وحشت انگیزترین فرودگاه های دنیا

وحشت انگیزترین فرودگاه های دنیا

کل : 3

میانگین : 2.67

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۸ مهر ۱۳۹۵

وحشت انگیزترین فرودگاه های دنیا

وحشت انگیزترین فرودگاه های دنیا را می شناسید؟ برای پیمودن مسافت های طولانی، سفر هوایی می‌تواند سریع ترین و آسان ترین راه برای رساندن شما به مقصدتان باشد. تنها مشکل این است که پهنه های باند فرودگاه البته در مکان های خاصی همیشه  صاف و هموار نیستند. این بدان معناست، که خلبان ها باید مهارت های ویژه ای  کسب کرده باشند تا بتوانند در باندی که بر فراز کوه قرار دارد یا از دل دره ای تنگ و باریک پدیدار می‌شود فرود بیایند. در این مطلب قصد داریم وحشت انگیزترین فرودگاه های دنیا برای فرود را به شما معرفی نماییم، پس با سفرمی همراه باشید.

۱۰. فرودگاه لوکلا در نپال یکی از وحشت انگیزترین فرودگاه های جهان

وحشت انگیزترین فرودگاه های دنیا
فرودگاه لوکلای نپال به عنوان فرودگاه اصلی برای مسافرانی که قصد بازدید از کوه اورست را دارند به کار می رود. یکی از دلایلی که شرایط فرود آمدن در این فروگاه را سخت می‌کند، قرار گرفتن آن در دل کوه ها و پهنای باندی  که به طرز باورنکردنی کوتاه است، می‌باشد.

۱۰-a

از آنجایی که هیچ گونه چراغ یا امکانات برقی در آنجا وجود ندارد، فرود آمدن در زمانی  که شرایط مناسب نیست، خطرناک‌تر هم می‌شود. درضمن به دلیل این که هیچ کنترلگری برای رفت و آمدهای هوایی در محل وجود ندارد، خلبانان ابَرهواپیماها مجبورند خودشان تشخیص دهند که چه زمانی ارتفاعشان را کاهش دهند.

۱۰d

۹. فرودگاه بین المللی کورچیول در فرانسه

france
از‌آن جایی که طول باند فرودگاه کورچیول از هر فرودگاه دیگری در جهان کوتاه تر و در حدود ۵۲۵ متر می‌باشد، ویدیوهایی که از به زمین نشستن یک هواپیما دراین فرودگاه به دست آمده بود، در سال گذشته همه گیر شد.

france
این تنها مشکل نیست بلکه باند آسفالتی که ۱۸.۵% به سمت پایین شیب دارد  فرود آمدن را حتی سخت ترهم کرده است. مهم‌ترین دلیلی که فرود را از آن چیزی که هست مشکل تر می‌سازد، این است که، این باند دقیقاً رو به روی کوه های آلپ ساخته شده است.

france

به طوری که خلبان ها مجبورند در میان دره های تنگ و باریک پرواز کنند یا حتی برای فرود آماده شوند. اگر هواپیماهای غول پیکر در امتداد باند به اندازه ی کافی سرعت نگرفته باشند، به سادگی مجبورند از لبه ی صخره، به پرواز درآیند.

درک نور در عکاسی
ادامه مطلب

france-airport

۸. فرودگاه تانکانتین، تگوسیگالپا، هندوراس

۸c
همانطور که ملاحظه می کنید، فرود آمدن در فرودگاه های واقع در کوهستان ها به دلیل شرایط متفاوت این نواحی و اغلب به خاطر کوتاهی مسیر باند بسیار سخت می‌شود. فرودگاه تانکانتین نیزازاین قائده مستثنی نیست.

۸b

در این مکان برای این که هواپیماها بتوانند به باندی که درون دره قرار دارد برسند، باید ۴۵ درجه به داخل متمایل شوند و تغییر مسیر دهند. بعد از این چرخش هواپیماها باید به سرعت اوج بگیرند، و در این حالت باید مراقب باشند به تپه ای که دقیقا پایین‌شان قرار دارد اصابت نکنند.

