میوه های عجیب و غریب آسیای جنوب شرقی

از میوه اژدها تا پادشاه میوه ها؛ آشنایی با عجیب و غریب ترین میوه های آسیا

کل : 6

میانگین : 4.67

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۷ تیر ۱۳۹۵

آسیای جنوب شرقی پر است از میوه های عجیب و غریب. اگر آنها را در فصل خودشان خریداری کنید بسیار ارزانند. این میوه ها می توانند برای دوچرخه سواران همیشه تشنه میان وعده خوبی باشند. معمولا زمانی که یک میوه جدید می بینم، اصلا نمی دانم که چطور باید آنرا خورد. به همین دلیل این راهنما کوچک درباره میوه های عجیب آسیا شرقی و طریقه مصرفشان را تهیه کردم.

میوه اژدها (دراگون فروت)

میوه اژدها در ابتدای لیست میوه های عجیب و غریب قرار می گیرد. عجیب بودنش هم به دلیل ظاهر وسوسه انگیزش است، هرچند طعم آن خیلی هم طرفدار ندارد. البته در بین گردشگران خارجی. میوه اژدها، صورتی و سبز است و بر روی درختانی شبیه به کاکتوس رشد می کند. برای خوردنش کافیست به چهار قسمت تقسیمش کرده و به آرامی پوست صورتی روی آن را جدا کنید. میتوانید گوشته داخلی را با قاشق یا دست بخورید؛ ولی بهتر است دستمال دم دست داشته باشید، چون دراگون فروت میوه ای بسیار آبدار و پر از هسته های ریز است.

نارگیل

نارگیل بر روی درخت نخل رشد میکند. اگر زمانی از بالای این درختان صدایی شنیدید، فرار کنید! نارگیل میوه سنگینی است و اگر روی سرتان بیافتد، بسیار دردناک خواهد بود. شایعاتی از اینکه آمار مرگ و میر در اثر سقوط نارگیل از حملات کوسه بیشتر شنیده میشود. نارگیل تازه، سبز و از نمونه هایی که در مغازه ها میبینید (در کشور هایی که درخت نارگیل ندارند) بسیار بزرگتر است. در زیر پوست سبز رویی پوسته دیگری وجود دارد که با رسیدن نارگیل، سخت شده و به رنگ قهوه ای در میاید اما پوسته سبز رویی سر جای خود میماند.

برای صادرات نارگیل، پوست سبز رویی به دلیل وزن بالایی که دارد جدا می شود. به همین بسیاری از اروپایی ها تصور میکنند که نارگیل قهوه ای رنگ و کوچک است. در آسیای جنوب شرقی، نارگیل ها معمولا پیش از رسیدن به ۶ ماهگی چیده می شوند. در این زمان گوشت میوه کمتر، ولی آبدارتر است. گوشت نارگیل یک ساله، سفت تر و آب میوه هم شیرین تر است. معمولا برای سرو نارگیل تازه سوراخی در بالای آن ایجاد میکنند. می توانید آب میوه را با یک نی بنوشید (البته مقدار زیاد آب نارگیل، باعث دل درد و ….میشود!). بعد از می توانید نارگیل را به چند قسمت تقسیم کرده و گوشتش را با قاشق نوش جان کنید.

 

میوه های آسیای شرقی

 

موز

موزها بر روی درختانی کوچکی شبیه به نخل رشد می کنند. خوشه های موز از قلب خوشه به سمت پایین رشد می کنند اما کم کم به سمت خورشید خم می شوند، به همین دلیل قوسی شکلند. در جنوب شرقی آسیا گونه های مختلفی از موز وجود دارد. بعضی از آنها بزرگ و شیرین و برخی دیگر کوچک و پوست نازکند. چند نوع از آنها فقط برای پخت و پز استفاده می شوند و برخی را می توان خام مصرف کرد. موز های کوچک تر به دلیل ضخامت کمتر پوسته در انتها، از پایین به بالا راحت تر پوست کنده می شوند.

مژکی (میوه تاژین)

در مالزی به این میوه میوه پشمالو نیز گفته می شود. این میوه بر روی درختان بزرگی رشد می کند و پوست صورتی رنگ و مژک های سبز دارد. بعضی ها به آرامی با دندان پوست میوه را گاز می زنند و برخی با چاقو پوست میوه را (نه گوشت آن) را به دو قسمت میبرند. داخل آن شیری رنگ و شفاف است و گوشته ای سفید دارد. اطراف گوشته یک غشاء قهوه ای وجود دارد، که در صورت تازه و مرغوب بودن میوه به دیواره پوسته بیرونی میچسبد. اما در اکثر مواقع این غشاء به گوشت آن میچسبد و در هنگام جویدن لای دندان گیر میکند. مژکی میوه کوچکی است و نیازی به قاشق و چنگال نخواهید داشت. مژکی یکی دیگر از میوه های عجیب آسیای جنوب شرقی است.

