فرهنگ غذایی در ژاپن

سامورایی های خوش خوراک، ۲۱ نکته خواندنی از فرهنگ غذایی سرزمین آفتاب

کل : 8

میانگین : 5

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۸ خرداد ۱۳۹۵

غذا مسئله ای بسیار جدی در ژاپن است. ژاپنی ها وقت بسیاری را صرف آماده سازی، خوردن و قدردانی از غذاهایشان می کند. این میزان توجه و وسواس نسبت به غذا را در کمتر جایی از جهان می توان دید. اگر علاقه مند به کشف غذاهای جدید، فرهنگ و سنن مختلف و رسوم آشپزی هستید، ژاپن بهترین انتخاب شماست. به طور کلی ژاپنی ها به فرهنگ و آداب و رسوم بسیار پایبند هستند. از این رو همچنان بسیاری از مراسم تاریخی و سنتی خود را حفظ کرده اند. فستیوال روشنایی ژاپن، فستیوال آتش و همین طور فستیوال سنتی گیون ماتسوری از این نمونه هستند.

این شما و این ۲۱ نکته خواندنی از فرهنگ غذایی ژاپن

آشپزی ژاپنی یکی از سه آشپزی ملی سنتی در جهان است که توسط سازمان ملل بدلیل اهمیت فرهنگی شان ثبت شده اند. در دسامبر گذشته یونسکو، بخش فرهنگی سازمان ملل متحد سبک آشپزی سنتی ژاپن یعنی واشوکو را به لیست میراث فرهنگی معنوی اش اضافه کرد. این اتفاق به این معنی است که وجود فرهنگ غذایی ژاپن و این سبک آشپزی برای حفظ فرهنگ سنتی امری ضروری است. آشپزی ژاپنی دومین مورد در این لیست پس از آشپزی فرانسوی است. (آشپزی مکزیکی بعداً به این لیست اضافه شد).

2٫ غذاهای ژاپنی با استفاده از مواد و طعم دهنده های فصلی آماده می شوند.

مراحل آماده سازی و ارائه غذا در فرهنگ غذایی ژاپن به اندازه خود غذا اهمیت دارند. در آشپزی ژاپنی به تک تک مواد تشکیل دهنده غذا دقت خاصی می شود. در حالیکه ما تنها چهار فصل را در ذهن داریم، آشپزهای ژاپنی با در نظر گرفتن فصلهای بسیار، موادی را انتخاب می کنند که در زمان مصرف بهترین طعم خود را دارند و با شرایط فصلی که در آن ارائه میشوند کاملا هماهنگ اند. اگر به عنوان مثال در فصل بهار به این کشور سفر کنید، اکثر غذاهایی که خواهید خورد طعمی تلخ و نسبتا تیز خواهند داشت که مختص این فصل است. چشیدن این مزه ها در سال های متمادی توسط نسل های مختلف، مردم را از طریق فرهنگ غذایی به یکدیگر پیوند میدهد.دیگر نکته قابل ذکر، اهمیت تزیین غذا از نظر ژاپنی هاست، هر غذای ژاپنی همچون اثری هنری است.

3٫ سادگی، شرط اصلی است.

وعده های غذایی ژاپنی اغلب شامل موادی اندک، تازه و با طعم های ساده هستند. سرآشپزهای ژاپنی معمولاً از موادی با کیفیتی عالی استفاده می کنند و تا جای ممکن آنها را ساده طبخ می کنند تا عطر، طعم و رنگ طبیعی شان حفظ شود.

4٫ استفاده کم از سیر، فلفل و روغن

بسیاری از غذاهای ژاپنی به شکل تفت داده، آب پز و یا خام خورده میشوند و تا حد امکان از ادویه جات در تهیه آنها استفاده نمیشود. اومامی(ادویه مخصوص ژاپن) با مواد اندکی همچون میسو (خمیر لوبیا)، سس سویا، قارچ، جلبک دریایی، پرک و عصاره بونیتو (نوعی ماهی تن) طعم دار می شود. در غذاهای سرخ شده مانند تمپورا به دلیل استفاده از لایه های نازک، روغن بسیار کمی جذب مواد میشود.

معروف ترین رستوران های جزیره رودس؛ یونان
ادامه مطلب

5٫ چاشنی بیشتر = تنوع بیشتر

در فرهنگ غذایی ژاپن برای تنوع بخشیدن به غذاها غالباً از چاشنی های ساده استفاده می شود. سس های رقیق شده، مرکبات، میسو، واسابی (نوعی ترب کوهی تند)، ترشی و سس سویا از جمله چاشنی هایی هستند که به همرا ه غذا سرو می شوند.

 

آداب و رسوم غذایی مردم ژاپن

 

6٫ غذا از آنچه میبینید بیشتر است!

