شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی

شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی جهان

کل : 20

میانگین : 4.35

تاریخ انتشار: شنبه, ۱۷ تیر ۱۳۹۶

زندگی ما همواره در میان اتومبیل ها، دفاتر کار، مغازه ها و خیابان ها می گذرد. بی خبر از آنکه چه اتفاقات عجیبی در این جهان بی کران روی می دهد و چه پدیده های شگفت انگیزی که بیرون از مرزها و خانه های ما هر روز به وجود می آیند. بیایید کمی از دنیای کوچک خود فاصله بگیریم و به سوی کشف جهانی بزرگتر قدم برداریم.

پدیده های طبیعی

با سفرمی همراه باشید!

1.رعد و برق آتشفشان

رعدو برق آتشفانی

رعد و برق آتشفشان در کوه ساکورجیما، ژاپن

تحقیق و مطالعه درباره ی این رویداد طبیعی کار آسانی نیست؛ اما کاوشگران موفق شده اند چند ایده درمورد علت به وجود آمدن آن پیدا کنند. یکی از رایج ترین نظریات این است که در طول فوران، خاکستر اصطکاک زیادی را ایجاد می کند که موجب تولید الکتریسیته ساکن و در نتیجه شکل گیری رعد و برق می شود.

2.رنگین کمان آتشی

رنگین کمان آتشی

این نقاشی های زیبای آسمان هیچ ارتباطی با آتش و باران ندارند. افرادی که عاشق تماشای پدیده های آسمانی هستند سریعا به این موضوع پی خواهند برد. این تصویر خیره کننده صرفا توسط تابش نور خورشید در ارتفاعات بسیار بالا در آسمان به تکه ابرهای یخی ایجاد شده است. این بدان معناست که اشکال این نوع رنگین کمان بسته به اینکه شما با شمال یا جنوب چقدر فاصله دارید، متغیر است.

3.حلقه ی نور

حلقه نور

مانند رنگین کمان آتشی، هاله نیاز به شکل گیری ابرهای یخی در ارتفاعات بسیار بالای آسمان به گونه ای دارد که شبیه یک حلقه شود و با تابش نور خورشید بر این دایره ی کامل، هاله یا حلقه نور به وجود می آید. چنین پدیده مشابه ای می تواند با نور ماه هم انجام پذیرد. البته هاله های نور ماه اغلب سفید رنگ هستند اما نور خورشید می تواند آن را به صورت رنگین کمان نمایش دهد.

تمدن ماناها در ایران باستان؛۸۵۰ تا ۶۱۶ قبل از میلاد
ادامه مطلب

حلقه نور

4.شعله های چرخان یا گردباد آتش

شعله های چرخان آتش

کاملا واضح است که چرا این پدیده را گردباد آتش نامیده اند؛ زیرا شباهت بسیاری به گردبادی دارد که از آتش به وجو آمده است. مایکل واتکینز در مجله لس آنجلس تایمز اینگونه خاطر نشان کرده است: ” این پدیده درست مثل ستون های چرخان از شعله های آتش به نظر می رسد”. این پدیده زمانی به وجود می آید که باد در یک ستون مشخص به دور شعله های آتش می چرخد. سالانه یک بار در ایالات متحده چنین پیده ای رخ می دهد که گاهی اوقات ارتفاع آن تا 1000 پا می رسد. گردبادهای آتش می توانند آتش را به طور مستقیم یا به صورت تکه تکه در اطراف پراکنده کنند.

5.پنتیننت (Penitentes)

میخ های یخی

این میخ های یخی، که پنتیننت به معنای مجازات نامیده می شوند در ارتفاعات بالا شکل می گیرند. جایی که نور خورشید مستقیم به یخ ها می تابد و به جای اینکه ذوب شوند به بخار آب تبدیل می شوند. اشعه خورشید در سطح برف گودی های کوچکی به وجود می آورد. بعد سطح ناهموار، خورشید را به سمت شیب هدایت کرده و با دور کردن آن از قله این روند را تشدید می کند.

ارتفاع این میخ های یخی گاه به 15 پا می رسد.

6.آبشار خون

آبشار خون

آبشار خون که در یکی از خشک ترین مناطق قطب جنوب دیده می شود، توسط یک دریاچه ی زیرزمینی تغذیه می شود. این ناحیه پر از دانشمندان کنجکاوی است که از سولفات ها انرژی می گیرند، مثل ما که از قند برای انرژی گرفتن استفاده می کنیم. این آب آنقدر آهن دارد که به معنای واقعی کلمه در مجاورت هوا زنگ می زند و رنگ علامت تجاری خود را به آن می بخشد.

جشن شب یلدا
ادامه مطلب

7.گردباد دریایی

 گردباد دریایی

گردباد دریایی شبیه همان گرد و غبار مایع است. اما زمانی که این طوفان در دریا شکل بگیرد، آرام آرام اقیانوس را باز می کند و در حالیکه از سطح دریا به سمت آسمان می رود، این پدیده ی زیبا را به وجود می آورد. این طوفان ها اغلب در اطراف فلوریدا دیده می شوند. همچینین در دریاچه های بزرگ نیز امکان تشکیل این پدیده ی طبیعی وجود دارد.

8.درخت کلونال

درخت کلونال

شبیه جنگل است. اینطور نیست؟ آیا فکر می کنید می توانید در میان این درختان قدم بزنید؟ خیر! این تنها یک درخت است.

در زیر خاک، شبکه ای متراکم از ریشه ها به گونه ای به هم متصل شده اند که اگر از بالا نگاه کنید، انگار 47 هزار درخت را می بینید. این درخت زیبا صنوبر لرزان لقب گرفته است.

9.ابرهای براق

ابرهای براق

ابرهای براق فقط در نواحی نزدیک به قطب رویت می شوند. آن هم در جو بسیار بالا (دوبرابر بالاتر از ارتفاعی که هواپیماهای تجاری پرواز می کنند) یعنی جایی که هوا بسیار سرد و خشک است.

ابرهای براق

این زرق و برق رنگارنگ در واقع از حضور آفتاب در پایین تر از ابرها ایجاد می شود. بنابراین آنها نور خورشید را به زمین بازتاب می کنند.

اما متاسفانه در اوج زیبایی، لایه ی اوزون را از بین می برند؛ یعنی همان لایه ای که ما را از خطرناکترین اشعه های خورشید محافظت می کند.

10.بز درختی

بز درختی

بزهای مراکش همواره آموزش دیده اند که از درخت بالا بروند تا از میوه های آرگان درختان تغذیه کنند. کشاورزان محلی عاشق این بزها هستند.

انواع صنایع دستی ایران و ویژگی هایشان
ادامه مطلب

11.دریاچه خال خالی

دریاچه خالخالی

دریاچه خال خالی کانادا به خاطر سبک تابستانی اش مشهور است. این بدان خاطر است که آب دریاچه هر تابستان تبخیر می شود. در این زمان از خود لکه های بزرگ و رسوبات رنگارنگ بر جای می گذارد.

 

 

نظرات کاربران