غذاهای روسی که در سفر به مسکو باید چشید!
ادامه مطلب

دارابی

دارابی بر روی درخت رشد می کند. این میوه کمابیش سنگین وزن، مزه ای شبیه به گریپ فروت خشک و شیرین دارد. پوستش با چاقو کنده میشود و میتوان آنرا خالی و یا با پودر چیلی خورد.

انبه

انبه بر روی درختانی بزرگ رشد می کند. گونه نارس آن سبز رنگ، تلخ و ترش است و در سالاد استفاده می شود. در حالی انبه رسیده زرد رنگ است و به صورت خام قابل خوردن است.انبه رسیده، نرم است و با فشردن میوه به راحتی میتوان آنرا تشخیص داد. انبه هسته ای بزرگ و تخت دارد.

آسان ترین روش برای برش انبه، برش کناره های میوه است. سعی کنید تا می توانید نزدیک به هسته ببرید. سپس قسمت نازک وسط را بردارید، پوست ان را بکنید و باز هم از نزدیکی هسته برش دهید. حالا تکه ای انبه دارد که شبیه به یک دایره است. حالا دو تکه دیگر را بردارید، بدون آسیب رساندن به پوست میوه داخل گوشته خطوطی ایجاد کنید و سپس برش هایی عمود بر برش های قبلی بزنید، تا تکه هایی مکعبی شکل ایجاد شوند. حالا می توانید پوست میوه را برعکس کنید تا تکه های میوه بیرون بزند درست مثل یک جوجه تیغی.

 

عجیب ترین میوه ها

 

تَرگیل یا منگوستین

ترگیل یکی از میوه های عجیب و البته مورد علاقه گردشگران است. این میوه بر روی درخت های بزرگی رشد می کند و پوستی بنفش دارد. برای پوست کندن آن کافی است تا میان کف دو دست فشارش دهید، پوسته ترک خورده و باز میشود. در داخل پوسته ۲ تا ۸ قطعه از میوه ای سفید رنگ را خواهید دید که بسیار شبیه به سیر هستند ولی مزه ای ترش و شیرین دارند. بعضی از این تکه ها هسته دارند و برخی بدون هسته اند. در زمان باز کردن پوسته مراقب باشید، چون از شیره این پوست بنفش به عنوان جوهر استفاده می شود و به انگشتان، ناخن ها و لباس می چسبد و اگر سریعا آن را نشویید تا مدت زیادی باقی می ماند. اگر می خواهید بدانید چند قطعه میوه داخل ترگیل است، کافی است برگ های کوچک زیر آن را بشمارید.

لوتوس یا لاله مرداب

لوتوس بر روی گیاهان کوچکی بروی آب می روید. لوتوس در واقع سبزی است نه میوه. در فرهنگ بودا، لوتوس گیاه مقدسی است و گلهایش می توانند بزرگ شوند. دانه هایش به عنوان میان وعده و آجیل فروخته می شوند. پوسته بیرونی آنها بسیار شبیه به آب پاش یا سر دوشی است. دانه های بزرگی که هر کدام یک منفذ را پر می کنند، خوردنی هستند. اما دانه های کوچکی که فقط یک سوراخ کوچک روی پوست ایجاد می کنند دیگر قابل خوردن نیستند. از ریشه های خرد شده این گیاه می توان سوپی خوب تهیه کرد.

ادویه‌ی اعجاب انگیز برای کاهش وزن!
ادامه مطلب

جک فروت

جک فروت که بر روی تنه درختش رشد می کند، میوه ای بسیار بزرگ و سنگین است. جک فروت گاهی نسبت به تنه درختی که روی آن رشد کرده، بسیار بزرگ به نظر میرسد. جک فروت وحشی معمولا نسبتا بزرگ می شود، ولی گاهی کشاورزان ترجیح می دهند که بعضی از آنها را زودتر بچینند تا باقی میوه ها جای رشد بیشتری داشته باشند! پوست این میوه سبز و سفت است. معمولا جک فروت را از وسط نصف میکنند تا بتوان تکه های بلند زرد و نرم ۵ سانتی متری را از آن خارج کرد.

داخل این میوه زرد رنگ هسته های قهوه ای و نسبتا نرمی قرار دارند. این هسته ها می توانند خشک شده و مصرف شوند، ولی گوشت میوه خیلی خوشمزه تر است. مزه ای مثل ترکیبی از چندین میوه استوایی دارد و من را به یاد بستنی چند میوه می اندازد. جک فروت را می توان خام یا پخته مصرف کرد. انتخاب خود من جک فروت سرخ کرده است.

گواوا

گونه های مختلفی از گواوا وجود دارد. بعضی هسته دارند و برخی بدون هسته اند.تعدادی قرمزند و بعضی سبز رنگند. بعضیشان کوچکند و برخی دیگر بزرگ. پوست گواوا ممکن است سبز و چروکیده داشته باشد، که مزه اش کمی ترش است. میتوانید آن را پوست کنده و قسمت داخلی و نرم آن را نوش جان کنید. اگر گواوا خوب شسته شده باشد، حتی می توانید قسمت بیرونی آن را نیز بخورید. این میوه در سالاد نیز قابل استفاده است.

