اياصوفيه استانبول تركيه

ایاصوفیه؛ جواهر معماری کنستانتین

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۰ مرداد ۱۳۹۶

بنای ایاصوفیه، حاجیا سوفیا یا هاگیا صوفیا که هم اکنون به موزه تبدیل شده است در ابتدا کلیسای بزرگ باسیلیکای ارتودکس شرقی یونان بود که بعدها به مسجد بدل گردید. بنای بی نظیر ایاصوفیه در استانبول ترکیه واقع است؛ مکانی که بسیاری دیگر از آثار باستانی یونان در آن بنا شده اند. دلیل اصلی که به ساخت ایاصوفیه ى باشکوه جامه عمل پوشاند، پرستش خداوند و در کنار آن ذات دوم تثلیث (عیسی مسیح) است.

برخی افراد محلی این مکان را با نام های دیگری با ریشه مسیحیت خطاب قرار می دهند؛ Sancta Sophia که برگرفته از عنوان قدیس است.

ایاصوفیه استانبول ترکیه

ایاصوفیه استانبول ترکیه

در زبان لاتین، بنای شگفت‌انگیز ایاصوفیه بدل به نمادى آوایی از ترجمه ى واژه ى یونانی معرفت شد. کل جملات خطاب شده به این مکان مضمون جایگاه حکمت و معرفت مقدس خداوند را در بر دارند. در نگاه کلی و اجمالی، نمای بیرونی ساختمان در راس شبیه به مسجد است و به همین دلیل امکان دارد تفاسیر اشتباهی را سبب شود. با این وجود باید گفت، گنبد و کل بنا بدل به مجموعه ای شد که تاریخچه ى معیارها و المان های معماری را دستخوش تغییر کرد.

معماری بیزانسی معاصر ایاصوفیه

اگر بدانید که معماری ایاصوفیه متعلق به دوران قرن ۵۰۰ پیش از میلاد است متعجب خواهید شد!

اما جالب تر اینکه این بنا همچنان پابرجاست. در مقطعی از تاریخ، این بنای خیره کننده، بزرگترین کلیسای جامع در نوع خود بود. در دوران سلطنت بسیاری از پادشاهان، بارها ویران و باز مرمت و نوسازی شد. برخی از آثار مقدس به جای مانده ى اطراف این بنا، در محوطه ى حفاظت شده قرار دارند که نزدیک شدن بیش از ١۵ متر به آنها امکان پذیر نیست. استانبول در دوران باستان بخشی از قسطنطنیه بود. در سال ۱۶۱۶، این بنا به دستور حکومت وقت تبدیل به مسجد شد.

حقایقی جالب درباره ایرلاین قطر که باید از آن مطلع باشید!
ادامه مطلب

ایاصوفیه ترکیه استانبول

حقایق معماری ایاصوفیه

مصالح بخشی از بنای ایاصوفیه آجر تیشه‌ای یا سنگ بادبر است؛ این آجرها از جمله سخت ترین مصالح طبیعی بدست آمده از بلوک های سنگی هستند. این بنا ۸۲ متر طول، ۷۳ متر عرض و حدود ۵۵ متر ارتفاع دارد. ایاصوفیه محل بسیاری از رخداد‌های تاریخی و داستان‌های نقل شده در کتب مقدس است.

تماشا کنید :

نظرات کاربران