گردشگری جهان - گردشگری اروپا - سوئد - استکهلم - وایکینگ ها - آداب غذایی استکهلمی ها - اشپزی سوئدی

آداب غذایی وایکینگ ها؛ چطور یک استکهلمی اصیل باشید

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۳ خرداد ۱۳۹۵

آداب غذایی وایکینگ ها؛ چطور یک استکهلمی اصیل باشید 

لازمه غذا خوردن مثل یک استکهلمی بازگشت به ریشه های آشپزی سوئدی و استقبال از طعم های ترکیبی است. برخلاف عقیده ی رایج، سوئدی ها به ندرت در رستوران ها سفارش کوفته قلقلی می دهند مگر اینکه در حین خرید، با جوانی پرخور و ایرادگیر همراه شوند. غذای استکهلم ترکیب هیجان آوری از تاثیرات آشپزی مناطق مختلف است: از رستورانهای ستاره دار میشلن که همچنان طعم غذاهای نوردیک را حفظ کرده اند گرفته تا بیستروهای ترکیبی آسیایی و مکزیکی و کبابی های خاورمیانه ای و نهایتا دکه های غذاهای آماده ای که هر روزه در جای جای شهر به چشم میخورند. شاه ماهی نمک سود همچنان محبوب است، اما غذایی روزمره بشمار نمی رود و تنها در مراسم خاصی نظیر کریسمس، عید پاک و روز سنت جونز سرو میشود. قرنها ماهیگیری سوئدی ها در دریای بالتیک و شمال به معنای چیره دستی آنها در هنر آشپزی دریایی است. از عمل آوری ماهی سالمون گرفته تا ترشی ماهی شور، روش ها و دستور های پخت آنها به نظر بی انتهاست. بنابراین غذای دریایی نقش اساسی را در رژیم غذایی استکهلمی ها برعهده دارد و سفارش هر نوع غذای دریایی را به شدت بهتان پیشنهاد میکنیم. دیگر نکته جالب مربوط به غذای سنتی سوئدی بنام husmanskost می باشد که معادل سوئدی غذای سیاهپوستان جنوب آمریکاست. 

این غذا ترکیبی دلچسب از سیب زمینی و غده های خوراکی تهیه شده از زمینهای کشاورزی، گوشت ارگانیک بدست آمده از مزارع یا حیوانات وحشی نظیرگوزن و موس ها، غذاهای دریایی بدست آمده از دریای شمال و بالتیک ، گیاهان قطبی، توت های وحشی و قارچ ها می باشد. بسیاری از رستورانها مخصوص خود را سرو می کنند. صرف غذا در شهر عموما گرد دو مورد می چرخد: ناهار و فیکا تنقلات ناهار در استکهلم در حالی که در شهر برای پیدا کردن محلی مناسب برای صرف غذا گردش می کنید به این علامتها برخورد خواهید کرد: Dagens غذای امروز/ویژه یا تنها Dagens . از آنجاییکه صرف شام در بیرون از خانه بسیار هزینه بردار است بسیاری از مردم حجم عمده غذای روزانه خود را در وقت ناهار می خورند چرا که قیمت بسیاری از همان غذاهای شب، در وقت ناهار شامل تخفیفی ۵۰ درصدی است.به علاوه که با وعده ناهاری سالاد، نان و کره و قهوه/چای مجانی نیز سرو می شود. یکی از محبوب ترین غذاهای سنتی Raggmunk است. راگمانک، پنکیکهای نازک تهیه شده از سیب زمینی های رنده شده است که با چاشنی سیر و پیاز طعمدار شده و با با برش های ضخیمی از بیکن و مربای مورد قرمز (نوعی توت محلی شبیه به زغال اخته) سرو میشوند.

Pyttipanna مخلوطی از سیب زمینی، پیاز و سوسیس گوشت که در اندازه کوچک خرد شده و با تخم مرغ سرخ شده و ترشی لبو سرو می شود.

نوع بسیار تشریفاتی این غذا با نام Biff Rydberg به شکل تکه های گوشت گاو و زرده تخم مرغ خام در منوی رستورانها دیده می شود. Wallenbergare نوعی پیراشکی گوشت است که با گوشت راسته گوساله ، پوره سیب زمینی و نخود فرنگی و مورد قرمز در حالی سرو می شود که در Biff agrave la Lindstr ouml بجای راسته از گوشت چرخ کرده و کبر(خاروک) استفاده می شود.

ساندویچ میگو یا همان محبوب ترین نوع از ساندویچ های روباز است که مواد اولیه آن عبارتند از: تکه های تخم مرغ آب پز، کاهو، گوجه، خیار، مقدار زیادی میگوی ریز و سس خامه ای. هرچند امروزه محلی ها کمتر شاه ماهی نمک سود سفارش می دهند، اما دیگر انواع غذاهای محبوب تهیه شده از شاه ماهی من جمله stekt strouml mming شاه ماهی سرخ شده را سفارش می دهند این غذا اغلب با پوره سیب زمینی، مورد قرمز، شوید و کره آب شده سرو می شود. فریب این غذاهای بنظر پرکالری را نخورید. استکهلمی ها افراد بسیار فعالی هستند و به سرعت چربی خود را با پیاده روی و دوچرخه سواری می سوزانند.

۵ رستوران مشهور سرو کننده ی husmanskost؛ غذای سنتی سوئدیها

 • تردیشن Tradition
 • میتبالز فور پیپل Meatballs for the People
 • رولفس کوک Rolfs koumlk
 • رستورانگ پرینسن Restaurang Prinsen
 • بلا دورن Bl aring Dö rren

FIKA، تنقلات در استکهلم

فیکا یکی از متهمین در پرونده عشق استکهلمی ها به شیرینیجات است. افراد معمولا با همکلاسی ها، اعضای خانواده و دوستان خود چندین مرتبه در روز دور هم جمع می شوند و قهوه ای همراه با کلوچه ای شیرین مانند kannelbullar نان دارچینی می نوشند. محبوب ترین کلوچه ها و تنقلاتی که در کنار نان دارچینی خورده می شوند عبارتند از kardemummabulla کلوچه هل دار) ، موس شکلاتی غلیظ و توپک های بلغور جو با نام chokladbulla بیسکویت های بادامی پر شده با موس شکلاتی با لایه ای از پرک های ترد شکلاتی با نام biskvi و نهایتا سرآمد تمام خوراکی های فصلی یعنی “سملا”: بیسکویت گندمی لایه لایه ای که با خمیر بادام وخامه غلیظ پرشده و در بین ماههای ژانویه و آوریل سرو می شود.

نام ۵ کافه ای که fika در آنجا سرو می شوند:

 • کافه Cafeacute Vå r Bagarbod
 • کافه Gildas Rum
 • کافه Cafe Muggen
 • کافه Kaffekoppen
 • کافه  Drop Coffee

غذاهای ترکیبی در استکهلم

اگر بدنبال یک شام خوب هستید، بازار غذاهای ترکیبی استکهلم در حال حاضر بسیار گرم است. از بیستروهای ترکیبی آسیایی با چاشنی های ژاپنی و تایلندی در کنار مواد اولیه محلی بدست آمده از نواحی شمالی اروپا گرفته تا منوی رستورانهای درجه یک مکزیکی با تاکوهای کلاسیک و دستور پخت هایی مدرن.

۵ رستوران دارای منوی غذاهای ترکیبی

 • Esperanto R aringkultur and Shibumi
 • Farang
 • East
 • Publico
 • Yuc!

نظرات کاربران