untitled-2

حقایقی درباره گرجستان

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۲۰ آبان ۱۳۹۵

حقایقی درباره گرجستان

georgia-8

الفبای منحصر به فرد

۱۴ نوع الفبای مستقل در دنیا وجود دارد و گرجستان صاحب یکی از آنهاست.

پادشاهی ایبریای گرجستان به سال ۳۲۶ میلادی، به دین مسیحیت گرایید. محققان بر این باورند که ابداع الفبای گرجی ابزاری بود تا کتاب مقدس بیشتری در دسترس گرجی ها قرار گیرد. این موضوع در قرن چهارم یا پنجم، خیلی زود پس از گرایش به مسیحیت، رخ داد. قدیمی ترین نمونه بارز خط گرجی، کتیبه ای به نام Asomtavruli  است که از سال ۴۳۰ میلادی تاکنون در کلیسایی در بیت لحم، نگهداری می شود.

georgia-d

مکان های ثبت شده در میراث جهانی یونسکو

مکان های واقع در گرجستان که به ثبت میراث جهانی رسیده اند، عبارتند از:  پایتخت باستانی متسختا، مجتمع کلیسای جامع باگراتی و گلاتی و منطقه کوهستانی سوانتی. ساخت کلیسای باگراتی، که نام آن برگرفته از نام باگرات، اولین پادشاه گرجستان متحد، است، انتهای قرن دهم شروع شد و اوائل قرن یازدهم به پایان رسید. اگرچه بخشی از آن پس از هجوم ترک ها در سال ۱۶۹۱، تخریب شد، اما این کلیسا اخیرا بازسازی شده و به طور مرتب خدمات خود را ارائه می دهد. صومعه ی گلاتی که ساختمان های اصلی آن بین قرن های ۱۲ تا ۱۷ بنا شدند، یک مجتمع به خوبی محافظت شده است، که موزاییک ها و نقاشی های دیواری حیرت انگیزی دارد. کلیسای جامع و صومعه، بیانگر شکوفایی معماری گرجستان در قرون وسطی است. تمام کلیساهای تاریخی متسختا، پایتخت سابق گرجستان، نمونه های برجسته معماری مذهبی قرون وسطی در قفقاز هستند. آنها بیانگر سطح بالای فرهنگی و هنرهایی هستند که در این قلمرو باستانی وجود داشته است.

georgia-7

منطقه سوانتی بالایی(شمالی) قفقاز، به دلیل اینکه تا مدت های طولانی تک و دورافتاده بوده به خوبی حفظ شده و نمونه ای استثنایی از منظره ای کوهستانی با وجود روستاهایی به شکل دوران قرون وسطی و خانه های مسکونی برج مانند است. روستای چاژاشی(Chazhashi) ، هنوز بیش از ۲۹۹ خانه از این بناهای بسیار غیرمعمول دارد که هم به منظور سکونت استفاده می شدند و هم پست های دفاعی در برابر مهاجمانی که به منطقه حمله می کردند، محسوب می شدند.

اقامت در لوکس ترین هتل های جهان، با کم تر از ۱۰۰ دلار
ادامه مطلب

georgia-4

مرتفع ترین منطقه مسکونی اروپا در گرجستان

georgiam-g

شاید دوست داشته باشید که بلندترین منطقه مسکونی اروپا را ببینید. اوشگولی، که در منطقه ای با ارتفاع بین ۲۰۸۶ تا ۲۲۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته، مرتفع ترین منطقه ی مسکونی اروپا محسوب می شود که با تور گرجستان می توانید از آن دیدن کنید. این نمونه ی بارز از مرتفع ترین منطقه ی مسکونی، در دل کوه های شاخارا، بلندترین نقطه گرجستان، واقع شده است. ارتفاع یخچال های پوشیده از برف آن به ۵۲۰۰ متر می رسد و پیش زمینه ی بسیار جالبی برای برج های محلی و کلیساهای کوچک فراهم می کند. اوشگولی و استان سوانتی و مناطق کوهستانی اطراف آن، مقاصد گردشگری هستند که در گرجستان حتما باید از آن ها دیدن کرد. این منطقه با وجود مردم مهمان نواز، سنت های محلی و مناظر خیره کننده اش، بسیار غنی است. همچنین سوانتی، غذاهای قابل توجه و مخصوص به خود را دارد که از دیگر نواحی گرجستان متمایز هستند.

اولین تمدن اروپایی

georgia-6

در حفاری های اخیر از دمانیسی، پیشینه خارق العاده ای از اولین پراکندگی انسان به خارج از قاره آفریقا( ۷۵/۱ میلیون سال قبل) کشف شده است. در این حفاری ها، فسیل های چند انسان و تعداد زیادی حیوان ،که به خوبی باقی مانده بودند و چند نوع از مصنوعات سنگی پیدا شده است. نمونه های دمانیسی از ابتدایی ترین انسان ها با مغزهای کوچک بودند که بیرون از آفریقا یافت شده و به راست قامتان نسبت داده می شوند. آنها نزدیک ترین انسان به گونه هوموهابیلیس( انسان ماهر) محسوب می شوند. کاملا مشخص است که مکشوفات دمانیسی، دانش دانشمندان در خصوص مهاجرت انسان از آفریقا به قاره اروپا را دستخوش تغییر کرده است.

