گردشگری جهان - گردشگری مکزیک - چیچن ایتزا - اثر باستانی - تمدن مایاها - چاه ایتزا - عجایب هفتگانه - یونسکو

چیچن ایتزا؛ اثری باستانی از تمدن مایاها

کل : 4

میانگین : 2.5

تاریخ انتشار: شنبه, ۱۵ مهر ۱۳۹۶

چیچن ایتزا

چیچن ایتزا اثری باستانی از تمدن مایاها، واقع در در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر مریدا، کشور مکزیک می باشد.

قوم مایا دارای تمدن باستانی دیرینه می باشند و به زبان های مختلف مایایی صحبت می کنند.

کلمه چیچن ایتزا به معنی “در کنار دهانه چاه ایتزا” است که خود ایتزا احتمالاً در زبان مایاها به معنی جادو یا جادویی بوده است. این اثر جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می رود.

در ادامه با سفرمی همراه باشید تا با میراث جهانی چیچن ایتزا آشنا شوید.

چیچن ایتزا؛ اثری باستانی از تمدن مایاها

در سال ۲۰۰۷ میلادی، چیچن ایتزا به همراه ۶ اثر دیگر در رای گیری جهانی به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید معرفی شدند. بسیاری از باستان شناسان معتقدند چیچن ایتزا در حدود هزار سال پیش پایتخت یکی از پادشاهان مایاها به نام “تایلتزین چه کوئتزالکولت” بوده است.

کاربرد این معبد تقدیم قربانی به خدای باران مایاها “چاک” بوده است. قربانی کردن انسان نیز در این معبد معمول بوده است. بقایای انسان های قربانی شده نیز در معبد یافت شده اند. محوطه چیچن ایتزا شامل چندین ساختمان سنگی است که قبلاً به عنوان قصر، معبد، حمام، مغازه و غیره به کار می رفته اند.

افسانه ی چیچن ایتزا

به گفته ی مایاها هر ساله در تاریخ 21 مارچ که شب و روز با هم برابر می شوند، هنگام غروب خورشید بر روی پله های هرم ماری که سر بزرگ سنگی آن پایین هرم به چشم می خورد توسط سایه به صورت پله پله در مدت 45 دقیقه ایجاد و سپس به صورت ناگهانی ناپدید می شود.

کاربردی ترین اپلیکیشن های سفر به دبی
ادامه مطلب

به همین علت در این تاریخ هر ساله هزاران گردشگر به مکزیک سفر می کنند تا از نزدیک شاهد این پدیده ی بی نظیر باشند. مایاها این پدیده را نشانه بارش باران و حاصلخیزی برای سرزمین خود می دانند.

چیچن ایتزا؛ اثری باستانی از تمدن مایاها

قسمت های مهم چیچن ایتزا عبارتند از:

El Castillo (قلعه)

مهمترین اثر این مجموعه، El Castillo (قلعه) می باشد و شامل هرمی پلکانی که از هر چهار طرف دارای پله هایی تا بالای هرم است. این معبد، متعلق به خدای آسمان بوده.

معبد جنگجویان

محوطه بازی

سایر سازه ها

معابد و سازه های دیگری نیز در محوطه تاریخی قرار دارند. در زمین های این منطقه دو چاله بزرگ آب وجود دارد که به گمان باستان شناسان، مردم ساکن این منطقه از آن برای زندگی شان استفاده می کردند. در این محوطه ها چندین نقش برجسته قابل مشاهده هستند که بسیاری از آنها تقریباً به شکل حلقه اند که بوسیله ی  دست و بدون ابزار فلزی کنده شده اند. در دیوارهای شهر قطعات بزرگی از سنگ با اشکال نامشخص وجود دارند. این آثار آنقدر دقیق بریده شده اند که کاملاً به هم جفت می شوند به طوریکه حتی جایی برای عبور یک تیغه کارد بین آنها نمی ماند.

تماشا کنید :

نظرات کاربران