غذا-غذای محلی-غذاهای گیلانی-رشته خوشکار-شامی رشتی-آش-شله قلمکار-افطار-افطاری

غذاهای ویژه گیلانیها برای افطار

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۵

استان گیلان به لحاظ تنوع غذایی یکی از متنوع تریتن غذاها را دارا میباشد .گیلانیها متناسب با هر فصل غذاهای مخصوص همان فصل را طبخ میکنند.در ماه رمضان هم غذاهای ویژه و بسیار لذیذی طبخ میگردد از جمله رشته خشکار, شامی و آش شله قلمکار. در ادامه با سفرمی همراه باشید تا در مورد سفره افطار گیلانی ها بیشتر بدانیم

رشته خشکار؛ شیرینی گیلانی با قدمت ۳۰۰ ساله

امروزه شاید در بیشتر مناطق ایران بتوانیم رشته خشکار را در ماه رمضان تهیه کنیم ولی ریشه این شیرینی خوشمزه از منطقه گسکرات بخش طاهر گوراب صومعه سرا گیلان می آید. و بهترین رشته ریزان, اصطلاحی برای افرادی که رشته این شیرینی را آماده می کنند در این منطقه وجود دارد و حتی در برخی خانواده ها رشته ریزی به عنوان شغل آبا و اجدادی درآمده است.این شیرینی مخصوص ماه رمضان است و در این ماه بیشتر از مواقع دیگر سال طبخ میشود. رشته خوشکار از دو بخش رشته و خشکار تشکیل میشود.

رشته یا همان بافت توری که از آرد برنج و آب تهیه میشود وهر چه از برنج مرغوبتری استفاده شود , نتیجه ی خوشبو تر و خوشمزه تری حاصل خواهد شد.داخل رشته را هم باخشکار پر مشود که متشکل است از گردو , شکر و دارچین .رشته خشکار به صورت طبخ نشده به فروش میرسد و شما باید آن را در روغن سرخ کنید و سپس در شیره متشکل از آب و شکر و زعفران بغلطانید.

طعم لذیذ و به یاد ماندنی شامی

یکی دیگر از خوراکی های مخصوص ماه رمضان که زینت بخش سفره های افطار است، شامی نام دارد. تقریبا بر سر سفره افطار هر گیلانی , شامی موجود است و از ارکان اصلی افطاری محسوب میشود.این غذا از ترکیب گوشت و لپه و پیاز تهیه میشود که بعد از آب پز شدن همه مواد با هم خوب میکس میشوند و بعد تخم مرغ اضافه میشود و سرخ میگردد. قدیمها معتقد بودند برای پختن شامی پوک تر و لذیذتر بایدمواد آن را با دست سابید ولی امروزه برای میکس مواد با هم از روش های سریعتر و راحت تر استفاده می کنند که شاید همین عوامل باعث شود که شامی شما دیگر طعم قدیمها را ندهد.

آش شله قلمکار

آش شله قلمکار ترکیب بسیار خوشمزه ای از گوشت (گوشت گردن), سبزی, حبوبات و برنج است که در تمام فصول در استان گیلان طبخ و به فروش میرسد ولی جایگاه بسیار ویژه ای بر روی سفره افطار یک گیلانی خوش خوراک دارد. آش شله قلمکار تنها آشی است که همزمان با ماه مبارک رمضان در اکثر مغازه های شهر فروخته می شود و بر خلاف سایر شهرها که در این ماه خوردن آش رشته مرسوم است، مردم گیلان بیشتر شله قلمکار می خورند و به ندرت می توان آش رشته را بر سر سفره های افطار در گیلان دید.

نظرات کاربران