غذا-ارمنستان-غذا ارمنستان-غذا سنتی ارمنستان-گزدشگری ارمنستا-جاذبه های توریستی ارمنستان-تور ارمنستان-تور ارزان ارمنستان

با غذاهای سنتی ارمنستان آشنا شوید

کل : 7

میانگین : 3.14

تاریخ انتشار: جمعه, ۲۲ مرداد ۱۳۹۵

وقتی نام ارمنستان بر زبان می آید ناخودآگاه یاد چند چیز می افتیم. اول از همه کوهستان های زیبا و طبیعت حیرت انگیز این کشور دوست داشتنی که آرارات تنها یک نمونه از آن است. آرامش و سکوت بی انتهای این طبیعت مثال زدنی است. بعد از این طبیعت زیبا به میوه خوشمزه انار می رسیم. ارمنی ها انار را سمبل ثروت و باروری می دانند . البته باید به غذاهای لذیذ ارمنی هم اشاره کرد، خوردن این غذاها تجربه ای منحصربفرد برای شما رقم خواهد زد. در طول سفرم به ارمنستان آشنایی با سرآشپزها و چشیدن طعم اصیل غذاهای ارمنی تجربه ای براستی تکرارنشدنی را برای من بوجود آورد. در ادامه برخی از بهترین غذاهایی را که در طول این سفر , تجربه کردم را معرفی می کنم. این غذاها در واقع سمبل های ارزشمندی برای مردم ارمنستان محسوب می شوند؛ سمبل کشورشان، مردمانشان و صد البته احساسات عمیقشان.

حال سؤال این است که ویژگی اصلی غذاهای ارمنی چیست؟ در جواب به این سؤال باید گفت که این غذاها آبدار و پرادویه هستند. در تهیه غذاهای ارمنی معمولا از ادویه ها، سبزیجات و گل های مختلف استفاده می شود که طعم بسیار دلپذیری به غذا می‌دهند. پخت این غذاها زمان بر و سخت است. دراین نوع آشپزی معمولا ماهی، گوشت و سبزیجات به دقت کوبیده و مزه دار می شوند که زمان زیادی را می طلبد. بیشتر غذاهای ارمنی غذای اصلی هستند که بسیار شناخته شده و معتبر هستند. البته ممکن است میان این غذاها گاهی سوپ و دیگر پیش غذاهای ساده نیز سرو شود.در ارمنستان به آشپزی اهمیت زیادی می‌دهند و جلب رضایت مهمانان بسیار اهمیت دارد. با سفرمی همراه شوید و با تعدادی از غذاهای معروف و لذیذ ارمنستان آشنا شوید.

خوشمزه ترین غذاهای ایتالیایی
ادامه مطلب

کوفته گوشت گاو (Beef Kofta)

کوفته یکی از مهمترین غذاهای ملی و همچنین یکی از جاذبه های گردشگری کشور ارمنستان محسوب می‌شود . این غذا درواقع نوع خاصی از کوفته قلقلی است. قدمت این غذای لذیذ به دوران امپراطوری عثمانی باز می گردد و در طول زمان کیفیت منحصربفرد کنونی اش را بدست آورده است.

نان تافتون با پنیر (Armenian Flatbread with Cheese)

این غذا در ارمنشستان با نام لامدز یا لامکین (lahmacun, lagmadzh)شناخته می شود مدت زمان تهیه این غذای لذیذ تنها بیست دقیقه است و مواد تشکیل دهنده‌اش آرد گندم و پنیر محلی خوش طعم است. این غذا میان وعده سبک و مقوی است و به عنوان پیش غذا هم سرو می‌شود.

گوشت گوساله در سس انار (Veal in Pomegranate Sauce)

انار سمبل ارمنستان است و در غذاهای ارمنی نیز بسیار استفاده می شود. در تهیه انواع سس ها، چاشنی ها و شربت ها از این میوه خوشمزه استفاده فراوانی می شود. رنگ قرمز بسیار منحصربفرد این میوه در واقع نشان دهنده طبیعت گرم و فرهنگ مردم ارمنستان است که در آن خطر کردن یکی از ملزومات زندگی است. این غذای لذیذ نیز یکی از غذاهایی است که بخوبی این طبیعت گرم را نشان می دهد.

دلمه یودالی (Udoli Dolma )

این غذای منحصربفرد که ترکیبی است از گوشت لطیف بره و میوه های خشک, در برگ های کلم به طرز هنرمندانه ای پیچیده می شود. دلمه در کشورهای مختلف و به سبکهای مختلف پخته می‌شود اما دلمه ارمنی چیز دیگری است.حتما امتحان کنید.

خوراک بره مخصوص (Traditional Armenian Dish Lamb )

غذاهای مکزیکی که نباید آنها را از دست بدهید!
ادامه مطلب

این غذا که در ارمنستان با نام کاشلاما (Khashlama) شناخته می شود از گوشت بره و سبزیجات مختلف تهیه می‌شود. نکته مهم در سرو این غذا این است که حتما گوشت این غذا باید به همراه استخوان سرو شود تا مزه ویژه خود را از دست ندهد.

گاتا (Gata)

گاتا در واقع نوعی نان غنی شده با انواع آجیل است و یکی از محبوبترین غذاهای ارمنستان محسوب می‍شود. گاتا در نواحی مختلف ارمنستان به صورتهای مختلف و مواد متفاوت پخته می‌شود. این غذا که غذای ملی ارمنستان محسوب می شود, یکی از غذاهای بسیار مرسوم بین خانواده های ارمنی است و نکته جالب این است که هیچگاه نمی توان دو گاتای مشابه هم را یافت.

حریصا (Harisa)

این غذا که نوعی فرنی گندم به همراه گوشت مرغ است یکی دیگر از غذاهای معروف ارمنی است. این غذا معمولا در تعطیلات آخر هفته و در مهمانی های خانوادگی و دوستانه سرو می شود تا همگی از طعم لذیذ آن لذت ببرند.

باقلوای گوریس (Goris baklava )

باقلوا دسری بسیار شیرین است که در بسیاری از کشورهای جهان پخته می شود . اما باقلوای ارمنی که ترکیبی لذیذ از عسل، هل، دارچین و آجیل است تجربه ای بیادماندنی را برای شما رقم خواهد زد.

نظرات کاربران

  1. جناب صادق برچه اساسی میگید ارمنستان رتبه اول سرطان رو داره؟!منبع این حرفتون چیه؟! اطلاعات غلط به بیننده ندیم لطفاً.ازاون گذشته مگه قراره غذای پر زرق و برق سرطان زا نباشه

  2. برام جای سوال است که با این همه غذاهای خوشمزه و پر زرق و برق ,چرا ارمنستان رتبه اول مبتلایان به سرطان در دنیا را دارد!!! ؟