آموزش عکاسی-عکاسی در سفر-عکس-سلفی-طریقه سلفی گرفتن

۱۰ نکته ی مهم برای عکاسی در سفر

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: جمعه, ۱۵ مرداد ۱۳۹۵

گرفتن عکس در مسافرت، طوری که افراد در عکس شما نباشند، بخصوص در جاذبه های گردشگری و اماکن معروف، تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد. اما اگر کمی صبور باشید، می توانید زمان هایی را بیابید که اغلب افراد در آنجا حضور ندارند.

*توضیح عکس: اینجا تاج محل ساعت ۷ صبح روز سه شنبه در فصل بارش های موسمی است.

عکاسی در این ساعت برای من راحت تر است، چرا که من بیش از حد بلند پرواز، تقریبا دستپاچه، و بسیار علاقه‌مند به گرفتن عکس‌هایی بی نقص و کامل هستم. من هر عامل ممکنی را که بتواند راهنمای من در عکاسی بدون حضور افراد در کادر عکس باشد را مد نظر قرار می دهم. به‌طوری که گاهی شما متعجب خواهید شد که آیا این یک عکس واقعی است و یا من با فتوشاپ اینکار را انجام داده ام.

۱- صبح زود به عکاسی بروید

*توضیح عکس: ضرب المثل؛ سحر خیز باش تا کامروا شوی

باور کنید کلا، من از آن دست آدم هایی نیستم که صبح زود از خواب بیدار می شوند. اما، این حقیقت را می دانم، و عکس هایم نشان دهندهء این واقعیت هستند که وقتی من به مکان های عمومی می روم، هنوز درب آن جا را باز نکرده اند یا می خواهند تازه شروع به‌کار کنند. سعی کنید چند دقیقه قبل از ساعت بازگشایی جاذبهء مورد نظر در آنجا حاضر باشید، چرا که در آن ساعت افراد معدودی مثل شما برای گرفتن عکس در آنجا حضور خواهند داشت.

۲-در تعطیلات آخر هفته و رسمی به عکاسی نروید

هدف از این سفر صرفا برای عکاسی بوده و نه برای تفریح، اما با این حال فراموش نکنید قبل از سفر به مقصد برنامه ریزی درستی داشته باشید، و علاوه بر این حتما تعطیلات رسمی و رویدادهای مقصد سفر خود را بررسی نمایید.

اگر برایتان امکان پذیر است حتما در طول هفته سفر کنید، یا اگر ممکن است حداقل تا آغاز هفتهء بعد در مقصد سفر بمانید، چون در آن زمان بقیه در حال بازگشت هستند.

۳-در فصل پر ازدحام گردشگری به سفر نروید

*توضیح عکس: تصور می کنید چند نفر دوست دارند در فصلی که بارندگی است برای عکاسی سفر کنند؟ بدون شک این افراد زیاد نیستند.

علت سفر اکثر افراد در فصل پر ازدحام گردشگری این است که گرفتن بهترین عکس ها نیاز به آب و هوای خوب دارد ، اما اگر شما می خواهید عکس های خوبی بدون حضور افراد در کادر تصویر بگیرید، نیاز به کمی صبر و تحمل دارید، تا این امکان برای شما فراهم شود.

مرگبارترین جاده های جهان، "بخش اول"
ادامه مطلب

من مسیر اینکا به ماچو پیچو را پیاده طی کردم و در فصل باران های موسمی به هند سفر کردم. اما آیا می توانید حدس بزنید چه کسی صبورانه در انتظار کنار رفتن ابرها و صاف شدن آسمان ماند؟این دختر.

۴-عکاسی خود را معطوف به یک چشم انداز خاص نکنید.

*توضیح عکس: همه می خواهند از چشم انداز روبروی تاج محل عکس بگیرند. اما همانطور که می بینید، چشم انداز تاج محل از نمای پشتی نیز به همان زیبایی است !

