یکی از برترین موزه های جهان، در چند قدمی شما

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۲ آذر ۱۳۹۵

یکی از برترین موزه های جهان، در چند قدمی شما

در هنگام سفر به کشورهای دیگر ممکن است بازدید از موزه ها و یا دست کم معروف ترین آن ها را در فهرست برنامه های خود قرار بدهید. خیلی بعید است که به پاریس بروید بدون آن که از لوور بازدید کنید و یا از نیویورک بدون بازدید از چندین موزه مشهور خارج شوید. حتی اگر طرفدار هنر نباشید، وقتی به عنوان مسافر به یک شهر جدید می روید شاید عبارت «یکی از پنج مجموعه برتر هنر مدرن در جهان» و یا «با ارزش ترین مجموعه هنرمدرن در خارج از اروپا و آمریکا» شما را برای رفتن به یک موزه قانع کند. در این موزه ها عموماً فرصت پیدا می کنید که آثاری برجسته از هنرمندانی معروف مانند پیکاسو و یا ون گوگ را از نزدیک ببینید و چیزهایی در مورد آخرین جنبش های هنری بیاموزید. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید یکی از پنج مجموعه برتر هنر معاصر در جهان، در تهران است.

با سفرمی همراه شوید تا سری بزنیم به بزرگ ترین مجموعه هنری در ایران.

muze moaser

موزه هنرهای معاصر در خیابان کارگر شمالی در ضلع شمالی پارک لاله در نزدیکی موزه تماشایی فرش قرار دارد. این موزه که در سال 1356 آغاز به کار کرد، بیش از 3000 اثر هنری استثنایی از برترین هنرمندان معاصر ایران و جهان را نگهداری می کند. آثاری شاخص از پیکاسو، ون گوگ، اندی وارهول، گوگن و رنوار تنها بخشی از دارایی ارزشمند موزه ای است که ارزش گنجینه آن را بیش از دو و نیم میلیارد دلار تخمین می زنند و ممکن است این مبلغ تخمینی دست پایین باشد.

بنیاد کریستیز تنها ارزش یکی از تابلوهای موجود در این موزه که اثری است از جکسون پولاک، نزدیک به 250 میلیون دلار تخمین زده است. البته قرار نیست تابلو نقاشی دیواری روی زمینه قرمز هندی به فروش گذاشته شود، اما در این صورت قیمت نهایی چندین برابر قیمت کارشناسی برای صدور بیمه نامه خواهد بود. البته به دلیل نبود جای کافی برای نمایش تمام آثار، امکان بازدید از گنجینه فراهم نیست، مگر در مواقع نمایشگاه مرور آثار هنر مدرن.

muze moaser2

در این موزه به طور دوره ای نمایشگاه های مختلفی برای ترویج و ارتقای فرهنگ هنری بر پا می شود. قرار است موزه ای دیگر برای نمایش دائمی گنجینه ساخته شود که بی صبرانه منتظر افتتاح یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری ایران هستیم. با این حال آثاری هستند که همیشه می توانید آن ها را ببینید. در این جا بیشتر در این مورد صحبت خواهیم کرد.

muze moaser3

ساختمان موزه ترکیبی است از شکل بادگیرهای مناطق کویرنشین و المان های اصلی معماری مدرن. این اثر که طراح آن کامران دیبا بود، با حفظ المان های بنیادین معماری ایرانی از معماران غربی به شکلی دل‌نشین الهام گرفته است. در واقع این اولین بار نبود که معماری ایرانی و غربی با هم ترکیب می شدند، اما نتیجه عموماً بیشتر به یک کلاژ شبیه بود که فقط این عناصر دوگانه را در کنار هم قرار می داد. یکی از این نمونه ها را می شود در ساختمان شماره 9 وزارت امور خارجه پیدا کرد که المان های تخت جمشید را با قصرهای اروپایی در کنار هم می گذارد. اما ترکیب دو سبک معماری در موزه هنرهای معاصر شاید از نخستین نمونه های ترکیب کامل این شیوه باشد. این اثر در نهایت مانند کلاه فرنگی حافظیه، اثر آندره گودار، تقلیدی محض از معماری سنتی نیست و به معنای اصلی، هنر معاصر را با معماری ایرانی ترکیب می کند. همچنین طراح بنا بی درنگ به سراغ شناخته شده ترین المان های معماری ایرانی نظیر طاق و گنبد و یا حجاری های تخت جمشید نمی رود و عنصری دیگر را در معماری ایرانی کشف و باز تولید می کند. از این منظر ساختمان موزه هنرهای معاصر از شاخص ترین نمونه های معماری معاصر ایران به حساب می آید.

