جشن در حوالی بهمن ماه در روستای جره برگزار می شود.

jashne-nargese-kazeroon

شاید جشن نرگس جره به اندازه گلاب‌گیری کاشان شهرت نداشته باشد اما یکی از زیباترین و اصیل ترین مراسم ایران است که هر ساله در استان فارس اجرا می شود. در پایان مراسم با یک دست گل تازه و خوش بو از بهترین نرگس موجود در دنیا به خانه باز خواهید گشت و تا مدت ها لبخند از روی صورت تان پاک نخواهد شد.

موزه انقلاب کوبا ؛کاخی عظیم الجثه
ادامه مطلب

jashne-gole_narges

جشن زغال اخته در روستای هیر

ما ایرانی ها عاشق طعم های ترش هستیم. لیمو بخش اصلی غذاهای ماست و لواشک و دوغ و ترشی آب دهانمان را جاری می کند. در ایران کم تر کسی را می توانید پیدا کنید که یک پیاله زغال اخته با نمک را رد کند. اما شاید ندانید که روستای هیر در استان قزوین بزرگ ترین تولید کننده زغال اخته در ایران است. در اوایل شهریور با آغاز فصل برداشت زغال اخته جشنی باستانی در روستای هیر برگزار می شود.

jashne zoghal akhte

این جشن با حضور مسئولین و خبرنگاران و مشتاقان زغال اخته و جشن های باستانی ایران همراه است. با این وجود این جشن در میان مردم چندان به شهرت نرسیده است.

jashne zoghal akhte

مهم ترین دلیل محبوبیت زغال اخته داشتن مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است که می تواند فرایند پیری را کند سازد. اما به دلیل آن که زغال اخته خیلی زود فاسد می شود همیشه نمی توان میوه تازه آن را پیدا کرد. برای همین زغال اخته را به شکل لواشک، آب میوه، اسانس، کنسانتره، مربا، میوه خشک، سس و یا حتی قرص های آنتی اکسیدان نگه می دارند.

jashne zoghal akhte

درست کردن سنتی بخشی از این محصولات قسمتی از جشن بزرگ زغال اخته، با حضور افتخاری بیش از سه میلیون کیلوگرم زغال اخته است. در این جشن، موسیقی محلی، بازی های سنتی و مراسم آیینی هیر نیز به مشتاقان شناسانده می شود. همچنین می توانید از این میوه تازه بخورید و از طراوت و تازگی طعم جوانی در طبیعت بی مانند هیر لذت ببرید.

lavashak-zoghal-akhte

جشن انار روستای انبوه

چه کسی خوردن انار در طبیعت سرسبز گیلان را دوست ندارد؟ شاید نام انار را بیشتر با مرغوب ترین نوع آن یعنی انار ساوه شنیده باشید. اما در آخرین جمعه از ماه مهر مردم روستای انبوه استان گیلان لباس های محلی و رنگارنگ خود را به تن می کنند تا برای چیدن انار به انارستان هایشان بروند و این نعمت خدادادی را جشن بگیرند.

jashne-anar

در میان خانه های چوبی و درختان سرسبز، زنان روستایی انارها را دانه می کنند و مقداری از محصول همان‌جا به مصرف می رسد. باقی مانده برای درست کردن آب انار و نیز رب انار به کار گرفته می شود.

jashne-anar2

رب انار عموماً روی هیزم پخته می شود و طعم دودی فوق العاده ای پیدا می کند. رب انار به دست آمده، بدون طعم و اسانس مصنوعی، بدون هیچ افزودنی شیمیایی و بدون مواد نگه‌دارنده، به شکل خالص و اعلا است. بازدیدکنندگان بخشی از هزار و چهارصد تن انار برداشت شده را می خرند و یا برای خرید محصولات به دست آمده صبر می کنند. گاهی در ترکیب دل‌چسب بوی نم و دود هیزم و انار به مردم روستایی در برداشت و تولید محصول کمک می رسانند. مراسم برداشت یاقوت های منظم و خوش‌رنگ و رخشان بیش از صدسال است که در این روستا رواج دارد. مصلحت نیست که این زمزمه خاموش شود.

مسجد گوهرشاد؛ شاهکار معماری سنتی ایران
ادامه مطلب

jashne-anar

جشن پسته روستای خونان

پسته و زعفران معروف ترین و لوکس ترین کالاهای کشاورزی ایران در سطح جهان هستند. حالا جهانیان می دانند که هیچ کشور دیگری در کیفیت و طعم این دو محصول نمی تواند با ایران رقابت کند. هرچند پسته بیشتر به نام رفسنجان شهرت دارد، دیگر شهرهای ایران نظیر ساوه و قزوین و کرمان نیز پسته های بسیار باکیفیتی تولید می کنند.

 

مصرف پسته به دلیل داشتن سلنیوم می تواند مقاومت بدن در مقابل عفونت را بالا ببرد و سیستم دفاعی بدن را تقویت کند. تحقیقات علمی نشان داده است که کسانی که روزانه نیم مشت مغزهای تازه نظیر پسته و بادام می خورند بیشتر عمر می کنند. بازی های محلی نظیر چوگان و نیز غذاهای سنتی خونان یکی دیگر از عوامل جذاب تر شدن جشن برداشت پسته است.

jashne-peste2

این جشن خوشمزه در روزهای آغازین مهرماه برپا می شود و قرار است هر ساله ادامه پیدا کند. امید می رود که توجه به خونان بتواند این روستا را آن طور که شایسته است مشهور کند و جشن پسته نمادی بشود برای حفظ سنت ها و میراث ناملموس ایران زمین.

jashne-peste3

ایرانی توسعه یافته

می شود این فهرست را تا ابد ادامه داد و یک‌ یک به جشن های کشاورزی ایران اشاره کرد. می شود برای این جشن ها یک تقویم گردشگری درست کرد و با مدیریت و تبلیغات صحیح و مؤثر تورهای گردشگری راه اندازی نمود تا به توسعه صنعت گردشگری و نیز حفظ فرهنگ های سنتی و روستایی ایران کمک کرد. می شود همگام با این جشن ها در ایران زیبا سفر کرد، از گلاب کاشان آرامش گرفت، با نرگس کازرون شاداب و زیبا شد، با انار انبوه بیشتر زندگی کرد، با پسته خونان زندگی سالم تری داشت و با سفر در ایران با فرهنگی پاک و اصیل برپایه شکرگزاری و احترام به طبیعت آشنا شد. نتیجه این سفرها بهره مندی از یک زندگی سالم، طولانی، با نشاط، همراه با دانش و معرفت خواهد بود.

بانک جهانی، شاخص توسعه انسانی را به همین شکل تعریف می کند:

یک زندگی سالم، طولانی، با نشاط همراه با دانش و معرفت.

در این شاخص (HDI) توسعه یافتگی اقتصادی تنها ابزاری است برای رسیدن به توسعه انسانی و نه هدف از توسعه. با این تعریف تمامی عناصر لازم برای داشتن یک زندگی توسعه یافته در اختیار ما است. شایسته است که قدر آن را به درستی بدانیم و این میراث با ارزش را برای فرزندانمان نیز بر جای بگذاریم.

منبع: https://www.safarme.com/

نظرات کاربران