چیزی که موجب جذابیت بسیاری از عکس های مسافرت می شود، این است که آن عکس منظره یا اثر را به راحتی قابل دیدن و تشخیص کنید. بسیاری از افراد فکر می کنند شما هم بایستی فقط از چشم انداز و زاویه ای که میلیون ها نفر دیگر از آن جا عکس گرفته اند، بگیرید.اما توصیه‌ی من این است که هر قدر می توانید از آن زاویه ای که همه عکس می گیرند دورتر شوید و از زاویه ای دیگر عکس خود را بگیرید.

۵-جوانان کم تجربه حوصله داشته باشید

*توضیح عکس: نه تنها اینکه من به نواحی کمتر شناخته شده‌ی دیوار بزرگ چین رفتم، بلکه در آنجا نشستم و بسیار صبورانه در انتظار ماندم تا آخرین فرد از کادر عکس من خارج شود و سپس عکس هایم را بگیرم.

علت اینکه اکثر عکس‌های من بدون حضور افراد در کادر می باشد این است که سرسختانه منتظر می مانم تا آخرین نفر هم از کادر خارج شود، و بعد عکس های مورد علاقه‌ام را بگیرم. صبور بودن واقعا ارزش آن را دارد تا چنین عکس های شگفت انگیزی بگیرید، اما به خاطر داشته باشیدکه بایستی زودتر از همه در محل مورد نظر حضور داشته باشید و از زاویه و چشم اندازی که کمتر کسی ترجیح می دهد عکاسی کن، عکس بگیرید.

۶-برای سانسور کردن افراد در عکس از سر خود استفاده کنید

*توضیح عکس: وقتی که مردم در طرف دیگری هستند و از زمینه عکس خارج نمی شوند، من با سر خود آن ها را در کادر عکس مخفی می کنم.

شاید متوجه شده باشید که بیشتر عکس های من از مناظر جذاب و گیرا تشکیل شده‌اند . برخی حتی از پشت سرم گرفته شده اند و به نوعی امضای پای عکس هایم و وجه تمایز آن‌ها از دیگر عکس های گوگل محسوب می‌شوند. گاهی افرادی در سایت یا جاذبه هستند که از کادر عکس خارج نمی شوند یا ازدحامی دورتر از محوطه‌ی مورد نظر وجود دارد، در این حالت من با استفاده از سر خود آن ها را به نوعی استتار می‌کنم.

شگفت انگیزترین عکس های طبیعت بدون استفاده از فتوشاپ
ادامه مطلب

من بایستی به این نکته اشاره کنم که من از دوربین گوشی موبایل برای دیدن پیش نمایش عکس هایی که با GoPro می گیرم استفاده می کنم. بدین ترتیب، این امکان برایم فراهم می شود تا اگر فردی را در عکس دیدم، منتظر باشم یا از کادر خارج شود یا در نهایت با سرم , آن ها را در عکس مخفی کنم.

۷-استفاده از دوربین فلت-اکشن

*توضیح عکس: بهتر است باور کنید وقتی که دیدم کسی در تاج محل نیست،دوربین GoPro خود را ظرف نیم ثانیه آماده کردم.

چیزی برای پنهان کردن نیست ولی من واقعا آروز دارم یک دوربین دیجیتال تک‌ لنزی بازتابی داشتم یا نحوهء استفاده از آن را بلد بودم، اما وقتی من یک ماموریت بلند پروازانه‌ی جذاب برای گرفتن عکس هایی بدون حضور افراد در کادر تصویر دارم، این دوربین مناسب کار من نمیباشد. بله دوربین دیجیتال تک‌ لنزی بازتابی، احتمالا می تواند یک عکس با رزلوشن خیلی خوب بگیرد… اما به نظر من وقت زیادی برای تنظیم، مشخص کردن زاویه و غیره می گیرد.

بعضی از بهترین عکس‌هایی که توانستم بگیرم به‌ این دلیل بوده که توانستم به سرعت دوربین خود را آمادهء عکاسی کنم (که معمولا مدل دوربینم GoPro هیروی ۴ سیاه ، یا هیرو ۳ نقره‌ای بود) و صحنه را قبل از اینکه گروهی از مردم از پشت بوته ها و شاخ و برگ ها یا ستون ها ظاهر شوند، شکار کنم.