۸a

۷. فرودگاه بین المللی  پرنس جولیانا در خیابان مارتس

۷a
فرودگاه پرنس جولیانا شاید در فهرست ما معروف ترین باشد، آن هم به خاطر ساحل عمومی‌اش  که درست قبل از باند این فرودگاه واقع شده است. این موقعیت مکانی موجب شده که تندبادهای وسیع و گوش خراش برای افرادی که در ساحل مشغول استراحت و لذت بردن از آب های آبی رنگ و زلال هستند مزاحمت ایجاد کند.

۷m

آخرین مسئله‌ای که خلبانان در چنین شرایطی نگران آن هستند، برخورد کردن با گردشگران است. ارتفاع این باند تنها به ۲۱۷۹  می رسد که خیلی کوتاه است. زیرا باید این موضوع را در نظر بگیریم که ابَرهواپیمایی که می خواهد دراین نقطه به زمین بنشیند به ارتفاعی بیش از ۲۵۰۰ مترنیاز دارد تا از امنیت فرود اطمینان حاصل کند. فرودگاه پرنس جولیانا در ابتدا برای هواپیماهای کوچک‌تر ساخته شده بود، اما  صنعت  پر‌رونق گردشگری هواپیماهای مدل A340S و S747 را به چرخه‌ی طبیعی ترافیک تقدیم کرده است.

۶. فرودگاه پارو در بوتان، رشته کوه های هیمالیا

وحشت انگیزترین فرودگاه های جهان
در رتبه بندی که به طور مداوم انجام می‌گیرد، پارو یکی از وحشت انگیزترین فرودگاه های دنیا است، تنها ۸ خلبان صلاحیت فرود آمدن در این باند را دارند. این باند که تنها ۱۹۸۱ متر ارتفاع دارد، توسط قله هایی که ارتفاع آن ها به ۵۵۰۰ متر می رسد محصور‌شده است. به خاطر کاهش ارتفاع سریعی که هواپیماهای غول پیکر به آن درهنگام نزدیک شدن به این نوار احتیاج دارند، بسیاری از مردم نام خطرناک ترین فرودگاه دنیا را به آن می‌دهند.

برترین مقاصد و جاذبه های گردشگری والنسیا
ادامه مطلب

۶d

۵. فرودگاه بین المللی جبل الطارق

وحشت انگیزترین فرودگاه های جهان
در حالی که فرودآمدن در این باند اصلا سخت نیست، اما یک ویژگی جالب که در طراحی آن به کار رفته، این فرودگاه را به طرز وحشتناکی خطرناک ساخته است. خیابان اصلی این منطقه، به نام خیابان وینستون چرچیل، در تقاطع با این باند قرار دارد و باید در زمان فرود هواپیما بسته شود.

۵d

در این جاده یک چراغ قرمز وجود دارد که به اتومبیل ها اخطار می‌دهد که چه زمانی توقف کنند، اما در تاریخ این فرودگاه برخوردهای متعددی وجود داشته است.

۵a

۴. ایستگاه هوایی مک مورد، قاره‌ی قطب جنوب یکی از وحشت انگیزترین فرودگاه های دنیا 

وحشت انگیزترین فرودگاه های جهان
افراد زیادی به قطب جنوب سفر نمی کنند، این بدان معناست که این فرودگاه به طرز قابل توجهی فاقد امکانات زیرساختی می‌باشد. طول این باند به هیچ وجه کوتاه نیست، اما سطح آن از یخ های لغزنده ای تشکیل شده است که اگر فرود به طور کامل انجام نگرفته باشد می تواند منجر به انحراف هواپیما شود.