هرچند تک تک ظروف سرو غذا کوچک اند، وعده های غذایی سنتی ژاپن (کایسکی) شامل چندین غذا هستند که شما را حسابی سیر خواهند کرد.

7٫ انتخاب ظروف بسیار مهم است.

آشپزان ژاپنی توجه خاصی به انتخاب ظروف با طرحها، رنگ ها و شکل های زیبا دارند. انتخاب ظروف نیز معمولاً متناسب با فصول سال انجام می گیرد. رستوران های خوب معمولاً از ظروف چینی قدیمی با نقاشی های لعابی استفاده می کنند. به هنگام سرو غذا، پیشخدمت ها معمولاً هنگام معرفی غذا، درباره ظروف نیز توضیحاتی می دهند.به عنوان نمونه، رستورانی که در فصل بهار برای ناهار انتخاب کردیم، غذا را در کاسه ای با قدمت ۲۰۰ سال سرو کرد! دلیل انتخاب این ظرف وجود نقش های برگ بر روی کاسه بود که با فصل بهار هماهنگی داشت. هر چقدر که فرهنگ غذایی ژاپن به خود غذا اهمیت می دهد، آداب و رسوم آن نیز برایش بسیار مهم است.

8٫ توکیو دارای برخی از بهترین رستوران های جهان است.

توکیو با چهارده رستوران سه ستاره میشلن (بنیادی فرانسوی که به ارزیابی رستوران ها میپردازد و بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد.ارزش گذاری رستوران ها هر ساله در کتابی منتشر میشود.) بیش از هر شهر دیگری در دنیا حتی پاریس، رستوران های تراز اول را در خود جای داده است.

۹٫ در رستوران های سنتی خبری از پیشخدمت های معمول نیست.

شاگردان سرآشپزها گاهی اوقات باید ده سال در رستورانی کار کنند تا به آنها اجازه کار با گوشت به آنها داده شود. این هنرجویان در طول یادگیری، به کارهایی همچون سرویس دادن به مشتری ها، سرو غذا و یا کارهای معمولی مانند طبخ برنج مشغولند. اما این شاگردان معمولاً دستمزد مناسبی دریافت می کنند و پرداخت انعام به آنها نوعی توهین محسوب می شود.

۱۰٫ صنعت عظیم غذاهای دریایی

از آنجایی که غذاهای دریایی بخشی جدایی ناپذیر از رژیم غذایی ژاپنی ها هستند، این صنعت رونقی حیرت انگیز در این کشور دارد. بازار بزرگ تسوکیجی در توکیو بزرگترین بازار عرضه ماهی های تازه، یخ زده و فرآوری شده در جهان است که هرساله بالغ بر هفتصد هزار تن ماهی را به فروش میرساند.در تصویر زیر میتوانید بخشی از این مجموعه را ببینید که تمامی ساختمان های موجود را به خود اختصاص داده و این تنها یک دوازدهم بازار اصلی است.

خوشمزه ترین غذاهای سنتی هندوستان
ادامه مطلب

۱۱٫ غذاهای ژاپنی پر از سبزیجات هستند اما پیدا کردن غذایی کاملاً گیاهی بسیار مشکل است!

غذا های ژاپنی بسیار بیشتر از غذاهای آمریکایی معمول، حاوی سبزیجات اند.دلیل این امر طبخ بسیاری ازغذاهای سنتی ژاپن در عصاره ماهی یا پرک بونیتو است. این موضوع کار را برای مسافرانی که بدلایل مذهبی و یا داشتن آلرژی تنها غذاهای گیاهی میخورند، سخت تر می کند.

۱۲٫ ژاپنی ها عاشق شیرینی های زیبا با بسته بندی های تزئینی اند.

هر کدام از مناطق ژاپن دارای انواع خاصی از شیرینی سنتی ژاپنی با نام واگاشی هستند. این شیرینی های زیبا غالباً به صورت کادو شده در ایستگاه های قطار و فروشگاه های بزرگ فروخته می شوند چرا که در رسوم سنتی به خانواده و دوستان هدیه داده می شوند.  اما مراقب باشید که این شیرینی های خوشمزه را در پیاده رو یا در حال قدم زدن در اماکن عمومی نخورید، چرا که خوردن غذا در جایی به غیر رستوران یا غذاخوریها عملی توهین آمیز تلقی می شود.

۱۳٫ غذا خوردن در ژاپن قوانین و مقررات بسیاری دارد.

در ژاپن ادب و رسوم رفتاری بسیاری وجود دارند که شامل فرهنگ غذایی نیز می گردد. برخی از آنها از بقیه شناخته شده تر هستند: همانند خوشایند بودن هورت کشیدن سوپ نودل و یا ناخوشایند بودن هورت کشیدن سوپ برنج. قرار دادن عمودی چاپ استیک ها در کاسه حاوی برنج و یا روی هم گذاشتن ضربدری چاپ استیک ها بر روی کاسه ای که در حال خوردن از آن هستید بی ادبانه تلقی می شوند. سعی کنید همیشه در صورت امکان از پایه مخصوص چاپ استیک ها استفاده کنید و در غیر اینصورت از پاکت کاغذی چاپ استیک ها برای نگه داشتنشان استفاده کنید.