۸-از منو پاد برای گرفتن زاویه‌های مناسب خود استفاده کنید.

*توضیح عکس: دوست دارید بدانید چرا در این عکس نمی توانید گروه بسیاری از مردم که در اطراف من هستند (کیومیزو-درا، در توکیو) را ببینید؟ چون مونوپاد را خیلی بالاتر از آن ها گرفتم.

خیلی از شماها ممکن است عکاسی با مونوپاد را دوست نداشته باشید، و بدون شک به این علت است که به درستی از آن استفاده نمی کنید. اما وقتی که می خواهید در سفر عکس‌هایی بدون حضور افراد بگیرید، این مونوپادها می توانند به صورت حیرت انگیزی عمل کنند. منظور من این است که به جای فکر کردن به اینکه چطور از مونوپاد برای گرفتن عکس از چهره خود استفاده کنید، با بالا و پایین بردن مونوپاد، دوربین را در محل و زاویه‌ی درست قرار دهید تا افراد در کارد عکس شما حضور نداشته باشند.حتی می‌توانید کاری کنید که خودتان در عکس‌ها نباشید.

نکاتی مهم درباره ی باسک؛ اسپانیا
ادامه مطلب

۹-خیلی محترمانه از افراد خواهش کنید جای خود را تغییر دهند

توضیح عکس: “ببخشید، آقا، میشه لطفا اگر امکان دارد یه کمی عقب تر بایستید؟”

شاید این کمی ناخوشایند به نظر بیاید، اما اگر تعدا افراد کمی در کادر عکس شما باشند بدون نگرانی و با احترام و مودبانه از آن ها درخواست کنید تا برای چند لحظهء کوتاه به شما فرصت گرفتن عکس را بدهند.

بعضی وقت ها شما فقط لازم است دوربین به‌دست به افرادی که آنجا هستند نشان دهید شدیدا مستاصل هستید و انتظار خود را با خیره شدن به افراد نشان دهید و سپس با درخواست مودبانه و کلمات مثبت از آن ها بخو اهید کمی جابه‌جا شوند.

۱۰-اگر هیچکدام از روش های بالا جواب نداد جمعیت را هم درون کادر عکس خود بیاورید

*توضیح عکس: شانس گرفتن عکس در چهار راه شینجوکوی ژاپن بدون حضور مردم، صفر درصد است. پس من به جای حذف مردم، آن‌ها را درون کادر عکس ها آوردم.

این ها همه نکاتی هستند که من برای گرفتن عکس بدون حضور افراد در آن ارائه دادم و همانطور که می بینید بیشتر آن ها قابل اجرا شدن است، اما یقینا برخی اوقات این وضعیت اتفاق نخواهد افتاد.

بعضی وقت ها من همیشه به هشدار ساعتم گوش نمی دهم، یا وقت انتظار تا زمان خارج شدن آخرین فرد از کارد تصویرم را ندارم اما صرفا به این علت که نمی‌خواهم مردم در عکس من حضور داشته باشند از عکس گرفتن در حین سفر منصرف شوم. به جای آن سعی می‌کنم خلاقیت به خرج دهم و با افرادی که در مسیرم هستند عکس یادگاری بگیرم و آن‌ها را هم در عکس خود داشته باشم.

بعضی اوقات رنگ‌های متنوع لباس‌های مردم عکسی رنگارنگ و طبیعی از جمعیت به شما می‌دهد یا ورود غیر منتظره‌ی شخصی به کادر، می تواند کل عکس شما را به یاد ماندنی‌تر کند. گاهی خارج کردن مردم از عکس آن را بدتر هم خواهد کرد.

نظرات کاربران

  1. مهشید ایوبی says:

    چقدررررررر عکسهاش خوبه . واقعا اینارو خودش گرفته؟