یلدا در شهرهای مختلف ایران
ادامه مطلب

ماده و فکر، اثر نوریوکی هاراگوچی، ساخته شده از روغن و پولاد، از دیگر آثاری است که همیشه می توانید آن را ببینید. این اثر حوضی بزرگ است که از روغن پر شده است و تداعی کننده هشتی و حوض خانه های ایرانی به شکلی مدرن است. این حوض را می توانید در مرکز موزه و در میان مارپیچی که با قسمت های پایینی موزه می روند بیابید. تعابیر مختلفی از این اثر شده است. اما با فکر کردن می توان پی برد این اثر تا حدی کنایی است. ماده ای که آدم را به فکر فرو می برد و شاید هرگز نشود از فکر آن خارج شد.

باغ تندیس که باغی است با مجموعه ای از مجسمه ها، از دیگر بخش های دائمی موزه به حساب می آید. اگر از بلوار کشاورز به سمت موزه حرکت کنید یکی از اولین تندیس هایی که خواهید دید کره ای طلایی رنگ است که از جنس برنز با پتینه طلا ساخته شده است. آرنالدو پومودورو سازنده ای این اثر کروی است که به خاطر آثار کروی و استوانه ایش در دنیا شهرت دارد. او در این اثر شکل متعادل و نرم کره را با دو شکاف مختل می کند و فضای نا آرام درون متعادل ترین شکل هندسی دنیا را به ما نشان می دهد. او بیشتر آثارش را برای نمایش در فضای باز می ساخت که این موضوع ناشی از علاقه او به نور طبیعی بود. آثار او در مقر سازمان ملل در نیویورک، دانشگاه برکلی، موزه واتیکان و جاهای دیگر نگهداری می شوند. به غیر از کره ای که نمادی است برای کره زمین، دو اثر دیگر از این هنرمند در کتابخانه کاخ نیاوران و در مقابل پارکینگ پارک ارم نیز وجود دارند. یکی از برنامه های اصلی موزه غبار روبی و پاک کردن آلودگی های ناشی از دود شهر تهران از روی این کره زیبا است که به شکل نمادین و به عنوان نمادی برای حفاظت از محیط زیست زمین انجام می شود.

جشن چهارشنبه سوری در ایران باستان
ادامه مطلب

muze moaser1

در هنگام ورود به موزه در سمت چپ مجسمه ای بزرگ و قرمز رنگ از جنس سنگ گرانیت خواهید دید که ریتم در فضا نام دارد. اگر به سمت این تندیس حرکت کنید و از کنار آن رد شوید خطوط خمیده تغییر شکل می دهند و اشکال متفاوتی را به وجود می آورند که بسیار تماشایی و ریتمیک است. این مجسمه ساخته مکس بیل سوئیسی است.

rythm-dar-faza

الکساندر کالدر به دلیل اختراع مجسمه های متحرک در دنیا به شهرت رسید. یکی از آثار ویژه و مشهور او درست در بالای حوض خانه موزه قرار دارد. اما در باغ تندیس نیز یکی از آثار درخشان او به نام گلابی خاردار به چشم می خورد. شاید شما برداشت خود از این تندیس را داشته باشید. این موضوع هیچ ایرادی ندارد و حتی اگر بتوانید یک تعبیر جدید برای آن خلق کنید خیلی هم خوب است. اما در کنار تمامی تعابیر استادانه منتقدان هنر مدرن، گلابی خاردار می تواند نقدی کنایی باشد برای دنیای معاصر. دنیایی که در آن ساده ترین و پیش پا افتاده ترین کارها نظیر غذاخوردن، زندگی کردن زیر یک سقف، خوابیدن و یا حتی گاز زدن به یک گلابی به شکل حیرت انگیزی دشوار و در مواردی غیر ممکن است.

