غذاهای روسی

غذاهای روسی که در سفر به مسکو باید چشید!

کل : 9

میانگین : 3.89

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۹

در سفر به هر کشوری، غذای آن منطقه باعث می شود خاطره اش سالها زیر زبانمان بماند. انگار با حس دوباره آن طعم تمام مناظرش نیز مقابل چشمانمان ظاهر می شود.کشور روسیه نیز به دلیل داشتن تاریخی غنی، غذاهای روسی با اصالتی دارد که برای گردشگران جذاب بوده و سفر به این کشور را خاطره انگیز می کند. در ادامه با بعضی از غذاهای روسی معروف و اصیل روسیه آشنا میشویم.

برش (Borsch)

در سفر به مسکو در می یابید که دمای هوای این شهر گاهی به ۳۰ درجه زیر صفر نیز می‌رسد. بنابراین غذایی مانند سوپ برش که ترکیبی است از چغندر قرمز و هویج، می تواند در زمستان بسیار مفید می باشد. این غذاهای روسی طبق سلیقه با گوشت، سبزیجات، سیب زمینی، ماست یا خامه ترش، کرفس و ادویه ترکیب می شود و همراه نان گندم یا نان سیر و پنیر آب شده سرو می شود. با توجه به مغذی بودن این غذا در زمستان های سرد برای گرم شدن بسیار مناسب است گرچه معمولاً به عنوان پیش غذا سرو می شود.

برش (Borsch)

سالاد روسی

سالاد روسی به نام اولیویر (Olivier) نیز معروف است که آن به دلیل نام آشپز این سالاد لوسین اولیویر (Lucier Olivier) می‌باشد. کسی که در دهه ۱۸۰۰ طرز تهیه محرمانه آن را در دست داشت. این سالاد از خیار تازه یا خیار شور روسی ، سیب زمینی خرد شده، تخم مرغ، نخود فرنگی و سس مایونز یا خامه ترش تهیه میشود و در کنار غذا ها بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

سالاد روسی

پنکیک روسی بلینی و سیرنیکی

کمتر رستورانی می شود در روسیه یافت و در منوی آن نام کرپ را  ندید. بلینی در واقع نسخه کوچکتر کرپ فرانسوی است که از گندم سیاه برای خوش طعم تر شدن آن و از آرد سفید تهیه می شود. در این کرپ از قارچ، خامه ترش، مربا، شیر، ماهی سالمون و با گاهی خاویار استفاده می شود. پنکیک سیرنیکی نوع دیگری از پنکیک های روسی می باشد که از پنیر تهیه شده است و بیشتر در وعده صبحانه مصرف می شود این پنکیک با چاشنی مربای خانگی، عسل، خامه ترش و شیر همراه است.

رستوران های مارماریس با غذاهای عالی
ادامه مطلب

پنکیک روسی بلینی و سیرنیکی

 شیشلیک روسی

از آنجا که گردشگران علاقه زیادی به انواع کبابهای ملل دارند، در سفر به مسکو نیز می‌توانند از شیشلیک روسی لذت ببرند. این کباب از گوشت کبابی همراه با ماهی بر سیخ کشیده شده درست می شود که البته در بعضی از از نسخه های دیگر آن این کباب را با گوشت بره، گوساله، مرغ و سالمون تهیه می کنند و همراه با نان فطیر و سس گوجه سرو می کنند.

 شیشلیک روسی

راحت‌الحلقوم: Öçpoçmaq

در سفر به مسکو با شیرینی کوچکی که مغز آن با سیب زمینی و گوشت گوسفند و پیاز پر شده است مواجه می شوید که نام آچپوک‌ماک می باشد و همراه سوپ و چای سرو می شود. این غذا، غذای محلی مناطق اطراف مسکو می باشد و با امتحان کردن آن می توانید بینشی از فوت و فن مردم محلی منطقه به دست آورید. آچپوک‌ماک در هر سوپرمارکت یا کافه تریایی در مسکو یافت می شود و جایگاه بسیار خوبی بین طرفداران غذا روسی دارد.

راحت‌الحلقوم: Öçpoçmaq

  خوراک ماهی امول و موکسون (Omul and muksun)

از مشهورترین این گونه های ماهی در سیبری امون و موکسون است. خوراک این دو ماهی یکی از غذاهای روسی پرطرفدار کشور روسیه و در شهر مسکو می باشد. هر دوی این ماهی ها سفید هستند اما ماهیگیران و ساکنان محلی آن را با توجه به فصل ماهیگیری تشخیص می دهند. ماهی امول از ماهی موکسون کوچکتر است اما به همان اندازه نرم، شیرین و به دلیل آب های سردی که در آن زندگی می کند چرب است.  تهیه خوراک از این دو نوع ماهی در بین مردم محلی روسیه بسیار طرفدار دارد. این خوراک به همراه دورچین های زیبای روسی غذایی لذیذ برای گردشگران است. همچنین برای تهیه  تاتار سیبریایی (معروف به Suguday)  باید از این ماهی ها استفاده شود.

ایالت ترنگانو مالزی و جزایری خیره کننده
ادامه مطلب

خوراک ماهی امول و موکسون (Omul and muksun)

دسر چاک چاک

دسر چاک چاک از محبوب ترین دسرهای سراسر روسیه است. گردشگران زیادی این دسر را تست کرده اند و معتقدند تنها در روسیه می توان این دسر لذیذ را تجربه کرد. این دسر از سه نوع مواد تشکیل شده است که شامل آرد، تخم مرغ و عسل است. دسر چاک چاک از تکه های کوچک شکل گرفته خمیر تهیه شده است که پس از پخت آن را با شربت عسل می پوشانند و در نتیجه یک توده مخروطی بزرگ و شیرین به وجود می آورند که با دست  آن را میل می کنند. این غذا به هزار سال قبل بر می گردد و توسط مردم عشایر ابداع شده است.

دسر چاک چاک

سالمون دودی و شاه ماهی نمک‌سود

گردشگرانی که به مسکو سفر می کنند در منوی رستوران های آن حتما ماهی سالمون دودی یا طعم دار شده را دیده اند که به تنهایی یا با پنکیک سرو می شود. ماهی دودی، نمک سود یا طعم دار شده از ویژگی های غذاهای  دریایی روسی است که آشپزهای روسی با تبحر خاصی  آن را ترد می‌کنند.همچنین در منوی رستوران ها در کنار این غذا سالاد مخصوصی را نیز می بینیم که با شاه ماهی نمک سود آماده شده است و آن را شوبا نیز می نامند. این سالاد از سبزیجات آب پز، پیاز، چغندر، سس مایونز و گوشت شاه ماهی نمک سود تهیه می شود و خود یک غذای سبک به شمار می رود.

سالمون دودی و شاه ماهی نمک‌سود

نظرات کاربران