آشنایی-با-غذای-گیلانی

غذاهای ویژه گیلانیها برای افطار

کل : 18

میانگین : 4.11

تاریخ انتشار: جمعه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۵

استان گیلان جاذبه های گردشگری زیادی دارد. به طوری که بعضی شهرهای آن جزو توریستی ترین شهرهای خاورمیانه هستند. برای سفر به گیلان هم امکان سفر زمینی از طریق اتوبوس و هم سفر هوایی از طریق هواپیما وجود دارد. با افتتاح قطار تهران رشت، قطعا حجم گردشگران این استان بیشتر می شود. از زمان راه اندازی این خط ریلی خرید بلیط قطار به صورت آنلاین نیز امکان پذیر خواهد بود.

بخشی از جاذبه های فرهنگی گیلان به آداب و رسوم و تنوع غذایی این استان باز می گردد. گیلان به لحاظ تنوع غذایی یکی از متنوع تریتن غذاها را دارا دارد. گیلانی ها متناسب با هر فصل غذاهای مخصوص همان فصل را طبخ می کنند. غذای گیلانی تقریبا با تمام سلایق جور است. در واقع بهتر است بگویم تنوع غذای گیلانی هر سلیقه ای را پوشش می دهد. به عنوان مثال اگر گیاهخوار باشید می توانید گزینه های زیادی در آشپزی گیلانی پیدا کنید. افرادی هم که اهل غذاهای گوشتی باشند باز هم غذای گیلانی انتخاب های زیادی برای شان دارد.

البته تنوع غذایی گیلان بسیار بیشتر از این حرف ها است. شیرین، ترش، تند و … همه در غذاهای این استان جای دارند. مهم تر از طعم غذای گیلانی نیز سالم بودن آن است. تنوع غذایی باعث شده تا موارد اولیه متنوعی نیز در آن ها وجود داشته باشد. غذای اقوام مختلف ایرانی با یکدیگر فرق می کند. خصوصا در مراسم ها و مناسب های مختلف این تفاوت به خوبی دیده می شود. غذاهای ماه رمضان در سفره رنگی ایرانیان بسیار متنوع است. مردم گیلان نیز در ماه رمضان غذاهای ویژه و بسیار لذیذی طبخ می کنند. از جمله آن ها رشته خشکار, شامی و آش شله قلمکار است. در ادامه با سفرمی همراه باشید تا در مورد سفره افطار گیلانی ها بیشتر بدانیم.

جاذبه های گردشگری صباح؛ مالزی
ادامه مطلب

 

غذای سنتی گیلانی

 

رشته خشکار؛ شیرینی گیلانی با قدمت ۳۰۰ ساله

امروزه شاید در بیشتر مناطق ایران بتوانیم رشته خشکار را در ماه رمضان تهیه کنیم. این دسر خوشمزه از منطقه گسکرات بخش طاهر گوراب صومعه سرا گیلان می آید. بهترین رشته ریزان، اصطلاحی است برای افرادی که رشته این شیرینی را آماده می کنند. برخی افراد در این منطقه رشته ریزی به عنوان شغل آبا و اجدادی درآمده است. این شیرینی مخصوص ماه رمضان است، البته در ماه های دیگر نیز تهیه می شود. منتها در این ماه بیشتر از مواقع دیگر سال طبخ می شود. رشته خوشکار از دو بخش رشته و خشکار تشکیل می شود.

رشته یا همان بافت توری از آرد برنج و آب تهیه می شود. در تهیه آن هر چه از برنج مرغوبتری استفاده شود، نتیجه ی خوشبو تر و خوشمزه تری حاصل خواهد شد. داخل رشته را هم با خشکار پر می کنند. خشکار شامل گردو، شکر و دارچین است. رشته خشکار را می توانید در بعضی رستوران ها و کافه های سنتی پیدا کنید. فروشگاه هایی نیز هستند که مواد رشته خشکار و سایر مواد سنتی غذای گیلانی را به صورت نیمه آماده یا آماده می فروشند. با خرید رشته خشکار از این مغازه ها تنها باید آن ها را سرخ کرده و در شربت قرار دهید. سپس می توانید با چای نوش جان کنید. در این فروشگاه ها می توانید کلوچه مخصوص فومن گیلان را نیز پیدا کنید.

طعم لذیذ و به یاد ماندنی شامی گیلانی

یکی دیگر از خوراکی های مخصوص ماه رمضان که زینت بخش سفره های افطار است، شامی نام دارد. تقریبا بر سر سفره افطار هر گیلانی، شامی موجود است. شامی یک غذای گیلانی خوشمزه است که از ارکان اصلی افطاری محسوب می شود. این غذا از ترکیب گوشت و لپه و پیاز تهیه می شود. بعد از آب پز شدن همه مواد با هم خوب میکس می شوند و بعد تخم مرغ اضافه شده و سرخ می شوند. قدیم ها معتقد بودند برای پختن شامی پوک تر و لذیذتر باید مواد آن را با دست سابید ولی امروزه برای میکس مواد با هم از روش های سریعتر و راحت تر استفاده می کنند. همچنان برخی مردم بر این باورند که طعم شامی ها مانند سابق نیست.

مراکز خرید لوکس در شانگهای
ادامه مطلب

 

آشپزی غذای گیلانی در ماه رمضان

 

آش شله قلمکار عضو اصلی سفره غذای گیلانی

آش شله قلمکار ترکیب بسیار خوشمزه ای از گوشت (گوشت گردن), سبزی، حبوبات و برنج است.  آش شله قلمکار در تمام فصول در استان گیلان طبخ و به فروش می رسد.  البته جایگاه بسیار ویژه ای بر روی سفره افطار یک گیلانی خوش خوراک دارد. آش شله قلمکار تنها آشی است که همزمان با ماه مبارک رمضان در اکثر مغازه های شهر فروخته می شود. بر خلاف سایر شهرها که در این ماه خوردن آش رشته مرسوم است، مردم گیلان بیشتر آش شله قلمکار می خورند. به طوری که به ندرت می توان آش رشته را بر سر سفره های افطار در گیلان دید.

نظرات کاربران