 

میوه های عجیب و غریب آسیایی

 

چشالو (لونگان)

چشالو میوه ای بسیار شبیه به سرخالو است. پوسته اش نرم است و در اثر فشار شکسته می شود و باقی آن مانند نارنگی پوست کنده می شود. به دلیل اندازه کوچکش میتوان آنرا بدون گاز زدن خورد. هسته سیاه این میوه خوردنی نیست. زمانی که میوه به هسته می رسد شبیه به کره چشم می شود. لونگان در واقع به زبان چینی به معنی چشم اژدها است.

پرتقال لیمویی (کالاموندین)

پرتقال لیمویی برای درست کردن آبمیوه، بستنی، مربا و لیموناد استفاده می شود. این میوه در تایلند، مالزی و سنگاپور بسیار پر طرفدار است و طعمی نزدیک به نارنگی است. این میوه در کشور های مختلف اسم های متفاوتی دارد.

پاپایا

پاپایا میوه بسیار پر خاصیتی است و کاربرد های مختلفی دارد. مانند انبه، پاپایا هم در حالت های نورس و رسیده موجود است و در جنوب شرقی آسیا بسیار مصرف می شود. از نورس ها در سالاد و یا خوراک ها استفاده می شود . انواع رسیده پاپایا را میتوان از وسط نصف کرد. گوشت میوه زرد مایل به نارنجی، نرم و دارای تعداد زیادی دانه های گرد و کوچک مشکی رنگ است. میتوانید این دانه ها را خارج کرده و میوه را با قاشق صرف کنید و یا آن را به قسمت های کوچک برش دهید. پوست میوه نیز قابل خوردن است اما قابل مقایسه با گوشته آن نیست.

بهترین غذاهای اتریش
ادامه مطلب

 

میوه های آسیای جنوب شرقی

 

آناناس

آناناس روی زمین می روید. وقتی که کوچک هستند تقریبا نمیتوان آنها را دید. این گیاه برگ های بلند و نوک تیزی دارد که آناناس میان آنها و بر روی ساقه کوچکی رشد می کند. زمانیکه به اندازه کافی رشد کردند، چیده می شوند. پوست میوه سفت است و باید کنده شود. قسمت مخروطی شکل میان میوه از گوشت میوه سختتر است و معمولا بریده می شود، اما گاهی به اندازه کافی نرم و قابل خوردن است. ویدئو هایی از نحوه صحیح پوست کندن آناناس وجود دارد. آناناس در غذاهای گرم و سرد زیادی استفاده می شود، همچنین به صورت خام نیز به شکل حلقه ای یا فیله شده و گاهی به صورت بستنی چوبی مصرف میشود.

هندوانه

هندوانه ها شگفت آورند. میوه ای پر از آب و شکر، دقیقا همان چیزی که یک دوچرخه سوار لازم دارد. ولی متاسفانه برای حمل با دوچرخه به مدت طولانی بیش از حد سنگینند. من معمولا دانه ها و قسمت نرم پوست را هم میخورم؛ البته که گوشت میوه خوشمزه ترین قسمت آن است. در آسیای میانه رسم است که هندوانه را روی زمین می اندازند تا ترک بخورد و سپس قسمت های کوچک تر را با دست می خورند ولی می توان آن را برش داد و خورد.

چیکو

این میوه قطعا یکی از میوه های عجیب است. چیکو از نظر ظاهری شبیه به ترکیبی از کیوی و سیب زمینی است و طعمی شبیه به گلابی دارد. چیکو ها بر روی درختان بلندی می رویند و معمولا خام مصرف می شوند. راحت ترین راه برای خوردنشان، نصف کردنشان از وسط، خارج کردن هسته ها و خوردن گوشت میوه با قاشق است.

خارگیل

خارگیل یا دوریان میوه خاصی است، یا ازش متنفر خواهید شد یا عاشقش می شوید. اما به احتمال زیاد از بویش نفرت خواهید داشت. بویی آنقدر بد که ورود خارگیل به بیشتر هتلها، تاکسی ها و ساختمان های عمومی ممنوع است. اما بدترین بو هنگامی است که میوه را باز کنید. خارگیل بسیار سنگین است و وزنش می تواند تا ۳ کیلو نیز برسد. داخل پوسته پر تیغ آن گوشته زرد و لیفی چند تکه ای است، که از بیرون خشک و گوشته ای آبدارتر دارد. معمولا خارگیل خارج از پوستش سرو می شود ولی تکه تکه کردنش با دست کمی سخت است. در مالزی خارگیل به اشکال مختلفی مثل شِیک، داخل کیک و آبمیوه استفاده می شود.

نظرات کاربران