۴k

دمای هوای این منطقه به طور متوسط در تمام طول سال زیر نقطه ی انجماد است. در سال ۱۹۷۰ هواپیمای مدل  C121 سقوط وحشتناکی را تجربه کرد، این هواپیما هنوز به پهلو افتاده و زیر برف مدفون شده است.

۴f

بیشتر ماه های سال این منطقه به صورت مداوم تاریک است، و به‌ خاطر کمبود روشنایی، خلبان ها به گونه ای آموزش دیده می‌شوند که بتوانند با استفاده از عینک های مخصوص دید در شب فرود آیند.

۳. فرودگاه مادیرا

۳c
فرودگاه مادیرا یکی از وحشت انگیزترین فرودگاه های جهان و البته معدود فرودگاه هایی است که مهندسان برای بسط دادن مسافت آن یک باند به شکل سکو ساخته اند. نوار فرود این باند بین صخره های شیب دار و سواحل اقیانوسی قرار‌ گرفته است.

وحشت انگیزترین فرودگاه های جهان

وقتی پروژه‌ی توسعه‌ی باند برنامه ریزی شد، طراحان متوجه شدند که تنها گزینه شان این بود که یک ردیف سکو به روی جزیره‌ی مصنوعی  گسترش یافته ازامتداد باند قبلی بسازند. بیش از ۱۸۰ ستون این باند را استوار نگه می‌دارند که باید در برابر فشار سنگین ناشی از برخورد هواپیما مقاومت کنند.

حقایقی جالب درباره ایرلاین لوفت هانزا
ادامه مطلب

۳b

۲. فرودگاه فوتنما، اوکیناوا

۲a
این فرودگاه که در ایستگاه هوایی نیروی دریایی ایالات متحده، در اوکیناوای ژاپن واقع شده ‌است، یکی از وحشت انگیزترین فرودگاه های دنیا به شمار می رود. نیروی دریایی و تفنگداران دریایی مقام خطرناک ترین فرودگاه جهان را به آن داده اند.

۲c

یعنی محلی که هواپیماهای  F/E18 و V22 مدام در آن فرود می‌آیند. این منطقه ازنظر استراتژیک برای ارتش ایالات متحده بسیار مهم تلقی می‌شود، چرا که محافظ عملیات آن ها محسوب می‌شود. یکی از دلایلی که نام فوتنما را در زمره وحشت انگیزترین فرودگاه های دنیا قرار داده است، تراکم انبوه ساختمان های موجود در این منطقه می‌باشد که باید در مواقع اضطراری تخلیه شوند.

۱.فرودگاه نارسارسواک، گرینلند یکی از وحشت انگیزترین فرودگاه های جهان

SONY DSC
درست مثل قطب جنوب، فرودگاه های موجود در نواحی سرد گرینلند نیز همیشه پوشیده در یخ هستند. این فرودگاه که در ارتفاع ۱۸۰۰ متری قرار گرفته و در میان یخ های لغزنده مستور‌شده است، خطرناک ترین فرودگاه جهان می‌باشد. آب و هوای این ناحیه همیشه طوفانیست، آن هم طوفان های پر تلاطمی که حتی دید نزدیک را مختل می‌کند.

۱b

بادهای برشی روی حرکت هواپیما ها اثر می‌گذارند که همراه با باندهای یخ زده می‌توانند هواپیماها را هدایت کنند. همچنین کوه آتش فشانی که در نزدیکی این باند قرار گرفته عموما فوران می‌کند و خاکسترناشی از آن که به ابرها می‌رود می‌تواند موتورهواپیما را از حرکت باز داشته و تخریب کند.

وحشت انگیزترین فرودگاه های جهان

فیلمی از فرودگاه بین المللی کورچیول و فرودگاه تانکانتین .

 

نظرات کاربران

  1. عالی بود فرودگاه جبل الطارق کجاست؟؟

  2. خیلى عالى👍به نظرم فرودگاه پارو از همه خطرناک تره