تندیس اثر پرویز تناولی بی شک یکی از شاخص ترین آثار هنری این مجموعه است. این تندیس در کنار تندیس های غربی به شکل اعجاب آوری خودنمایی می کند. از جمله مهم ترین ویژگی های این اثر، مانند دیگر آثار تناولی این است که او مانند بیشتر هنرمندان مدرن ایرانی تنها به تقلید مدرنیته غربی نمی پردازد و کار او به معنای واقعی رنگ و بویی ایرانی دارد. این موضوع باعث شده که آثارش در چشم هنرمندان و منتقدان غربی به خوبی دیده شده و مورد ستایش قرار بگیرد. آثار دیگری از تناولی در جای جای تهران به چشم می خورند. از تندیس هیچ در کتابخانه نیاوران گرفته تا فرهاد کوه‌کن در کنار تئاتر شهر. تندیس یکی دیگر از نمونه هایی است که مجموعه شهری تناولی را کامل می کند. فروش رفتن اثر پرسپولیس در حراج کریستی به قیمت دو و هشت دهم میلیون دلار یکی از دلایلی بود که نام تناولی را در خارج از ایران بر سر زبان ها انداخت و حالا بسیاری از مسافرین خارجی در سفرشان به تهران می خواهند تندیس را از نزدیک ببینند.

ایران؛ سرزمین جشن های باستانی
ادامه مطلب

tandise hich

درمانگر، اثر رنه ماگریت شاید یکی از مشهورترین آثاری باشد که در موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می شود. این تندیس که یکی از موفق ترین تندیس های مدرن در جهان به حساب می آید به شکل اعجاب آوری ساده و گیرا است. این هنرمند سورئالیست بلژیکی برای اولین بار جناس را وارد نقاشی و مجسمه سازی کرد. پسر انسان معروف ترین نقاشی این هنرمند به حساب می آید که در واقع پرتره ای از خود او است که صورتش پشت یک سیب پنهان شده است. درمانگر مردی عصا به دست است بدون سر، با بدنی از جنس قفس با پرنده ای کوچک بر روی در آن. نقاشی راه آسمان یکی دیگر از آثار ماگریت است که معمولاً می شود شانس دیدن آن را در نزدیکی در ورودی موزه پیدا کرد. آثار ماگریت به عمق و فلسفه مشهور هستند.

muze moaser3

کم تر مجسمه ساز مدرنی به اندازه آلبرتو جاکومتی مشهور است. بیشتر مردم، شاید به خاطر اسم او، فکر می کنند که او ایتالیایی است و یا شاید چون او در منطقه ایتالیایی زبان کشور سوئیس به دنیا آمد و به زبان ایتالیایی حرف می زد این تصور برای عموم پیش آمد. به هر حال سوئیس به داشتن او افتخار می کند و تصویر یکی از مجسمه هایش را بر روی اسکناس صدفرانکی سوئیس چاپ کرده است. اسکناس صدفرانکی به خاطر چاپ عمودی اش به یکی از مشهورترین اسکناس های دنیا بدل شد. همین مجسمه در زمان خود رکورد گران ترین فروش آثار هنری با مبلغی بیش از 104 میلیون دلار را شکاند. اگر دوست دارید مردان لاغر با دست و پای کشیده جاکومتی را از نزدیک ببینید، لازم نیست تا سوئیس بروید. در تهران دو نمونه از بهترین آثار جاکومتی منتظر شما هستند.

alnert-jakumti

اثر مینی مالی از دونالد جاد نیز در این موزه به چشم می خورد که یکی از دل‌نشین‌ترین آثار موزه هنرهای معاصر به شمار می رود. نیمکتی در کنار این اثر وجود دارد که می شود مدتی روی آن نشست و به جلوه رنگ و نور در این اثر ساده و کم حرف خیره شد. این اثر در کنار نقاشی جکسون پولاک از دلایلی است که کتب تاریخ هنر و یا کتاب های هنر معاصر نامی از موزه هنرهای معاصر تهران بیاورند.

*تصاویری از آثار موزه هنرهای معاصر تهران

موزه هنرهای معاصر تهران

موزه هنرهای معاصر تهران

muze moaser5 muze-moaser arti-ir-moor-henry-5

muze moaser4

منبع: https://www.safarme.com/

نظرات کاربران

  1. هنر سنتی مملو از نظم و تقارن و هارمونی بود و هنر نو بی نظمی و آشفتگی و شلختگی است. تچلی ذهن آشفته انسان امروزی