۱۴٫ بشقاب کثیف توهین آمیز است.

به جای گذاشتن دستمال استفاده شده و یا خرده اشغال در بشقاب غذا، به منزله توهین به خدمه رستوران و غذایی که سرو کرده اند است. بهتر است دستمال های استفاده شده خود را تا کنید و یا حتی آنها را به شکل پاپیون گره بزنید.

۱۵٫ نحوه سرو کردن ساکی

معمولاً در رستوران ها، لیوان را تا مرز سرریز شدن از ساکی پر میکنند که به معنی تشکر از حضور شما در آن رستوران است. اینکار همچنین نشان دهنده وفور نعمت هم هست.

 

فرهنگ غذایی مردم در ژاپن

 

۱۶٫ هنر مراسم چای

مراسم سنتی چای در ژاپن (چادو) در کنار هنرهایی همچون خطاطی، موسیقی و تئاتر از فاخرترین فرم های هنری ژاپن محسوب می شود. این مراسم یکی از بخش های مهم در فرهنگ غذایی ژاپن و آداب و رسوم آن ها است. علاقمندان به این هنر برای کسب افتخار سرو سنتی چای، سال ها به تمرین آن می پردازند. مدیران اجرائی شرکت های بزرگ، به عنوان رهبران جامعه خود باید به مطالعه و فراگیری هنرهای سنتی ژاپن از جمله مراسم سرو چای نیز می شود.

غذاهای روسی که در سفر به مسکو باید چشید!
ادامه مطلب

۱۷٫ شیرینی های محلی از گیاهان محلی تهیه میشوند.

به عنوان مثال، در استان میاگی در شمال ژاپن (منطقه ای که به تولید سویا مشهور است) Edemame (دانه های سویای بخارپز شده) در تمامی شیرینی های واگاشی همچون زونداموچی و یا بستنی های سنتی بکار میروند.حتی کمپانی نسله، شکلات های کیت-کت مخصوصی با طعم ادمامی را در این منطقه به فروش میرساند.

۱۸٫ واردات میوه های لوکس و مواد غذایی درجه یک از تمامی نقاط جهان

در ژاپن میوه های با کیفیت بالا به خصوص خربزه و توت فرنگی کاشته می شوند. برخی از انواع گرمک که تحت شرایط خاص و کنترل شده رشد کرده اند به قیمت هر دانه ۲۰۰ دلار بفروش می رسند. اگر غذایی در نقطه ای در جهان هست که مورد علاقه شماست به احتمال قوی در توکیو می توانید به راحتی آنرا پیدا کنید.به عنوان مثال Pierre Herme، که شیرینی پزی و تولید کننده ماکارون پاریسی محبوب من است، ۱۳ شعبه در توکیو و ۰ شعبه در امریکا دارد!

۱۹٫ به میزان پول شما، راه هست برای سیر شدن آدم ها

قیمت غذا در ژاپن معمولاً گران است (بخصوص در توکیو) اما غذاهای خوشمزه و باب طبع با قیمت های مناسب هم پیدا می شوند. به عنوان مثال می توانید یک کاسه رشته فرنگی خوشمزه را در مغازه های محلی به قیمت ۱۰ دلار نوش جان کنید. از آنجاییکه این رستوران های محلی معمولا تنها یک نوع غذا را به صورت اختصاصی عرضه میکنند، کیفیتی فوق العاده و قیمتی ارزان دارند.

۲۰٫ افراد حساس مراقب باشند!

برخی از غذاهای ژاپنی (خصوصاً آنهایی که در فروشگاههای غذاهای دریایی می بینید) چندان هم دلچسب نیستند. فروشگاه های محلی غالباً تمامی موجودات دریایی لزج ( برخی از آنها زنده بفروش می رسند و حتی زنده خورده می شوند!) را عرضه میکنند. فرهنگ سنتی بر این قاعده استوار است که تمامی موجودات دریایی که از دریا گرفته می شوند را می توان خورد، پس حواستان حسابی جمع باشد.

۲۱٫ کشور ژاپن استانداردهای بالایی را در نگهداری و پاکیزگی موادغذایی در نظر می گیرد، پس می توانید هر جا که دلتان خواست مواد غذایی را بخرید. با خیال راحت از فروشگاه های سر راهی، دکه روزنامه فروشی یا ایستگاه مترو سوشی تهیه کنید، اتفاقی برایتان نمی افتد.

نظرات کاربران