بهترین هتل های مارماریس
ادامه مطلب

قلمرو گیاهی و جانوری

گرجستان با داشتن مناطق آب و هوایی نیمه گرمسیری، کوه های مرتفع و نیمه بیابانی، یکی از پر تنوع ترین کشورها از نظر تنوع محیط زیستی به شمار می رود. همچنین گرجستان خانه، بخش وسیعی از جنگل های بکر و کاملا دست نخورده، مانند بزرگترین پارک های ملی اروپاست. تالاب های بکر و زیستگاه های کوهستانی، این کشور را به مکانی امن برای مراقبان پرندگان تبدیل کرده است. در جنگل های انبوه صنوبر گرجستان که بلندقامت ترین درختان اروپا هستند، خرس، سیاه گوش و حتی پلنگ یافت می شود.

فرصت های بی پایان گردشگری

گرجستان، از گردشگری و ماجراجویی گرفته تا کشف هنر ساخت نوشیدنی های خوش طعم، برای هر بازدیدکننده، چیزی برای لذت بردن دارد. از هلی کوپتر سواری و اسکی در اروپا گرفته تا دیدن برخی از بهترین آثار معماری دنیا در دوران قرون وسطی، قدم گذاشتن به درون شهرهای غارمانند زیرزمینی و باستانی، آرامش یافتن در استراحتگاه های ساحلی با بهترین کیفیت در جهان، هر چیزی در گرجستان امکان پذیر است.

مکان های تفریحی کنار دریا در تابستان و اسکی در زمستان

beach-georg

گرجستان مقصدی است که کل سال مناسب سفر است. این کشور، یکی ازطولانی ترین فصول شنا در اروپا را دارد و شما می توانید تا اواخر نوامبر در دریا شنا کنید. بعد از آن، چرا به کوهستان نروید؟  با اطمینان می توان گفت که کوه های آن تا اواخر آوریل همچنان پوشیده از برف است و همین موضوع گرجستان را به بهترین مقصد گردشگری برای اسکی بازان و اسنوربرد سوارها، تبدیل کرده است. البته هر ماه از سال هم که خواستید می توانید از چشمه های درمانی و خوش طعم معروف این کشور دیدن کنید.

متئورا، صخره های معلق در آسمان یونان
ادامه مطلب

کوهستان و کوهپیمایی

georgia-3

وقتی صحبت از ارتفاعات کوه ها و وسعت مسیرهای کوهپیمایی در دسترس به میان می آید،  قفقاز بالایی ممکن است نتواند با هیمالیا رقابت کند، اما با کوه های آلپ اروپا و با جمعیتی بسیار کمتر قابل مقایسه است. منطقه افسانه ای سوانتی، که در این کوه ها قرار گرفته است، مکانی از معجزه و وحشت ، حتی برای خود گرجی هاست. دسترسی به قله هایی مانند کوه شخارا ( ۵۲۰۱ متر) و کوه اوشبا( ۴۷۱۰) و فرصت هایی برای ماندن با خانواده های سوان در روستاها، کوهپیمایی را در این منطقه به یک ماجراجویی تفریحی و فرهنگی تبدیل کرده است.

توسعه سریع

georgia-5

زیربناها و تسهیلات گرجستان به سرعت در حال توسعه هستند. بناهای تاریخی و راه ها در حال بازسازی بوده و بیش از گذشته در دسترس خواهند بود. تقریبا هر هفته یک فرصت گردشگری جدید در گرجستان به وجود می آید. این کشور، انواع گردشگری ماجراجویانه، فرهنگی ، خاص محیط زیست، شکار، کشتی های کروز، رفتن به مکان های سخت در کنار گردشگری های فرهنگی، تماشای پرندگان، اسپلو، کوه، باستان شناسی و تحصیلی دارد.  اقتصاد گرجستان، یکی از روبه رشد ترین اقتصادهای جهان است. نیویورک تایمز، این کشور را از لحاظ گردشگری، میان ۵۲ تا از بهترین کشورها، در جایگاه ششم قرار داده است. تفلیس به یکی از امن ترین پایتخت های دنیا، در مقایسه با لیسبون یا وین، تبدیل شده است.

 

 

نظرات کاربران

 1. سلام
  من میخوام برم باتومی .
  سوالی که دارم اینه که شنیدم باتومی خرس داره.
  من کلا با حیوانات مشکلی ندارم ولی جایی که میریم در باتومی شنیدم خرس داره وسط جنگل.
  ایا حقیقت داره؟
  ممنون